'; Choroby roślin doniczkowych. Ogrodnik-amator. Uprawa ogrodu.
ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Byliny Iglaki Woda Cebulki Skalniak Dodatki ogrodowe Galeria roślin Wystawy ogrodnicze Rośliny pokojowe Balkony i tarasy Porady Ekologiczny ogród Gleba Ogród użytkowy Style ogrodowe Kalendarz ogrodnika Galeria ogrodowa Fb


CHOROBY ROŚLIN DONICZKOWYCH

Rośliny jak każdy żywy ogranizm narażone są na różnego typu choroby, które przyczyniają się do pogorszenia ich wyglądu a czasem nawet obumarcia.

rośliny pokojowe, rośliny doniczkowe choroby, galeria roślin pokojowych, ogrodnik-amator.pl
Tylko zdrowe rośliny mają dobry wygląd i są ozdobą.


Szczególnie trudny dla roślin pokojowych jest okres zimowy. Nie sprzyjają kondcycji roślin ani gorące grzejniki ani suche powietrze ani zimne pprzeciągi od okna i drzwi. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby.
Dodatkowo do domu często przenoszone są rośliny, które w okresie od wiosny do jesieny stały na zewnątrz. Wtedy na parapetach i w innych miejscach robi się ciasno. Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników.
Rośliny najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.

Najczęstsze choroby roślin doniczkowych :

Szara pleśń
Najczęściej chorują na szarą pleśń begonie, bluszcze, cyklameny, dizygoteki, draceny, fikusy, filodendrony, starce, paparcie, sępolie i kalanchoe. Często poraża rośliny o miękkich liściach.
Objawy : W zależności od gatunku objawy chorobowe mogą różnie wyglądać. Najczęściej na roślinie pojawiają się najpierw plamy a następnie szara, puszysta pleśń pokrywająca części rośliny. Są to pylące grzybnie. Zainfekowane rośliny obumierają często przy okazji zarażająć inne egzemplarze domowej kolekcji.
Kuracja : Odciąć i zniszczyć zaatakowane części.
Roślinę opryskać rozcieńczonym (3 porcje wody na 1 porcję wyciągu) wywarem ze skrzypu co trzy tygodnie przez trzy kolejne dni.
Zapobieganie : Szara pleśń rozwija się wśród roślin, które stoją w miejscach słabo oświetlonych, bez wentylacji , o bardzo wysokiej wilgotności powietrza. Rozstawić kwiaty tak, by zapewnić im dostęp powietrza oraz światła, ograniczyć podlewanie, nie nawilżać powietrza, częściej wietrzyć pomieszczenie, umieścić roślinę w jasnym, przewiewnym miejscu.

Plamistość liści
Najczęściej chorują: aralia, azalia, bluszcz, cissus, fikus, kalanchoe, kalatea, maranta, palmy, paperomia, paprocie.
Objawy :Na liściach pojawiają się najpierw małe żółtawe plamy, które z czasem brązowieją i powiększają się i niszcząc cały liść. Na liścich widać zarodniki grzybów.
Kuracja : Usunąć i zniszczyć zaatakowane części, nie zraszać.
Zastosować preperat grzybobójczy np. Baymat AE.
Zamiast preparatu chemicznego można zastosować wyciąg z czosnku. Wyciągiem opryskać roślinę.
Zapobieganie : Przyczyną choroby są zarodniki grzybów, przyniesione na przykład z innymi roślinami. Grzyby najczęściej atakują egzemplarze, które są w złej kondycji i osłabone. Podprawa ogólnej kondycji rośliny ziększy jej odporność na plamistość liści.

Rdza
Na rdzę najczęście chorują chryzantemy, fuksje i pelargonie - zwłaszcza pasiaste.
Objawy : Na górnej części liści pojawiają się jasne, lekko wypukłe plamki. Na spodzie liści plamki są pomarańczowelub brązowe ale na liścich chryzantem plamy są białe. Te plamki to siedlisko zarodników, które gdy tylko zaczną pylić przeniosą chorobę na inne rośliny.
Kuracja : Usunąć zainfekowane liście, częściej wietrzyć.
Zastosować preparat grzybobójczy - np. Baymat AElub inny fungicyd - np. Bravo 500 SC. Opryskać roślinę od góry i od spodu.
Zamiast preparatu chemicznego można zastosować wyciąg z czosnku. Wyciągiem opryskać roślinę.
Zapobieganie : Właściwa pielęgnacja roślin - dobrze pielęgnowane rkwiaty stają się odporniejsze na zarodniki grzybów przenoszone z wiatrem.

