Rannik zimowy , Eranthis hyemalis - opis rośliny, uprawa
Roślina cebulowa (bulwiasta) zimująca w gruncie
Wysokość: Niska roślina, dorasta do 10-15 cm.
Ozdoba rośliny: Żółte kwiaty o średnicy 2-4 cm wyrastające na na bezlistnych szypułkach. Okwiat składający się z kielicha i korony otaczają od spodu liscie sterczące sztywno w formie kołnierzyka. Kwiaty wydzielają miodowy zapach.
Pora kwitnienia: Przełom lutego i marca. Zakwitają jeszcze przed popularnymi przebiśniegami. Otwierają się w temperaturze 10 st.C i mogą kwitnąć dość długo ale gdy temperatura wzrośnie do kilkunastu stopni szybko przekwitają.
Uprawa: Ranniki są dość łatwe w uprawie ale mają jednak pewne wymagania zwłaszcza co do gleby. Warto też zwrócić uwagę na głebokość sadzenia bulw, która wynosi od 4 do 8 cm. Bulwy rannika umieszczone za głęboko żle rosną a zbyt płytko wysychają.
Rozmnażanie z nasion - często same się rozsiewają. Siew należy wykonać po zbiorze nason w końcu maja. Druga metoda rozmnażania to podział małych, nieregularnych bulw. Dzieli sie je co 2-3 lata pod koniec okresu wegetacji, w maju, przd zaschnieciem liści. Jeżeli starych bulw nie dzielimy to tracą one zdolność mnożenia. Po podziale można je od razu wysadzić do gruntu lub przechowywać do jesieni przysypane wilgotnym torfem.
Gleba: Próchnicza, wilgotna o odczynie obojetnym.
Stanowisko: Słoneczne lub lekki półcień.
Zastosowanie: Ranniki uprawia się przede wszystkim ze wzgledu na niezwykle wczesną porę kwitnienia. Mogą być sadzone pod drzewami i krzewami liściastymi, gdzie wczesną wiosną dociera słońce, na rabatach w towarzystwie innych wcześnie kwitnących kwiatów takich jak przbiśniegi, pierwiosnki, fiołki, kokorycze czy śnieżyce. Nadaje się do ogródków skalnych i do pędzenia.
Ciekawostki: Ranniki są roślinami miododajnymi. W stanie dzikim występują w Europie południowo-zachodniej i środkowej.
Roślina jest trująca.
Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty trudniejsze w uprawie, Rośliny cebulowe i bulwiaste, Rośliny do wiosennego ogrodu, zapachy w ogrodzie, rośliny cebulowe kwitnące wiosną.
Opisane rośliny cebulowe i bulwiaste :
acidantera dwubarwna, agapant afrykanski, alstremeria (lilia Inków), begonia bulwiasta, begonia zwisająca (pendula), brodia, cebulica syberyjska, czosnek białawy (Krzysztofa), czosnek niedźwiedzi, czosnek złocisty (czosnek południowy), dalie, frezja ogrodowa, hiacynty, jaskier azjatycki, kalia Rehmanna, kanna (paciorecznik), kokorycz pusta, kosaciec bródkowy (irys bródkowy), kosaciec syberyjski (irys syberyjski), kosaciec żółty, krokosmia (montbrecja), krokusy, liatra kłosowa, lilie, lilia tygrysia, mieczyki ogrodowe, narcyzy, przebiśnieg (śnieżyczka), psiząb mieszańcowy, puszkinia_cebulicowata, rannik zimowy, szachownica cesarska, szachownica kostkowata, szafirki, szczawik Deppego, śniedek baldaszkowaty (śpioszek), śnieżnik lśniący, śnieżyca wiosenna, topinambur (słonecznik bulwiasty), tulipany, tulipany botaniczne, tulipany Darwina, tulipany Fostera, tulipany fryzowane (Crispa), tulipany Greiga, tulipany Kaufmanna, tulipany Klusjusza, tulipany liliokształtne, tulipan tarda, tulipan Triumph, tulipan turkiestanski, tygrysówka pawia, zimowit_jesienny.
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
CIEMIERNIK BIAŁY
Duże, białe kwiaty - w trakcie kwitnienia mogą przebarwiać się na różowo, kremowo, zielonkawo lub jasnożółto. Liście zimozielone, skórzaste 7-9-dzielne, osadzone na dość długich ogonkach. W naszym klimacie najczęściej kwitnie od lutego do marca.
Więcej informacji o ciemiernikach białych...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
WIOSENNE KWIATY CEBULOWE
Przez większość sezonu niewidoczne, ukryte w uśpieniu pod ziemą, wiosną dostarczają radości dla oczu i innych zmysłów.
Są tym cenniejsze, że podziwamy je od poczatku sezonu, zmęczeni zimą i spragnieni widoku rozkwitającej przyrody. Aby się nimi cieszyć należy być zapobiegliwym i wysadzić cebulki jesienią. Jeżeli o tym zapomnieliśmy a wiosną chcielibyśmy jednak nacieszyć się urodą hiacyntów, tuliapnów czy narcyzów wystarczy kupić w sklepie ogrodniczym lub kwiaciarni parę doniczek z kwitnącymi kwiatkami i razem posadzić w większym pojemniku .
Więcej o
wiosennych kwiatach cebulowych...
Galerie ogrodnika amatora:
Rośliny pachnące
Zapachy roślin rządzą się własnymi prawami; są rośliny, które pachną mocniej w słońcu np. zioła takie lawenda, szałwia czy bazylia. Są też takie, których zapach najintensywniejszy jest wieczorem (np. maciejka, czy tytoń) a są też i takie, które zaczynają intensywnie pachnąć w trakcie zasuszania.
Więcej w artykule: Zapachy w ogrodzie....
MAGNOLIE
Kielichowate kwiaty magnolii są z reguły w kolorze kremowobiałym lub różowym ale mogą też być purpurowoczerwone, różowofioletowe, śnieżnobiałe a nawet żółte jak w przypadku magnolii brooklińskiej. Kwiaty magnolii gwiaździstej są szeroko otwarte i prawie płaskie.
Więcej informacji o magnoliach...
WRZOSIEC
Barwne, drobne kwiaty zebrane w szczytowe baldachgrona. Kwiaty wrzośców mogą być białe, fioletowoczerwone, czerwone, różowe, karminowe.
Liście wrzośców są małe, łuskowate, osadzone skośnie do wierzchołka pędu. Są zimzielone, igiełkowate; wyglądają jak nastroszone.
Pora kwitnienia: Od końca lutego do kwietnia-maja.
Więcej informacji o wrzoścach...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...