ROZSADA KWIATÓW JEDNOROCZNYCH
Delikatne siewki lobelii.
W lutym i marcu przygotowujemy rozsady kwiatów jednorocznych. Trzeba pamiętać przy tym, że rośliny mają różne wymagania co do warunków kiełkowania. Nasiona kiełkujące w świetle przysypujemy bardzo cieńką, niemal przeźroczystą warstwą ziemi a niektóre nawet na powierzchni, przyciskając je lekko do podłoża. Nasiona wymagające ciemności przy kiełkowaniu trzeba przysypać dość grubą warstwą ziemi.Na przełomie zimy i wiosny wysiewa się przede wszystkim nasiona kwiatów jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takie jak szałwia, begonia,lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonia.
Nasiona żeniszka, i petunii przysypujemy bardzo cieniutką warstwą ziemi i nakrywamy folią lub szybą, tak aby proces kiełkowania mógł sie odbywać w obecności światła. Nasion lobelii, szałwi błyszczącej, begonii stale kwitnacej i portulaki nie przykrywa się tylko lekko wciska w podłoże. Następnie również przykrywamy folią.
Siewki lobelii pikuje sie kępkami dwukrotnie a rozmiary siewek są niewielkie i cały proces jest dość kłopotliwy więc czasem lepiej kupić gotową rozsadę. Podobnie postępujemy w przypadku begonii stale kwitnącej - nasiona wysiewa się w styczniu-lutym do skrzynek w ciepłym pomieszczeniu, nasion nie przykrywamy tylko lekko wciskamy w podłoże. Skrzynki przykryć szkłem i cieniować a wysiew ostrożnie zraszać. Siewki trzeba kilkakrotnie przepikować. Również nasiona celozji potrzebują światła do kiełkowania ale z ich wysiewem lepiej poczekać do marca.
Nasiona penstemona, płomyka Drummonda, motylka, pelargonii bluszczolistnej i werbeny ogrodowej przysypuje się warstwą ziemi 2-3 mm gdyż kiełkują w ciemności.
Optymalna temperatura kiełkowania nasion kwiatów jednorocznych wynosi 20-22 st.C. Należy obserwować czy nie pojawia sie pleśń - aby temu zapobiec dobrze jest przewietrzyć rozsadę w ciągu dnia.
Nasiona pelargonii bluszczolistnej wysiewamy do skrzynek lub doniczek już w styczniu-lutym. Nasiona należy przykryć 0,5 cm warstwą ziemi. Do prawidłowego kiełkowania niezbędna jest temperatura 20-25 st.C. Siewki w fazie 1-2 liści sadzić do doniczek o średnicy 8-10 cm. Do pojemników wysadza c w maju.
Wysiew nasion pnączy jednorocznych
Wiekszość uprawianych gatunków pnączy jednorocznych charakteryzuje się dość dużymi wymaganiami cieplnymi i długim okresem wegetcji, dlatego rośliny te uprawia się z rozsady, której przygotowanie trawa od 12 do 15 tygodni. Pnącza takie jak tunbergia oskrzydlona, kobea pnąca, azarina czy wilce wysiewa sie dość wcześnie - w lutym lub na początku marca. Nasiona wysiewamy od razu do doniczek aby uniknąć przesadzania. W doniczce umieszczamy jedno lub kilka nasion i przykrywamy je cieńką warstwą ziemi. Temperatura kiełkowania wynosi około 18-24 st.C. Siewki potrzebują światła a gdy osiagną około 10 cm wysokości warto je przyciąć aby zmusić do rozkrzewienia. W doniczkach należy umieścić podpórki, wokół których będą owijać się pędy. Sadzonki do gruntu lub na balkony i tarasy przenosimy w połowie maja.
Podłoże do wysiewów
Ważny jest wybór odpowiedniego podłoża do wysiewów. Młode siewki są wrażliwe na patogeny glebowe takie jak grzyby. Niedobry jest też nadmiar składników pokarmowych. Do wysiewu najlepiej użyć specjalnego podłoża na bazie torfu wysokiego, bardzo rozdrobnionego, z dodatkiem piasku. Rozdrobnienie podłoża i jego lekkość ułatwia kiełkowanie nasion. Podłoże torfowe jest też wolne od chorób i szkodników oraz zawiera zwiększoną ilość fosforu, co korzystnie wpływa na ukorzenienie siewek.
Do wysiewu nasion i sadzonkowania nie nadaje się kompost. Zawiera on zyt duże ilości składników pokarmowych oraz jest siedliskiem chorób, bakterii i grzybów groźnych dla młodych roślin.
ZOBACZ TAKŻE : WYSIEW NASION ROŚLIN OZDOBNYCH - KOLEJNOŚĆ MIESIĄCAMI
WYSIEW NASION - KOLEJNOŚĆ ALFABETYCZNA
WYSIEW NASION ROŚLIN UŻYTKOWYCH   
DOBRE I ZŁE SĄSIEDZTWO ROŚLIN
ROZMNAŻANIE ROŚLIN
GLEBA RODZAJE I SPOSOBY ULEPSZANIA GLEBY
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
więcej na temat gleby...
PELARGONIA BLUSZCZOLISTNA
Pojedyńcze lub pełne kwiaty zebrane w baldachy. Roślina kwitnie długo i obficie.
Pędy pelargonii bluszczolistnej są płożące, kruche, liście 5-klapowe, przypominające kształtem liście bluszczu, błyszczace,
Więcej informacji o pelargonii bluszczolistnej...
LOBELIA, STROICZKA
Drobne, lecz bardzo liczne kwiatki, najczęściej o czysto szafirowej barwie. Czasem spotyka się kwiaty jasnogranatowe, niebieskie, różowe lub białe ale te odmiany są trochę mniej efektowne.
Pędy lobelii są cieńkie i rozgałęziające się ale cała roślina ma zwarty pokrój.
Więcej informacji o lobelii...
WERBENA OGRODOWA
Kwiaty, drobne ale zebrane w dość duże, geste, główkowate kwiatostany. Zaletą jest szeroka gama barw: od białej, poprzez wszelkie odcienie różu i czerwieni aż po ciemne fiolety. Barwa kwiatów może być jednolita lub z plamą (tzw. oczkiem) a płatki mogą mieć plamy lub kreski innej barwy. Roślina długo kwitnie
Więcej informacji o werbenie ogrodowej...
PORTULAKA
Pojedyńcze lub pełne kwiaty o średnicy 3-4 cm w pięknych pastelowych i czystych barwach: od białej przez żółta, rózową, pomarańczową, ceglastoczerwoną, amarantową do ciemnofioletowej. Płatki kwiatów nieco faliste, jedwabiste, środek kwiatu żółty. Kwiaty w pełnej krasie prezentują się tylko w czasie słonecznej pogody. W pochmurne dni płatki portulaki się stulają.
Więcej informacji o portulace...
ŻENISZEK
Niebieskie, niebieskolila, karminowe, purpurowofioletowe, białe lub różowe rurkowe kwiaty, zebrane w baldachogrona lub wiechy, które wyglądają jak puchate kuleczki.
Łodygi żeniszków są rozgałęzione i gęsto ulistnione. Kwitnie od połowy czerca do przymrozków.
Więcej informacji o żeniszkach...
SZAŁWIA BŁYSZCZĄCA
Kwiaty zebrane w regularne, raczej wąskie kłosy. Kwiatostany składają się z mnóstwa kwiatów o rurkowatych wargach. Wyrastają nad intensywnie zielonymi liśćmi w kształcie serc. Klasyczne odmiany zakwitają na szkarłatnoczewono.
Więcej informacji o szałwi błyszczącej...
MOTYLEK WISETOŃSKI
Drobne kwiaty zebrane w wiechy. Kwiaty mają delikatną, egzotyczną budowę - przypominają kwiaty orchidei. Szeroka jest gama kolorów - moga być białe, rózowe, fioletowe, lilaróż lub karminowe, często z kontrastującym oczkiem. Kształt kwiatów może kojarzyć się też z motylem - stąd nazwa rośliny.
Więcej informacji o motylkach wisetoński...
ROZMNAŻANIE ROŚLIN
Większość z nas po prostu kupuje sadzonki w sklepach ogrodniczych. Istnieje jednak grupa pasjonatów, którym własnoręcznie wyhodowane rośliny sprawiają wiele radości. Trzeba na początku wspomnieć, że część roślin bardzo łatwo daje się rozmnażać
więcej na temat rozmnażania roślin...
SKALNIAK
Ogródki skalne należą obecnie do najpopularniejszych elementów ogrodów przydomowych a zakładanie i pielęgnacja alpinarium może dać wiele satysfakcji. Należy też podkreślić, że piękno wielu roślin uwydatnia się dopiero w zestawieniu z kamieniami.
Więcej w artykule: Skalniak - zakładanie i pielęgnacja.
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
Inne porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
TUNBERGIA OSKRZYDLONA
Kwiaty zwykle w różnych odcieniach koloru żółtego lub pomarańczowego z ciemnym, kontrastującym z płatkami oczkiem. Niektóre odmiany mogą być jednobarwne bez ciemnego oczka. Istnieją też odmiany tunbergii o płatkach kwiatow białych lub kremowych.
Więcej informacji o tunbergii oskrzydlonej...
KOBEA PNĄCA
Duże, dzwonkowate kwiaty, razem z kielichami przypominają filiżanki z podstawką. Kolor kwiatów fioletowy, odmiana Alba ma kwiaty białe. Kwiaty wydzielają delikatny zapach, szczególnie wieczorem. Kwitnie od lipca do jesieni. Pędy mogą osiągać około 3 m, w sprzyjających warunkach nawet 4m.
Więcej informacji o kobeach...
Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
Warto wykorzystać letni czas i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Jest wiele obiektów do zwiedzania - ogrody botaniczne, arboreta, parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok - np. Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach czy Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy. Na pewno wizyta w takich miejscach poprawi nastrój i pozwoli się zrelaksować.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...
EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...
WYSIEW NASION
Rozmnażać rośliny zielne można przez podział, sadzonki albo przez wysiew nasion.
Wydawać by się mogło że najprostszą metodą jest wysiew; niestety dotyczy to tylko części roślin; głównie kwiatów jednorocznych. Wysiew jako metoda rozmnażania w warunkach amatorskiej uprawy ogrodu w przypadku wielu roślin jest zbyt kłopotliwy
Więcej o
wysiewach nasion...
CIĘCIE DRZEW I KRZEWÓW
Jednym z podatawowych zabiegów ogrodniczych, które musi wykonać od czasu do czasu właściciel ogrodu czy działki jest cięcie drzew i krzewów. Większość gatunków drzew i krzewów wymaga do dobrego wzrostu, kwitnienia czy owocowania regularnego cięcia. Każdy gatunek roślin wymaga odpowiedniej pory cięcia (zobacz kalendarz cięcia drzew i krzewów). Nie bez znaczenia jest też pogoda...
więcej na temat cięcia...
BALKONY I TARASY
Niewątpliwie najpopularniejsza roslina balkonowa jest pelargonia i trzeba przyznać, że roślina ta ma wiele zalet. Inne popularne rośliny balkonowe to petunie, surfinie, werbeny czy lobelie.
Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule
Balkony i tarasy.
GRUDZIEŃ W OGRODZIE
Co w grudniu trzeba zrobić w ogrodzie...
STYCZEŃ W OGRODZIE
Co w styczniu trzeba zrobić w ogrodzie...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...