ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Byliny Iglaki Woda Cebulki Skalniak Dodatki ogrodowe Galeria roślin Wystawy ogrodnicze Rośliny pokojowe Balkony i tarasy Porady Ekologiczny ogród Gleba Ogród użytkowy Style ogrodowe Zabiegi pielęgnacyjne Galeria ogrodowa Fb


ROŚLINY DO WIOSENNEGO OGRODU

Wiosna kojarzy się z kwitnącym ogrodem. I rzeczywiście jest to pora, kiedy kwitnie większość roślin cebulowych, drzew i krzewów oraz wiele bylin i część roślin dwuletnich. Jest zatem z czego wybierać.

Rośliny cebulowe :

Rośliny cebulowe to prawdziwe zwiastuny wiosny, bowiem większość z nich kwitnie właśnie w tej porze roku. Jednak o posadzeniu przebiśniegów, krokusów, tulipanów czy innych wdzięcznych roślin cebulowych, zimujących w gruncie i kwitnących wiosna trzeba pomyśleć pod koniec lata lub jesienią.

Śnieżyczka przbiśnieg - przy łagodniejszej zimie może zakwitnąć już na przełomie lutego i marca. Kwiaty białe, zwisłe, dzwonkowate, pachnące. Przebiśniegi są łatwe w uprawie, można nimi obsadzać puste miejsca pod drzewami.
Rannik zimowy - kolejny zwiastun wiosny kwitnący równie wcześnie jak przebiśnieg a czasem nawet wcześniej. Mniej znana roślinka o oryginalnych żółto-złocistych kwiatach. Może kwitnąć dość długo pod warunkiem, że temperatura zbyt mocno nie wzrośnie. Potrzebuje światła i próchniczej gleby.
Krokusy - duże kielichowate kwiaty w kolorach fioletowym, białym lub żółtym, pojawiają się w marcu - kwietniu. Lubią słone i wilgotną glebę.
Śniezyce wiosenne - zwisające, białe kwiaty podobne do dużych dzwoneczków konwalii, osadzone po 1 lub 2 na końcach pędów. Na końcu każdego płatka znajduje się charakterystyczna zielona lub żółta plamka. Pora kwitnienia - Marzec, czasem pierwsza połowa kwietnia.
duże kielichowate kwiaty w kolorach fioletowym, białym lub żółtym, pojawiają się w marcu - kwietniu. Lubią słone i wilgotną glebę.
Cebulice - kwitną o tej samej porze co krokusy. Kwiaty barwy niebieskiej, białej lub różowej. Potrzebuje gleby próchniczej, lekko wilgotnej. Stanowisko słoneczne lub półcieniste.


Narcyzy - kwitną w zależności od odmiany od końca marca do początku maja, pięknie przy tym pachnąc. Kwiaty są białe lub w różnych odcieniach żółci z pofałdowanym środkiem zwanym przykoronkiem - najczęściej w kolorze pomarańczowym. Lubią glebę lekko wilgotną choć suszę znoszą lepiej niż tulipany. Stanowisko słoneczne lub półcień.
Czosnki ozdobne - w zależności od odmiany zakwitają od kwietnia do początku lata. Mają niewielkie wymagania, mogą rosnąć w glebie gliniastej lub piaszczystej ale w czasie suszy trzeba je podlewać. Stanowisko słoneczne lub półcień. Największym z wiosennych czosnków jest czosnek okazały.
Szafiki - kwitną od połowy kwietnia do połowy maja. Te drobne rośliny mają ciekawe kuliste kwiaty zebrane w groniaste kwiatostany, zbite o stożkowatym kształcie. Barwa kwiatów najczęściej szafirowoniebieska ale są też odmiany o barwie niebieskofioletowej lub białej. Łatwe w uprawie ale wymagają corocznego zasilania i podlewania w czasie suszy.
Hiacynty - Kwitną pod koniec kwietnia i w maju. Trochę trudniejsze w uprawie i bardziej wymagające ale są za to prawdziwą ozdoba ogrodu. Kwiaty niebieskie, fioletowe, amarantowe, różowe, białe, pomarańczowe lub żółte, osadzone gęsto na pędzie kwiatostanowym. Kwiatostan w kształcie groniastym. Dość intensywnie i pięknie pachnie.
Tulipany - pierwsze zakwitają tulipany botaniczne. Następne są pojedyńcze i pełne wczesne, na przełomie kwietnia i maja zakwitają tulipany z grupy Triumph i mieszańce Darwina. W maju kwitną tulipany z grupy Crispa i tulipany liliokształtne oraz tulipany Cottage. W drugiej połowie maja zakwitają tzw. tulipany Rembrandta, tulipany papuzie i peoniowe. Pod koniec maja kwitną tulipany z grupy Virdoflora.
Śnieżniki - niewielkie rośliny cebulowe spokrewnione z hiacyntami. Kwitną z reguły pod koniec marca i na początku kwietnia. Kwiaty w kształcie drobnych gwiazdek barwy niebieskiej, filietowoniebieskiej z białym środkiem. Roślinki tworzą wiosną fioletowoniebieskie dywany. Śnieżniki są łatwe w uprawie, mogą rosnąć w słońcu i półcieniu, nadają się do ogródków skalnych.
Szachownice - najpopularniesza jest szachownica cesarska o charakterystycznych kwiatach osadzonych na wysokich pędach. Kwiaty pomarańczowe lub żółte, dzwonkowate, zwisłe, zebrane w okółek i zwieńczone pióropuszem liści. Kwitnie w maju ale pachnie niezbyt przyjemnie.
Inną spotykaną w ogrodach szachownicą jest szachownica kostkowata - niska roślina cebulowa o o brązowobordowych kwiatach w kształcie dzwonka.


