ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Byliny Iglaki Woda Cebulki Skalniak Dodatki ogrodowe Galeria roślin Wystawy ogrodnicze Rośliny pokojowe Balkony i tarasy Porady Ekologiczny ogród Gleba Ogród użytkowy Style ogrodowe Zabiegi pielęgnacyjne Galeria ogrodowa Fb


SZKODNIKI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Pojawienie się na roślinach doniczkowych szkodników to zapowiedź klopotów. Przyczyny pojawienia się uciążliwych lokatorów są rożne i ne zawsze dają się wyjaśnić.

rośliny pokojowe, rośliny doniczkowe szkodniki, galeria roślin pokojowych, ogrodnik-amator.pl
Tylko zdrowe rośliny mają dobry wygląd i są ozdobą.


Szczególnie trudny jest okres zimy gdy powietrze w mieszkaniu jest zbyt suche a temperatura za wysoka. Wtedy rośliny doniczkowe tracą odporność a osłabione są atakowane przez szkodniki i choroby. Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
Przy niewielkim porażeniu przez szkodniki można je niszczyć ręcznie, np. przecierając rośliny denaturatem lub spłukując roztworem szarego mydła. W przypadku poważniejszego ataku trzeba zastosować silniejsze preparaty, bezwzględnie przestrzegając reguł określonych przez producenta. Występowniu szkodników lepiej zapobiegać, przede wszystkim kupując zdrowe rośliny i utrzymując je w odpowiednich warunkach a w przypadku ataku jak najszybciej reagowć.
Rośliny doniczkowe są najczęściej atakowane przez takie szkodniki jak: mszyce, tarczniki, wełnowce, przędziorki i mączliki. Trzeba je zwalczać jak tylko zauważymy pierwsze objawy.

Najczęstsze szkodniki roślin doniczkowych :

Mszyce

Najczęściej atakują anturium, begonie, azalie, fuksje, pelargonie, werbeny i złocienie.
Objawy : Młode liście skręcają się i marszczą a następnie żółkną. Widać na nich zielone lub czarne małe owady i lepką wydzielinę (tzw.rosę miodową). Na niej rozwijają się czarne grzyby.
Kuracja : Myjemy roślinę roztworem szarego mydła lub stosujemy preparat np. ABC na mszyce, Mszyca Stop.

Tarczniki

Najczęściej atakują rośliny cytrusowe, draceny, juki, kaktusy, krotony, scindapsusy.
Objawy : Do roślin przytwierdzone są dość twarde, brązowe lub białawe tarczki o wielkości kilku milimetrów. Pod nimi ukrywają się larwy i osobniki dorosłe.
Kuracja : W czasie wylęgu larw (który widać gołym okiem) stosować preparat Actellic 500 EC lub Provado Plus AE. Można też spróbować usuwać poszczególne owady tamponem nawilżonym denaturatem.

Wełnowce

Najczęściej na ich ataki narażone są anturia, cissusy, grubosze, hoje, kaktusy, fikusy.
Objawy : W kątach liści i przy nerwach widoczne są biale plamki, jakby małe kłaczki z waty, które osłaniają rozwijające się larwy. Dojrzałe samice o wielkości 2 mm można zobaczyć na roślinie.
Kuracja : Przecierać roślinę rozcieńczonym alkoholem (1:10), np. tamponem nawilżonym denaturatem lub zastosować preparat Provado Plus AE, Provado Combi Pin.

Przędziorki

Przędziorki najczęściej atakują azalie, bluszcze, cissusy, draceny, fikusy i filodendrony.
Objawy : Na zaatakowanych roślinach widoczna jest pajęczynka, srebrnożółte cętki i żerujące na spodniej stronie liści bezbarwne lub czerwonawe pajączki milimetrowej długości.
Kuracja : Zastosować preparat Karate Zeon 050 CS, Magus 200 SC, Provado Plus AE, Nissorun 050 EC, Polysect.
Pomocne będzie też obniżenie temperatury, zwiększenie wilgotności i spłukiwanie rośliny wodą.

Mączliki

Na atak mączlika najczęściej narażone są azalie, fuksje, niecierpki, poinsecje, pelargonie, werbeny.
Objawy : Wokoło rośliny fruwają białe muszki (o długości 2 mm), które siadają na spodniej stronie liści. Tam też żerują ich larwy (znacznie mniejsze). Na liściach widoczne są maleńkie, żółtawe plamki.
Kuracja : Obniżyć temperaturę miejsca, w którym stoi roślina. Zastosować specjalne lepy (do kupienia w sklepach ogrodniczych) lub preparat Provado Plus AE.

Ziemiórki

Atakują młode rośliny, siewki, młode korzenie roślin. Dorosłe owady mają postać muszek, larwy żyją w podłożu, uszkadzają korzenie. Ziemiorki lubią wilgotne podłoże torfowe.
Objawy : Wokoło rośliny pojawiają się małe, czarne, ruchliwe muszki. Rośliny żółkną i wysychają. Larwy drążą kanały w korzeniach co może być przyczyną infekcji grzybowych, gnicia korzeni i zamierania roślin.
Kuracja : Najłagodniejsza metoda to mocne podlanie rośliny - wychodzace na powierzchnie owady wraz z wierzchnią warstwą ziemi usuwamy. Można też sprobować podlewać zatatakowane rośliny wywarem z tytoniu raz tygodniowo. Warto też wykorzystać to, że owady lubią żółty kolor - obok doniczki umieszczmy żółte naczynie z wodą i odrobiną płynu do mycia naczyń, do wody wpadają owady i się topią. Można rozmieścić żółte tablice lepowe zakupione w sklepie ogrodniczym. Preparaty chemiczne dobre do zwalczania ziemórek to BASUDIN 600 E, NOMOLT 150 SC, TRIGARD 15 WP, METHOMEX 200 SL. Zabieg warto powtórzyć co 10 dni, 1 lub 2 razy .

