ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Byliny Iglaki Woda Cebulki Skalniak Dodatki ogrodowe Galeria roślin Wystawy ogrodnicze Rośliny pokojowe Balkony i tarasy Porady Ekologiczny ogród Gleba Ogród użytkowy Style ogrodowe Zabiegi pielęgnacyjne Galeria ogrodowa Fb


ROŚLINY DO LETNIEGO OGRODU

W letnim ogrodzie królują przede wszystkim rośliny jednoroczne ale warto też zainteresować się krzewami kwitnącymi o tej porze roku oraz bylinami. Krzewy i byliny tworzą niezmienną przez wiele lat bazę ogrodu, natomiast kwiaty jednoroczne to doskonała okazja do ekspetymentów. Co roku możemy dobierać inny zestaw kwiatów jednorocznych do aranżacji letniego ogrodu. Dodatkowo warto uzupełnić letnie kompozycje roślinami cebulowymi i bulwiastymi kwitnącymi latem.

Rośliny jednoroczne i dwuletnie :

Te najłwiejsze do uprawy wysiewamy wprost do gruntu na wiosnę, a niektóre nawet same się wysiewają jesienią. Nieco więcej uwagi wymagają kwiaty jednoroczne uprawiane z rozsady wysiewanej do skrzynek. Są też takie, których wyhodowane młode roślinki najlepiej kupić w sklepie ogrodniczym. Większość kwiatów jednorocznych kwitnie przez całe lato aż do jesieni ożywiając ogród tęcza barw. Zwykle kwiaty letnie najlepiej czują się w miejscach ciepłych, słonecznych i osłoniętych od wiatru ale niektóre jak aksamitki czy niecierpki mogą też rosnąć w półcieniu. Do najprosztszych w uprawie i najpopularniejszych roślin jednorocznych należą aksamitki, nagietki, onętki czy maciejka. Inne wymagają trochę więcej uwagi, tzn. regularnego podlewania i zasilania. Najbardziej wartościowe są te, które długo kwitną i mają szeroką skalę barw.


