Rozchodnik okazały , Sedum spectabile - opis rośliny, uprawa
Bylina zimująca w gruncie
Wysokość: Znacznie wyższy od reszty rozchodników - wyrasta do 40-60 cm. Pędy nie są płożące lecz stojące.
Ozdoba rośliny: Najwiekszą ozdobą są kwiaty. Roślina tworzy na szczytach pędów wielkie, płaskie baldachy najcześciej koloru brudno różowego ale są też odmiany w efektowniejszym zabarwieniu: ciemnoróżowe, lilioworóżowe lub różowoczerwone. Baldachy mogą mieć do 20 cm szerokości.
Pędy rozchodnika okazałego są grube, mięsiste i proste a liście duże, jasnozielone z niebieskawym nalotem.
Ciekawe odmiany : Star Dust - o białych kwiatach i zielonych liściach,
Matrona - o kwiatach bladoróżowych i brązowych liściach,
Brillant - kwiaty różowo-liliowe, liście jasnozielone,
Purple Emperor - purpurowo-bordowych liściach, pokrytych woskowym nalotem, kwiatostany duże, rubinowo-różowe,
Carl - kwiaty karminowe, liście zielone.
Pora kwitnienia: Sierpień - wrzesień a czasem nawet pierwsza połowa października. Kwiaty rozwijają się bardzo powoli.
Uprawa: Roślina bardzo łatwa w uprawie, bez specjalnych wymagań. Morozodporna i dobrze znosi suszę oraz zanieczyszczenie środowiska.
Rozmnażanie jest łatwe: najlepiej przez podział większych kęp rośliny w w kwietniu lub sierpniu. Można też rozmnożyć tego rozchodnika z sadzonek pędowych, rzadziej rozmnaza się przez wysiew nasion.
Gleba: Najlepsza jest gleba przeciętnie żyzna i średnio wilgotna ale może też rosnąć w glebie piaszczystej i suchej.
Stanowisko: Lubi miejsca słoneczne ale dobrze znosi też półcień.
Zastosowanie: Rozchodnik okazały nadaje się na rabaty bylinowe, do dużych ogrodow skalnych, na obwodki. Można uprawiać te rozchodniki w pojemnikach na jesiennych balkonach i tarasach - są tak wytrzymałe że mogą tam pozostać przez cała zimę.
Ciekawostki: Roślina pochodzi z Dalekiego Wschodu, z Chin i Japonii. Rozchodniki okazałe są często odwiedzane przez motyle i pszczoły.
Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty trudniejsze w uprawie, byliny i rabaty bylinowe, rośliny do letniego ogrodu, rośliny do jesiennego ogrodu, rośliny na sklaniak, rośliny na balkony i tarasy.
Rozchodnik okazały - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Kompozycje z rozchodnikami okazałymi
INNE CIEKAWE BYLINY LETNIE:
Opisane byliny :
aster alpejski, aster gawędka, aster nowoangielski, aster nowobelgijski, begonia mieszańcowa Dragon Wing, bergenia sercowata, bodziszek czerwony, chaber górski, ciemiernik biały, ciemiernik ogrodowy, cieszynianka wiosenna, czyściec wełnisty, dąbrowka rozłogowa, dyptam jesionolistny (krzew Mojżesza), dzielżan ogrodowy, jesienny, dzwonek brzoskwiniolistny, dzwonek gargański, dzwonek karpacki, fiołki motylkowate, fiołki wonne, firletka smolka (firletka lepka), floks płomyk, floks szydlasty, floks śnieżny, funkia ogrodowa, gailardia, gajowiec żółty, gaura, gęsiówka kaukaska, gipsowka wiechowata, goryczka króktołodygowa, goździk kropkowany, goździk pierzasty, goździk siny, grzybień (lilia wodna), hakonechloa smukła, heliotrop, iglica zmienna, imperata cylindryczna 'Red Baron', inkarwilla Delavaya, irezyna Herbsta, jeżówka purpurowa, języczka pomarańczowa, jukka ogrodowa, kaczeniec (knieć błotna), karmnik ościsty, kanna (paciorecznik), kocimiętka, kokoryczka wielokwiatowa, konwalie, kostrzewa sina, krwawnica pospolita, krwawnik pospolity, kuklik zwisły, len nowozelandzki, lewizja liścieniowa, liliowce, lnica bluszczykowata, łubin trwały, mak wschodni, margerytka (złocień wielki, jastruń), miechunka rozdęta, mikołajek płaskolistny, miłek wiosenny, miodunka pstra (plamista), miskant chiński Zebrinus, miskant olbrzymi, nawłoć ogrodowa, odętka wirginijska, omieg_kaukaski, oregano (lebiodka pospolita), orlik, ostróżka ogrodowa, parzydło leśne, pelargonia bluszczolistna, pelargonia pasiasta, perowskia łobodolistna, pierwiosnek gruziński, pierwiosnek pruhonicki, pierwiosnek lekarski, pierwiosnek ząbkowany, piwonie chińskie, piwonia lekarska, pragnia kuklikowata, przylaszczka, przymiotno ogrodowe, pysznogłówka, rogownica kutnerowata, rozchodnik okazały, rozchodnik ostry, rozplenica japońska, runianka japońska, sasanka, serduszka okazałe, sit rozpierzchły, skalnica Arendsa, słonecznica, słoneczniczek szorstki, smagliczka skalna, szałwia omszona, szarotka, tawułka, tojeść kropkowana, trzykrotka wirginijska, ubiorek wiecznie zielony, ułudka wiosenna, wilczomlecz złocisty, zawciąg nadmorski, zawilec gajowy, ziarnopłon wiosenny, złocień maruna, złocienie (chryzantemy) ogrodowe, żagwin ogrodowy (obrecja), żółwik ukośny, żurawka (drżączka)
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
RABATY BYLINOWE
Byliny doskonale nadają się do każdego ogrodu a do tego mają wiele zalet - przede wszystkim nie trzeba ich co roku wysiewać na nowo. Są to rośliny wieloletnie o niezdrewniałych pędach mogące kwitnąć i wytwarzać nasiona corocznie, przez wiele lat.
Więcej w artykule: Rabaty bylinowe.
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
FLOKS SZYDLASTY
Typowa roślina poduszkowa tworząca zwarte kobierce, które w okresie kwitnienia pokrywają się obficie drobnymi kwiatami o intensywnych barwach. Kwiaty najczęściej w kolorze lila lub fioletowym ale mogą też być karminowe, purpurowe, różowe lub białe. Kwitnąc tworzą efektowne plamy. Listki wąskie, igiełkowate, lekko omszone.
Więcej informacji o floksach szydlastych...
Galerie ogrodnika amatora:
FLOKS ŚNIEŻNY
Drobne, śnieżnobiałe kwiatki o pięciu płatkach. Są również floksy śnieżne w odcieniu lawendowym. Kwiaty delikatnie pachną. Liście niewielkie, żywozielone. Floksy śnieżne tworzą zadarniajace kobierce, w okresie kwitnienia białe kwatki doskonale kontrasują z zielenią drobnych listków.
Więcej informacji o floksach śnieżnych...
OGRÓD WIEJSKI
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi.
Typowy ogród wiejski łączy funkcje dekoracyjne i użytkowe : rosną w nim nie tylko bujne kwiaty i krzewy ozdobne ale też i drzewa oraz krzewy owocowe, są grządki warzywne i ziołowe.
Więcej o
ogrodach wiejskich...
Rośliny pachnące
Zapachy roślin rządzą się własnymi prawami; są rośliny, które pachną mocniej w słońcu np. zioła takie lawenda, szałwia czy bazylia. Są też takie, których zapach najintensywniejszy jest wieczorem (np. maciejka, czy tytoń) a są też i takie, które zaczynają intensywnie pachnąć w trakcie zasuszania.
Więcej w artykule: Zapachy w ogrodzie....
Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
Warto wykorzystać letni czas i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Jest wiele obiektów do zwiedzania - ogrody botaniczne, arboreta, parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok - np. Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach czy Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy. Na pewno wizyta w takich miejscach poprawi nastrój i pozwoli się zrelaksować.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...
GLEBA RODZAJE I SPOSOBY ULEPSZANIA GLEBY
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
więcej na temat gleby...
KWIATY CIĘTE
Nie wszystkie gatunki kwiatów nadają się do cięcia, niektóre z kolei wyglądają pieknie w wazonie bardzo krótko - dzień lub dwa. Nie nadają się na kwiaty cięte rośliny otwierające się tylko na słońcu , bo w wazonie zostają z reguły zamknięte.
Więcej o
kwiatach ciętych...
ROŚLINY DO CIENIA
Dość trudno jest zagospodarować miejsca zacienione, bowiem niewiele jest roślin, które lubią takie warunki. Najpewniejsze rośliny do cienistych zakątków czy rabat usytuowanych od północnej strony to bluszcze, paprocie i barwinki, które będą z pewnością rosły nawet w miejscach bardzo słabo naświetlonych.
Więcej o
roślinach do cienia...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...