ROZMNAŻANIE ROŚLIN
Nie każdy posiadacz ogrodu jest zainteresowany rozmnażaniem roślin bo na efekty trzeba troszkę poczekać a i wymaga to pewnej wiedzy. Większość po prostu kupuje sadzonki w sklepach ogrodniczych. Istnieje jednak grupa pasjonatów, którym własnoręcznie wyhodowane rośliny sprawiają wiele radości. Trzeba na początku wspomnieć, że część roślin bardzo łatwo daje się rozmnażać; niektóre wręcz same się rozmnażają w sposób bardzo ekspansywny, ale są też takie, których rozmnażanie w warunkach amatorskich jest prawie niemożliwe.Rozmnażać rośliny można przez podział, odkłady, sadzonki albo przez wysiew nasion.
Wydawać by się mogło że najprostszą metodą jest wysiew; niestety dotyczy to tylko części roślin; głównie kwiatów jednorocznych. Wysiew jako metoda rozmnażania w warunkach amatorskiej uprawy ogrodu w przypadku wielu jest zbyt kłopotliwy.
Rozmnażanie przez podział zostało omówione przy rozmnażaniu bylin. Do roznmnażania przez odkłady z pędów wybiera się zdrowy, mocny pęd, taki który jeszcze nie miał kwiatów. Z części pędu, która będzie umieszczona w ziemi usuwamy liściie. Pęd nacinamy delikatnie, mniej więcej do połowy - w tym miejscu wyrosną kiedyś korzenie. Pęd umieszczmy nacięciem w podłożu i przysypujemy ziemią. Można go unieruchomić kawałkiem drutu (ja zamiast tego używam cięższego kamyka). Po pewnym czasie (różnie w zależności od rośliny), kiedy pęd wypuści korzenie oddzielamy go od rośliny matecznej i przesadzamy.
Drzewa
Drzewa dość rzako rozmnaża się w warunkach amatorskich bo jest to często trudne do przeprowadzenia a na efekty trzeba czekać często wiele lat; ale są drzewa, które można spróbować wysiać - np. orzechy - zarówno orzech włoski jak i leszczyna. Przez wysiew można również "dorobić" się robini (czyli akacji) - często sama się wysiewa. Innym drzewem, które samo się rozmnaża jest sumak ostowiec; wytwarza on odrosty korzeniowe.Igalki
Istnieje również możliwość rozmnażania roślin iglastych poprzez ukorzenianie sadzonek. Oczywiście własnoręcznie rozmnożone iglaki nie mogą być podstawą naszego ogrodu bo na efekty trzeba trochę poczekać (parę lat niestety). Nie wszstkie iglaki rozmnaża się łatwo; trudno ukorzenić sadzonki takich drzew jak sosna, świerk czy jodła - czyli tzw. choinek. Łatwo natomiast ukorzeniają się takie iglaki jak;Krzewy
Najprościej rozmnaża się bukszpany i trzmielinę. Należy sporządzić sadzonke pędową o wielkości do 10 cm. i po prostu wetknąć w ziemię. Najlepsza pora to kwiecień (przed rozpoczęciem wzrostu) lub sierpień. Większość sadznie tych roślin na pewno się ukorzeni.Inne krzewy, które można łatwo rozmnożyć to:
Byliny
Byliny co prawda to rośliny, które w jednym miejscu mogą rosnąć przez wiele lat, jednak co pewien czas należy je odmładzać przez podział lub przesadzać w inne miejsce bo przestają być efektowne. W związku z tą cechą rozmnażanie bylin niemal każdy ogrodnik amator rozmnażał lub będzie rozmnażać. Najłatwiej rozmnaża się rośliny o niezbyt silnym systemie korzeniowym; różnego typu rośliny na skalniaki czy takie, które tworzą kobierce. Wykopuje się je dość łatwo a rozdziela rękoma. Tak rozmnaża się floksy szydlaste, żagwiny, barwinki, wełnice, rojniki, fiołki czy zawciąg nadmorski.Najłatwiej rozmnożyć rozchodniki: na wiosnę lub jesienią dzieli się kępy na mniejsze. Pędy tej rośliny również bardzo łatwo się ukorzeniają.
Nieco trudniej rozmnaża się byliny o silnym systemie korzeniowym lub kłączowe. Te zostaną opisane nieco dokładniej. Byliny kwitnące wiosną oraz na początku lata rozmnażamy po przekwitnięciu, najlepiej w sierpniu lub wrześniu przez podział rośliny matecznej. Najlepiej do tego celu nadają się dni pochmurne lub lekko deszczowe. Rośliny należy wykopać uważając by nie uszkodzić korzeni i podzielić albo ręcznie (te o słabszym systemie korzeniowym) albo używając narzędzi (np. przy kłączach).
Konwalie - posadzone na odpowiednim stanowisku, czyli w miejscu cienistym o żyznej i wilgotnej glebie, wypuszcza silne rozłogi porastając często duże powierzchnie.
Jukkę ogrodową - rozmnaża się wiosną oddzielając młode odrosty od rośliny matecznej.
Liliowce - najprościej rozmnożyć przez podział kęp w sierpniu albo wrześniu. Można też rozmnażać je z nasion, które wysiewa się jesienią. Kiełkują na wiosnę.
Ciemierniki - rozmnaża się przez podział po przekwitnięciu lub z nasion, które wysiewamy zaraz po zbiorze. Sadzonki początkowo uprawiać w doniczkach. Do ogrodu wysadzać na wiosnę lub pod koniec lata.
Przylaszczki - przez podział lub wysiew nasion. Na miejsce stałe wysadzić wiosną lub pod koniec lata w odległości 20-25 cm. Po przesadzeniu roślina początkowo rozwija się dość wolno.
Fiołek wonny - można rozmnażać przez podział po kwitnieniu lub wysiew nasion. Wysiane roślinki zimą lepiej okryć gałązkami świerka.
Sasanki - zakwitają w maju, po przekwitnięciu tworzą puszyste nasienniki, w których znajdują się nasiona. Można je zebrać i wysiać do skrzynek. Wyhodowane rośliny lepiej na zimę zabrać do domu a wiosną roku następnego przesadzić do gruntu.
Trawy ozdobne
Wiele gatunków traw można rozmnażać przez podzał rośliny matecznej - podobnie jak byliny. Kępy rośliny wykopujemy z ziemi, dzielimy na kilka mniejszych i sadzimy na nowo. W ten sposób można rozmnożyć następujące gatunki traw:Nie poleca się rozmnażania traw przez wysiew, jest to bowiem zbyt kłopotliwe w amatorskiej uprawie ogrodu.
Kwiaty dwuletnie
Kwiaty dwuletnie rozmnaża się przez wysiew. Wysiewane są w okolicach maja i czerwca, przsadzane jesienią na miejsca stałe roku pierwszego a wczesną wiosną i latem roku następnego zaczynają kwitnąć po czym obumierają.Bratki - wysiewa się w czerwcu i lipcu. Na miejsce stałe przesadza się jesienią (wtedzy należy zadbać o rośliny okrywając je gałązkami jedliny co chroni je przed mrozem i przesychaniem) lub na wiosnę. Podlewać umiarkowanie, co 2 tygodnie nawozić.
Stokrotki - rozmnaża się z nasion wysiewanych w czerwcu. Na miejsce stałe przesadza się jesienią.
Malwy - rozmnaża się przez wysiew nasion w maju-czerwcu do zimnego inspektu, doniczek lub na rozsadniku. Nasiona zachowują zdolność kiełkowania do 4 lat. Gdy siewki wytworzą 2-3 liście wysadza się je na miejsca stałe w odległości 30-60 cm. Zbiór nasion przeprowadza się w miarę dojrzewania.
Kwiaty jednoroczne
Letnie kwiaty jednoroczne rozmnaża się przez wysiew nasion. Nie zawsze jest to prosta sprawa, ponieważ część tego typu roślin nie może być wysiewana wprost do gruntu bo wymagają specyficznych warunków kiełkowania, a następnie pikowania a na koniec wysadzania do gruntu. Początkujący ogrodnik powinien natomiast zainteresować się kwiatami wysiewanymi wprost do gruntu. Drobne nasiona wysiewa się równomiernie, grubsze po kilka do dołka. Można wysiewać nasiona partiami co dwa tygodnie. Sprawi to że będą kwitły do pierwszych przymrozków. Do początku lata można wysiewać takie rośliny jednoroczne jak nagietki, nasturcje, maczek kalifornijski, maciejka i rezeda. Przed siewem ziemię należy wzbogacić kompostem. Większość kwiatów letnich najlepiej czuje się w miejscach ciepłych, słonecznych i osłonietych od wiatru i wystarcza im każda dobrze uprawiana ziemia ogrodowa.Nasiona najlepiej kupować w sklepach ogrodniczych; należy sprawdzić datę przydatności do siewu. Nie należy kupować nasion które zbyt długo leżały na słońcu lub mają ślady zawilgocenia. Można też pozyskiwać nasiona z własnych roślin.
UWAGA ! - warto zastosować wywar z rumianku jako zaprawę nasienną: moczymy nasiona przed siewem przez 30 minut.
Najpopularniejsze kwiaty wysiewane wprost do gruntu:
Inne rośliny jednoroczne
Ciekawą rośliną jednoroczną wysiewana wprost do gruntu jest dynia ozdobna, wytwarza ozdobne owoce różnego kształtu, żółtopomarańczowe, kremowe lub ciemnozielone z plamami, brodawkami lub smugami. Wysiew - koniec maja.Inną rośliną, którą może wysiać ogrodnik amator jest mietelnik ogrodowy zwany inaczej cyprysikiem letnim. Wysiew IV-V.
Kwiaty jednoroczne wysiewane do pojemników
Do pojemników wysiewa się rośliny o przedłużonym okresie wegetacji takie jak
Warto też wysiać wcześniej do pojemników takie rośliny przeznaczone na balkony lub tarasy jak: nasturcje, aksamitki, dalie letnie, lewkonie czy groszek pachnący. Wysiane wcześniej kwiaty będą wcześniej kwitły.
Sadzonkowanie roślin balkonowych
Luty i marzec to dobry termin na rozmnażenie z sadzonek roślin, które wypuszczają pędy po wstawieniu do słoika z wodą. Tak można rozmnazać bardzo dekoracyjne koleusy, zwane inaczej pokrzywką brazylijską. Ze zdrowej rośliny pobieramy pędy o długości 5-10 cm. pozostawiając 2-3 liście i wstawiamy je do słoika z wodą tak aby nie zamoczyć liści. Wodę trzeba regularnie uzupełniać. Sadzonki ukorzeniają się dość szybko i kiedy roślina wytworzy wystarczającą ilość korzeni wystarczy ją posadzić w doniczce z ziemią.
W podobnym terminie możana sadzonkować również inne rośliny balkonowe przechowywane w chłodnych takie jak fuksje, pelargonie, surfinie czy uczepy.
Fuksje - na sadzonki pobiera się niezdrewniałe pędy i ukorzenia w podłożu z mieszanki torfu i piasku w równych ilościach. Sadzonki ukorzeniają się po 10-14 dniach.
Pelargonie - rozmnaża się z sadzonek pędowych półzdrewniałych, o długości trzech międzywęźli, tuż pod węzłem. Na sadzonkach zostawiamy 2-3 liście. Po ścięciu zostawia się je na parę godzin na powietrzu, tak by obeschła powierzchnia cięcia. Następnie sadzi się je do pojemnika z piaszczystą ziemią, ustawia w widnym miejscu (np. na parapecie) i umiarkowanie podlewa. Innym sposobem jest ukorzenianie sadzonek pelargonii w wodzie, do której dosypujemy trochę węgla drzewnego (może być taki używany do grila). Zapobiega to gniciu sadzonek. Po około 2 tygodniach powinny wypuścić korzonki i wtedy wsadzamy je do doniczki.
Można też uzyskać sadzonki pelargonii przez wysiew nasion. Termin wysiewu od grudnia do połowy marca. Wysiewa się je do pojemników z mieszaniną ziemi inspektowek, substratu torfowego i piasku w proporcji 1:1:1. Nasiona przykryć 0,5 centymetową warstwą miesznki i zakryć np. kawałkiem szyby. Najlepiej kiełkują temperaturze 21 do 24 st.C bez światła, i w wilgotnym powietrzu. iewki przepikować gdy mają 2-3 liście. W połowie maja przesadzić do skrzynek balkonowych.
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
WYSIEW NASION
Rozmnażać rośliny zielne można przez podział, sadzonki albo przez wysiew nasion.
Wydawać by się mogło że najprostszą metodą jest wysiew; niestety dotyczy to tylko części roślin; głównie kwiatów jednorocznych. Wysiew jako metoda rozmnażania w warunkach amatorskiej uprawy ogrodu w przypadku wielu roślin jest zbyt kłopotliwy
Więcej o
wysiewach nasion...
NAWOŻENIE ROŚLIN
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat nawożenia roślin...
Inne porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
CHWASTY W OGRODZIE
Chwasty to nieproszeni goście, którzy zabierają roślinom światło, wodę i składniki pokarmowe. Jest parę sposobów aby z nimi walczyć. Jeżeli preferujemy metody ekologiczne to powinniśmy przygotować się na długą wojnę, uzbroić się w cierpliwość i systematycznie usuwać nieproszonych gości.
Dla mniej cierpliwych sposób niezbyt naturalny czyli herbicydy...
Więcej o chwastach w ogrodzie...
GLEBA RODZAJE I SPOSOBY ULEPSZANIA GLEBY
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
więcej na temat gleby...
OGRÓD UŻYTKOWY
Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę a nie biegać za każdym razem na targ czy do sklepu.
Więcej o
ogrodach użytkowych...
Zabiegi pielęgnacyne w ogrodzie
Samo obsadzenie ogrodu nie wystarczy; aby ogród dobrze wygladał a rośliny prawidłowo się rozwijały, trzeba jeszcze włożyć trochę trudu w zabiegi pielęgnacyjne takie jak odchwaszczanie, nawożenie, nawadnianie czy ściółkowanie. Warto też stosować profilaktykę ochrony roślin, która jest najlepszą ochroną przed chorobami i szkodnikami.
więcej na temat zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie...
SĄSIEDZTWO ROŚLIN
Allelopatia czyli wzajemne oddziaływanie roślin - rośliny mogą oodziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy.
więcej na temat sąsiedztwa roślin...
Galeria roślin pokojowych
Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...
PAŹDZIERNIK W OGRODZIE
Co w październiku trzeba zrobić w ogrodzie...
LISTOPAD W OGRODZIE
Co w listopadzie trzeba zrobić w ogrodzie...
Książki: Dom, ogród, balkon - empik.pl #materiałreklamowy
EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...
Zioła w ogrodzie i domu
Najbardziej popularne i łatwe w uprawie zioła to szczypiorek, pietruszka naciowa i koperek. Są to zarazem rośliny należące do niezbędnika w kuchni. Warto jednak uprawiać również inne zioła takie jak tymianek, szałwia, bazylia, mięta, estragon czy oregano. Oprócz pożytku w kuchni są to z reguły rośliny dość ozdobne i pięknie pachnące.
Więcej informacji o ziołach...
BALKONY I TARASY
Niewątpliwie najpopularniejsza roslina balkonowa jest pelargonia i trzeba przyznać, że roślina ta ma wiele zalet. Inne popularne rośliny balkonowe to petunie, surfinie, werbeny czy lobelie.
Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule
Balkony i tarasy.
SADZENIE ROŚLIN
Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych.
więcej na temat sadzenia roślin...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...