Niecierpki - właściwie są roślinami wieloletnimi ale w naszym klimacie traktuje się je jak jednoroczne. Można kupić sadzonki w sklepie ogrodniczym ale dość łatwo wyhodować je wysiewając nasiona najpierw do doniczki na parapecie a następnie przepikować do skrzynki. Ich zalety to szeroka gama barw kwiatów, możliwość sadzenia w cienistych miejscach (można nimi obsadzać puste miejsca pod drzewami), bardzo długi okres kwitnienia. Wymagają przepuszczalnej gleby, regularnego podlewania i nawożenia.
Lwia paszcza czyli wyżlin większy - kolejny kwiatek, którego rozsadę można wyhodować samemu. Mają oryginalne kwiaty w wielu kolorach. Ostatnio jakby trochę zapomniane i dość rzadko można je spotkać w ogrodach. Potrzebują żyznej i wilgotnej gleby.
Malwy - zwiastują nadejście lata bowiem zaczynają kwitnąć pod koniec czerwca. Kojarzą się z sielskim, wiejskim krajobrazem, wprowadzają pogodny nastrój w ogrodzie, są mało wymagające, mogą rosnąć w półcieniu.
Petunie i surfinie - warto kupić sadzonki tych roślin, nie kosztują zbyt wiele a w hodowli amatorskiej są trudne do rozmnożenia. Zaletą rośliny jest długie i obfite kwitnienie od połowy maja do pierwszych przymrozków. Kolejną cennna cechą jest róznorodność barw kwiatów - od białych, różowych, do amatantowych, purpurowych i fioletowych. Są też odmiany o kwiatach dwubarwnych. Wymagają dużo światła, obfitego podlewania i częstego nawożenia nawozami wieloskładnikowymi.
Nasturcje - o ognistożółtych i pomarańczowych kwiatach. Wysiewa się je w maju wprost do gruntu, może rosnąć w słońcu lub półcieniu. Jest w zasadzie łatwa w uprawie bo może rosnąć w przeciętnej glebie i nie wymaga nawożenia ale często bywa atrakowana przez mszyce i gąsienice. Czasem sadzi się ją jako wyłapywacz tych szkodników bo posadzne w jej pobliżu inne rośliny z reguły nie są przez mszyce atakowane.
Gazanie - w wyglądzie przypominają gerbery. Kwiaty te występują w szerokiej gamie barw - gazanie mogą być białe, kremowe, żółte, pomarańczowe, czerwone, w róznych odcieniach różu, czrwonobrunatne - często cieniowane. Gazanie kwitną od lipca do września a przy pogodnej jesieni jeszcze dłużej. Nasiona trzeba wysiać do skrzynek w mieszkaniu pod koniec marca lub kupić gotowe sadzonki. Wymaga miejsca słonecznego i zacisznego.
Astry chińskie - ozdoba rabat w drugiej połowie lata, mają różniące się kształtem i barwą ale bardzo efektowne kwiaty. Kwitną obficie i długo a barwy ich kwiatów są wyjątkowo piękne; różowe w wielu odcieniach, karminowe, szkarłatne, niebieskie, fioletowe od bardzo jasnych so bardzo ciemnych oraz białe i żółte. Są trochę trudniejsza w uprawie i wymagające. Uprawia się je z rozsady, którą można samemu wyhodować. Potrzebyją żyznej, pulchnej, średnio wilgotnej gleby i słonecznego stanowiska.
Tytoń ozdobny - dostarczy doznań zapachowych, najlepiej posadzić go okien, tarasów, altan czy ławek. Roślina trochę wymagająca w uprawie i rozmnażaniu ale warta zachodu.
Warto też wspomnieć o trzech mniej znanych roślinach jednorocznych, które mogą urozmaicić letni ogród:
Diaskia - o masie drobnych kwiatków. Kolory kwiatów: różowe, łososiowe, brzoskwiniowe, jasnoczerwone lub fioletowe, mają charakterystyczną ostrogę. Kwitnie długo - od czerwca do pierwszych jesiennych przymrozków. Wymaga regularnego podlewania i nawożenia z dodatkiem żelaza oraz wiele słońca.
Kroplik - o nakrapianych, dzwonkowatych kwiatach. Może rosnąć w słońcu lub półcieniu. Można go uprawiać w pojemnikach. Kwitnie od czerwca do września. Czasem sam się wysiewa. Kwiaty w barwie białej, czerwonej, purpurowej, brunatnej i żółtej, często wielobarwne, nakrapiane i plamiste.
Limnantes - o delikatnych biało- żółtych kwiatach delikatnie, cytrynowo pachnących. Wysiewa się je wprost do gruntu pod koniec czerwca i na początku maja. Kwitnie od czerwca do września, nadaje się na niskie rabaty, obwódki, skalniaki oraz do obsadznia pojemników.


Byliny kwitnące latem :

Okres kwitnienia większości bylin przypada na lato. Co prawda nie wydają takiej masy kwiatów jak rośliny jednoroczne i mają krótszy okres kwitnienia ale za to z reguły są to rośliny żywotne i nie wymagające starannej pielęgnacji. Powinny być sadzone w ogrodach, których właściciele nie maja zbyt dużo czasu na prace ogrodnicze. Watro je wymienić - są to: liliowce, floksy, ostróżki, pysznogłówki, różne odmiany bodziszków, astilbe ogrodowe, chabry, hosty, dzwonki karpackie, dzwonki jednostronne, firletki kwieciste, gailardie, goździki, lnice, rozchodniki, rudbekie, jeżówkę purpurową, języczkę pomarańczową, rozwar, szarotke, trzykrotkę wirginijską. To lista skrócona, do której warto dorzucić piekną roślinę wodną kwitnącą latem - grzybień popularnie nazywany lilią wodną.
Liliowce - istnieje wiele odmian tej pięknej rośliny, o różnej formie i barwie kwiatów, z których niektóre wygladają jak przyprószone złotym brokatem, inne mają aksamnitne płatki a jeszcze inne przypominają egzotyczne motyle. Liliowce są z reguły bardzo odporne na niesprzyjające warunki glebowe i klimatyczne a do tego mogą rosnąć nie tylko w słońcu ale i półcieniu. Pora kwitnienia poszczególnych odmian jest różna ale większość kwitnie przez lipiec i sierpień. Oprócz pieknych kwiatów liliowce maja długie liście tworzące kępy zieleni. Roślina bardzo dobra na obsadzanie zbiorników wodnych.
Floksy - tych kwiatów też nie powinno zabraknąć w letnim ogrodzie. Pięciopłatkowe kwiaty zebrane są na końcach łodyg we wiechy. Duża skala barw: brakuje tylko żółtej i niebieskiej. Najczęściej jednobarwne ale bywają też floksy z oczkiem w innym kolorze. Wydzielaja miły i subtelny zapach. Mogą rosnąć w słońcu lub lekkim półcieniu a ich uprawa nie przysparza kłopotu.
Ostróżka ogrodowa - przypadnie do gustu każdemu, kto lubi niebieski kolor w różnych odcieniach - od jasnego błękitu po ciemny granat. Kwiaty są zebrane w długie, czasem półmetrowe kłosy. Bylina jest bardzo wysoka - od 100 do 150 cm i trochę wymagająca. Ostróżki powinny rosnąć w żyznej, przepuszczalnej i wilgotnej glebie, na stanowisku słonecznym. Nie lubi gleb zakwaszonych.
Rozchodniki - większość rozchodników kojarzy się zwykle ze skalniakami. Nietypowym przedstawicielem rozchodników jest rozchodnik okazały wyrastający nawet do 60 cm wysokości. Ma pędy grube, mięsiste stojące prosto. Na szczytach pędów tworzą się kwiaty - płaskie, duże, baldachy w kolorze różowym. Wszystkie rozchodniki sa łatwe w uprawie i niewybredne.
Astilbe ogrodowe - zwane też tawułką o dużych, wiechowatych i puszystych kwiatostanach złożonych z drobniutkich kwiatków. Kwiaty w kolorach białym, pasteloworóżowym lub karminowym. Nadaje się do obsadzania brzegów oczek wodnych oraz miejsc półcienistych lub cienistych.
Języczka pomarańczowa - okazała bylina o dużych nerkowatych liściach i koszyczkach języczkowatych kwiatów w kolorze żółtopomarańczowym. Jest też odmiana o kwiatach czerwono-pomarańczowych i ciemnopurpurowych liściach. trudniejsza w uprawie. Co prawda jest całkowicie odporna na mróz ale za to mało odporna na słońe i suszę. Powinna rosnąć w cieniu lub półcieniu.
Grzybienie - często nazwane liliami wodnymi lub nenufarami. Bardzo atrakcyjna i lubiana roślina do zbiorników wodnych. Grzybienie mają pełne, kielichowate kwiaty oraz płaskie, talerzowate liście. Kłącza umieszcza się w zbiorniku wodnym w maju w ażurowym plastikowym naczyniu.


Letnie rośliny cebulowe i bulwiaste :

Powszechnie znane i uprawiane są takie rośliny cebulowe i bulwiaste, kwitnące latem, jak lilie, mieczyki, dalie czy begonie bulwiaste. Mniej popularne ale nie mniej efektowne są acidentery dwubarwne, pacioreczniki, krokosmie, liatry kłosowe, tygrysówki czy szczawiki. Warto je dokładniej poznać.
Lilie - jedne z najpiękniejszych bylin cebulowych; istnieje wiele gatunków i odmian tej rośliny o zróżnicowanym wyglądzie i kolorystyce. Lilie należą ro roślin, których uprawa wymaga większej uwagi. Najbardziej znana jest od dawna uprawiana w naszych ogrodach lilia biała ale warto też postarać się o cebulki lilii z grupy mieszańców azjatyckich, które sa łatwiejsze w uprawie, odporne na mrozy i niesprzyjające warunki środowiska.
Acidentera dwubarwna - o dużych, pachnących kwiatach w kolorze kremowobiałym. Na wewnetrznych płatkach okwiatu znajdują się trójkatne plamy w kolorze wiśniowo-purpurowym. Acidentera kwitnie w sierpniu i na początku września. Uprawia się ją podobnie jak mieczyki. Wysadzać do gleby próchniczej i gliniasto-piaszczystej. Stanowisko słoneczne lub półcień.
Krokosmia (montbrecja) - ma kwiaty pomarańczowoczerwone, pomarańczowe, żółte lub bordowe zebrane w 12-30 kwiatowe kwiatostany w formie jednostronnego kłosu. Liście podobne do liści mieczyków. Roślina trochę trudniejsza w uprawie, wrażliwa na mróz i potrzebuje dobrej gleby. Roślinę należy regularnie nawozić i podlewać. Zimuje w chłodnym pomieszczeniu.
Liatra kłosowa - tworzy rozety wąskich liści, z których środka wyrastają pędy kwiatostanowe w kształcie kłosow. Barwa kwiatów lilioworóżowa, rzadziej biała. Zimuje w gruncie, wymaga gleby próchniczej i przepuszczalnej oraz słonecznego stanowiska.
Tygrysówka pawia - warto wysadzić cebulki tej rośliny ze względu na jej egzotyczny wygląd. Kwiaty tygrysówki są duże, w kolorze jasnoczerwonym, białym, żółtym lub brązowym, u podstawy z cętkami w kontrastowej barwie. Do tego kwiaty tygrysówki mają bardzo oryginalny kształt. Kwitnie w sierpniu - wrześniu. Roślina jest dość wymagajaca: potrzebuje żyznej, próchniczej gleby, odpowiedniej ilości wilgoci i stanowiska półcienistego. Zimą cebulki przechowuje się w torfie lub w trocinach w chłodnym pomieszczeniu.


Krzewy, pnącza i drzewa kwitnące latem :

Większość krzewów i drzew kwitnie wiosną. Dlatego warto się zainteresować hortensjami, budleja Dawida, fuksjami, katalpą, hibiskusami, pięciornkami czy moszenkami południowymi, których okres kwitnienia perzypada na porę letnią. No i oczywiście królowa kwiatów czyli róża, najpiękniejsza na przełomie czerwca i lipca. Do tego dochodzą pnącza wielotetnie i jednoroczne. Najefektowniejsze pnącza to powojniki, któych niezliczone odmiany oferują sklepy i szkółki ogrodnicze. Innym pięknie kwitnącym latem pnączem wieloletnim jest milin amerykański. Z pnaczy jednorocznych warto mieć w ogrodzie groszek pachnący o pastelowych kolorach kwiatów przypominajacych motyle, tunbergię o żółtych kwiatach z czarnym oczkiem i wilce o purpurowych kwiatach.
Róże - Na popularność róż składa się wiele cennych cech tej rośliny: piękne kwiaty, zapach i długi okres kwitnienia. Nie bez znaczenia jest łatwość uprawy niektórych odmian róż. W naszych ogrodach uprawia się przede wszystkim róże wielkokwiatowe, rabatowe, krzaczaste, pnące i dzikie. Rzadziej spotyka się róże okrywowe, wysokopienne czy karłowe. Te dwa ostatne rodzaje róż są nieco trudniejsze w pielęgnacji i bardziej wrażliwe na mrozy. Również róże wielkokwiatowe potrzebują starannej pielęgnacji, natomiast łatwiejsze w uprawie są róże rabatowe, krzaczaste, parkowe oraz róze dzikie.
Fuksje - znane bardziej jako rośliny doniczkowe mogą być ozdobą balkonów i kwietników w sezonie letnim. Niewątpliwe zalety tej roślin to bardzo długi okres kwitnienia oraz kwiaty w oryginalnym kształcie i barwach. Kielich okwiatu fuksji to cztery zwisjające lub podwinięte ku górze działki a korona to cztery lub więcej płatków w odmianach o kwiatach pełnych. Kielich jest najczęściej innego koloru niż korona kwiatu. Rożne odmiany fuksji mogą być różnie zabarwione, Klielich najczęściej ma barwę białą, różową lub karminową, korona może być różowa, fioletowa lub ceglasta. Kwiaty fuksji zwisają w dół osadzone na wiotkich pędach. Pora kwitnienia bardzo długa - od maja do jesieni. Zimuje w mieszkaniu.
Budleja Dawida - ozdobą tego krzewu są kłosowate kwiatostany przypominające kwitnące wiosną lilaki. Barwa też jest podobna - kwiaty budleji są najczęściej fioletowe z pomarańczową gardzielą. Istnieją też odmniany o kwiatach w w kolorze purpurowym, różowym lub białym. Pora kwitnienia od lipca do października. Jeżeli chcemy do ogrodu przyciągnąć motyle, to warto posadzić właśnie budleję, która jest ich ulubioną rośliną. Krzew wymaga corocznego cięcia, żyznej i wilgotnej gleby oraz słonecznego i zacisznego stanowiska.
Katalpa (surmia) - to drzewo wydające pod koniec czerwca i w lipcu okazałe, wiechowate kwiatostany. Kwiaty o egzotycznym wyglądzie są biało-kremowe, z żółtą gardzielą i fioletowymi kropkami. Lekko pachną i są miododajne. Młodsze rośliny w naszym klimacie trzeba zabezpieczać na zimę. Surmia powinna rosnąć w glebie zyznej ale lekkiej, wilgotnej i zdrenowanej. Musi rosnąć w miejscu słonecznym; w cieniu nie zakwita. Nie wymaga cięcia.



Powojniki - to pnącza o wyjątkowo zróżnicowanym wyglądzie, wymaganiach, porze kwitnienia i warunkach uprawy. Są wśród nich rodzaje, które można zaliczyć do łatwych w uprawie oraz takie, które wymagają duzej troskliwości. Do łatwych w uprawie należy powojnik pnacy, którego pora kwitnienia przypada na okres od lipca do września ale jego kwiaty w porównaniu z innymi odmianami są dość skromne. Bardziej dekoracyjny jest powojnik włoski o dość dużych fioletowych kwiatach ale jako roślina klimatu śródziemnomorskiego jest mało wytrzymały na mrozy. Z kolei powojnik alpejski jest wytrzymały na mrozy i bujnie się rozkrzewia. Ma kwiaty dzwonkowate, zwisajace wo barwie jasnofioletowej, fioletowoniebieskiej, różowej lub białawej. Najpiękniejsze jednak są powojniki Jackmana dorastające do 2-3 mm o średnicy kwiatów 8-10cm i ogromnej skali barw. Moga rosnąć w przeciętnej glebie ale kwitną posadzone w próchniczej i żyznej. Pnącza te nie lubią zbyt mocnego nasłonecznienia - najlepsze jest dla nich stanowisko przy południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej ścianie domu, tak by w godzinach południowych, miejsce w którym rosną było lekko ocienione. Wymagają zabezpieczenia na zimę zwłaszcza w regionach o ostrzejszym klimacie. Potrzebują podpór, do których trzeba przywiązywać je sznurkiem.

SZKODNIKI ROŚLIN OGRODOWYCH

ogrodnik - rośliny rośliny, szkodniki roślin ogrodowych, ogród użytkowy
Nie każdy mieszkaniec naszego ogrodu jest pożądany. Wiele mniejszych lub większych żyjatek to nieproszni goscie, którzy mogą poczynić wiele szkód wśród roślin użytkowych i ozdobnych. Jeżeli najazd szkodników przybiera rozmiary klęski żywiołowej i zmienia się w koszmar spędzajacy sen z oczu, nawet najbardziej pokojowo usposobiony ogrodnik musi przystąpić do walki. Zwycięstwo zależy od stopnia poznania przeciwnika i konsekwencji w zwalczaniu szkodnika a jeszcze lepiej zapobieganiu niechcianym wizytom.
Więcej o szkodnikach roślin ogrodowych...

EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...

ŁĄKA KWIETNA
Ogrody, zdjęcia, łąka kwietna, zakladanie łąki kwietnej w ogrodzie
Pielęgnacja trawnika, a szczególnie częste koszenie może wydawać się niektórym właścicielom ogrodów zbyt uciążliwe. Czasem ukształtowanie terenu (np. skarpa) uniemożliwia założenie typowego trawnika. Wtedy zamiast tego można założyć łąkę kwietną. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt dużo czasu na pielęgnację ogrodu, albo nie chcą ponosić zbyt dużych kosztów, jakie niesie jednak za sobą utrzymanie w dobrym stanie trawnika. Zwolennikami kwietnej łąki będą też osoby o ekologicznym nastawieniu do przyrody.
więcej na temat łąki kwietnej...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Galerie zdjęć:

Galeria roślin nazwy A-E

Galeria roślin nazwy F-J

Galeria roślin nazwy K-M

Galeria roślin nazwy N-R

Galeria roślin nazwy S-Ż

Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje

Galeria roślin pokojowych

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

Inne porady ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...


Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania.

Ogrody, parki
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Warto wykorzystać letni czas i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Jest wiele obiektów do zwiedzania - ogrody botaniczne, arboreta, parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok - np. Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach czy Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy. Na pewno wizyta w takich miejscach poprawi nastrój i pozwoli się zrelaksować.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...

Hortensje - wodne krzewy

Ogrody, hortensje, wodne krzewy, odmiany hortensji

Hortensje są bardzo efektownymi krzewami kwitnącymi w lecie. Pochodzą z Dalekiego Wschodu a ich hodowlą zajamowano się już parę tysięcy lat temu. Największą zaletą hortensji są piękne i trwałe kwiaty. Łacińską nazwę tej rośliny Hydrangea można przetłumaczyć jako wodny krzew co jest trafnym określeniem gdyż hortensje potrzebują dużo wilgoci.
Więcej informacji o hortensjach...

KWIATY TRUDNIEJSZE W UPRAWIE

ogrodnik - kwiaty trudniejsze w uprawie


Sprawdź ktore kwiaty są trudniejsze w uprawie, wymagaja większej uwagi, specjalnego stanowiska i gleby, które są bardziej podatne na ataki szkodników i chorób lub są wrażliwe na kaprysy pogody.
Więcej o kwiatach trudniejszych w uprawie...

JABŁOŃ DOMOWA

drzewa owocowe jabłoń domowa
Jabłonie to małe lub średniej wielkości drzewa liściaste z efektownymi kwiatami na wiosnę i owocami ozdobnymi lub jadalnymi jesienią; niektóre mają również ciekawy jesienny kolor liści. Kwiaty dość duże, biało-różowe lub różowe, obficie pokrywaja drzewka wiosną. Owoce są przeważnie kuliste, zielone, żółte, czerwone lub żółte z rumieńcami.
Więcej informacji o jabłoniach...

CZERWIEC W OGRODZIE

Czerwiec w ogrodzie, prace ogrodowe w czerwcu

Co w czerwcu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...

LIPIEC W OGRODZIE

lipiec w ogrodzie, prace ogrodowe w lipcu

Co w lipcu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...

SIERPIEŃ W OGRODZIE

sierpień w ogrodzie, prace ogrodowe w sierpniu

Co w sierpniu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...





LAWENDA

Ogrody, zdjęcia lawendy, lawenda w ogrodzie
Lawenda jest rośliną rejonu Morza Śródziemnego - w stanie dzikim można ją spotkać w Europie Południowej i Afryce Północnej.W naszych ogrodach i parkach też jest coraz częściej sadzona.
Więcej informacji o lawendzie...

LETNIE KWIATY CEBULOWE

letnie kwiaty cebulowe i bulwiaste
Większość letnich kwiatów cebulowych i bulwiatych bardzo efektownie kwitnie - jeżeli chcemy wprowadzić trochę żywych kolorów i egzotyki do ogrodu to te rośliny na pewno się sprawdzą. Cebule i bulwy kwitnące latem sadzi się na wiosnę, a ponieważ z reguły są wrażliwe na mrozy muszą być wykopywane po pierwszych przymrozkach i przechowywane w pomieszczeniach. Najczęściej, z roślin cebulowych i bulwiastych kwitnących latem, sadzi się w ogrodach popularne mieczyki i dalie.
Więcej o letnich kwiatach cebulowych...

WODA W OGRODZIE CZYLI STAW LUB OCZKO WODNE

ogrodnik -  balkony, rośliny na balkony, urządzanie tarasu
Oczko wodne może być niezwykłą ozdobą ogrodu, jednak tylko wtedy gdy zostało właściwie zaprojektowane, wykonane a w końcu systematycznie pielęgnowane.
Więcej o akcentach wodnych w ogrodzie...


Budowa i remont domu na Ceneo
ceneo.pl #materiałreklamowy


OGRÓD WIEJSKI

ogrodnik -  ogród wiejski, ogrody w stylu wiejskim
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi. Typowy ogród wiejski łączy funkcje dekoracyjne i użytkowe : rosną w nim nie tylko bujne kwiaty i krzewy ozdobne ale też i drzewa oraz krzewy owocowe, są grządki warzywne i ziołowe.
Więcej o ogrodach wiejskich...

OGRÓD FRANCUSKI

ogrodnik -  ogród francuski, ogrody w stylu francuskim
Ogród w stylu francuskim to przestrzeń dokładnie ujęta w ścisłe ramy. W ogrodach w stylu francuskim natura jest całkowicie podporządkowana myśli człowieka, prawie każdy fragment to starannie wyreżyserowana sceneria.
Więcej o ogrodach francuskich...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook