Pomidor zwyczajny , Solanum lycopersicum - opis rośliny, uprawa
Roślina jednoroczna uprawiana z rozsady
Wysokość: Zależna od odmiany, maksymalnie około 150 cm.
Pożytek z rośliny: Owoc - jagoda barwy pomarańczowej, ceglastoczerwonej, czerwonomalinowej lub żółtej. Owoce pomidora zawierają duże ilości witaminy A, B, K, B1, B2, B6, C, PP oraz : sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, kobalt, miedź, cynk, fosfor, fluor, chlor, jod, karoten, kwasy: pantotenowy, foliowy, szczawiowy, biotynę. Ich skład chemiczny ulega wahaniom w zależności od odmiany, warunków klimatycznych i glebowych.
Zbiory : owoce pomidorów wczesnych z uprawy gruntowej zbiera się stopniowo już od lipca/sierpnia. Owoce odmian późniejszych można zbierać aż do wczesnych przymrozków. Później należy zerwać także te niedojrzałe i ułożyć w ciepłym miejscu.
Opis rośliny: Łodyga na ogół wiotka, lepko owłosiona o charakterystycznym zapachu. Również zielone liście wydzielają zapach. Kwiaty niezbyt efektowne, żółte, obupłciowe, przystosowane do samozapylania. Zebrane są w grona na wierzchołkach pędów. Owoc jagoda o różych odcieniach koloru czerwonego. Są też odmiany o owocach żółtych lub fioletowych. Ze względu na kształt i wielkość owoców pomidory dzielimy na : czereśniowe (koktajlowe), typu Lima, wielkoowocowe i średnioowocowe.
Uprawa: Wymaga trochę starania. Ponieważ pomidory maja długi okres wegetacji i są wrażliwe na niska temperaturę, uprawiamy je wyłącznie z rozsady. Nasiona wysiewamy w lutym/marcu do pojemników z ziemią inspektową. Pojemniki ustawiamy w jasnym, ciepłym pomieszczeniu (ok. 20 st.C) i dbamy o odpowiednią wilgotność podłoża. Jeżeli zdecydujemy się kupić sadzonki, to należy wybierać sadzonki młode (przed zakwitnięciem) o zdrowych, zielonych liściach.
Do gruntu wysadzamy pomidory po ostatnich przymrozkach. Sadzimy głęboko, aż po nasadę pierwszych liści. Świeżo posadzone rośliny warto podlać letnią wodą bezpośrednio w okolicę korzeni. Przez cały sezon wegetacji podłoże powinno być wilgotne ale nie należy moczyć liści.
Ziemię przed posadzeniem należy dobrze nawieźć kompostem. Glebę pod sadzonkami warto przykryć ściółką, co pomoże dłużej utrzymać wilgoć.
Łodyga pomidora jest na ogół słaba i wiotka, dlatego rosnace rośliny należy podwiązywać do palików. Podpory powinny być stabilne.Uszczykujemy nowe pędy wyrastające u podstawy pędów bocznych. Gdy roślina wytworzy cztery kwiatostany, usuwamy pęd wierzchołkowy, wtedy cała energia skupi się na rozwoju owoców.
Zabiegi pielęgnacyjne przy uprawie pomidorów polegają na spulchnianiu gleby i walce z chwastami. Roślin nie należy okopywać, gdyż powoduje to wyrastanie z łodyg bocznych licznych korzeni przybyszowych , co opóźnia owocowanie.
Niestety pomidory należą do roślin, którym dość często zdarza się chorować. Najczęstsze choroby pomidorów to: zgorzel podstawy łodygi, zaraza ziemniaczana, bakteryjna cętkowatość pomidora, alternarioza pomidora, antraknoza pomidora. Odmiany typu cherry mają z reguły dużo większą tolerancję na choroby. Objawy i sposoby zwalczania chorób pomidorów zostaną omówione w osobnym atrykule.
Pomidory dobrze jest uprawiać w towarzystwie nasturcji i maków, które wabią owady żywiące się mszycami i innymi szkodnikami pomidorów.
Pozytywnie oddziałuje na pomidory sąsiedztwo pietruszki, szparagów, seleru naciowego, cebuli dymki, bazylii i sałaty. Niedobrze gdy w sąsiedztwie pomidorów rosną warzywa kapustne, rzodkiewka, ziemniak, bób, groch, ogórek, koper włoski, kolendra, morele, orzechy włoskie i porzeczki.
Gleba: Powinna być bogata, próchnicza. Nawozić ekologicznie raz w miesiącu.
Stanowisko: Dużo słońca. Miejsce powinno być ciepłe, osłoniete przed wiatrem oraz zapewniać ochronę przed silnym, upalnym słońcem.
Zastosowanie: Przede wszystkim w kuchni jako składnik wielu potraw. Wiele odmian pomidorów można uprawiać w pojemnikach, na balkonach.
Ciekawostki: Pomidory rosną w naturze w Ameryce Południowej, były uprawiane w Meksyku przez Azteków. Azteckie słowo tomati oznacza pulchny owoc. Do Europy trafiły na początku XVI wieku wraz z odkryciami Kolumba.
Pomidory początkowo były uważane w Europie za rośliny trujące. Uprawiano je w ogrodach w celach dekoracyjnych.
Rośliny z rodziny psiankowatych, do których zaliczamy pomidory, zawierają alkaloid - tomatynę. Substancja zjedzona w dużej ilości staje się toksyczna, co może powodować takie dolegliwości jak: mdłości, wymioty, kolki, biegunki. Najwięcej szkodliwego związku występuję w niedojrzałych, zielonych pomidorach. Dojrzałe pomidory nie są szkodliwe, wręcz przeciwnie - bardzo zdrowe.
Tematy pokrewne: ogród użytkowy czyli owoce, warzywa i zioła, zdrowie z ogrodu, sąsiedztwo roślin, wysiew nasion roślin użytkowych, rośliny na balkony i tarasy, rośliny odstraszające komary, rośliny do letniego ogrodu..
fot.
Pomidor Dancing with Smurfs czarny, pomidor Orange Banana - karen_hine/Flickr Public domain
Pomidor zwyczajny - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
ODMIANY POMIDORA
Odmiany pomidorów można podzielić ze względu na kształt i wielkość owoców na czereśniowe, zwane też koktajlowymi, pomidory średnioowocowe, pomidory wielkoowocowe i pomidory typu Lima. Pomidory czereśniowe (typu cherry, koktajlowe) są małe, okrągłe, najlepiej smakują zjadane w całości. Odmiany typu cherry mają z reguły dużo większą tolerancję na choroby. Pomidory średnioowocowe i wielkoowocowe dobre są do krojenia w plastry i spożycia na surowo. Niektóre odmiany bardziej nadają się na przetwory. Pomidory typu Lima o owocach owalnych nadają się na sosy i inne przetwory. Więcej o odmianach pomidorów... |
INNE CIEKAWE ROŚLINY UŻTYKOWE:
Opisane rosliny użytkowe :
agrest pospolity, aloes, aronia czarna, bazylia, berberysy, borówka amerykańska (borówka wysoka), czosnek niedzwiedzi, dereń jadalny, dynia olbrzymia, jabłoń domowa, jagoda kamczacka, lawenda, leszczyna, lubczyk ogrodowy, macierzanka, tymianek, mahonia pospolita, malina, mięta, morwa biała, oregano (lebiodka pospolita), orzech włoski, pietruszka, pigwowiec, pomidor, porzeczka biała, porzeczka czarna, porzeczka czerwona, poziomka pospolita, rabarbar ogrodowy , rozmaryn , rzeżucha (pieprzyca siewna), sałata siewna, słonecznik zwyczajny, szałwia lekarska, szczypiorek, topinambur (słonecznik bulwiasty), truskawka, wiśnia pospolita, żurawina wielkoowocowa.
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
OGRÓD WIEJSKI
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi.
Typowy ogród wiejski łączy funkcje dekoracyjne i użytkowe : rosną w nim nie tylko bujne kwiaty i krzewy ozdobne ale też i drzewa oraz krzewy owocowe, są grządki warzywne i ziołowe.
Więcej o
ogrodach wiejskich...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
BAZYLIA
Bazylia tworzy niewielkie kępki o eliptycznych, jasnozielonych liściach. Kwiaty są niewielkie, białe lub różowe, tworzą kłosowy kwiatostan. Liście wydzielają korzenno-cynamonowy charakterystyczny zapach.
Więcej informacji...
Galerie ogrodnika amatora:
DEREŃ JADALNY
Niewielkie, złocistożółte kwiaty, zebrane w baldachy i pojawiające się jeszcze przed rozwojem liści, w marcu.Owoce derenia jadalnego są czerwone, o różnej intensywności barwy, podłużne, błyszczące. Dojrzewają latem i jesienią. Spotyka się czasem drerenie o owocach żółtej barwy.
Więcej informacji o dereniach jadalnych...
MACIERZANKA TYMIANEK
Macierzanka tymianek to niska krzewinka, silnie rozgałęziona. Pędy ma delikatne, w dolnej części zdrewniałe. Liście bardzo drobne, jajowate, skórzaste. Kwiaty drobne od lilaróżowych do ciemnofiołkowych. Cała roślina pachnie.
Więcej informacji o macierznace, tymianku...
NAWOŻENIE ROŚLIN
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat nawożenia roślin...
OGRÓD UŻYTKOWY
Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę a nie biegać za każdym razem na targ czy do sklepu.
Więcej o
ogrodach użytkowych...
PIGWOWIEC
Roślina wydaje owoce o cytrynowożółtej barwie przypominające niewielkie jabłka. Są bardzo twarde i kawaskowate i pachnące. Owoce pigwowca warto wykorzystać. Zawierają bardzo dużo witaminy C. Nie spożywa się ich na surowo ale używa na przetwory - konfitury i dżemy.
Więcej informacji o pigwowcach...
JABŁOŃ DOMOWA
Jabłonie to małe lub średniej wielkości drzewa liściaste z efektownymi kwiatami na wiosnę i owocami ozdobnymi lub jadalnymi jesienią; niektóre mają również ciekawy jesienny kolor liści.
Kwiaty dość duże, biało-różowe lub różowe, obficie pokrywaja drzewka wiosną.
Owoce są przeważnie kuliste, zielone, żółte, czerwone lub żółte z rumieńcami.
Więcej informacji o jabłoniach...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...