ROŚLINY OZDOBNE DO CIENIA
Dość trudno jest zagospodarować miejsca zacienione, bowiem niewiele jest roślin, które lubią takie warunki.
Zobacz także : Rośliny użytkowe do cienia,
Balkony i tarasy w cieniu
Przenośny ogród pod drzewami.
Jeśli na dodatek jest to cień w pobliżu dużego drzewa to gleba w tym miejscu z reguły jest dość jałowa i niezbyt wilgotna. Obsadzenie tak niegościnnego miejsca trzeba dokładnie przemyśleć; najpewniejsze rośliny do cienistych zakątków czy rabat usytuowanych od północnej strony to bluszcze, paprocie i barwinki, które będą z pewnością rosły nawet w miejscach bardzo słabo naświetlonych. Gdy mamy większe ambicje można spróbować uprawiać inne rośliny znoszące zacienienie.
Rośliny do cienia - fuksja na tle starego drzewa porośniętego bluszczem.
Paprocie :
Paprociom w należy zapewnić umiarkowanie wilgotną glebę, najpopularniejsze paprocie sadzone w ogrodach to: narecznica samcza, paprotka zwyczajna, paprotnica krucha, pióropusznik strusi, paprotnik kolczasty.Rośliny zadarniające które najlepiej znoszą zacienienie:
Bluszcz pospolity, kopytnik europejski i barwinek pospolity - mają bardzo małe wymagania co do oświetlenia. Co prawda najlepiej rosną w glebie żyznej i wilgotnej ale zadowolą sie również gorszą. Te trzy rośliny na pewno wytrzymają w miejscach nawet bardzo zacienionych.Dąbrówka rozłogowa - rośnie w kępach, tworzy płożące rozłogi, może porastać zacienione miejsca, skarpy, chroni glebę przed osuwaniem się, kwiaty granatowoniebieskie zebrane w kłosy, kwitnie od maja do siermpnia, odmiany ogrodowe mają często wybarwione na brązowoczerwono liście,
Marzanka wonna - kwitnie od kwietnia do czerwca, kwiaty drobne zebrane w baldachogrona, roślina wydziela zapach podobny do siana,
Runianka japońska - zakwita w maju ale ma kwiaty dość niepozorne,
Skalnica cienista - lubi wilgotne podłoże, ma zimozielone, skórzaste liście, kwitnie w maju, kwiaty małe, gwiazdkowate, białe, w środku czerwone zebrane są w luźne wiechy.
Śledziennica - drobne byliny tworzące często rozległe, niekwitnące darnie, roślina rozpowszechniona na całej półkuli północnej. Kwiaty żółte, zebrane w gęsty kwiatostan, przykwiatki duże, żółtozielone. Najbardziej lubi stanowisko półcieniste i wilgotne o żyznej glebie - dekoracyjny w masie, na więkkszych przestrzeniach.
Trawy
Niektóre dobrze znoszą zacienienie: Kosmatka śnieżna - można sadzić ją pod drzewami i krzewami ale nie może to być glęboki cień,kosmatka leśna, kosmatka owłosiona - roślina zimozielona o liściach posiadających długie, wełniste owłosienie,
kostrzewa sina, kostrzewa miotlasta, niskie turzyce.
Azalie i rododendrony mogą rosnąć zarówno w cieniu jak i w słońcu.
Niskie byliny lubiące cień:
Fiołek wonny - o drobnych niebiesko-fioletowe kwiatach i wyjątkowo miłym zapachu, kwitnący od marca do maja, łatwy w uprawie, dość szybko się rozprzestrzenia.Miodunka czerwona - kwitnie III-V, kwiaty ceglastoczerwone, roślina ma wyskość 30-40 cm, może rosnąć pod drzewami i krzewami.
miodunka pstra - roślina zdecydowanie cieniolubna na miejsca półcieniste i cieniste. Lubi glebę wilgotną i żynzną. Ma dekoracyjne, ciemnozielone liście nakrapiane w kontrastujące, białosrebrzyste plamy. Kwiaty miodunki mają początkowo koralowo-czerwonych kolor a po rozwinęciu zmieniają się na kolor różowy, jasnoniebieski lub fioletowy. Kwitnie od marca do kwietnia. Roślina tworzy gęste, zadarniające kępki.
przylaszczka pospolita - tworzy niskie dywany, liście w dobrych warunkach utrzymują się przez całą zimę - z wierzchu zielone a od spodu mają odcień filetowy,można ją stosować jako runo pod wyższymi drzewami,
Konwalie - rośliny kłączowe, uwielbiają miejsca cieniste z tym że w mocnym cieniu słabiej kwitnie za to doskonale rozwijają się liście. Wymagają stanowiska co najmniej przez pół dnia nie nasłonecznionego. Kwiaty niewielkie o charakterystycznym zapachu i dzwonkowatym kształcie.
