ROŚLINY POKOJOWE ZIMĄ
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.Rośliny doniczkowe - najtrudniejszy okres dla nich to zima.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni. Przede wszystkim trzeba regularnie oglądać rośliny doniczkowe aby nie przeoczyć pierwszych objawów choroby, ataków szkodników lub osłabienia.
Najczęstsze problemy związane z uprawą roślin pokojowych zimą to:
Niska wilgotność powietrza - liście zaczynają zwijać się w rurkę, miejscami brązowieją lub pękają, często zasychają brzegi liści. Wilgotność możemy podnieść częściej podlewając rośliny ale trzeba uważać aby ich nie zalewać.
Przesuszoną roślinę wraz z doniczką wstawiamy do miski z wodą i trzmamy aż do momentu gdy przestaną pojawiać się pęcherzyki powietrza.
Jeżeli z kolei kwiatek był zbyt mocno podlewany, trzeba go wyjąć z doniczki, bryłę korzeniową owinąć gazetą i pozostawić na 1-2 dni. Potem wyciąć brązowe korzenie, przyciąć pędy i liście.
Nieodpowiednia temperatura - w zależności od ogrzewania w domu roślinom może być za ciepło lub za zimno. Niezbyt sprzyjające warunki są na parapetach umieszczonych nad rozgrzanymi kaloryferami (a tak jest najczęściej). Zbyt wysoka temperatura powoduje utratę wilgotności. Liście i kwiaty rośliny wiotczeją i usychają. Zaradzić utracie wilgotności można poprzez zraszanie rośliny wodą, najlepiej przegotowaną (czyli miękką). Użycie do zraszania twardej wody spowoduje pojawienie się na liściach plam z węglanu wapnia. Możemy też spowolnić proces parowania wykładając kamykami keramzytu ziemię wokół rośliny.
Trzeba też uważać, żeby liście nie dotykały wychłodzonych szyb okiennych. Jeżeli liście przyegające do szyby przemarzną pojawią się na nich brązowe plamki.
Brak światła - powoduje że żółkną liście, usychają lub odpadają kwiaty i liście. Czesto przydarza się to takim roślinom jak azalie, cyklameny, begonie, anturium, kalateom, fitoniom, skrzydłokwiatom czy sępolii fiołkowej (fiołkom afrykańskim). Jeżeli zauważymy, że roślinom brakuje światła stramy się ustawić doniczki na widnych parapetach. Dodatkowo niedostateczna ilość światła powoduje wyginanie się roślin w stronę światła. Aby zapobiec zdeformowaniu się roślin należy je raz w tygodni obaracać, chyba że roślina tego nie lubi (np. zygokaktus może zrzucić z tego powodu kwiaty).
Występowanie chorób i szkodników - w okresie zimowym, w niesprzyjających warunkach osłabione rośliny narażone są na ataki chorób i szkodników. Najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę i sadzaki. Szkodniki najczęściej atakujące rośliny doniczkowe to mszyce, wełnowce, tarczniki, mączliki i przędziorki.
Te rośliny pięknie kwitną zimą :
Wiele można wywnioskować z wyglądu roślin :
Warto co jakiś czas przyjrzeć się dokładnie roślinom bo po wyglądzie można czasem dociec co im dolega i jakie błędy popełniamy w ich pielęgnacji.
Matowe liście - za dużo światła, kurz, brud.
Więdnące liście - skąpe lub nadmierne podlewanie, za wysoka temperatura, za ciasna doniczka.
Usychające i opadające liście - za mało światła, za ciepło, przesuszenie.
Opadające, zwijające się liście - niska temperatura, nadmiar wody, zimne przeciągi.
Opadanie liści u młodych roślin - szok spowodowany zmianą miejsca.
Plamy lub przebarwienia - kruche, brązowe mogą być wynikiem zbyt skąpego podlewania.
Żółknące końce liści - niedostateczne lub nadmierne podlewanie, brak lub nadmiar słońca.
Żółknące całe liście - twarda woda do podlewania a co za tym idzie za duża zawartość wapnia.
Zobacz także : Najpiękniejsze rośliny doniczkowe,   
domowe sposoby i naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych,        
choroby roślin doniczkowych,    szkodniki roślin doniczkowych.
Pielęgnacja roślin pokojowych
Sukces w uprawie roślin pokojowych zależy od zapewnienia im właściwych warunków wegetacji czyli doborze odpowiedniego miejsca, i właściwej pielęgnacji: podlewania, nawożenia i zwalczania szkodników.
więcej o pielęgnacja roślin pokojowych...
Naturalne sposoby pielęgnacji roślin doniczkowych
W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach można nabyć wiele rodzajów gotowych nawozów i preparatów ochrony roślin, ale można też spróbować dokarmiać i pielęgnować je sprawdzonymi, domowymi sposobami. Zanim więc sięgniemy po chemiczne środki wypróbujmy metody naturalne - są one zdrowsze dla roślin i dla nas.
więcej na temat
naturalnej pielęgnacji roślin doniczkowych...
Rośliny doniczkowe latem
Latem nie zapominamy o roślinach pokojowych, szczególnie że dla większości z nich wiosna i lato jest okresem wegetacji i trzeba pamietać o tym by miały odpowiednią ilość wody i składników pokarmowych. Niektóre rośliny pokojowe takie jak aukuba, mirt, strzałkowiec, szeflera czy araukaria będą wdzięczne, gdy na okres lata i wczesnej jesieni przeniesiemy je na zacienony balkon lub w zaciszny kącik pod drzewami w ogrodzie.
więcej o roślinach doniczkowych latem...
Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
Szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych...
Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...
Inne porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
Warto wykorzystać letni czas i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Jest wiele obiektów do zwiedzania - ogrody botaniczne, arboreta, parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok - np. Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach czy Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy. Na pewno wizyta w takich miejscach poprawi nastrój i pozwoli się zrelaksować.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...
BALKONY I TARASY
Niewątpliwie najpopularniejsza roslina balkonowa jest pelargonia i trzeba przyznać, że roślina ta ma wiele zalet. Inne popularne rośliny balkonowe to petunie, surfinie, werbeny czy lobelie.
Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule
Balkony i tarasy.
STORCZYKI PIĘKNE I TAJEMNICZE
Storczyki czyli inaczej orchdee fascynowały już w starożytności. Mogą oszołmić niepowtarzalnymi kształtami i tęczowymi barwami.
W Chinach uprawiano je tysiąc lat przed naszą erą. I tak jest do dziś, choć wiadomo że są to roślny wymagające nieco uwagi i odpowiedniej pielęgnacji.
więcej o storczykach...
ROŚLINY DO SYPIALNI, KTÓRE ZADBAJĄ O ZDROWY SEN
Rośliny nie tylko wyglądają wspaniale, wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, ale też poprawiają nasze samopoczucie. Dobrym pomysłem jest wypełnienie domu i sypialni wieloma roślinami, które mają działanie uspokajające oraz oczyszczają powietrze.
Roślin, ktore można umieścić w sypialni jest dość dużo, trzy najkorzystniejsze to: palma areca, aloes i bluszcz angielski.
Więcej o roślinach, które nadają się do sypialni...
PAŹDZIERNIK W OGRODZIE
Co w październiku trzeba zrobić w ogrodzie...
LISTOPAD W OGRODZIE
Co w listopadzie trzeba zrobić w ogrodzie...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...