Poinsecja, gwiazda betlejemska , Euforbia pulcherrima - opis rośliny, uprawa
Poinsecja, gwiazda betlejemska Odsłon : 36025 wstecz
Krzew liściasty zrzucający liście
Wysokość: Rośliny mogą różnić się wielkością - od formy małej, na jednym pędzie do wielopędowych, różnej wysokości. Roślina może mieć od 25 do 120 cm.
Ozdoba rośliny: Dekoracyjną częścią poinsecji są wytwarzane na szczytach pędów duże, barwne, najczęściej szakrłatne liście przykwiatowe, które otaczają dość niepozorne, żółtawe kieliszkowate kwiatostany. Dekorcyjne liście przykwiatkowe mogą być też białe lub różowe.
Liście poinsecji są duże, pojedyńcze, osadzone na długich ogonkach a łodygi sztywne i wzniesione.
Pora kwitnienia: W naszych warunkach roślina kwitnie wtedy, gdy dzień jest najkrótszy, a więc okolicach Bożego Narodzenia. Stąd też inna jej nazwa - gwiazda betlejemska. W dobrych warunkach okres kwitnienia może trwać 3 miesiące.
Uprawa: Roślina łatwa do utrzymania przez kilka miesięcy, ale trudna, gdy chce się zachować ją na następny sezon.
Już w czasie zakupu trzeba trochę się postarać i najlepiej wybrać dzień bezmroźny bo gwiazda betlejemska jest rośliną ciepłolubną i chłód może jej zaszkodzić. Na przemarznięcie reaguje zrzuceniem liści. Jeżeli jest zimno, to przewozimy ją do domu owinietą kilkoma warstwami papieru.
Stawiamy pionsecję z dala od przeciągów i kaloryferów bo nie lubi gorącego ani suchego powietrza. Lubi za to silne nasłonecznienie - najlepiej czuje się na parapecie okna ale jeżeli nie ma pod nim goracego kaloryfera.
Gwiazda betlejemska lubi lekko wilgotne podłoże, podlewamy ją więc systematycznie, uważając jednak, by nie przelać rośliny bo w mokrej ziemi zaczną gnić korzenie. Najlepiej podlewać 2 razy na tydzień - od góry. W okresie spoczynku (po przekwitnięciu) ograniczmy podlewanie.
Temperatura w okresie występowania barwnych przykwiatków najlepsza jest normalna temperatura pokojowa, nie niższa niż 12 st.C i nie wyższa niż 21 st.C W pozostałym okresie lepsza jest trochę chłodniejsza atmosfera.
Podłoże: Ziemia żyzna, nie zawierająca gliny.
Dokarmianie: W czasie wzrostu i kwitnienia zasila sie poinsecję co 14 dni nawozem płynnym przy podlewaniu.
Przesadzanie: Jeżeli chcemy zachować roślinę na następny sezon, to po przekwitnieciu przycinamy jej pędy i przenosimy do pomieszczenia o temperaturze 14-16 st.C. Zostawiamy w spokoju na 6-8 tygodni. W tym czasie roślina przerywa wegetację. Pod koniec kwietnia przesadzamy i umieszczamy w widnym, ciepłym miejscu. Podlewamy wodą w temperaturze pokojowej. Aby ponownie zakwitła na półtorej miesiąca przed świętami przygotowujemy kartonowa czapkę bo gwiazda betlejmska powinna być wystawiona na słońce 8 godzin dziennie a resztę dnia i noc spędzać pod kartonem. Dzięki temu powinna wytworzyć nowe pąki kwiatowe i barwne przykwiatki.
Rozmnażamy gwiazdę betlejrmską latem sporządzając sadzonki z wierzchołków pędów. Sadzonka powinna mieć 8-10 cm. Usuwamy dolną parę liści, zanurzamy końcówkę w ukorzeniaczu i sadzimy w małej doniczce. Najlepiej sadzonki ukorzeniają się w mnożarce, w temperaturze 21 st.C.
Zastosowanie: Roślina doniczkowa. Stosowana jest do dekoracji mieszkań w okresie Bożego Narodzenia. Może być też wykorzystywana jako kwiat cięty.
Ciekawostki: Inna nazwa poinsecji to wilczomlecz nadobny.
Jak wszystkie wilczmlecze zawiera trujący sok mleczny.
Poinsecje pochodzą z Ameryki Środkowej i Meksyku gdzie zostały odkryte w 1834 roku.
12 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień Poinsecji.
Tematy pokrewne: najpiękniejsze rośliny pokojowe, rośliny na zimę, choroby roślin doniczkowych, szkodniki roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą, iglaki na drzewko bożonarodzeniowe dekoracje świąteczne, wilczomlecz lśniący, wilczomlecz złocisty.
fot.
Poinsecja nakrapiana i bladorózowa - Susan Reimer /Flickr CC
Poinsecja, gwiazda betlejemska - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
INNE CIEKAWE ROŚLINY DONICZKOWE:
Rośliny doniczkowe do ogrodu i domu...
Więcej porad ogrodnika amatora...
Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...
Naturalne sposoby pielęgnacji roślin doniczkowych
W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach można nabyć wiele rodzajów gotowych nawozów i preparatów ochrony roślin, ale można też spróbować dokarmiać i pielęgnować je sprawdzonymi, domowymi sposobami. Zanim więc sięgniemy po chemiczne środki wypróbujmy metody naturalne - są one zdrowsze dla roślin i dla nas.
więcej na temat
naturalnej pielęgnacji roślin doniczkowych...
Szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
ŚWIĄTECZNE DEKORACJE
Zamiat kupować sztuczne dekoracje spróbujmy wykonać je samodzielnie z materiałów, które nic nie kosztują bo znajdziemy je w ogrodzie. Jedyne w co trzeba zainwewstować to klej, brokat, farba, świeczka. Całkiem możliwe, że mamy już to wszystko w domu.
Więcej informacji...
Galerie ogrodnika amatora:
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
Pielęgnacja roślin pokojowych
Sukces w uprawie roślin pokojowych zależy od zapewnienia im właściwych warunków wegetacji czyli doborze odpowiedniego miejsca, i właściwej pielęgnacji: podlewania, nawożenia i zwalczania szkodników.
więcej o pielęgnacja roślin pokojowych...
Rośliny doniczkowe latem
Latem nie zapominamy o roślinach pokojowych, szczególnie że dla większości z nich wiosna i lato jest okresem wegetacji i trzeba pamietać o tym by miały odpowiednią ilość wody i składników pokarmowych. Niektóre rośliny pokojowe takie jak aukuba, mirt, strzałkowiec, szeflera czy araukaria będą wdzięczne, gdy na okres lata i wczesnej jesieni przeniesiemy je na zacienony balkon lub w zaciszny kącik pod drzewami w ogrodzie.
więcej o roślinach doniczkowych latem...
Galeria roślin pokojowych
Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...
Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...
KWIATY CIĘTE
Nie wszystkie gatunki kwiatów nadają się do cięcia, niektóre z kolei wyglądają pieknie w wazonie bardzo krótko - dzień lub dwa. Nie nadają się na kwiaty cięte rośliny otwierające się tylko na słońcu , bo w wazonie zostają z reguły zamknięte.
Więcej o
kwiatach ciętych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...