Mączniak prawdziwy
Ta choroba najczęściej atakuje azalie, begonie, chryzantemy, gerbery, cissysy, hortensje, róże, sępolie, kalanchoe, krotony.
Objawy : Na liściach, kwiatach i pędach rośliny pojawia się biały, mączysty nalot, który z czasem, przy niskiej wilgotności powietrza znika odsłaniając brązowe tkanki uszkodzonego liścia.
Kuracja : Silnie zainfekowane części rośliny usuń z zapasem.
Spryskaj roślinę gotowym preparatem np. Baymat AE lub Folicur BT.
Można zamist preparatu chemicznego zastosować wywar ze skrzypu lub napar z czosnku lub cebuli, którym spryskujemy chorą roślinę.
Zapobieganie : Aby uniknąć rozprzestrzeniania się grzybni z porażonych roślin zmniejszyć należy wilgotność powietrza i obniżyć temperaturę. Rozstawić rośliny aby zapewnić im dopływ powietrza.

Miękka zgnilizna bakteryjna
Ta przypadłość najczęściej dokłucza roślinom cebulowym i bulwiastym oraz aglonemie, cyklamenom, difenbachii, dracenie, jukom, kalanchoe, kaktusom, matantom, storczykom, poinsencji, fatsjobluszczom i kaladium.
Objawy : Najpierw na bulwie a potem u nasady rośliny pojawiają się czarne, wodniste plamy, które wydzielają charakterystyczny, rybi zapach. Pędy żółkną zamierają a na koniec cała roślina szybko obumiera.
Kuracja : Niestety niue ma na tą chorobę rady - zainfekowane rośliny należy wyrzucić bo nie da się ich już uratować.
Rośliny stojące w sąsiedztwie porażonej przesadzić do nowego podłoża. Przesadzone rośliny wraz z podłożem spryskać preparatem wzmacniającym np. Biosept 33 SL (ekstrakt z miąższu i nasion grejpfruta).
Zapobieganie :Chorobę wywołują bakterie. Sprzyja im podlewanie zbyt zimną wodą i zagęszczenie roślin.

Gnicie korzeni
Najczęściej na gnicie korzeni chorują aglaonema, anturium, begonia, diffenbachia, kroton, szeflera.
Objawy : Zaatakowana roślina więdnie i obumiera. Objawy choroby pojawiają się najpierw na dolnych liściach rośliny, a po wyjęciu jej z podłoża widać, że korzenie są przebarwione i wydzielają niezbyt przyjemny zapach.
Kuracja : Mocno zainfekowane rośliny należy usunąć wraz z podłożem i doniczką.
Rosliny, które chcemy uratować a są dość silne, można spróbować podlać preparatem np. Bravo 500 i ograniczyć nawadnianie.
Zapobieganie : Należy chronić rośliny przed nadmierną wilgocią i przenawożeniem podłoża a szczególnie azotem. Nie powinno się też podlewać roślin zbyt zimną wodą. Sprzyja zgniliźnie korzeni zbyt chłodne stanowisko.


Naturalne środki pomocne w chorobach roślin doniczkowych :

Wywar ze skrzypu
Zalać 50 g suszonego skrzypu polnego 2,5 l wody, odstawić na 12 godzin, a następnie gotować przez około 30 minut. Ostudzić. Rośliny spryskiwać rozcieńczonym wywarem - 3 porcje wody na 1 porcję wywaru.

Wyciąg z czosnku
Dwa roztarte ząbki czosnku zalej wodą i odstaw na 12 godzin. Wyciągiem spryskaj roslinę.

Wywar z cebuli i łusek
20 g cebuli (może być z łuskami) zalać 2,5 l wody i gotować przez 10 minut. Spryskiwać rośliny nie rozcieńczonym preparatem.

Zobacz także :
Najpiękniejsze rośliny doniczkowe,   domowe sposoby i naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych,   szkodniki roślin doniczkowych,  rośliny doniczkowe latem.,   rośliny doniczkowe zimą,   rośliny doniczkowe zimą,   rośliny do sypialni, które zadbają o zdrowy sen.

Ekoloogiczny ogród,   choroby czereśni,   choroby drzew pestkowych,   choroby drzew pestkowychchoroby jabłoni i gruszchoroby migdałowca,   choroby i szkodniki orzecha włoskiego,   choroby roślin doniczkowych,   choroby róż,   zaraza ziemniaczana,   szkodniki lilii,   szkodniki narcyzów,   szkodniki porzeczek,   szkodniki róż   .

BALKONY I TARASY

ogrodnik -  balkony, rośliny na balkony, urządzanie tarasu
Niewątpliwie najpopularniejsza roslina balkonowa jest pelargonia i trzeba przyznać, że roślina ta ma wiele zalet. Inne popularne rośliny balkonowe to petunie, surfinie, werbeny czy lobelie.
Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule Balkony i tarasy.

SZKODNIKI ROŚLIN OGRODOWYCH

ogrodnik - rośliny rośliny, szkodniki roślin ogrodowych, ogród użytkowy
Nie każdy mieszkaniec naszego ogrodu jest pożądany. Wiele mniejszych lub większych żyjatek to nieproszni goscie, którzy mogą poczynić wiele szkód wśród roślin użytkowych i ozdobnych. Jeżeli najazd szkodników przybiera rozmiary klęski żywiołowej i zmienia się w koszmar spędzajacy sen z oczu, nawet najbardziej pokojowo usposobiony ogrodnik musi przystąpić do walki. Zwycięstwo zależy od stopnia poznania przeciwnika i konsekwencji w zwalczaniu szkodnika a jeszcze lepiej zapobieganiu niechcianym wizytom.
Więcej o szkodnikach roślin ogrodowych...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

lato w ogrodzie, ogród , rośliny do ogrodu rok w ogrodzie kalendarz ogrodnika, ogrodnik-amator.pl

Porównywarka cen Ceneo.pl - znajdź produkt oraz sprawdź i porównaj jego cenę w sklepach internetowych. Perfumy, AGD, RTV, komputery, laptopy, fotografia. Artykuły do domu i ogrodu.
#materiałreklamowy

Galerie zdjęć:

Galeria roślin nazwy A-E

Galeria roślin nazwy F-J

Galeria roślin nazwy K-M

Galeria roślin nazwy N-R

Galeria roślin nazwy S-Ż

Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje

Galeria roślin pokojowych

Inne porady ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...


Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

Zabiegi pielęgnacyne w ogrodzie
Samo obsadzenie ogrodu nie wystarczy; aby ogród dobrze wygladał a rośliny prawidłowo się rozwijały, trzeba jeszcze włożyć trochę trudu w zabiegi pielęgnacyjne takie jak odchwaszczanie, nawożenie, nawadnianie czy ściółkowanie. Warto też stosować profilaktykę ochrony roślin, która jest najlepszą ochroną przed chorobami i szkodnikami.
więcej na temat zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie...

ROŚLINY DO SYPIALNI, KTÓRE ZADBAJĄ O ZDROWY SEN

rośliny pokojowe do sypialni, rośliny oczyszczające powietrze, rośliny na sen,  ogrodnik,  ogród i dom

Rośliny nie tylko wyglądają wspaniale, wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, ale też poprawiają nasze samopoczucie. Dobrym pomysłem jest wypełnienie domu i sypialni wieloma roślinami, które mają działanie uspokajające oraz oczyszczają powietrze. Roślin, ktore można umieścić w sypialni jest dość dużo, trzy najkorzystniejsze to: palma areca, aloes i bluszcz angielski.
Więcej o roślinach, które nadają się do sypialni...

Alfabetyczny spis roslin ogrodowych

Łacińskie nazwy roślin ogrodowych

Angielskie nazwy roślin ogrodowych

OGRODOWE ZMARZLAKI

grodowe zmarzlaki, rośliny wrażliwe na sniskie temperatury, rosliny egzotyczne, na balkony i tarasy, zimowanie roślin, kuflik, kufliki, datura, bieluń drzewiasty, anielskie trąbki, fuksja, ułanka, sunsaville, kufea hyzopolistna, złocień krzewiasty
Wiosną wybraliśmy się na wystawę ogrodniczą albo tylko co centrum ogrodniczego, zobaczyliśmy jakiś roślinny oryginał, ktorego jeszcze nie mieliśmy, skusła nas uroda nieznanej rośliny a jeszcze na dodatek sprzedajacy zapewnił, że jak zabezpieczymy to zime przetrzyma. Pod koniec jesieni przychodzi pora na chwilę prawdy : które z naszych nowch roślin mogą jednak naszego klimatu nie wytrzymać...
Więcej o ogrodowych zmarzlakach...

Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania - niektóre dostepne zimą.

Ogrody, parki
Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach.

Warto wykorzystać pogodne dni, i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Większość ogrodów botanicznych jest nieczynna od listopada do kwietnia. Ale nie wszystkie - na przykład Ogród Botaniczny UJ nie zostanie zamknięty na sezon zimowy. Są też inne obiekty do zwiedzania : parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie, szklarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...

EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...

Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...

Rośliny doniczkowe latem
Latem nie zapominamy o roślinach pokojowych, szczególnie że dla większości z nich wiosna i lato jest okresem wegetacji i trzeba pamietać o tym by miały odpowiednią ilość wody i składników pokarmowych. Niektóre rośliny pokojowe takie jak aukuba, mirt, strzałkowiec, szeflera czy araukaria będą wdzięczne, gdy na okres lata i wczesnej jesieni przeniesiemy je na zacienony balkon lub w zaciszny kącik pod drzewami w ogrodzie.
więcej o roślinach doniczkowych latem...

Naturalne sposoby pielęgnacji roślin doniczkowych

W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach można nabyć wiele rodzajów gotowych nawozów i preparatów ochrony roślin, ale można też spróbować dokarmiać i pielęgnować je sprawdzonymi, domowymi sposobami. Zanim więc sięgniemy po chemiczne środki wypróbujmy metody naturalne - są one zdrowsze dla roślin i dla nas.
więcej na temat
naturalnej pielęgnacji roślin doniczkowych...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook