Powojnik alpejski , Clematis alpina - opis rośliny, uprawa
Pnącze wieloletnie
Wysokość: Jeden z najniższych powojników, przeciętnie wyrasta do 1 m, w wyjatkowo korzystnych warunkach do 2-3 m. Bujnie sie rozkrzewia.
Ozdoba rośliny: Dzwonkowate kwiaty, osadzone na długich, wiotkich szypułkach, wyraźnie zwisające. Składają się z 4 działek o długości 3-4 cm, barwa jest najczęściej jasnofiołkowa. Istnieją odmiany o kwiatach białawych (np. White Columbine), fioletowoniebieskich (np. Clematis Frances Rivis), różowawych (np. Clematis Willy o ciemnoróżowych kwiatach z jasnym brzegiem), purpuroworóżowych (np. Clematis Ruby). Po kwitnieniu ozdobne są też puszyste owocostany.
Liście powojnika alpejskiego składają się z 3 liści trójlistkowych.
Pora kwitnienia: Od początku maja do czerwca.
Uprawa: Pnącze to należy do grupy powojników botanicznych i jest mniej wymagajace w porównaniu powojnikami wielkokwiatowymi. Jest wytrzymalsze na mrozy i zwykle nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie wymaga również corocznego przycinania oprócz wycinania pędów suchych lub uszkodzonych. Jest delikatniejszej budowy niż powojniki wielkokwiatowe, potrzebuje podpory, której łapie się ogonkami liściowymi.
Powojniki alpejskie można rozmnażać przez wysiew wiosną. Nasiona do wschodu potrzebują okresu przechłodzenia (stratyfikacji) w wilgotnym podłożu o niskiej temperaturze. Możemy również rozmnażać je z odkładów lub sadzonek. Sadzonkujemy powojniki w lecie (lipcu-sierpniu), w ciepłym inspekcie. Sadzonki sporządzajmy z pędów na pół zdrewniałych. Sadzonki powinny zawierać 1 parę liści wraz z kilkucentymetrowym odcinkiem łodygi pod nimi. Zaleca się nacinanie łodygi aż pod oczka, co spowoduje to wytworzenie przez sadzonkę silniejszego systemu korzeniowego.
Gleba: Powojniki alpejskie z reguły lubią gleby wapienne i dość wilgotne.
Stanowisko: Najlepszy jest półcień.
Zastosowanie:Nadaje się do okrywania niskich ogrodzeń i balustrad (np. przy tarasach), pergoli, może też rosnąć przy pniach drzew lub na mniej atrakcyjnych krzewach.
Nadają się również do dekoracji większego alpinarium. Dobrze rośnie w sąsiedztwie kosodrzewiny.
Ciekawostki: Powojniki alpejskie występują w Europie i Azji (Syberia, Kirgistan, Mongolia). W Polsce w stanie naturalnym rośnie w Tatrach, także w Pieninach, Gorcach, Beskidzie Niskim i w Bieszczadach.
Cała roślina jest lekko trująca.
Tematy pokrewne: Tematy pokrewne: Pnącza wieloletnie i jednoroczne, powojniki - opis odmian, balkony i tarasy , rośliny do wiosennego ogrodu.
Powojnik alpejski - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
INNE CIEKAWE PNĄCZA WIELOLETNIE:
Opisane pnącza jednoroczne :
dynia olbrzymia, fasola wielokwiatowa, groszek pachnący, kobea pnąca (sępota pnąca), tunbergia oskrzydlona, wilec purpurowy
Opisane pnącza wieloletnie :
bluszcz pospolity, chmiel zwyczajny, glicynia chińska (słodlin, wisteria), hortensja pnąca, lędźwian szerokolistny, groszek szerokolistny, jaśmin nagokwiatowy, męczennica modra, passiflora, milin amerykański, powojnik alpejski, powojnik Jackmana, rdest Auberta, róża pnąca, sundaville, trzmielina Fortune'a , wiciokrzew pomorski, winobluszcz pięciolistkowy, winobluszcz trójklapowy
>>> Ciekawe krzewy do ogrodu...
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
ZŁOTOKAP
Roślina ma długie grona kwiatów przypominających kwiaty robinii białej ale w kolorze złotożółtym. U złotokapu zwyczajnego grona te mają około 20 cm długości a u złotokapu Waterera dochodzą nawet do 40 cm długości. Jeden z najokazalszych krzewów. Dorasta do 4 m, a w dobrych warunkach nawet do 7 m.
Więcej informacji o złotokapie...
KOBEA PNĄCA
Duże, dzwonkowate kwiaty, razem z kielichami przypominają filiżanki z podstawką. Kolor kwiatów fioletowy, odmiana Alba ma kwiaty białe. Kwiaty wydzielają delikatny zapach, szczególnie wieczorem. Kwitnie od lipca do jesieni. Pędy mogą osiągać około 3 m, w sprzyjających warunkach nawet 4m.
Więcej informacji o kobeach...
OGRODOWI TWARDZIELE
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce ale jest też wiele takich, które mogą rosnąć praktycznie w każdej glebie. Jeżeli nie mamy zbyt wiele czasu lub ochoty na skomplikowane zabiegi ulepszania gleby warto się ta grupą roślin zainteresować. Część z wymienionych roślin ma co prawda swoje preferencje ale są one na tyle wytrzymałe, że można spróbować hodować je nawet jeżeli nasza gleba jest nieco gorsza.
Więcej o
ogrodowych twardzielach...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
WINOBLUSZCZ PIĘCIOLISTKOWY
Duże, ciemnozielne liście składające się złożonych dłoniasto 5-7 podłużnych listków. Roślina tworzy dużą, zwartą masę zieleni. Winobluszcze szczególnie efektowne są jesienią kiedy liście i młode pędy zmieniają barwę na różne odcienie czerwieni - od jasnokoralowej do ciemnej purpury.
Więcej informacji o winobluszczu pięciolistkowym...
Galerie ogrodnika amatora:
Pnacza ogrodowe
Pnącza ogrodowe to grupa roślin posiadająca wiele zalet; z reguły nie potrzeba zbyt wiele miejsca aby je zasadzić a do tego ich siła wzrostu jest duża. Są nie tylko dekoracyjne ale i użyteczne: doskonale sprawdzają się jako żywy parawan gdy chcemy coś zasłonić lub odgrodzić.
Więcej informacji o pnaczach do ogrodu...
POWOJNIK KRÓLEM PNĄCZY
Powojniki (klematisy) są bez watpienia uznawane za najefektowiejsze pnącza. Zawdzięczają swą popularność przepięknym kwiatom w niemal wszystkich kolorach. Kwiaty pojawiają się od czerwca do października, zależnie od odmiany.
Więcej informacji o powojnikach...
Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
Warto wykorzystać letni czas i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Jest wiele obiektów do zwiedzania - ogrody botaniczne, arboreta, parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok - np. Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach czy Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy. Na pewno wizyta w takich miejscach poprawi nastrój i pozwoli się zrelaksować.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...
MĘCZENNICA MODRA, PASSIFLORA
Krzew o pnących pędch. Kwiaty duże, białe, z pięcioma dużymi pręcikami i słupkiem z trzema szyjkami, opatrzone są złożonym z pierścienia nitkowatych wyrostków przykoronkiem. Jest on dłuższy od płatków korony i różnorodnie zabarwiony; u podstawy purpurowy, dalej białobłkitny, a u góry błękitny. Kwiaty mogą mieć średnicę do 9 cm. Pojwiają się pojedyńczo, wyrastając z żyłek liści.
Więcej informacji o passiflorze...
ROZMNAŻANIE ROŚLIN
Większość z nas po prostu kupuje sadzonki w sklepach ogrodniczych. Istnieje jednak grupa pasjonatów, którym własnoręcznie wyhodowane rośliny sprawiają wiele radości. Trzeba na początku wspomnieć, że część roślin bardzo łatwo daje się rozmnażać
więcej na temat rozmnażania roślin...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...