ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Byliny Iglaki Woda Cebulki Skalniak Dodatki ogrodowe Galeria roślin Wystawy ogrodnicze Rośliny pokojowe Balkony i tarasy Porady Ekologiczny ogród Gleba Ogród użytkowy Style ogrodowe Zabiegi pielęgnacyjne Galeria ogrodowa Fb


PRAWO I OGRÓD

wycinka drzew, przepisy prawne, prawo i ogród, przepisy prawa, ogrodnik, prawo w  ogrodzie
Wycinkę drzew regulują przepisy prawa.

WYCINANIE DRZEW

Sezonowe porządki w ogrodzie często wiążą się z koniecznością wycięcia drzew, należy jednak pamiętać, że takie zabiegi są regulowane przepisami prawnymi i nie każde drzewo można wycinać bez zezwolenia. Samowolne wycięcie drzewa cennego gatunku, nawet we własnym ogrodzie, może pociągnąć za sobą karę pieniężną.
KIEDY MOŻNA WYCIĄĆ DRZEWO BEZ ZEZWOLENIA
W dniu 1 stycznia 2017 weszły w życie nowe przepisy prawa dotyczącego wycinek drzew i krzewów.
Co się zmieniło :
Zmieniona ustawa o ochronie przyrody oraz zmiany w ustawie o lasach, które weszły w życie 1 stycznia tego roku, częściowo znoszą obowiązek uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów. Obecnie prywatni właściciele nieruchomości mogą bez zezwolenia usunąć drzewa lub krzewy na swoich posesjach. Konieczny do spełnienia jest jednak warunek, że działanie to nie jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Również wycinanie drzew i krzewów w celu przywrócenia gruntów nieużytkowych do użytkowania rolniczego nie wymaga zezwolenia.
Przed usunięciem drzewa stanowiącego siedlisko chronionych ptaków, nadal każdorazowo trzeba uzyskać zezwolenie na wycinkę drzewa - uzyskania zezwolenia na wycinkę nie wymaga usuwanie w terminie od 16 października do końca lutego.
Nowe zasady dotyczące wycinki drzew i krzewów, zawarte w znowelizowanej ustawie o ochronie przyrody, nie zwalniają z obowiązku uzyskania pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków na dokonanie zmian w obrębie zieleni zabytkowej.
Obowiązek uzyskania pozwolenia na usunięcie drzew lub krzewów dotyczy nadal przedsiębiorców oraz instytucji. Ustawa wprowadza jednak zmiany dotyczące obwodów drzew, co do których nie trzeba będzie starać się o zezwolenie na wycinkę. Nie trzeba pozwolenia na wycinkę drzew na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm w przypadku: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platana klonolistnego. W przypadku pozostałych gatunków drzew, wtedy, gdy obwód na wysokości 130 cm nie przekracza 50 cm (chyba że są pomnikami przyrody).

UZYSKANIE ZEZWOLENIA NA WYCIĘCIE DRZEW
Jeżeli chcemy wyciąć starsze niż dziesięć lat drzewo należy zwrócić się z wnioskiem o zezwolenie do odpowiedniego organu:
  • najczęściej zezwolenie wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta, na terenie którego znajduje się nieruchomość,
  • jeżeli drzewa do wycięcia rosną w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody zezwolenie wydaje wojewódzki konserwator zabytków lub dyrektor parku narodowego,
  • wycięcie drzew na terenie leśnym wymaga zgody nadleśnictwa. CO POWINIEN ZAWIERAĆ WNIOSEK O ZEZWOLENIE NA WYCIĘCIE DRZEWA:
  • dane osobowe - imię i nazwisko oraz właściciela nieruchomości,
  • tytuł własności nieruchomości,
  • nazwę gatunku drzewa, które chcemy wyciąć oraz obwód pnia mierzony na wysokości 5 cm. od powierzchni ziemi,
  • przeznaczenie terenu, na którym rośnie drzewo,
  • powód, dla którego chcemy wyciąć drzewo oraz przewidywany termin przeprowadzenia wycinki. Jeżeli uzyskamy zgodę na usunięcie drzewa, pamiętajmy, żeby cała operacja nie zagrażała bezpieczeństwu osób postronnych i nie wyrządziła szkód na terenie naszej nieruchomości ani u sąsiadów.

    GAŁĘZIE I OWOCE Z SĄSIEDNIEGO OGRODU

    Bardzo częsty problem: gałęzie drzew rosnących na sąsiedniej działce przechodzą na drugą stronę często zacieniając cześć naszej działki. Z reguły taka sytuacja nam się nie podoba a sąsiadowi nie przeszkadza i trudno czasem dojść do porozumienia. Postępowanie w takiej sytuacji jest uregulowane w kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 150 kodeksu można obciąć gałęzie i owoce zwieszające się z sąsiedniego gruntu. Należy jednak uprzednio wyznaczyć właścicielowi drzew termin na usunięcie zwisajacych gałęzi; najlepiej na piśmie za pokwitowaniem lub wysyłając list polecony ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. W trakcie prac związanych z obcinaniem gałęzi należy jednak uważać aby nie uszkodzić drzewa i nie doprowadzić do jego obumarcia, bo grożą za to nawet kilkutysięczne kary admninistracyjne. Nie dotyczy to jednak drzew owocowych. Dodatkowo można się zdarzyć że będzie trzeba wypłacić również odszkodowanie na rzecz sąsiada.

    OGRODZENIA NA GRANICY Z INNYMI DZIAŁKAMI

    Płoty i ogrodzenia na granicy z sąsiednimi działkami powinny być utrzymane w należytym stanie. Ogrodzenia zniszczone powinno się odnowić i zakonserwować. Właściciele sąsiednich działek powinni ponosić koszty budowy ogrodzenia na granicy działki po połowie. Przy budowie nowego ogrodzenia należy pamietać aby nie stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt. Zabronione jest umieszczanie na wysokości mniejszej niż 1,8 m ostro zakończonych elementów np. drutu kolczastego, tłuczonego szkła itp. Budowa ogrodzenia o wysokości do 2,2 m nie wymaga zgłoszenia do starostwa powiatowego, z wyjątkiem części od strony drogi, ulicy, placu, torów kolejowych i innych miejsc publicznych.

    UTRZYMANIE CZYSTOŚCI WZDŁUŻ GRANICY DZIAŁKI

    Do obowiązkow właściciela działki należy dbanie o czystość chodnika leżącego wzdłuż granicy nieruchomości. Powinien on usuwać w razie konieczności błoto, liście, śnieg, lód i inne zanieczyszczenia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w obrębie chodnika znajduje się przystanek komunikacyjny lub parking. W takim przypadku za czystośc odpowiada przedsiębiorstwo komunikacji lub zarządca drogi.
    Uwaga ! Właścicielom nieruchomości uchylającym się od obowiązku utrzymywania czystości i porządku, grozi kara grzywny, którą wymierza się wedle procedury obowiązującej przy ściganiu tego typu wykroczeń.

    BUDOWA OCZKA WODNEGO

    Przy budowie stawu, basenu czy oczka wodnego trzeba pamiętać, że zgodnie z prawem budowlanym, jeżeli powierzchnia wody zbiornika przekracza 30 m.kw. należy uzyskać pozwolenie na budowę. Jeżeli staw lub oczko jest mniejsze wystarczy tylko zgłosić jego budowę.

    SŁUP NA DZIAŁCE

    Na działce został postawiony słup lub przebiega przez nią linia energetyczna - przez co działka traci na atrakcyjności (a co za tym na wartości). Nie można wprawdzie wystąpić o odszkodowanie z powodu obniżenia wartości działki ale możliwe jest ubieganie się o inne roszczenia od zakładu energetycznego:
    1) Można zażądać jednorazowej kwoty za bezumowne korzystanie z nieruchomości. Można wystąpić o nie co najwyżej za okres do 10 lat wstecz, od daty złożenia pisma do zakładu energetycznego. Wysokość roszczenia określa się na podstawie rynkowych stawek najmu lub dzierżawy.
    2) Można starać się o ustanowienie tzw. służebności przesyłu. Można to zrobić u notariusza na zasadzie porozumienia z zakładem energetycznym albo w sądzie. Wtedy sąd ustala od zakładu energetycznego miesięczną opłatę.
    (podst. prawna art. 117, 118, 224, 225 oraz 3051 do 3054 Kodeksu cywilnego)

    CIĘCIE DRZEW I KRZEWÓW
    Jednym z podatawowych zabiegów ogrodniczych, które musi wykonać od czasu do czasu właściciel ogrodu czy działki jest cięcie drzew i krzewów. Większość gatunków drzew i krzewów wymaga do dobrego wzrostu, kwitnienia czy owocowania regularnego cięcia. Każdy gatunek roślin wymaga odpowiedniej pory cięcia (zobacz kalendarz cięcia drzew i krzewów). Nie bez znaczenia jest też pogoda...
    więcej na temat cięcia...

  • AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

    Galerie zdjęć:

    Galeria roślin nazwy A-E

    Galeria roślin nazwy F-J

    Galeria roślin nazwy K-M

    Galeria roślin nazwy N-R

    Galeria roślin nazwy S-Ż

    Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje

    Galeria roślin pokojowych

    Inne porady ogrodnika amatora:

    >>> Więcej porad ogrodnika amatora...


    Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024

    Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze

    Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
    Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

    Alfabetyczny spis roslin ogrodowych

    Łacińskie nazwy roślin ogrodowych

    Angielskie nazwy roślin ogrodowych

    OGRÓD UŻYTKOWY

    ogrodnik -  ogród użytkowy, warzywa, owoce i zioła
    Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę a nie biegać za każdym razem na targ czy do sklepu.
    Więcej o ogrodach użytkowych...

    EKOLOGICZNY OGRÓD
    Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
    więcej na temat środków naturalnych ...



    DODATKI OGRODOWE

    dodatki ogrodowe, dekorcje ogrodowe, altany, mostki, ścieżki
    Ogród to nie tylko rośliny ale również różnego typu dodatki i urządzenia, elementy architektury ogrodowej oraz dekoracje. Niektóre z dodatków ogrodowych mają funkcje użytkowe, np.meble ogrodowe czy kompostowniki, inne służą jako elementy dekoracyjne np. fontanny, oczka wodne, rzeźby ogrodowe a jeszcze inne łączą funkcję użytkową z dekoracyjną.
    Więcej o dodatkach ogrodowych...

    MIEJSCE DO SIEDZENIA W OGRODZIE

    miejsce do siedzenia w ogrodzie
    Większości z nas ogród kojarzy się przede wszystkim z relaksem. Najczęściej obsadzmy go kwiatami, krzewami i drzewami ozdobnymi. Aby nasz ogród czy taras wygladał estetycznie i był przyjemnym miejscem do spędzania czasu warto pomyśleć o aranżacji miejsca do siedzenia i zakupie mebli ogrodwych czy przynajmniej ławeczki ogrodowej.
    Więcej o miejscu do siedzenia w ogrodzie...

    OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
    Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
    Sprawdź indeks haseł...

    Facebook