Rabarbar ogrodowy , Rheum rhaponticum - opis rośliny, uprawa
Bylina zimująca w gruncie
Wysokość: Od 80 do 150 cm. Roiślina szeroko rozpostarta do 1m.
Pożytek z rośliny: Jadalne ogonki liściowe o kwaskowatym smaku. Zawierają dużo żelaza kwasu jabłkowego, duże ilości witaminy C, soli mnieralnych i sporo kwasu szczawiowego.
Opis rośliny: Roślina o podziemnej skróconej łodydze i grubych, zapasowych korzeniach. Duże liście o grubych i długich ogonkach, tworzą szeroka rozetę. Kwiaty rabarbaru są obupłciowe, zebrane w wiechy, osadzone na wierzchołkach długich pędów. Owoce to uskrzydlone niełupki.
Pora kwitnienia: Maj.
Uprawa: Roślina bardzo łatwa w uprawie. Nie jest wrażliwa na niską temperaturę, wytrzymuje bez przykrycia nawet bardzo silne mrozy. Nie ma specjalnych wymagań co do gleby czy stanowiska. Warto rabarbar od czasu do czasu wspomóc kompostem.
Rozmnażamy rabarabar poprzez podział dobrze wyrośniętych karp, które kroimy ostrym nożem, tak aby każda część miała dobrze wykształcony pąk i kilkja korzeni. Zabieg ten wykonujemy w marcu.
Choroby - rabarbar bywa czasem atakowany przez zgniliznę wierzchołkową wywoływaną przez bakterię. Powoduje zamieranie pąka wierzchołkowego i brunatnienie ogonków liściowych. Zaatakowane części roślin usuwać a w przypadku silnego zaatakowania uprawy rośliny przesadzić w inne miejsce biorąc tylko całkowicie zdrowe karpy.
Gleba: Nie ma specjalnych wymagań glebowych ale na glebach zbyt suchych lub podmokłych, kwaśnych źle plonuje.
Stanowisko: Słoneczne lub półcień.
Zastosowanie:Jako roślina użytkowa. Rabarbar nadaje się do przetworów takich jak soki, kompoty czy wina. Często stosuje się go jako dodatek do ciast owocowych. Trochę staromodna roślina, nadaje się do ogrodów w stylu wiejskim.
Wegetację rabarbar rozpoczyna bardzo wczesnie - w maju można już cieszyć się pierwszymi zbiorami.
Ciekawostki: Rabarbar usuwa z organizmu wapń i tworzy trudno rozpuszczalny szczawian wapnia, który może odkładać się jako kamienie nerkowe.
Istnieją odmiany ozdobne rabarbaru np. odmiana Ace of Spades ma ciemnozielone liście, z czerwonymi nerwami, w kształcie serca i białe kwiaty na pędzie dorastającym do 1 m wysokości. Z kolei odmiana Palmatum ma duże, poszarpane liście i może osiągać nawet 2 m wysokości.
Tematy pokrewne: ogród użytkowy czyli owoce, warzywa i zioła, zdrowie z ogrodu, rośliny użytkowe do cienia, sąsiedztwo roślin, rośliny do wiosennego ogrodu..
Rabarbar ogrodowy - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Opisane rosliny użytkowe :
agrest pospolity, aloes, aronia czarna, bazylia, berberysy, borówka amerykańska (borówka wysoka), czosnek niedzwiedzi, dereń jadalny, dynia olbrzymia, jabłoń domowa, jagoda kamczacka, lawenda, leszczyna, lubczyk ogrodowy, macierzanka, tymianek, mahonia pospolita, malina, mięta, morwa biała, oregano (lebiodka pospolita), orzech włoski, pietruszka, pigwowiec, pomidor, porzeczka biała, porzeczka czarna, porzeczka czerwona, poziomka pospolita, rabarbar ogrodowy , rozmaryn , rzeżucha (pieprzyca siewna), sałata siewna, słonecznik zwyczajny, szałwia lekarska, szczypiorek, topinambur (słonecznik bulwiasty), truskawka, wiśnia pospolita, żurawina wielkoowocowa.
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Z OGRODU DO KUCHNI
Jak możemy wykorzystać warzywa, owoce i zioła rosnące w ogrodzie, przepisy na soki, kompoty, nalewki, koktajle i ciasta. Ciasto z dynią, sok z winogron, pigwówka, koktajl z porzeczek.
Więcej o
przepisach...
MACIERZANKA TYMIANEK
Macierzanka tymianek to niska krzewinka, silnie rozgałęziona. Pędy ma delikatne, w dolnej części zdrewniałe. Liście bardzo drobne, jajowate, skórzaste. Kwiaty drobne od lilaróżowych do ciemnofiołkowych. Cała roślina pachnie.
Więcej informacji o macierznace, tymianku...
WIŚNIA POSPOLITA
Drzewo o luźnej koronie, gałęzie ma cieńkie i zwisające lub wyprostowane. Kwiaty białe, zebrane w grupy po 2-6 sztuk, pojawiają się przed rozwojem liści. Owoce o średnicy około 1,5 cm zwisają na długich, cieńkich szypułkach.
Owoce są smaczne i zdrowe zarówno na surowo jak i w przetworach.
Więcej informacji o wiśniach...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Galerie ogrodnika amatora:
TRUSKAWKA
Czerwone owoce o charakterystycznym zapachu i przyjemnym smaku. Truskawka jest bardzo podobna do poziomki ale większa. Wśród odmian truskawek rozróżnia się powtarzające i niepowtarzające owocowanie. Truskawki powtarzające są częściej polecane ze względu na długość owocowania: od czerwca do końca września a nawet dłużej. Nadaje się do niedużych ogródków i ogrodów w stylu wiejskim. Odmiany o pędach zwisających mogą być uprawiane na balkonych, w pojemnikach.
Więcej informacji o truskawkach...
OGRÓD UŻYTKOWY
Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę a nie biegać za każdym razem na targ czy do sklepu.
Więcej o
ogrodach użytkowych...
GLEBA WAPIENNA W OGRODZIE
Wartości pH powyżej 7 oznaczają glebę zasadową, bogatą w wapń.
Można określić rodzaj gleby w ogrodzie na podstawie rosnących w nim chwastach i dzikich ziołach.
więcej o glebie wapiennej w ogrodzie...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...