ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Byliny Iglaki Woda Cebulki Skalniak Dodatki ogrodowe Galeria roślin Wystawy ogrodnicze Rośliny pokojowe Balkony i tarasy Porady Ekologiczny ogród Gleba Ogród użytkowy Style ogrodowe Zabiegi pielęgnacyjne Galeria ogrodowa Fb


ROŚLINY DO JESIENNEGO OGRODU

Jesień to najbardziej kolorowa pora roku. Jesienny ogród może wyglądać bardzo atrakcyjnie jeżeli wybierzemy do niego rośliny o kolorowych liściach, ozdobnych owocach, rośliny późno kwitnące lub o dekoracyjnych pędach, gałęziach lub korze.

Kolorowe liście :

Część roślin posiada ciekawie wybarwione liście przez cały sezon, inne uzyskują efektowną kolorystykę wraz z nastaniem jesieni.
Berberysy - większość tych krzewów ma kolorowe liście przez cały sezon (kolory; karmazynowy, purpurowy, żółty, czerwony, różowy),
Klon palmowy - drzewko lub krzew o wybitnie dekoracyjnych liściach : drobnych, delikatnych ostro, ozdobnie powcinanych, pięcio lub siedmioklapowych. Liście mogą mieć kolor zielony, jesienią przebarwiające się karminowoczerwono, pomarańczowo lub żółto. Są też odmiany o liściach ciekawie wybarwionych przez cały sezon - najczęściej w kolorze ciemnoczerwonym. Inne z kolei mają liście na wiosnę wybarwione na różowo lub pomarańczowo, latem zielenieją a na jesień znowu fantastycznie się barwią. jesienią zmienia barwę liści od ciemno czerwonej do burgundowej.
Koleusy - ich ozdobą są przede wszystkim wielokolorowe liście - roślina najpiekniej wygląda od połowy lata do pierwszych przymrozków na które jest wrażliwa,
Perukowiec podolski - większość uprawianych odmian ma na stałe purpurowo-czerwone liście ładnym odcieniu, jesienią liście perukowca przebarwiają się na kolor żółty, pomarańczowy lub czerwonwy.
Trzmielina - krzew przez cały rok może zdobić żółto-zielonymi lub biało-zielonymi liśćmi.
Winobluszcz pięciolistkowy - jesienią zmienia barwę liści od ciemno czerwonej do burgundowej.
Żurawka - bylina sadzona przede wszystkim ze względu na ozdobne liście - kolorowe, często ze wzorem, powcinane, czasem poskręcane. Liscie żurawek mogą być w kolorze ciemnego wina, są też odmiany o liściach fioletowych, pomarańczoworóżowych lub żółtozielonych. Żurawki dobre są nie tylko do dekoracji ogrodu ale też do obsadzania balkonów i tarasów.
Klon czerwony - jesieną liście zmieniają kolor na intensywnie czerwony, rzadzie zółty.
Winobluszcz trójklapowy - jesienne liście tej rośliny zmieniają się od pomarańczowej do koloru czerwonego wina.
Winorośl właściwa - oprócz smacznych owoców jesienią liście winorośli ładnie wybarwiają się na żółto.
Borówka amerykańska - popularna roślina hodowana dla smacznych owoców, jesienią może być ozdobą: jej liście zmieniają kolor na ciemnoczerwony.
Cypryśnik błotny - drzewo iglaste, które szczególnie efektownie wygląda jesienią, kiedy jego igły zmieniają barwę na rdzawobrązową.
Więcej na temat wybarwiających się roślin w artykule KOLOROWA JESIEŃ


Dekoracyjne owoce :

Berberysy - czerwone, podłużne i lśniące jagody - pozostają na gałęziach do zimy.
Miechunka rozdęta - pomarańczowo-czerwone jagody przypominające lampiony mogą zdobić ogród aż do zimy.
Śnieguliczka biała - jej charakterystyczne białe, okrągłe jagody zdobią krzew nawet po opadnięciu liści.
Irga - ma drobne czerwone lub czarne owoce.
Ognik szkarłatny - jesienią obsypany jest pomarańczowymi, zółtymi lub szkarłatno-czerwonymi owocami.
Ostrokrzew - szkarłatno-czerwone lub pomarańczowe owoce utrzymujące się na roślinie ow września aż do początków wiosny (silnie trujące !).
Jarząb pospolity czyli jarzębina - pomarańczowe owoce jarzębiny zapowiadają nadejście jesieni i są przysmakiem wielu ptaków.
Jarząb szwedzki - o pomarańczowo-czerwonych owocach dojrzewających we wrześniu i październiku.
Róża pomarszczona - jesienią krzewy róży zdobią kuliste owoce w kolorze pomarańczowo-czerwonym.
Sumak octowiec - o amatantowych, wyjątkowo dekoracyjnych owocostanach pozostających na drzewku przez całą jesień i zimę,
Czarny bez - czarno-fioletowe kiście owoców zdobią krzew na początku jesieni.
Głóg - drzewo lub krzew, wytwarza ciemnoczerwone, kuliste owoce o średnicy ok.1 cm.
Trzmielina pospolita - Najbardziej efektowną ozdobą tego krzewu są jaskraworóżowe, czterograniaste owoce zawierające cztery białe nasiona w pomarańczowej osnówce. Szczególnie efektownie owocuje odmiana Red Cascade . Owoce pojawiają się jesienią i utrzymują się długo po opadnięciu liści. Są silnie trujące.
Rokitnik pospolity - pomarańczowe lub złocistożółte, kuliste owoce utrzymują się na rośline od września do wiosny następnego roku.
Pigwowiec - wydaje aromatyczne i bogate w witaminę C owoce, przypominajace kształtem małe jabłka - kolor owoców najczęściej żółty,
Dynie ozdobne - rośliny jednoroczne o wyjątkowo fantazyjnych i różnorodnych owocach dojrzewających we wrześniu i październiku, są często wykorzystywane do komponowania jesiennych dekoracji.
Kalikarpa - zwana też pięknotką i zasługuje na tę nazwę. Szczególnie dekoracyjna jesienią, kiedy wytwarza fioletowe (rzadko spotykana barwa owoców!!!), okrągłe i błyszczące jagody. Owoce dojrzewają we wrześniu-październiku i utrzymują się na krzewie do mrozów.
Cis - czerwone, mięsiste nibyjagody (kubkowata osnówka) otaczajace nasiona - na roślinie dojrzewają od sierpnia do listopada (uwaga - cała roślina oprócz osnówki jest trująca !).


Późno kwitnące kwiaty :

Aster nowoangielski - kwitnie od sierpnia do października, kolory: różowy fioletowy, purpurowy,
Aster chiński - kwitnie od póżnego lata do pierwszych jesiennych przymrozków, kwiaty o różnych kształtach i kolorach.
Aksamitka wyniosła - kwiaty ukazują się od lata do pierwszych przymrozków, kolory: zółty, pomarańczowy.
Aksamitka rozpierzchła - żółte, pomarańczowe, pomarańczowo-brązowe lub zółto-brązowe kwiaty kwitnące od lata do pierwszych jesiennych przymrozków.
Złocienie - typowo jesienne rośliny, kwitnące we wielu kolorach od późnego lata do późnej jesieni, kwiaty o różnych kształtach i wielkości.
Rudbekie - mało wymagajace byliny kwitnące od połowy lata do późnej jesieni, kolory : zółty lub pomarańczowy często z dodatkiem brązu.
Pelargonie - zarówno pasiaste jak i bluszczolistne najokazalej prezentuja się we wrześniu i październiku (o ile nie ma przymrozków), są wtedy już roślinami bardzo okazałymi i bujnie kwitnącymi.
Wrzosy - bardzo popularne rośliny ozdobne o drobnych kwiatach w kolorze od białego, przez różowy i fioletowy aż do ciemno-purpurowego; w naszych warunkach kwitną od sierpnia do października.
Kosmos (onętek) - kwitnie długo i obficie, kwiaty białe, różowe, jasno filetowe lub amarantowe.
Żeniszek meksykański - o niebieskich lub fioletowych kwiatach - kwitnie od lata do pierwszych jesiennych przymrozków,
Nawłoć ogrodowa - o złocisto-żółtych kwiatostanach, kwitnie od późnego lata do października.
Rozchodnik okazały - różowe lub bordowe kwiatostany utrzymują się na roślinie od późnego lata końca września.
Kanna (paciorecznik) - roślina bulwiasta o kwiatach w ognistych kolorach : pomarańczowym, szkarłatnym, pomarańczowo-czerwonym, żółto-pomarańczowym lub rożowo-purpurowym; kwitnie od połowy lata do pierwszych jesiennych przymrozków.
Zimowit jesienny - o kwiatach przypominających krokusy, które pojawiają się w pierwszej dekadzie września w kolorze rózowo-lila, lila lub rzadziej białym (uwaga - roślina jest trująca !).


Dekoracyjne gałęzie lub pędy :

Drzewa i krzewy o dekoracyjnych pędach i gałęziach nabierają blasku późną jesienią, kedy opadną liście i przekwitną ostatnie kwiaty.
Wierzba mandżurska - jej zółto-zielone gałęzie i pędy fantazyjnie się wyginają i skręcają.
Brzozy - biała kora jest ozdobą ogrodu przez cały rok.
Dereń biały "Sibirica Variegata" - o jaskrawych, koralowo-czerwonych, sztywnych pędach - szczególnie efektownie wygląda późną jesienią i zimą.
Dereń świdwa "Midwinter Fire" - o atrakcyjnych zółto-pomarańczowych i czerwonych pędach.
Klon cynamonowy - o fantazyjnie postrzępionej, łuszczącej się korze w cynamonowo-czerwonym kolorze.
Tawuła japońska "Goldflame" - młode pędy przebarwiają się na jaskrawo żółto,
Złotlin - krzew o zielonych przez cały rok.
Szczodrzeniec - ma również zielone, wiotkie pędy, roślina jest dekoracyjna przez cały rok.


SZKODNIKI ROŚLIN OGRODOWYCH

ogrodnik - rośliny rośliny, szkodniki roślin ogrodowych, ogród użytkowy
Nie każdy mieszkaniec naszego ogrodu jest pożądany. Wiele mniejszych lub większych żyjatek to nieproszni goscie, którzy mogą poczynić wiele szkód wśród roślin użytkowych i ozdobnych. Jeżeli najazd szkodników przybiera rozmiary klęski żywiołowej i zmienia się w koszmar spędzajacy sen z oczu, nawet najbardziej pokojowo usposobiony ogrodnik musi przystąpić do walki. Zwycięstwo zależy od stopnia poznania przeciwnika i konsekwencji w zwalczaniu szkodnika a jeszcze lepiej zapobieganiu niechcianym wizytom.
Więcej o szkodnikach roślin ogrodowych...
EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...

KOLOROWA JESIEŃ

jesień  w ogrodzie jesienne KOLORY
Co roku, jesienią przyroda funduje nam bajeczny, kolorowy spektakl. Zielone przez wiosnę i lato liście na drzewach i krzewach zaczynają mienić się ciepłymi kolorami. Gdy dni stają się krótsze a noce chłodniejsze, wiele roślin uruchamia mechanizm pozbycia się ulistnienia, które staje się zbędne.
więcej o jesiennych kolorach w ogrodzie...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Galerie zdjęć:

Galeria roślin nazwy A-E

Galeria roślin nazwy F-J

Galeria roślin nazwy K-M

Galeria roślin nazwy N-R

Galeria roślin nazwy S-Ż

Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje

Galeria roślin pokojowych

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

Inne porady ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...


JESIENNE ARANŻACJE

jesień  w ogrodzie jesienne dekoracje

Jesienna pora to obfitość nie tylko kwiatów ale przede wszystkim warzyw i owoców. Oprócz funkcji użytkowych mogą być wykorzystane do stworzenia niepowatarzalnych dekoracji oddających specyficzny nastrój i koloryt tej pory roku.

więcej o jesiennych dekoracjach w domu i ogrodzie...

TULIPANY

ogrodnik -  tulipany, odmiany tulipanów
Tulipany są bez wątpienia najpopularniejszymi wiosennymi roślinami cebulowymi. Pierwsze zakwitają tulipany botaniczne. Następne są pojedyńcze i pełne wczesne a na przełomie kwietnia i maja zakwitają tulipany z grupy Triumph i mieszańce Darwina. W maju kwitną tulipany z grupy Crispa i tulipany liliokształtne oraz tulipany Cottage. Więcej w artykule: TULIPAN - odmiany, uprawa i zastosowanie..

KLON PALMOWY

drzewa liściaste klon palmowy
Drobne, delikatne liście ostro, ozdobnie powcinane, pięcio lub siedmioklapowe, często wybarwione przez cały sezon.
Więcej informacji o klonach palmowych...

Ozdobne pędy, owoce i liście

ogrodnik -  rośliny o ozdobnych pędach, owocach i liściach
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach.
Więcej w artykule: Ozdobne pędy, owoce i liście..

WRZESIEŃ W OGRODZ

<IMG SRC=

Co we wrześniu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...

PAŹDZIERNIK W OGRODZIE

październik w ogrodzie, prace ogrodowe w październiku

Co w październiku trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...

LISTOPAD W OGRODZIE
LISTOPAD w ogrodzie, prace ogrodowe w LISTOPADZIE

Co w listopadzie trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...

OGRODOWE ZMARZLAKI

grodowe zmarzlaki, rośliny wrażliwe na sniskie temperatury, rosliny egzotyczne, na balkony i tarasy, zimowanie roślin, kuflik, kufliki, datura, bieluń drzewiasty, anielskie trąbki, fuksja, ułanka, sunsaville, kufea hyzopolistna, złocień krzewiasty
Wiosną wybraliśmy się na wystawę ogrodniczą albo tylko co centrum ogrodniczego, zobaczyliśmy jakiś roślinny oryginał, ktorego jeszcze nie mieliśmy, skusła nas uroda nieznanej rośliny a jeszcze na dodatek sprzedajacy zapewnił, że jak zabezpieczymy to zime przetrzyma. Pod koniec jesieni przychodzi pora na chwilę prawdy : które z naszych nowch roślin mogą jednak naszego klimatu nie wytrzymać...
Więcej o ogrodowych zmarzlakach...

Iglaki zawsze piękne - Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook