ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Cebulki Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Woda Skalniak Kwiaty trudne Porady ogrodnika Galeria roślin Gleba Wystawy ogrodnicze Style ogrodowe Fb

Psiząb mieszańcowy, psiząb ogrodowy łac. Erythronium hybrida - opis rośliny, uprawa

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Psiząb mieszańcowy, psiząb ogrodowy, Erythronium hybrida, Fawn lily hybrid uprawa psizębów mieszańcowych, opis rośliny,  kwiaty wieloletnie, rośliny cebulowe, rośliny bulwiaste,  rośliny kwitnące na zółto, biało różowo, niskie rośliny, miniaturowa lilia

Psiząb mieszańcowy, psiząb ogrodowy Odsłon : 2669 wsteczTyp_rośliny__________________
Roślina cebulowa (bulwiasta) zimująca w gruncie

Wysokość: Od 25 do 30 cm.
Ozdoba rośliny: Osadzone na bezlistnym, wzniesionym pędzie kwiaty o wywiniętych do tyłu i zaostrzonych na końcach płatkach. Główki kwiatów spuszczone są w dół a z wnętrza korony widać wystające pręciki z pylnikami. Kolor kwiatów w zależności od odmiany może być żółty, kremowożółty, kremowy, biały lub różowy. Kwiaty przypominają miniaturowe lilie. Liście rozwijają sie tuż nad ziemią, są szerokie, błyszczące i zaostrzone na końach. Kolor liści ciemnozielony, pokryty nieregularnymi plamami ow kolorze brązowo-bordowym. Po przekwitnięciu roślina dość szybko zamiera i znika pod ziemią.
Ciekawe odmiany:
Psiząb Apple Blossom - kwiaty białe z żółtym środkiem.
Psiząb Janice - kwiaty lilioworóżowe .
Psiząb Joanna - kwiaty kremowe z blado żółtą gardzielą.
Psiząb Pagoda - kwiaty kremowo żółte.
Psiząb Sundisc - kwiaty żółte.
Psiząb Wildside Seedling - zwisające kwiaty z białymi, zagiętymi do tyłu płatkami, żółtymi środkami i czerwonymi znaczeniami u podstawy każdego płatka.
Pora kwitnienia: Wczesna wiosna - w zależności od pogody może to być marzec, kwiecień a nawet początek maja przy zimnej wiośnie.
Uprawa: Roślina dość łatwa w uprawie ale ma pewne wymagania co do stanowiska i gleby - w czasie kwitnienia gleba powinna być stale lekko wilgotna a w czasie spoczynku sucha. W rejonach o ostrzejszym klimacie cebulki należy okryć na zimę.
Cebulki psizęba sadzi się we wrześniu na głębokość około 6 cm. W jednym miejscu może rosnąć parę lat. Rozmnażanie z cebulek przybyszowych na początku października. Przy podziale nie należy niszczyć korzeni. Czasem roślina rozmnaża sie przez samosiew.
Gleba: Najlepsza jest gleba żyzna, próchnicza, przepuszczalna, wiosną dostatecznie wilgotna. Odczyn alkaliczny lub neutralny.
Stanowisko: Półcieniste będzie najlepsze, ale w słonecznym też sobie poradzi.
Zastosowanie: Jak wszystkie drobne kwiaty najlepiej wygląda w większej masie, nadaje się do ogródków skalnych, na rabaty mieszane. Dobrze wyglada z innymi drobnymi roślinami kwitnącymi wiosną np. szafirkami, pierwiosnkami lub floksami szydlastymi.

Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty trudniejsze w uprawie, Rośliny cebulowe i bulwiaste, rośliny do wiosennego ogrodu.

fot.
Psiząb Wildside Seedling - Bureau of Land Management California /Flickr Public domain


Psiząb mieszańcowy, psiząb ogrodowy - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:

INNE CIEKAWE WIOSENNE ROŚLINY CEBULOWE:

Opisane rośliny cebulowe i bulwiaste :

acidantera dwubarwna, agapant afrykanski, alstremeria (lilia Inków), begonia bulwiasta, begonia zwisająca (pendula), brodia, cebulica syberyjska, czosnek białawy (Krzysztofa), czosnek niedźwiedzi, czosnek złocisty (czosnek południowy), dalie, frezja ogrodowa, hiacynty, jaskier azjatycki, kalia Rehmanna, kanna (paciorecznik), kokorycz pusta, kosaciec bródkowy (irys bródkowy), kosaciec syberyjski (irys syberyjski), kosaciec żółty, krokosmia (montbrecja), krokusy, liatra kłosowa, lilie, lilia tygrysia, mieczyki ogrodowe, narcyzy, przebiśnieg (śnieżyczka), psiząb mieszańcowy, puszkinia_cebulicowata, rannik zimowy, szachownica cesarska, szachownica kostkowata, szafirki, szczawik Deppego, śniedek baldaszkowaty (śpioszek), śnieżnik lśniący, śnieżyca wiosenna, topinambur (słonecznik bulwiasty), tulipany, tulipany botaniczne, tulipany Darwina, tulipany Fostera, tulipany fryzowane (Crispa), tulipany Greiga, tulipany Kaufmanna, tulipany Klusjusza, tulipany liliokształtne, tulipan tarda, tulipan Triumph, tulipan turkiestanski, tygrysówka pawia, zimowit_jesienny.

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
NARCYZY

Ogrody, zdjęcia narcyzna, narcyzy w ogrodzie
Kwiaty narcyzy są białe lub w różnych odcieniach żółci z pofałdowanym środkiem zwanym przykoronkiem - najczęściej w kolorze pomarańczowym. Narcyzy kwitną w zależności od odmiany od końca marca do początku maja, pięknie przy tym pachnąc.
Więcej informacji o narcyzach...

LILIE

Ogrody, zdjęcia lilii, uprawa lilii, lilie w ogrodzie
Lilie to jedne z najpiękniejszych bylin cebulowych; istnieje wiele gatunkow i odmian tej rośliny o zróżnicowanym wyglądzie i kolorystyce. Dla większości gatunków lilii najlepsza pora na sadzenie cebul przypada od połowy września do połowy października. Sadząc lilie trzeba jednak pamietać, że są to rośliny o dużych potrzebach i wymagające troskliwej opieki.
Więcej informacji na temat lilii...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

Rośliny cebulowe i bulwiaste

Ogrody, cebulki, rośliny cebulowe i bulwiaste

Ożywią i upiększą każdy ogród. Umiejętny dobór roślin cebulowych i bulwiastych zapewni nam kwitnący ogród od wczesnej wiosny do pierwszych jesiennych przymrozków.
Więcej o roślinach cebulowych i bulwiastych...

Galerie ogrodnika amatora:TULIPAN DARWINA

Ogrody, zdjęcia tulipanów, tulipan Darwina w ogrodzie
Zachwycające duże kwiaty w wielu pięknych, wyrazistych kolorach; czerwonym, żółtym, różowym i kości słoniowej. Spotyka też się odmiany dwubarwne - w paski, smugi lub z wybarwionymi brzegami. Kielichy kwiatów duże, lekko zaokrąglone, sześciopłatkowe. Płatki kwiatów błyszczące. Bardzo często pięknie miodowo pachną. Więcej informacji o tulipanach Darwina...

HIACYNT

Ogrody, zdjęcia hiacyntów, hiacynty  w ogrodzie, hiacynt
Efektowne kwiaty osadzone gęsto na pędzie kwiatostanowym. Kwiatostan w kształcie groniastym. Dość intensywnie i pięknie pachnie. Kolory kwiatów od ciemnoniebieskiego i fioletowego, poprzez różowy, lila, pomarańczowy, żółty aż do kremowego i białego. Kwitnie od drugiej połowy kwietnia do połowy maja.
Więcej informacji o hiacyntach...

JASKIER AZJATYCKI

rośliny cebulowe jaskier azjatycki
Duże (około 8 cm), najczęściej pełne kwiaty w jaskrawych barwach : różowe, pomarańczowe, wiśniowe, czerwone, żółte lub białe. Są też odmiany o kwiatach dwubarwnych. Liście dość ozdobne, ciemnozielone, lekko błyszczące, pierzastodzielne. Kwitnie od końca maja do początku lipca.
Więcej informacji...

PIERWIOSNEK GRUZIŃSKI

Ogrody, zdjęcia pierwiosnków gruzińskich, pierwiosnek gruziński w ogrodzie
Kwiaty o średnicy 2-2,5 cm, na krótkich łodyżkach, w kolorze różwoliliowym lub fioletowym z żółtym oczkiem, tak obficie czasem kwitnące, że zakrywają prawie całkowicie liście. Mieszańce tego gatunku mogą mieć kwiaty nieco większe i barwniejsze. Liście jajowato-sercowate, błyszczące, zebrane w rozetkę. Roślina tworzy niziutkie, zadarniające kępki.
Więcej informacji o pierwiosnkach gruzińskich...

TULIPANY

ogrodnik -  tulipany, odmiany tulipanów
Tulipany są bez wątpienia najpopularniejszymi wiosennymi roślinami cebulowymi. Pierwsze zakwitają tulipany botaniczne. Następne są pojedyńcze i pełne wczesne a na przełomie kwietnia i maja zakwitają tulipany z grupy Triumph i mieszańce Darwina. W maju kwitną tulipany z grupy Crispa i tulipany liliokształtne oraz tulipany Cottage. Więcej w artykule: TULIPAN - odmiany, uprawa i zastosowanie..

WIŚNIA PIŁKOWANA

drzewa liściaste wiśnia piłkowan
Największą ozdobą wiśni piłkowanej, zwanej też wiśnią japońską są różowe, pełne kwiaty o średnicy 3-4 cm. Kwiaty zebrane są w kwiatostan po kilka sztuk i wyrastają na długich szypułkach. Kwitnie obficie, kwiaty wydzielają delikatną woń. Większość odmian nie zawiązuje owoców. Kwitnie od kwietnia do maja.
Więcej informacji o wiśniach piłkowanych...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook