ogrodnik-amator
MENU Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Galeria roślin Galeria ogrodowa Wystawy i targi ogrodnicze Porady Fb

Pietruszka zwyczajna , Petroselinum crispum - opis rośliny, uprawa

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Pietruszka zwyczajna, Petroselinum crispum, Parsley, uprawa pietruszki, rośliny użytkowe, zioła, roślina przyprawowa, warzywa, roślina o jadalnych liściach, roślina o jadalnych korzeniach, roślina lecznicza, ogród użytkowy

Pietruszka zwyczajna Odsłon : 98191 wstecz



Typ_rośliny__________________
Roślina dwuletnia

Wysokość: Roślina jednoroczna ma do 30 cm wysokości i szerokości, forma dwuletnia 50-90 cm z pędem kwiatostanowym .
Pożytek z rośliny: Warzywo przyprawowe. W pietruszce, a zwłaszcza jej liściach występuje olejek eteryczny, który nadaje tej roślinie charakterystyczny smak i zapach. Jadalną częścią rośliny są liście oraz korzeń spichrzowy.
Opis rośliny: Znane są dwa typy pietruszki : korzeniowa i naciowa. Pierwsza tworzy silnie rozwinięty korzeń spichrzowy, druga natomiast ma dużą rozetę liści i cieńki zdrewniały korzeń - uprawiana jest ze względu na nać. Liście połyskujace, soczyście zielone, pierzaste, kwiaty drobne, żółtawozielone, zebrane w niewielkie, gęste baldachy.
Pietruszka naciowa kedzierzawa ma atrakcyjne, zielone liście o mocno karbowanych brzegach - może być kilkakrotnie zbierana w sezonie, gdyż szybko odrasta po ścięciu. Zimuje w gruncie i wiosną wcześnie wypuszcza liście.
Uprawa: Roślina łatwa w uprawie, ale wymaga odpowiedniej gleby. Pietruszkę uprawiamy z siewu wprost do gruntu. Nasiona siejemy w marcu-kwietniu, najlepiej w rzędach (odstępy około 20 cm). Głębokość przykrycia 1-1,5 cm. Aby otrzymać wczesny plon pietruszki, można ją siać jesienią, przed mrozami. Pietruszka jest niewrażliwa na zimno - kiełkuje w temperaturze od 2 do 3 st.C, a rośliny znoszą dobrze przymrozki do -9 st.C.
Zabiegi pielęgnacyjne polegają na pieleniu i dwukrotnej przerywce. Dobre jest spulchnianie ziemi w międzyrzędziach. Warto też pietruszkę podlewaćgdy gleba lekko przeschnie. Nie lubi przelewania. Zbiór jesienny przeprowadza się w październiku i listopadzie. W ciągu wiosny i lata do można wykorzystać pietruszkę z przerywki. Niektóre odmiany pietruszki pozostawia się w gruncie - okryte słomą doskonale znoszą zimę a wczesną wiosną dają nać.
Gleba: Pietruszka wymaga gleby żyznej, zasobnej w próchnicę. Może rosnąć też w glebie piaszczystej , z dodatkiem gliny ale bogatej substancje odżywcze i magazynującej wodę. Glebę, w której sadzimy sałatę warto wzbogacać kompostem albo obornikiem (drugi rok po oborniku).
Stanowisko: Słoneczne lub częściowo zacienione.
Zastosowanie: Przede wszystkim w kuchni jako składnik wielu potraw. Liście, które wykorzystuje się jako zioło przyprawowe, zawierają tekże duże ilości witaminy C. Zawiera również witaminę A, B1 i B2 oraz spore ilości żelaza i innych minerałów. Świeżej, suszonej oraz mrożonej naci pietruszki używa się do doprawiania sałatek, zup i dań mięsnych. i jako dekoracji potraw - szczególnie ciekawie wygląda odmiana o liściach kędzierzawych.
Pietruszkę można w zasadzie zbierać przez cały rok. Nadaje się również do pędzenia pod osłonami. Można też wyhodować pietruszkę na parapecie. Nowalijki wyhodowane w domu nie ustępują tym kupowanym w sklepie - a mamy też pewność, że nie zawierają chemii. Roślinę można rozmnażać przez wysiew z nasion lub kupić gotową rozsadę. Latem doniczkę z pietruszką można wystawić na balkon.
Ciekawostki: Pietruszkę uprawia się i spożywa od ponad 2000 lat.

Tematy pokrewne: ogród użytkowy czyli owoce, warzywa i zioła, zdrowie z ogrodu, sąsiedztwo roślin, wysiew nasion roślin użytkowych, rośliny na balkony i tarasy, rośliny na wiosnę.

Pietruszka zwyczajna - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:

INNE CIEKAWE ZIOŁA:

Opisane rosliny użytkowe :

agrest pospolity, aloes, aronia czarna, bazylia, berberysy, borówka amerykańska (borówka wysoka), czosnek niedzwiedzi, dereń jadalny, dynia olbrzymia, jabłoń domowa, jagoda kamczacka, lawenda, leszczyna, lubczyk ogrodowy, macierzanka, tymianek, mahonia pospolita, malina, mięta, morwa biała, oregano (lebiodka pospolita), orzech włoski, pietruszka, pigwowiec, pomidor, porzeczka biała, porzeczka czarna, porzeczka czerwona, poziomka pospolita, rabarbar ogrodowy , rozmaryn , rzeżucha (pieprzyca siewna), sałata siewna, słonecznik zwyczajny, szałwia lekarska, szczypiorek, topinambur (słonecznik bulwiasty), truskawka, wiśnia pospolita, żurawina wielkoowocowa.

>>> Więcej bylin do ogrodu...

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...



LUBCZYK

ROSLINY OGRODOWE, ZIELENINA, ZIOŁA, lubczyk
Zioło wieloletnie, które w pierwszym roku wegetacji tworzy dużą rozetę liści podobnych do liści selera. W następnych latach wyrastają pędy kwiatostanowe. Kwiaty lubczyka są niepozorne, zielonkawożółte, zebrane w płaskie baldachy na szczytach pędów kwiatostanowych.
Więcej informacji o lubczyku...

EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...

LAWENDA

Ogrody, zdjęcia lawendy, lawenda w ogrodzie
Lawenda jest rośliną rejonu Morza Śródziemnego - w stanie dzikim można ją spotkać w Europie Południowej i Afryce Północnej.W naszych ogrodach i parkach też jest coraz częściej sadzona.
Więcej informacji o lawendzie...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

Galerie ogrodnika amatora:



Zioła w ogrodzie i domu

rosliny ziołowe, zioła w ogrodzie, zioła w domu, uprawia ziół

Najbardziej popularne i łatwe w uprawie zioła to szczypiorek, pietruszka naciowa i koperek. Są to zarazem rośliny należące do niezbędnika w kuchni. Warto jednak uprawiać również inne zioła takie jak tymianek, szałwia, bazylia, mięta, estragon czy oregano. Oprócz pożytku w kuchni są to z reguły rośliny dość ozdobne i pięknie pachnące.
Więcej informacji o ziołach...

MACIERZANKA TYMIANEK

Ogrody, zdjęcia macierznki, tymianku, tymianek w ogrodzie
Macierzanka tymianek to niska krzewinka, silnie rozgałęziona. Pędy ma delikatne, w dolnej części zdrewniałe. Liście bardzo drobne, jajowate, skórzaste. Kwiaty drobne od lilaróżowych do ciemnofiołkowych. Cała roślina pachnie.
Więcej informacji o macierznace, tymianku...

ZŁOCIEŃ MARUNA

Ogrody, złocień maruna
Kwiatostany w formie koszyczków zebrane w liczne baldachogrona. Płatki kwiatów białe, środek żółty. Uprawiane są również odmiany pełnokwiatowe o kwiatach białych lub żółtych. Łodygi wzniesione, rozgałęzione, liście intensywnie zielone, ząbkowane.
Więcej informacji o złocieniach maruna...

KRWAWNIK POSPOLITY

bylina
Kwiaty zebrane w płaskie kwiatostany. Naturalnym kolorem kwiatów krwawnika pospolitego jest biały ale odmiany ogrodowe moga być w kolorze żółtawyn, różowym, liliowym i czerwonym. Odmiany o kwiatach czerwonych lub amarantowych są najbardziej efektowne. Cała roślina jest miękko, wełnisto owłosiona i przyjemnie, korzennie pachnie.
Więcej informacji...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook