Krzewy
Kwiaty
Dodatki
PORADY
OGRODNICZE


GALERIA ROŚLIN
nazwy A - E
nazwy F - J
nazwy K - M
nazwy N - R
nazwy S - Ż

GALERIA OGRODOWA

LINKI

ROŚLINY DO JESIENNEGO OGRODUJesień to najbardziej kolorowa pora roku. Jesienny ogród może wyglądać bardzo atrakcyjnie jeżeli wybierzemy do niego rośliny o kolorowych liściach, ozdobnych owocach, rośliny późno kwitnące lub o dekoracyjnych pędach, gałęziach lub korze.

berberys
Berberys


Vitis vinifera, Grape vine
Winorośl pospolita

winobluszcz, rosliny na jesień, do jesiennego ogrodu
Winobluszcz pięciolistkowy


Kolorowe liście:
Część roślin posiada ciekawie wybarwione liście przez cały sezon, inne uzyskują efektowną kolorystykę wraz z nastaniem jesieni.
Berberysy - większość tych krzewów ma kolorowe liście przez cały sezon (kolory; karmazynowy, purpurowy, żółty, czerwony, różowy),
Klon palmowy - drzewko lub krzew o wybitnie dekoracyjnych liściach : drobnych, delikatnych ostro, ozdobnie powcinanych, pięcio lub siedmioklapowych. Liście mogą mieć kolor zielony, jesienią przebarwiające się karminowoczerwono, pomarańczowo lub żółto. Są też odmiany o liściach ciekawie wybarwionych przez cały sezon - najczęściej w kolorze ciemnoczerwonym. Inne z kolei mają liście na wiosnę wybarwione na różowo lub pomarańczowo, latem zielenieją a na jesień znowu fantastycznie się barwią. jesienią zmienia barwę liści od ciemno czerwonej do burgundowej.
Koleusy - ich ozdobą są przede wszystkim wielokolorowe liście - roślina najpiekniej wygląda od połowy lata do pierwszych przymrozków na które jest wrażliwa,
Perukowiec podolski - większość uprawianych odmian ma na stałe purpurowo-czerwone liście ładnym odcieniu, jesienią liście perukowca przebarwiają się na kolor żółty, pomarańczowy lub czerwonwy.
Trzmielina - krzew przez cały rok może zdobić żółto-zielonymi lub biało-zielonymi liśćmi.
Winobluszcz pięciolistkowy - jesienią zmienia barwę liści od ciemno czerwonej do burgundowej.
Żurawka - bylina sadzona przede wszystkim ze względu na ozdobne liście - kolorowe, często ze wzorem, powcinane, czasem poskręcane. Liscie żurawek mogą być w kolorze ciemnego wina, są też odmiany o liściach fioletowych, pomarańczoworóżowych lub żółtozielonych. Żurawki dobre są nie tylko do dekoracji ogrodu ale też do obsadzania balkonów i tarasów.
Klon czerwony - jesieną liście zmieniają kolor na intensywnie czerwony, rzadzie zółty.
Winobluszcz trójklapowy - jesienne liście tej rośliny zmieniają się od pomarańczowej do koloru czerwonego wina.
Winorośl właściwa - oprócz smacznych owoców jesienią liście winorośli ładnie wybarwiają się na żółto.
Borówka amerykańska - popularna roślina hodowana dla smacznych owoców, jesienią może być ozdobą: jej liście zmieniają kolor na ciemnoczerwony.
Cypryśnik błotny - drzewo iglaste, które szczególnie efektownie wygląda jesienią, kiedy jego igły zmieniają barwę na rdzawobrązową.
Więcej na temat wybarwiających się roślin w artykule KOLOROWA JESIEŃ
Mountain Ash, Rowan
Jarząb pospolity


ognik szkarłatny
Ognik szkarłatny


czarny bez
Czarny bez


Dekoracyjne owoce :
Berberysy - czerwone, podłużne i lśniące jagody - pozostają na gałęziach do zimy.
Miechunka rozdęta - pomarańczowo-czerwone jagody przypominające lampiony mogą zdobić ogród aż do zimy.
Śnieguliczka biała - jej charakterystyczne białe, okrągłe jagody zdobią krzew nawet po opadnięciu liści.
Irga - ma drobne czerwone lub czarne owoce.
Ognik szkarłatny - jesienią obsypany jest pomarańczowymi, zółtymi lub szkarłatno-czerwonymi owocami.
Ostrokrzew - szkarłatno-czerwone lub pomarańczowe owoce utrzymujące się na roślinie ow września aż do początków wiosny (silnie trujące !).
Jarząb pospolity czyli jarzębina - pomarańczowe owoce jarzębiny zapowiadają nadejście jesieni i są przysmakiem wielu ptaków.
Jarząb szwedzki - o pomarańczowo-czerwonych owocach dojrzewających we wrześniu i październiku.
Róża pomarszczona - jesienią krzewy róży zdobią kuliste owoce w kolorze pomarańczowo-czerwonym.
Sumak octowiec - o amatantowych, wyjątkowo dekoracyjnych owocostanach pozostających na drzewku przez całą jesień i zimę,
Czarny bez - czarno-fioletowe kiście owoców zdobią krzew na początku jesieni.
Głóg - drzewo lub krzew, wytwarza ciemnoczerwone, kuliste owoce o średnicy ok.1 cm.
Trzmielina pospolita - Najbardziej efektowną ozdobą tego krzewu są jaskraworóżowe, czterograniaste owoce zawierające cztery białe nasiona w pomarańczowej osnówce. Szczególnie efektownie owocuje odmiana Red Cascade . Owoce pojawiają się jesienią i utrzymują się długo po opadnięciu liści. Są silnie trujące.
Rokitnik pospolity - pomarańczowe lub złocistożółte, kuliste owoce utrzymują się na rośline od września do wiosny następnego roku.
Pigwowiec - wydaje aromatyczne i bogate w witaminę C owoce, przypominajace kształtem małe jabłka - kolor owoców najczęściej żółty,
Dynie ozdobne - rośliny jednoroczne o wyjątkowo fantazyjnych i różnorodnych owocach dojrzewających we wrześniu i październiku, są często wykorzystywane do komponowania jesiennych dekoracji.
Kalikarpa - zwana też pięknotką i zasługuje na tę nazwę. Szczególnie dekoracyjna jesienią, kiedy wytwarza fioletowe (rzadko spotykana barwa owoców!!!), okrągłe i błyszczące jagody. Owoce dojrzewają we wrześniu-październiku i utrzymują się na krzewie do mrozów.
Cis - czerwone, mięsiste nibyjagody (kubkowata osnówka) otaczajace nasiona - na roślinie dojrzewają od sierpnia do listopada (uwaga - cała roślina oprócz osnówki jest trująca !).

złocienie
złocienie


Aster chiński
Aster chiński


Aster chiński
Dalia kaktusowa
Późno kwitnące kwiaty :
Aster nowoangielski - kwitnie od sierpnia do października, kolory: różowy fioletowy, purpurowy,
Aster chiński - kwitnie od póżnego lata do pierwszych jesiennych przymrozków, kwiaty o różnych kształtach i kolorach.
Aksamitka wyniosła - kwiaty ukazują się od lata do pierwszych przymrozków, kolory: zółty, pomarańczowy.
Aksamitka rozpierzchła - żółte, pomarańczowe, pomarańczowo-brązowe lub zółto-brązowe kwiaty kwitnące od lata do pierwszych jesiennych przymrozków.
Złocienie - typowo jesienne rośliny, kwitnące we wielu kolorach od późnego lata do późnej jesieni, kwiaty o różnych kształtach i wielkości.
Rudbekie - mało wymagajace byliny kwitnące od połowy lata do późnej jesieni, kolory : zółty lub pomarańczowy często z dodatkiem brązu.
Pelargonie - zarówno pasiaste jak i bluszczolistne najokazalej prezentuja się we wrześniu i październiku (o ile nie ma przymrozków), są wtedy już roślinami bardzo okazałymi i bujnie kwitnącymi.
Wrzosy - bardzo popularne rośliny ozdobne o drobnych kwiatach w kolorze od białego, przez różowy i fioletowy aż do ciemno-purpurowego; w naszych warunkach kwitną od sierpnia do października.
Kosmos (onętek) - kwitnie długo i obficie, kwiaty białe, różowe, jasno filetowe lub amarantowe.
Żeniszek meksykański - o niebieskich lub fioletowych kwiatach - kwitnie od lata do pierwszych jesiennych przymrozków,
Nawłoć ogrodowa - o złocisto-żółtych kwiatostanach, kwitnie od późnego lata do października.
Rozchodnik okazały - różowe lub bordowe kwiatostany utrzymują się na roślinie od późnego lata końca września.
Kanna (paciorecznik) - roślina bulwiasta o kwiatach w ognistych kolorach : pomarańczowym, szkarłatnym, pomarańczowo-czerwonym, żółto-pomarańczowym lub rożowo-purpurowym; kwitnie od połowy lata do pierwszych jesiennych przymrozków.
Zimowit jesienny - o kwiatach przypominających krokusy, które pojawiają się w pierwszej dekadzie września w kolorze rózowo-lila, lila lub rzadziej białym (uwaga - roślina jest trująca !).

Corkscrew willow or Chinese Willow
Wierzba mandżurska
Dekoracyjne gałęzie lub pędy :
Drzewa i krzewy o dekoracyjnych pędach i gałęziach nabierają blasku późną jesienią, kedy opadną liście i przekwitną ostatnie kwiaty.
Wierzba mandżurska - jej zółto-zielone gałęzie i pędy fantazyjnie się wyginają i skręcają.
Brzozy - biała kora jest ozdobą ogrodu przez cały rok.
Dereń biały "Sibirica Variegata" - o jaskrawych, koralowo-czerwonych, sztywnych pędach - szczególnie efektownie wygląda późną jesienią i zimą.
Dereń świdwa "Midwinter Fire" - o atrakcyjnych zółto-pomarańczowych i czerwonych pędach.
Klon cynamonowy - o fantazyjnie postrzępionej, łuszczącej się korze w cynamonowo-czerwonym kolorze.
Tawuła japońska "Goldflame" - młode pędy przebarwiają się na jaskrawo żółto,
Złotlin - krzew o zielonych przez cały rok.
Szczodrzeniec - ma również zielone, wiotkie pędy, roślina jest dekoracyjna przez cały rok.
Porady ogrodnicze :

Alfabetyczny spis roślin ogrodowych

Łacińskie
nazwy roślin


Angielskie
nazwy roślinKOLOROWA JESIEŃ

kolorowa jesień
Jakie drzewa i krzewy najpiękniej się wybarwiają...
JESIENNE ARANŻACJE

JESIENNE DEKORACJE DO DOMU I OGRODU

Jesienna pora to obfitość nie tylko kwiatów ale przede wszystkim warzyw i owoców. Oprócz funkcji użytkowych mogą być wykorzystane do stowrzenia niepowatarzalnych dekoracji oddających specyficzny nastrój i koloryt tej pory roku.

więcej pomysłów na jesienne dekoracje...
Rośliny cebulowe i bulwiaste

rośliny cebulowe i bulwiaste
Jesienią zadbaj o piękny ogród wiosną - posadź rośliny cebulowe !!!

Przygotowanie gleby pod obsadzenie roślinami cebulowymi, terminy sadzenia cebulek i bulw, szkodniki roślin cebulowych, kiedy kwitną rośliny cebulowe.
Sadzenie roślin
Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych.
więcej na temat sadzenia...Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny. Rodzaj gleby zależy od stopnia zwietrzenia i składu mechanicznego składników mineralnych.
Na terenie Polski najczęściej występują gleby piaszczyste, gleby gliniaste lub gleby ilaste czyli wcale nie rewelacyjne.
wiecej na temat gleby...
DALIE - KWIATY BABIEGO LATA

Ogrody, zdjęcia dalii, dalie w ogrodzie, pielęgnacja dalii

Początek jesieni ma swój urok zwłaszcza gdy dopisze babie lato. Do pierwszych przymrozków można podziwiać kwitnące dalie, których odmian jest cała masa. Po pierwszych przymrozkach koniec podziwiania a zaczyna sie praca. Wszystkie dalie trzeba wykopać i zapewnić im odpowiednie zimowanie.
Więcej zdjęć dalii...


Klon palmowy

małe drzewa, kolorowe liście, klon palmowy
Liście mogą mieć kolor zielony, jesienią przebarwiające się karminowoczerwono, pomarańczowo lub żółto. Są też odmiany o liściach ciekawie wybarwionych przez cały sezon - najczęściej w kolorze ciemnoczerwonym.


Pernecja chilijska (różowa)

Pernecja chilijska, wrzosowiska, ogrody
Pernecja chilijska na jesienno - zimowe dekoracje ogrodu, balkonu lub tarasu.
Strona główna    Drzewa    Krzewy    Kwiaty    Dodatki    Porady ogrodnicze    Wiosna    Lato    Jesień    Zima Aktualności i nowości 
Galeria roślin    Galeria ogrodowa    Galeria drzew    Galeria krzewów    Galeria roślin cebulowych i bulwiastych    Galeria roślin pokojowych   
Aksamitki    Hortensje    Magnolie    Lawenda    Lilie    Tulipany    Róże    Powojniki    Storczyki   
Ogród od A do Z - indeks haseł    Wystawy i targi ogrodnicze 2021    Parki, ogrody i rezerwaty