ogrodnik-amator
MENU Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Galeria roślin Galeria ogrodowa Wystawy i targi ogrodnicze Porady Fb

NATURALNE SPOSOBY PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Rośliny doniczkowe w domu, na balkonie, tarasie czy wystawione do ogrodu wymagają szczególnej pielęgnacji i nawożenia, bo w doniczce mieści się niewielka ilość ziemi, więc nawet gdyby była bardzo żyzna, to zapewnia roślinie składniki pokarmowe tylko przez pewien czas a potem trzeba je systematycznie uzupełniać.

rośliny doniczkowe, naturalan pielęgnacja roślin doniczkowych, ogród, ogrodnik, choroby roślin doniczkowych

Istnieje wiele naturalnych, sprawdzonych sposobów pielegnowania roślin doniczkowych.

W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach można nabyć wiele rodzajów gotowych nawozów i preparatów ochrony roślin, ale można też spróbować dokarmiać i pielęgnować je sprawdzonymi, domowymi sposobami. Zanim więc sięgniemy po chemiczne środki wypróbujmy metody naturalne - są one zdrowsze dla roślin i dla nas. Co prawda na efekty będzie trzeba nieco dłużej czekać niż przy zastosowaniu gotowych preparatów ale za to unikniemy chemii. Można też stosować równocześnie nawozy gotowe jak i naturalne środki domowe a wtedy na pewno rośliny doniczkowe nabiorą dobrej kondycji, będą też wolne od chorób i szkodników.

Zobacz także:
choroby roślin doniczkowych, szkodniki roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą, rośliny doniczkowe latem, pielęgnacja roślin pokojowych, najpiekniejsze rośliny pokojowe, pielęgnacja roślin pokojowych, rośliny do sypialni, ekologiczny ogród.

Domowe recepty na poprawienie kondycji roślin doniczkowych :

Woda mineralna
Zawarty w wodzie mineralnej dwutlenek węgla rozpuszcza wapno i zapobiega tworzeniu się białego osadu na doniczkach i powierzchni ziemi. Woda mineralna jest bogata w związki mineralne, które posłużą roślinom.

Fusy z kawy i herbaty
Zawierają zwiazki potasu. Wymieszane z ziemią spulchniają ją i poprawiają zdolnośc magazynowania wody. Sprawiają, że kwiaty rosną bujniej.

Torebki z herbat ekspresowych
Przed napełnieniem doniczek ich dno można wyłożyć zużytymi torebkami z herbaty ekspresowej. Będą pełniły one rolę filtru a dodatkowo wchłoną nadmiar wody i odżywią roślinę.

Styropian lub łupiny po orzeszkach ziemnych
Na warstwę drenażu do większych pojemników nadają się łupiny po orzeszkach ziemnych lub drobne kawałki styropianu. Przy okazji zużyjemy mniej podłoża a donica będzie lżejsza.
Aby ziemia nie przedostawała się przez drenaż warto dno doniczki wyłożyć bibułkowym filtrem do kawy, który przepuści wodę ale zatrzyma cząsteczki ziemi.

Skorupki z jaj
Są świetnym żródłem azotu i węglanu wapnia. Należy pokruszyć je i zalać odstała wodą. Po kilku dniach użyć do podlewania. Niestety trzeba się przygotować na mocne wrażenia zapachowe ale taka mikstura korzystnie wpływa na wzmocnienie roślin. Można też wykorzystać ostudzoną wodę po gotowaniu jajek.

Mleko
Wapń dobrze wpływa na kondycję wielu roślin, dlatego zanim wyrzucimy butelki lub kartony po mleku warto je przepłukac i użyć tej wody do podlewania.

Drożdże
Przyspieszają bujny rozwój roślin. Rozpuszczmy je w wodzie i tak przygotowanym roztworem podlewamy od czasu do czasu kwiaty.

Woda po zagotowaniu ziemniaków
Używamy jej do podlewania - wzbogaca ziemię w wartościowe mikroelementy oraz skrobię. Pobudza do lepszego działania mikroorganizmy zawarte w glebie. Woda po gotowaniu innych warzyw też jest wartościowa. Można użyć wody, w której gotowaliśmy warzywa pod warunkiem, że nie była posolona.

Tabletka aspiryny
Aspiryna uodparnia - zawarty w niej kwas salicylowy wzmacnia system odpornościowy roślin. Co dwa miesiące warto w wodzie przeznaczonej do podlewania kwiatów rozpuścić tabletkę aspiryny. Taka "odżywka" sprawi, że rośliny będą bardziej zielone, odporniejsze na choroby i szybciej będą się rozwijać.

Popiół z papierosów i cygar
Zmienia odczyn gleby na zasadowy. Odstrasza też mszyce. Od czasu do czasu można nim posypać ziemię w doniczce.

Popiół z ogniska
Podobne działanie ma popiół, który zostaje po wypaleniu się ogniska. Gdy się wychłodzi warto go zebrać i wymieszać z ziemią, w której będą sadzone rośliny. Popiół odkwasi podłoże i użyźni je, bo zawiera wiele cennych składników mineralnych.

Piwo
Konserwuje liście. Od czasu do czasu mozna przetrzeć je rozcieńczonym piwem. Nabiorą wówczas efektownego połysku.

Majonez
Innym sposobem na czyszczenie liści jest przetarcie ich miekką śiereczką z niewielką ilością majonezu wymieszanego z wodą. Taka mieszanka nada liściom połysk i na parę miesięcy ułatwi ich oczyszczanie.

Pieprz jako odstraszacz
Wiele kotów lubi poogryzać sobie rośliny; również te trujące, które mogą im zaszkodzić. Posypanie ziemi wokół rośliny mielonym pieprzem spowoduje, że zwierzę będzie trzymało się od niej z daleka. Pieprz nie zaszkodzi ani zwierzęciu ani roślinie.

Woda z mydłem
Zwalcza mszyce, wełnowce i tarczniki. Zmywamy nią lub opryskujemy rośliny. Następnego dnia spłukujemy kwiaty.

Wiele naturanych środków takich jak czosnek czy cebula są skutecznymi odstraszaczami szkodników. Nie lubia ich mszyce, przędziorki, tarczniki i inne robaczki żerujące na roślinach - warto więc opryskiwać je co jakiś czas wodą, w której moczyły się ząbki czosnku lub pokrojona cebula. Wiecej informacji o naturalnych środkach ochrony roślin w artykule Ekologiczny ogród.

Ciekawostki z dziedziny pielęgnacji niektórych kwiatów doniczkowych :

Wywar z cebuli może być też nawozem dla dla kwitnących cyklamenów perskich:
0,5 kg obranej cebuli zalewamy 3 l wody i gotujemy 45 minut pod przykryciem. Ostudzonym płynem podlewamy cyklameny raz na 3 miesiące a słabsze okazy co miesiąc.

Zardzewiałe gwoździe dla fiołka afrykańskiego:
Do doniczki, w której rośnie fiołek afrykański (sępolia fiołkowa) warto wetknąć kilka zardzewiałych gwoździ. Dzięki takiej "wkładce" roślina będzie kwitła dłużej i obficjie a kwiaty będą ładniejsze.

Herbatka dla paproci :
Paprocie będą bujniesze, jeżeli od czasu do czasu podlejemy je herbatą (oczywiście bez cukru). Przy przesadzaniu paproci warto domieszać do ziemi trochę zaparzonych herbacianych liści.

Zobacz także:
choroby roślin doniczkowych, szkodniki roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą, rośliny doniczkowe latem, pielęgnacja roślin pokojowych, najpiekniejsze rośliny pokojowe, pielęgnacja roślin pokojowych, rośliny do sypialni, ekologiczny ogród.




BALKONY I TARASY

ogrodnik -  balkony, rośliny na balkony, urządzanie tarasu
Niewątpliwie najpopularniejsza roslina balkonowa jest pelargonia i trzeba przyznać, że roślina ta ma wiele zalet. Inne popularne rośliny balkonowe to petunie, surfinie, werbeny czy lobelie.
Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule Balkony i tarasy.

EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Galerie zdjęć:

Galeria roślin nazwy A-E

Galeria roślin nazwy F-J

Galeria roślin nazwy K-M

Galeria roślin nazwy N-R

Galeria roślin nazwy S-Ż

Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje

Galeria roślin pokojowych

STORCZYKI PIĘKNE I TAJEMNICZE

zdjęcia storczyków, uprawa orchideii, pielęgnacja storczyków, rosliny pokojowe, storczyki, kwiaty w domu, kwiaty domowe

Storczyki czyli inaczej orchdee fascynowały już w starożytności. Mogą oszołmić niepowtarzalnymi kształtami i tęczowymi barwami. W Chinach uprawiano je tysiąc lat przed naszą erą. I tak jest do dziś, choć wiadomo że są to roślny wymagające nieco uwagi i odpowiedniej pielęgnacji.

więcej o storczykach...

Inne porady ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...


MIEJSCE DO SIEDZENIA W OGRODZIE

miejsce do siedzenia w ogrodzie
Większości z nas ogród kojarzy się przede wszystkim z relaksem. Najczęściej obsadzmy go kwiatami, krzewami i drzewami ozdobnymi. Aby nasz ogród czy taras wygladał estetycznie i był przyjemnym miejscem do spędzania czasu warto pomyśleć o aranżacji miejsca do siedzenia i zakupie mebli ogrodwych czy przynajmniej ławeczki ogrodowej.
Więcej o miejscu do siedzenia w ogrodzie...

NAWOŻENIE ROŚLIN
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat nawożenia roślin...

Porównywarka cen Ceneo.pl - znajdź produkt oraz sprawdź i porównaj jego cenę w sklepach internetowych. Perfumy, AGD, RTV, komputery, laptopy, fotografia. Artykuły do domu i ogrodu.
#materiałreklamowy

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2025

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

Zabiegi pielęgnacyne w ogrodzie
Samo obsadzenie ogrodu nie wystarczy; aby ogród dobrze wygladał a rośliny prawidłowo się rozwijały, trzeba jeszcze włożyć trochę trudu w zabiegi pielęgnacyjne takie jak odchwaszczanie, nawożenie, nawadnianie czy ściółkowanie. Warto też stosować profilaktykę ochrony roślin, która jest najlepszą ochroną przed chorobami i szkodnikami.
więcej na temat zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie...

BALKON I TARAS W CIENIU
balkon i taras w cieniu,rośliny balkonowe do cienia
Balkon lub taras , na który dociera niewiele światła to dość duże wyzwanie dla właściciela a aranżacja takiego miejsca wymaga przemyślenia i pewnej wiedzy.
Więcej informacji o zacienionych balkonach i tarasach...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook