Runianka japońska , Pachysandra terminalis - opis rośliny, uprawa
Krzew liściasty zimozielony
Wysokość: Osiąga od 20 do 30 cm.
Ozdoba rośliny: Zielone, soczyste pędy, ścielące się po powierzchni gleby. Końce pędów wzniesione w górę. Kwiaty białe lub bladoróżowe, zebrane w szczytowe, kłosokształtne grona o długości 4-6 cm. Runianka jest zimozieloną, wolno rosnąca krzewinką. Liście zębate, błyszczące o długości do 10 cm. Może zawiązywać owoce, choć w naszym klimacie dość rzadko się to zdarza, Owoce są wielkości groszku, w kolorze białym.
Ciekawe odmiany :
Compacta - o zwartym pokroju i niskiem wzroście.
Green Carpet - niska odmiana o pędach bardziej wyprostowanych i wzniesonych.
Variegata - o lisciach biało obrzeżonych, pokrytych plamami.
Pora kwitnienia: Przełom marca i kwietnia.
Uprawa: Roślina, choć nie rodzima, jest dość łatwa w uprawie, odporna na mrozy i choroby. Jedyna choroba, która może jej zaszkodzić to zaraza runianki, która pojawia się gdy roślina jest zbyt zawilgocona i rośnie w mocnym cieniu. Ze szkodników mogą zaatakować ją ślimaki. Nie wymaga przycinania.
Runianka tworzy podziemne rozłogi dzięki którym się rozrasta. Rozmnażamy runiani japońskie przez podział owych rozłogów wiosną. Można też pobrać półzdrewniałe sadzonki na początku lata.
Gleba: Żyzna, próchnicza i wilgotna. Źle rośnie w miejscach suchych - wtedy wymaga podlewania. Odczyn lekko kwaśny.
Stanowisko: Zacienione.
Zastosowanie: Do ogródków naturalistycznych, leśnych lub orientalnych. Do obsadzania miejsc pod drzewami i krzewami jako roślina okrywowa lub do obsadzania obrzeży ogrodu lub naturalistycznych cześci trawnika. Nie lubi miejsc suchych i nie nadaje się do sadzenia pod drzewami płytko korzeniącymi się, np. Brzozami, klonami, jesionami lub świerkami, Może być też sadzona w pojemnikach. Dobrze wygląda z innymi wczesnowiosenymi roślinami: wrzoścami, przylaszczkami, szafirkami, cebulicami, ciemiernikami czy ziarnopłonem.
Ciekawostki: W stanie naturalnym roslina rośnie w Japonii.
Runianka japońska jest właściwie niska krzewinką należąca do rodziny bukszpanowatych.
Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie,Kwiaty trudniejsze w uprawie, byliny i rabaty bylinowe, rośliny do wiosennego ogrodu, rośliny do cienia.
Runianka japońska - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
INNE CIEKAWE BYLINY ZADARNIAJĄCE:
ROŚLINY DO CIENIA
Dość trudno jest zagospodarować miejsca zacienione, bowiem niewiele jest roślin, które lubią takie warunki. Najpewniejsze rośliny do cienistych zakątków czy rabat usytuowanych od północnej strony to bluszcze, paprocie i barwinki, które będą z pewnością rosły nawet w miejscach bardzo słabo naświetlonych.
Więcej o
roślinach do cienia...
RABATY BYLINOWE
Byliny doskonale nadają się do każdego ogrodu a do tego mają wiele zalet - przede wszystkim nie trzeba ich co roku wysiewać na nowo. Są to rośliny wieloletnie o niezdrewniałych pędach mogące kwitnąć i wytwarzać nasiona corocznie, przez wiele lat.
Więcej w artykule: Rabaty bylinowe.
OGRODOWI TWARDZIELE
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce ale jest też wiele takich, które mogą rosnąć praktycznie w każdej glebie. Jeżeli nie mamy zbyt wiele czasu lub ochoty na skomplikowane zabiegi ulepszania gleby warto się ta grupą roślin zainteresować. Część z wymienionych roślin ma co prawda swoje preferencje ale są one na tyle wytrzymałe, że można spróbować hodować je nawet jeżeli nasza gleba jest nieco gorsza.
Więcej o
ogrodowych twardzielach...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Galerie ogrodnika amatora:
ROŚLINY OKRYWOWE I ZADARNIAJĄCE
Pielęgnacja a szczególnie częste koszenie trawnika może wydawać się niektórym właścicielom ogrodów zbyt uciążliwe. Czasem ukształtowanie terenu (np. skarpa lub teren bardzo nierówny) uniemożliwia założenie typowego trawnika. Wtedy zamiast trawnika można zastosować rośliny okrywowe i zadarniające.
więcej na temat roślin okrywowych i zadarniajacych...
Alfabetyczny spis roslin ogrodowych
Łacińskie nazwy roślin ogrodowych
Angielskie nazwy roślin ogrodowych
OGRÓD WIEJSKI
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi.
Typowy ogród wiejski łączy funkcje dekoracyjne i użytkowe : rosną w nim nie tylko bujne kwiaty i krzewy ozdobne ale też i drzewa oraz krzewy owocowe, są grządki warzywne i ziołowe.
Więcej o
ogrodach wiejskich...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...