rośliny doniczkowe, kwiaty pokojowe, wystawy ogrodnicze, szkodniki roślin doniczkowych, targi ogrodnicze, kiermasze ogrodnicze, wystawy florystyczne, wystawy związane z roślinami
Fikusy, araukarie, szaflera, stroczyki, paprotki i draceny - najpopularniejsze rośliny doniczkowe.
rośliny doniczkowe, kwiaty pokojowe, wystawy ogrodnicze, szkodniki roślin doniczkowych, targi ogrodnicze, kiermasze ogrodnicze, wystawy florystyczne, wystawy związane z roślinam
Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników.

Zobacz także :

Najpiękniejsze rośliny doniczkowe,    pielęgnacja roślin pkojowych,     choroby roślin doniczkowych,    rośliny doniczkowe zimą.    rośliny doniczkowe latem.,   domowe sposoby i naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych,       rośliny do sypialni, które zadbają o zdrowy sen.

Ekoloogiczny ogród,   choroby czereśni,   choroby drzew pestkowych,   choroby drzew pestkowychchoroby jabłoni i gruszchoroby migdałowca,   choroby i szkodniki orzecha włoskiego,   choroby roślin doniczkowych,   choroby róż,   zaraza ziemniaczana,   szkodniki lilii,   szkodniki narcyzów,   szkodniki porzeczek,   szkodniki róż   .

BALKONY I TARASY

ogrodnik -  balkony, rośliny na balkony, urządzanie tarasu
Niewątpliwie najpopularniejsza roslina balkonowa jest pelargonia i trzeba przyznać, że roślina ta ma wiele zalet. Inne popularne rośliny balkonowe to petunie, surfinie, werbeny czy lobelie.
Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule Balkony i tarasy.

Naturalne sposoby pielęgnacji roślin doniczkowych

W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach można nabyć wiele rodzajów gotowych nawozów i preparatów ochrony roślin, ale można też spróbować dokarmiać i pielęgnować je sprawdzonymi, domowymi sposobami. Zanim więc sięgniemy po chemiczne środki wypróbujmy metody naturalne - są one zdrowsze dla roślin i dla nas.
więcej na temat
naturalnej pielęgnacji roślin doniczkowych...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Galerie zdjęć:

Galeria roślin nazwy A-E

Galeria roślin nazwy F-J

Galeria roślin nazwy K-M

Galeria roślin nazwy N-R

Galeria roślin nazwy S-Ż

Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje

Galeria roślin pokojowych

Inne porady ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...


Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

ROŚLINY DO SYPIALNI, KTÓRE ZADBAJĄ O ZDROWY SEN

rośliny pokojowe do sypialni, rośliny oczyszczające powietrze, rośliny na sen,  ogrodnik,  ogród i dom

Rośliny nie tylko wyglądają wspaniale, wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, ale też poprawiają nasze samopoczucie. Dobrym pomysłem jest wypełnienie domu i sypialni wieloma roślinami, które mają działanie uspokajające oraz oczyszczają powietrze. Roślin, ktore można umieścić w sypialni jest dość dużo, trzy najkorzystniejsze to: palma areca, aloes i bluszcz angielski.
Więcej o roślinach, które nadają się do sypialni...

Alfabetyczny spis roslin ogrodowych

Łacińskie nazwy roślin ogrodowych

Angielskie nazwy roślin ogrodowych

OGRODOWE ZMARZLAKI

grodowe zmarzlaki, rośliny wrażliwe na sniskie temperatury, rosliny egzotyczne, na balkony i tarasy, zimowanie roślin, kuflik, kufliki, datura, bieluń drzewiasty, anielskie trąbki, fuksja, ułanka, sunsaville, kufea hyzopolistna, złocień krzewiasty
Wiosną wybraliśmy się na wystawę ogrodniczą albo tylko co centrum ogrodniczego, zobaczyliśmy jakiś roślinny oryginał, ktorego jeszcze nie mieliśmy, skusła nas uroda nieznanej rośliny a jeszcze na dodatek sprzedajacy zapewnił, że jak zabezpieczymy to zime przetrzyma. Pod koniec jesieni przychodzi pora na chwilę prawdy : które z naszych nowch roślin mogą jednak naszego klimatu nie wytrzymać...
Więcej o ogrodowych zmarzlakach...

EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...



Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...

Rośliny doniczkowe latem
Latem nie zapominamy o roślinach pokojowych, szczególnie że dla większości z nich wiosna i lato jest okresem wegetacji i trzeba pamietać o tym by miały odpowiednią ilość wody i składników pokarmowych. Niektóre rośliny pokojowe takie jak aukuba, mirt, strzałkowiec, szeflera czy araukaria będą wdzięczne, gdy na okres lata i wczesnej jesieni przeniesiemy je na zacienony balkon lub w zaciszny kącik pod drzewami w ogrodzie.
więcej o roślinach doniczkowych latem...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook