Pierwiosnek kubkowaty , Primula obconica - opis rośliny, uprawa
Pierwiosnek kubkowaty Odsłon : 16611 wstecz
Bylina zimująca w pomieszczeniach
Wysokość: Od 25 do 30 cm.
Ozdoba rośliny: Kwiaty zebrane w gęste baldachy. Płatki z wierzchołku wcięte. Do wyboru jest wiele kolorów : różowe, białe, fiołkowe, niebieskawe, czerwone, łososiowe, pomarańczowe lub fioletowe.
Jeżeli zapewnimy roślinie odpowiednie warunki będzie kwitła długo i obficie.
Liście duże, owalne lub sercowate, owłosione. Cała roślina przypomina nieco pomniejszoną pelargonię pasiastą.
Pora kwitnienia: Od jesieni do późnej wiosny.
Uprawa: Pierwiosnki te traktuje się raczej jako rośliny jednoroczne. Potrzebują odpowiedniego podłoża i stanowiska. Nie są odporne na mrozy. Pomieszczenie, w którym wystawiamy pierwiosnki powinno być chłodne: od 10 do 15 st.C zimą i 20 st.C latem. Jeżeli chcemy przetrzymać rośline do roku następnego to po kwitnieniu należy ją przenieć w chlodne, widne miejsce i ograniczyć podlewanie, tak by mogła przejść okres spoczynku.
Nawozimy kwitnące rośliny co 14 dni. W okresie zimowym nawozimy raz w miesiącu.
Rozmnażanie z nasion w warunkach amatorskich jest kłopotliwe - lepiej kupić nowe roślinki, tym bardziej że ceny są raczej przystępne a oferta sklepów szeroka.
Podłoże: Ziemia żyzna, próchnicza i wilgotna. Najlepsza jest mieszanka ziemi liściowej z domieszką torfu i piasku.
Podlewanie: Należy je podlewać dosyć intensywnie bo szybko usychają, ale też nie pozostawiamy stojącej wody. Nie zraszamy bo utworzą się brunatne plamy.
Stanowisko: Jasne ale nie w palącym słońcu.
Zastosowanie: Jako roślina doniczkowa. Pierwiosnki to prawdziwe zwiastuny wiosny - nadają się na wiosenne domowe kompozycje. Dobrze wyglądają zarówno samotnie jak i w towarzystwie innych roślin domowych.
Uwaga ! Roslina może powodować alergię (wydziela piriminę) - jeżeli doszło do podrażnienia trzeba przemyć miejsce kontaktu zakwaszoną wodą (np. z octem).
Ciekawostki: Pierwiosnki kubkowate są byliną pochodzącą z Chin.
Istnieje aż ponad pięćset gatunków w ramach rodzaju pierwiosnek (łac. Primula).
Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, balkony i tarasy, rośliny na wiosnę, galeria roślin pokojowych, pierwiosnek gruziński, pierwiosnek doniczkowy, pierwiosnek pruhonicki, pierwiosnek lekarski, pierwiosnek ząbkowany, choroby roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą.
INNE CIEKAWE ROŚLINY DONICZKOWE:
Rośliny doniczkowe do ogrodu i domu...
Więcej porad ogrodnika amatora...
Pielęgnacja roślin pokojowych
Sukces w uprawie roślin pokojowych zależy od zapewnienia im właściwych warunków wegetacji czyli doborze odpowiedniego miejsca, i właściwej pielęgnacji: podlewania, nawożenia i zwalczania szkodników.
więcej o pielęgnacja roślin pokojowych...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...
MOWA KWIATÓW
Temat trochę staroświcki i zapomniany, dla naszych prababek był oczywisty. Warto przypomnieć sobie co oznaczały wręczane przy różnych okazjach kwiaty i wprowadzić trochę romantyzmu do codziennego życia. Na przykład tuzin czerwonych róż oznaczał płomienną miłość a biała lilia czytosć uczuć.
Więcej o
mowie kwiatów...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Galerie ogrodnika amatora:
Szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych...
Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...
Rośliny doniczkowe latem
Latem nie zapominamy o roślinach pokojowych, szczególnie że dla większości z nich wiosna i lato jest okresem wegetacji i trzeba pamietać o tym by miały odpowiednią ilość wody i składników pokarmowych. Niektóre rośliny pokojowe takie jak aukuba, mirt, strzałkowiec, szeflera czy araukaria będą wdzięczne, gdy na okres lata i wczesnej jesieni przeniesiemy je na zacienony balkon lub w zaciszny kącik pod drzewami w ogrodzie.
więcej o roślinach doniczkowych latem...
Galeria roślin pokojowych
Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...
Naturalne sposoby pielęgnacji roślin doniczkowych
W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach można nabyć wiele rodzajów gotowych nawozów i preparatów ochrony roślin, ale można też spróbować dokarmiać i pielęgnować je sprawdzonymi, domowymi sposobami. Zanim więc sięgniemy po chemiczne środki wypróbujmy metody naturalne - są one zdrowsze dla roślin i dla nas.
więcej na temat
naturalnej pielęgnacji roślin doniczkowych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...