Ciemiernik ogrodowy - roślina najwcześniej zakwitająca w naszych ogrodach; przy łagodnej zimie kwiaty mogą pojawić się nawet w grudniu, powinna rosnąć w cieniu: w miejscach wilgotnych i zacisznych.
Omieg kaukaski - kwitnie w maju, kwiaty złotożółte. Dobrze rośnie w pulchnej i wilgotnej glebie ogrodowej, woli stanowiska półcieniste niż silnie nasłonecznione.
Ułudka wiosenna - ma drobne, pieciopłatkowe, szafrowe kwiaty z białymi oczkami. Kwitnie od marca do maja. Nie lubi ostrego słońca, preferuje miejsca o lekkim półcieniu, ciepłe. Szczególnie polecana do gleb wilgotnych, w których czuje się najlepiej.
Pierwiosnek ząbkowany - silne słońce szkodzi tej roślinie. Najlepiej rośnie w lekkim półcieniu. Gleba powinna być żyzna, gliniasta, stale wilgotna (latem nie powinna przesychać). Odczyn obojętny.
Byliny wyższe, które mogą rosnąć w cieniu:
Funkia japońska - najlepiej czuje się glebie żyznej i lekko wilgotnej w półcieniu choć znosi również stanowisko słoneczne, dekoracją są przede wszysktim duże wybarwione liście.Parzydło leśne - bylina tworząca duże kępy o wysokości do 2 m i puszystych, wiechowatych kwiatostanach, kwitnie w czerwcu i lipcu, jest rośliną wybitnie cieniolubną. Roślina wieloletnia łatwa w uprawie, rośnie w prawie każdej glebie, w jednym miejscu może rosnąć przez wiele lat. Jest mrozoodporna, nie przepadają z nią szkodniki, nie imają się jej choroby.
Pluskwica groniasta - najlepiej rośnie w miejscach cienistych lub częściowo zacienionych, kwitnie w sierpniu-wrześniu. Kwiaty drobne, zrbrane w gęste grono przypomninające świecę (stąd jej pospolita nazwa świecznica), silnie pachnie. Kwiatostany pluskwicy osiągają wysokośc do 60 cm.
Języczka pomarańczowa - doskonale rośnie w wilgotnych i cienistych miejscach. W ostrym słońcu może nawet przywiędnąć. Roślina ma koszyczki języczkowatych kwiatów w kolorze żółtopomarańczowym, kwitnie w sierpniu-wrześniu. Dekoracyjne są również duże nerkowate liście.
Zawilec japoński - lubi półcień i gliniasto-piaszczystą wilgotną glebę. Dorasta do 90 cm wys. kwitnie późnym latem, kwiaty najczęściej różowe.
Zarzyczka górska - średnio wysoka bylina dość rzadko spotykana w naszych ogrodach, o dekoracyjnych liściach fioletowopurpurowych, dzwonkowatych kwiatach zebranych w baldaszek. Kwitnie od maja do lipca, ziemia powinna być żyzna i wilgotna a stanowisko półcieniste,
Obuwik pospolity - roślina z rodziny stroczykowatych, rzadko spotykana w ogrodach z racji ścisłej ochrony i ograniczeń w handlu, lubi cieniste miejsca i zarośla, kwitnie w maju wydzielając zapach wanilii i cytryny.
Niecierpek Waleriana - roślina wieloletnia, która w naszym klimacie uprawia się często jako jednoroczną. Zdecydowanie woli rosnąć w cieniu, kwitnie obficie, w szerokiej gamie barw, kwiaty ma bardzo dekoracyjne. Odznacza się długim okresem kwitnienia.
Tawułka (astilbe) - swymi lekkimi pióropuszami kwiatostanów ożywi ciemniejsze miejsca ogrodu. Trzeba jej jednak zapewnić odpowiednie warunki przede wszystkim żyzną i wilgotną glebę. Tawułkami często obsadza się brzegi zbiorników wodnych.
Liliowce - roślina o kwiatach podobnych do lilii, odporna i łatwa w uprawie. Dobrze znosi półcień. Istnieje wiele ciekawych odmian liliowców o oryginalnych kwiatach, z których niektóre wygladają jak przyprószone złotym brokatem, inne mają aksamnitne płatki a jeszcze inne przypominają egzotyczne motyle.
Rośliny cebulowe i bulwiaste na stanowiska półcieniste:
Przebiśniegi - niskie roślinki o białych zwisających kwiatach, kwitnące w marcu, cień im nie przeszkadza.Czosnek niedzwiedzi - białe kwiaty w kształcie gwiazdek, zebrane w okrągłe i spłaszczone, wielokwiatowe baldaszki. Liście długie, lancetowate, płaskie. Przypominają nieco liście konwalii. Lubi półcieniste lub cieniste pod drzewami lub wiekszymi krzewami.
Śnieżyca wiosenna - o zwisających, białych kwiatach podobnych do dużych dzwoneczków konwalii. Na końcu każdego płatka znajduje się charakterystyczna zielona lub żółta plamka. Liście lancetowate, ciemnozielone. Nadaje się na miejsca półcieniste a nawet zupełnie cieniste.
Bożykwiat Meada - roślina bulwiasta dośc rzadko spotykana w naszych ogrodach, efektownie kwitnie i jest odporna na mrozy, może rosnąć w półcieniu, powinna być sadzona w towarzystwie z innymi bylinami bo po przekwitnięciu zasycha.
Kokorycz - niska lub średnio wysoka roślina cieniolubna, kwitnie w maju.
Szachownica kostkowata - o zwisłych dwonkowatych kwiatach z charakterystycznym wzorem. Może być uprawiana w ciemnieszych i wilgotniejszych miejscach skalniaków, na wiosennych rabatach bylinowych, sadzona pod krzewami lub na trawnikach.
Krzewy dobrze rosnące w cieniu:
Wawrzynek wilczełyko - krzew, który powinien rosnąć w cieniu, kwitnie wcześnie i obficie na różowo lub biało, w czerwcu-lipcu pojawiają się na roślinie owoce. Wada wawrzynków to że są one silnie trujące.Hortensje - dobrze radzą sobie w cieniu choć słabiej w takich warunkach kwitną. Najlepiej w cieniu rośnie hortensja bukietowa.
Rododendrony - lubią półcień a nawet miejsca cieniste, zaciszne i osłonięte od wiatru. Do tego przpięknie kwitną w maju i na początku czerwca. Gleba luźna, piaszczysto-próchnicza i kwaśna o umiarkowanej wilgotności.
Ostrokrzew kolczasty - może rosnąć w cieniu, w towarzystwie wyższych drzew. Najlepsze są miejsca zaciszne, osłonięte od wiatru, z niezbyt dużymi wahaniami temperatury. Zbyt ostre słońce może "przypalić" liście ostrokrzewu. Ozdoba ostrokrzewu są przede wszystkim kuliste owoce pieknie kontrastujące z ciemną zielenią liści. Pozostają na krzewie przez całą zimę ale roślina jest wrażliwa na ostrzejsze mrozy.
Fuksje - można na lato wysadzić do gruntu w miejsce cieniste lub półcieniste bo jest to krzew nie lubiący mocnego słońca. Należy zapewnić odpowiednią wilgotność gleby i regularnie nawozć. Kwitnie od końca przez całe lato i jesień. Na zimę przenieść do do chłodnego ponieszczenia.
Drzewa dobrze znoszące zacienienie:
Buk pospolity - najlepiej czuje się glebie żyznej i lekko wilgotnej, ale za to może rosnąć w cieniu.Jesion wyniosły - dość szybko rośnie i jest odporny na zanieczyszczenia może rosnąć w przeciętnej glebie (choć woli żyzną), można go sadzić w półcieniu.
Jarząb pospolity - niewielkie, wytrzymałe, drzewo, dobrze rośnie w każdej glebie i znosi zacienienie. Od końa lata do zimy zdobią go pomarańczowoczerwone owoce.
Wiąz pospolity, wiąz szypułkowy i wiąz górski - wymagają gleby wilgotnej, żyznej i głębokiej. Są odporne na mrozy i mogą rosnąć w cieniu ale mogą zapadać na holenderską chorobę wiązów.
Grab pospolity - może rosnąć w cieniu ale w miejscach nasłonecznionych lepiej zagęszcza się korona drzewa.
Choina kanadyjska - drzewo lub krzew iglasty wybitnie lubiący miejsca cieniste i wilgotne. Potrzebuje też żyznej gleby. Odmiany karłowe nadają się do mniejszych ogrodów, mogą być sadzona na cienistach rabatach i skalniakach.
Rośliny pod drzewa:
przylaszczka pospolita, przebiśniegi, konwalie, barwinki, dąbrówka rozłogowa, niecierpki Waleriana, niezapominajki, fiołki, ułudka wiosenna.Rośliny na miejsca wilgotne i nadwodne:
Astilbe Arendsa (tawułka), języczka pomarańczowa, ciemierniki, knieć błotna(kaczeniec), kosaciec japoński, kosaciec syberyjski, kosaciec żółty, krwawnica pospolita, pełnik ogrodowy, tojeść kropkowana, trzykrotka andersona, trzykrotka wirginijska, bluszcz pospolity. Paprocie: narecznica błotna, pióropusznik strusi, paprotnik ostry, długosz królewski. trawy i turzyce - trzęślica modra wysoka, manna jadalna, turzyca zwisła.Zobacz także : Rośliny użytkowe do cienia, Balkony i tarasy w cieniu.
Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
Inne porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
BALKON I TARAS W CIENIU
Balkon lub taras , na który dociera niewiele światła to dość duże wyzwanie dla właściciela a aranżacja takiego miejsca wymaga przemyślenia i pewnej wiedzy.
Więcej informacji o zacienionych balkonach i tarasach...
GLEBA RODZAJE I SPOSOBY ULEPSZANIA GLEBY
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
więcej na temat gleby...
Bluszcz pospolity
To zimozielone pnącze sadzi się przede wszystkim dużą masę liści, które pokrywają pędy.
Więcej informacji o bluszczach...
RÓŻANECZNIK, RODODENDRON
Duże, rożnobarwne kwiatostany pojawiające się na szczytach pędów. Kształt poszczególnych kwiatów dzwonkowaty, kolory najczęściej od jasnolilia do purpurowego ale są też odmiany o kwiatach białych, kremowych czy różowawych.
Liście różaneczników są duże, skórzaste i błyszczące.
Więcej informacji o rododendronach...
JARZĄB POSPOLITY, JARZĘBINA
Najbardziej efektowną ozdobą jarzębiny sa koralowoczerwone owoce, wybarwiające się w sierpniu i pozostające na drzewie nawet po opadnięciu liści.
Drzewo tworzy nieregularną koronę. Kora jest jasna, gładka. Pierzaste liście są jasnozielone latem, jesienią natomiast przebarwiają się na czerwono i pomaranczowo.
Więcej informacji o jarzębinie...
Hortensje - wodne krzewy
Hortensje są bardzo efektownymi krzewami kwitnącymi w lecie. Pochodzą z Dalekiego Wschodu a ich hodowlą zajamowano się już parę tysięcy lat temu. Największą zaletą hortensji są piękne i trwałe kwiaty. Łacińską nazwę tej rośliny Hydrangea można przetłumaczyć jako wodny krzew co jest trafnym określeniem gdyż hortensje potrzebują dużo wilgoci.
Więcej informacji o hortensjach...
WODA W OGRODZIE CZYLI STAW LUB OCZKO WODNE
Oczko wodne może być niezwykłą ozdobą ogrodu, jednak tylko wtedy gdy zostało właściwie zaprojektowane, wykonane a w końcu systematycznie pielęgnowane.
Więcej o
akcentach wodnych w ogrodzie...
OŚWIETLENIE W O OGRODZIE
Wieczorem ogród może wyglądać też efektownie - odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła nie tylko stworzy niepowtarzalny nastrój ale też może ukazać jego drugie oblicze. Przy okazji różnego rodzaju źródła światła ułatwiają poruszanie się po terenie oraz odstraszają intruzów.
Więcej o
oświetleniu w ogrodzie...
SZKODNIKI ROŚLIN OGRODOWYCH
Nie każdy mieszkaniec naszego ogrodu jest pożądany. Wiele mniejszych lub większych żyjatek to nieproszni goscie, którzy mogą poczynić wiele szkód wśród roślin użytkowych i ozdobnych. Jeżeli najazd szkodników przybiera rozmiary klęski żywiołowej i zmienia się w koszmar spędzajacy sen z oczu, nawet najbardziej pokojowo usposobiony ogrodnik musi przystąpić do walki. Zwycięstwo zależy od stopnia poznania przeciwnika i konsekwencji w zwalczaniu szkodnika a jeszcze lepiej zapobieganiu niechcianym wizytom.
Więcej o szkodnikach roślin ogrodowych...
KONWALIE
Drobne, dzwonkowate kwiaty, zebrane w pędy kwiatostanowe. W gronie odmian ogrodowych znajduje sie 11-18 kwiatów o niepowtarzalnym uroku i zapachu.
Liście ciemnozielone, podłużne, lancetowate lub jajowate, wyrastają po 2-3 z pędu. Roślina tworzy z nich zwarte kobierce.
UŁUDKA WIOSENNA
Drobne, pieciopłatkowe, szafrowe kwiaty z białymi oczkami. Zebrane w luźne szczytowe grona, przypominają nieco niezapominajki ale mają bardziej intensywny kolor. Istnieje również odmiana ułudki wiosennej Alba o białych kwiatach. Liście dość duże, ciemnozielone, sercowate, osadzone na ogonkach. Roślina tworzy malownicze kępki. Rośliny te pięknie rozrastają się dzięki podziemnym rozłogom.
Więcej informacji...
OGRÓD ANGIELSKI
Cechą charakterystyczną ogrodów angielskich jest dążenie do odwzorowania elementów występujacych w naturze, swoboda oraz pewna dawka romantyzmu. W ogrodzie naturalnym powinny przeważać zielone trawniki, nieregularne kształty rabat, kręte ścieżki oraz kępy trwałej roślinności.
Więcej o
ogrodach angielskich...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...