Krzewy ozdobne kwitnące wiosną :

Jeżeli chodzi o krzewy to mamy tak bogaty wybór roślin kwitnących wiosną, że każdy znajdzie coś dla siebie. O kwitnących forsycjach, wierzbowych baziach, migdałkach, tawułach, bzach, jaśminowcach, azaliach czy rododendronach wiedzą wszyscy, ale jest wiele ciekawych a mniej znanych krzewów ozdobnych.

Dla urozmiacenia ogrodu warto postarać się przynajmniej o jeden egzemplarz z rzadziej uprawianych krzewów.
Oczary - Właściwie kwitną już zimą ale mogą też zdobić ogród na początku wiosny. Ciekawe są kwiaty oczarów: żółte, o wąskich, wstęgowatych płatkach, delikatnie pachnące. Dość rzadko uprawiane w naszych ogrodach mogą być prawdziwą ozdobą na przedwiośniu.
Wawrzynek wilczełyko - Różowe lub białe kwiaty pojawiają się na tym krzewie na przełomie lutego i marca. Silnie ale przyjemnie pachną. Ciekawa roślina ale dość trudna w uprawie i silnie trująca.
Wrzośce - w odróżnieniu od wrzosów zakwitają na wiosnę - czasem nawet od końca lutego do kwietnia i maja. Kwiaty bardzo drobne ale gęsto obsypujące roślinę w kolorach: białym, fioletowym, fioletowoczerwonym, czerwonym, różowym. Drobne krzewy warto sadzić po kilka razem.
Pigwowiec - wiosną, w końcu kwietnia i na początku maja krzewy pigwowca obsypują się kwiatami najczęściej o ceglastoczerwonej barwie. Roślina o niewielkich wymaganiach glebowych, potrzebuje za to stanowiska słonecznego i osłoniętego od wiatru.
Porzeczka krwista - kolejny krzew o efektownych kwiatach, kwitnący na przełomie kwietnia i maja. Czerwonoróżowe kwiatostany zebrane są w długie grona. Pąki kwiatowe mogą być wrażliwe na mrozy i dlatego trzeba roślinie znaleźć zaciszne i słoneczne miejsce.
Szczodrzeniec wczesny - krzew o delikatnej budowie, zielonych wiotkich gałązkach, które pod koniec kwietnia obsypują się drobnymi kwiatkami, podobnymi do kwiatów łubinu, w kolorach od jasnożółtego, przez różne odcienie pomarańczowego aż do koloru purpurowo-różowego. Lubi glebę lekką i piaszczystą. Krzew ten powinno sadzić się w słonecznym miejscu.
Pieris kwiecisty - krzwew z rodziny wrzosowatych, budową podobny do różaneczników. Ma gęste ulistnienie i bujnie kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Kwiaty drobne, zebrane w okazałe wiechy w kolorze biało-kremowym, rzadziej różowym. Lubi miejsca zaciszne i lekko zacienione. Podłoże wilgotne i kwaśne.


Tamaryszki - duże i rozłożyste krzewy o ażurowej, rozwichrzonej koronie i luźno ustawionych gałęziach. W maju i na początku czerwca pokrywają się obficie drobnymi różowymi lub białymi kwiatkami. Kwiaty zebrane są w kłosy tworzące wiechy. Barwy tamaryszka są raczej subtelne i nieco przygaszone. Krzew wytrzymały na suszę i mający małe wymagania co do gleby.
Kalmia - niezbyt wysoki krzew nieco przypominajacy rododendrony ale o innej budowie kwiatów. W maju obficie pokrywa się ciemnoróżowymi kwiatkami o średnicy około 2 cm. Kwiaty zebrane są po 30-40 w w baldachogrona. Kalmie wymagają gleby próchniczej, kwaśnej i wilgotnej.
Kolwicja chińska - kwitnie obficie pod koniec maja i na początku czerwca. Ma dzwonkowate, jasnoróżowe kwiaty z pomarańczową plamą. Nie ma dużych wymagań co do miejsca i jest dość wytrzymała na mróz i zanieczyszczone powietrze.
Wajgelia cudowna - już sama nazwa zachęca do posiadania tej rośliny. Jeden z najpiękniejszych krzewów kwitnących. Największą ozdobą wajgelii są kwiaty: trąbkowate, wydłużone, w kształcie dzwonków o długości około 4 cm. Barwa kwiatów w zależności od odmiany różowa, karminowa lub czerwona. Kwitnie pod koniec maja i w czerwcu.
Złotlin - o żółych kwiatach, podobnych w kształcie do kwiatów truskawki, kwitnących na przełomie maja i czerwca. Odmiana "Plenifolra" ma kwiaty pełne, pomponowate w kolorze pomarańczowozłocistym, które kwitną nawet do sierpnia. Roślina dość dobrze toletuje cięższe warunki uprawy.
Enkiant dzwonkowaty - mało znany a warty polecenia krzew. Kwitnie w maju i czerwcu. Kwiaty drobne, liczne, dzwonkowate, w kształcie przypominające konwalie, żółtawo-różowe z czerwonymi prążkami, zebrane w zwisające w grona. Roślina należy do wrzosowatych i takie też ma wymagania. Młodsze pędy mogą przemarzać w bardzo surowe zimy.


Kwitnące drzewa :

Coraz mniej w naszych ogrodach drzew owocowych. Trochę szkoda, bo kwitnące wiosną drzewka jabłoni, wiśni, śliw i grusz to niezapomniany i zachwycający widok. Większość drzew owocowych kwitnie biało ale np. jabłonie mają często płatki na końcach różowe a kwiaty osiągają całkiem spore rozmiary. Kwiaty brzoskwini są koloru cukierkowo różowego. Niektóre drzewa ozdobne sadzi się głównie z powodu ich efektownego wiosennego kwitnienia.


Śliwa wiśniowa - największą ozdobą tego drzewa są czerwonobrązowe liście. W marcu śliwa wiśniowa kwitnie; ma drobne, bladoróżowe kwiaty. Jest mało wymagająca co do gleby.
Magnolie - mają okazałe kielichowate kwiaty o efektownym i egzotycznym wyglądzie. Kolory kwiatów zwykle kremowobiałe lub różowe ale mogą też być purpurowoczerwone, różowofioletowe, śnieżnobiałe a nawet żółte. Kwitnące magnolie wydzielają miły, subtelny zapach. Większość magnolii kwitnie na przełomie kwietnia i maja.
Wiśnia piłkowana - kwitnie obficie na początku maja. Kwiaty sa jasnoróżowe, zebrane w baldachogrona. Ciekawie wyglądają odmiany wiśni piłkowanych o koronie zwisającej lub kolumnowej.
Jabłoń purpurowa - również kwitnie na początku maja, kwiaty ma ciemnopurpurowe lub różowe, o średnicy ponad 3 cm.
Głóg dwuszyjkowy - jego ozdobą są dekoracyjne, czerwone, różowe lub białe kwiaty ukazujące w maju. Szczególnie ozdobne są odmiany o pełnych kwiatach. wytrzymałe i niewybredne drzewko.
Robinia lepka - zakwita pod koniec wiosny, ma różowe, pachnące kwiaty typu motylkowatego, zebrane w zwisające grona. Robinia lepka kwitnie długo i obficie. Drzewo bardzo łatwe w uprawie i odporne na niesprzyjające warunki.

Wcześnie kwitnące byliny :

Większość bylin kwitnie w lecie i jesienią, są jednak też i takie, które wolą wiosenną porę.

Przylaszczki - kwitną wczesną wiosną, są to niskie roślinki o lazurowych kwiatach. Lubią rosnąć w cieniu i półcieniu, dość łatwe w uprawie.
Fiołki wonne i motylkowate - rośliny w zasadzie bezobsługowe, szczególnie fiołki wonne, które doskonale nadaja się do zadarniania miejsc zacienionych.
Bergenie - ze względu na duże skórzaste liście roślina jest ozdobna przez cały sezon ale na przełomie kwietnia i maja wypuszcza pędy kwiatostanowe o ciemnoróżowej barwie.
Pierwiosnki - są ulubionymi bylinami wiosennymi. W marcu zakwitają niskie gatunki pierwiosnków a gatunki o kwiatach osadzonych na dłuższych łodygach kwitną w kwietniu i maju. Kwiaty różnych barw przważnie żółte, czerwone, fioletowe lub brunatne.
Cieszynianka wiosenna - bylina w sam raz dla kolekcjonerów ciekawostek. Może kwitnąć już z początkiem marca. Tworzy żółtozielone kwiatostany. Ciekawa jest ich budowa. Kwiaty są bardzo drobne, żółte tworzą baldach, który otacza fałszywy okwiat, utworzony z zielonych podsadek, czyli przekaształconych liści.
Zwilce gajowe - potrafią utworzyć na początku wiosny całe połacie kwitnącej przestrzeni. Nadają się do ogródków naturalistycznych i wiejskich, do obsadzania miejsc pod drzewami i krzewami jako roślina okrywowa. Po przekwitnięciu roślina powoli zanika.


Miłek wiosenny - ma gwiaździste kwiaty o bardzo intensywnej złotożółtej barwie i błyszczących płatkach. Są osadzone pojedyńczo na szczytach pędów. Ładnym tłem dla kwiatów jest ulistnienie miłka wiosennego: delikatne lecz obfite, pierzaste liście o ciemnozielonej barwie. Kępki liści i kwiaty pojawiają się w kwietniu. Kwitnie do połowy maja.
Omieg kaukaski - bylina o dużych żółtych, stokrotkowatych kwiatach, kwitnąca w kwietniu i maju. Wymaga gleby żyznej, lekkiej, próchniczej, średnio wilgotnej.
Gęsiówka kaukaska - o śnieżnobiałych, rzadziej fioletowych lub różowych kwiatach, które w kwietniu i maju tworzą kwitnące poduszki złożone z drobnych kwiatuszków.
Sasanka zwyczajna - to wiosenna bylina o pięknych dzwonkowatych kwiatach najczęściej w kolorze fioletowym ale zdarzają się też odmiany kwitnące na biało, czerwono lub purpurowo. Pora kwitnienia od końca marca do maja w zależności od odmiany i wiosennej aury. Kwitnie dość długo a kwiaty pojawiają się stopniowo.
Ułudka wiosenna - ma intensywnie niebieskie kwiatki z białym oczkiem. Tworzy kobierce rozrastające się przez rozłogi. Jest to trwała bylina, wytrzymała na mróz i mało wymagająca.s
Floksy szydlaste - typowa roślina poduszkowa tworząca zwarte kobierce, które w okresie kwitnienia (IV-V) pokrywają się obficie drobnymi kwiatami o intensywnych barwach. Kwiaty najczęściej w kolorze lila lub fioletowym ale mogą też być karminowe, purpurowe, różowe lub białe. Kwitnąc tworzą efektowne plamy.
Goryczka krotkolodygowa - należy do najładniejszych wiosennych roślin skalnych. Kwitnie od końca kwietna do czerwca, kwiaty goryczki są efektowne; duże w stosunku do reszty rośliny, dzwonkowate o wspanialej lazurowej barwie.

SZKODNIKI ROŚLIN OGRODOWYCH

ogrodnik - rośliny rośliny, szkodniki roślin ogrodowych, ogród użytkowy
Nie każdy mieszkaniec naszego ogrodu jest pożądany. Wiele mniejszych lub większych żyjatek to nieproszni goscie, którzy mogą poczynić wiele szkód wśród roślin użytkowych i ozdobnych. Jeżeli najazd szkodników przybiera rozmiary klęski żywiołowej i zmienia się w koszmar spędzajacy sen z oczu, nawet najbardziej pokojowo usposobiony ogrodnik musi przystąpić do walki. Zwycięstwo zależy od stopnia poznania przeciwnika i konsekwencji w zwalczaniu szkodnika a jeszcze lepiej zapobieganiu niechcianym wizytom.
Więcej o szkodnikach roślin ogrodowych...

EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Galerie zdjęć:

Galeria roślin nazwy A-E

Galeria roślin nazwy F-J

Galeria roślin nazwy K-M

Galeria roślin nazwy N-R

Galeria roślin nazwy S-Ż

Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje

Galeria roślin pokojowych

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

Inne porady ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...


Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania.

Ogrody, parki
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Warto wykorzystać letni czas i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Jest wiele obiektów do zwiedzania - ogrody botaniczne, arboreta, parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok - np. Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach czy Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy. Na pewno wizyta w takich miejscach poprawi nastrój i pozwoli się zrelaksować.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...

TULIPANY

ogrodnik -  tulipany, odmiany tulipanów
Tulipany są bez wątpienia najpopularniejszymi wiosennymi roślinami cebulowymi. Pierwsze zakwitają tulipany botaniczne. Następne są pojedyńcze i pełne wczesne a na przełomie kwietnia i maja zakwitają tulipany z grupy Triumph i mieszańce Darwina. W maju kwitną tulipany z grupy Crispa i tulipany liliokształtne oraz tulipany Cottage. Więcej w artykule: TULIPAN - odmiany, uprawa i zastosowanie..

RÓŻANECZNIK, RODODENDRON

Ogrody, zdjęcia różanecznik, rododendrony w ogrodzie w ogrodzie
Duże, rożnobarwne kwiatostany pojawiające się na szczytach pędów. Kształt poszczególnych kwiatów dzwonkowaty, kolory najczęściej od jasnolilia do purpurowego ale są też odmiany o kwiatach białych, kremowych czy różowawych. Liście różaneczników są duże, skórzaste i błyszczące.
Więcej informacji o rododendronach...

WIŚNIA RÓŻOWA

drzewa liściaste wisnia rózowa
Niewielkie drzewo tworzące szeroką, bardzo gęstą koronę. Gęsto pokrywające drzewo kwiaty, kwitnące jeszcze przed rozwojem liści. Kwiaty są pojedyńcze lub podwójne, białoróżowe, delikatnie pachnące z nutą migdałową. Nie zawiązuje owoców. Kwitnie od połowy kwietnia do maja.
Więcej informacji...

MARZEC W OGRODZIE

Marzec w ogrodzie, prace ogrodowe w marcu

Co w marcu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...

KWIECIEŃ W OGRODZIE

Kwiecień w ogrodzie, prace ogrodowe w kwietniu

Co w kwietniu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...

MAJ W OGRODZIE

MAJ w ogrodzie, prace ogrodowe w maju

Co w maju trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...

Wysiew nasion roślin użytkowych - Nasiona warzyw wysiewamy albo do inspektu albo bezpośrednio do gruntu, Są też takie jak np. pomidor czy papryka, które potrzebują sporo ciepła i najczęściej wysiewa się je do pojemników ustawionych na parapecie....

Iglaki zawsze piękne - Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok...

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną - Możemy nacieszyć się urodą hiacyntów, tuliapnów, narcyzów cebulic, szachownic, krokusów, przebiśniegów...

Woda w ogrodzie czyli staw lub oczko wodne - Oczko wodne może być niezwykłą ozdobą ogrodu, jednak tylko wtedy gdy zostało właściwie zaprojektowane, wykonane a w końcu systematycznie pielęgnowane...


Budowa i remont domu na Ceneo
ceneo.pl #materiałreklamowy


Zielona i kolorowa Wielkanoc - Wielkanoc to święto, w którym panuje radosna atmosfera a nic jej tak nie podkreśli jak zielone dekoracje z roślin. Nie kosztują wiele, bo można wyczarować je samemu - potrzeba tylko trochę chęci aby Wielkanoc zazieleniła się i zakwitła w domu...

Mikrolistki na zdrowie - Kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook