Pierwiosnek doniczkowy , Primula vulgaris - opis rośliny, uprawa
Pierwiosnek doniczkowy Odsłon : 97034 wstecz
Bylina zimująca w pomieszczeniach
Wysokość: Nie więcej niż 15 cm.
Ozdoba rośliny: Pojedyńcze lub podwójne kwiaty o ogromnej skali barw. Kwiaty mogą być żółte, pomarańczowe, czerwone, brązowe, różowe, fioletowe czy niebieskie. Jeżeli zapewnimy roślinie odpowiednie warunki będzie kwiatła dość długo i obficie.
Liście dość duże, jajowate, tworzące przyziemne rozety.
Pora kwitnienia: Koniec zimy i marzec, kwiecień.
Uprawa: Pierwiosnki uprawiane w doniczkach to najczęściej wielokrotne mieszańce pierwiosnka bezłodygowego. Uprawiane w doniczkach pierwiosnki charakteryzują się zmiejszoną odpornością na mrozy. Pomieszczenie, w którym wystawiamy pierwiosnki powinno być chłodne: od 10 do 15 st.C.
Z reguły w naszych warunkach roślinę traktuje się jak jednoroczną. Można sprobować przechować roślinę do następnego sezonu. Na lato wysadzić do ogrodu w cieniste miejsce a jesieną posadzić do doniczki i trzymać w chłodnym pomieszczeniu.
Rozmnażanie z nasion w warunkach amatorskich jest kłopotliwe - lepiej kupić nowe roślinki, tym bardziej że ceny są raczej przystępne.
Podłoże: Ziemia żyzna, próchnicza i wilgotna.
Podlewanie: Należy zapewinć roślinie wilgotne podłoże ale unikać zalewania jak i przesuszania bryły korzeniowej. Co dwa tygodnie, w czasie kwitnienia, zasilać nawozem do roślin doniczkowych.
Stanowisko: Lekko cieniste, chłodne.
Zastosowanie: Pierwiosnki to prawdziwe zwiastuny wiosny - nadają się na wiosenne domowe kompozycje. Dobrze wyglądają w towarzystwie narcyzy. Mogą też ozdabiać balkony i tarasy w okresie wiosennym. Gdyby temperatura na zewnątrz spadła poniżej zera lepiej kompozycję z pierwiosnkami przenieść do chłodnego ponieszczenia lub przykryć agrowłókniną.
Ciekawostki: Pierwiosnki pochodzą z Europy i Azji
Istnieje aż ponad pięćset gatunków w ramach rodzaju pierwiosnek (łac. Primula).
Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, balkony i tarasy, rośliny na wiosnę, galeria roślin pokojowych, pierwiosnek gruziński, pierwiosnek kubkowaty, pierwiosnek pruhonicki, pierwiosnek lekarski, pierwiosnek ząbkowany, choroby roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą.
Pierwiosnek doniczkowy - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
INNE CIEKAWE ROŚLINY DONICZKOWE:
Rośliny doniczkowe do ogrodu i domu...
Więcej porad ogrodnika amatora...
Pielęgnacja roślin pokojowych
Sukces w uprawie roślin pokojowych zależy od zapewnienia im właściwych warunków wegetacji czyli doborze odpowiedniego miejsca, i właściwej pielęgnacji: podlewania, nawożenia i zwalczania szkodników.
więcej o pielęgnacja roślin pokojowych...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Galerie ogrodnika amatora:
Szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych...
Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...
Naturalne sposoby pielęgnacji roślin doniczkowych
W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach można nabyć wiele rodzajów gotowych nawozów i preparatów ochrony roślin, ale można też spróbować dokarmiać i pielęgnować je sprawdzonymi, domowymi sposobami. Zanim więc sięgniemy po chemiczne środki wypróbujmy metody naturalne - są one zdrowsze dla roślin i dla nas.
więcej na temat
naturalnej pielęgnacji roślin doniczkowych...
Rośliny doniczkowe latem
Latem nie zapominamy o roślinach pokojowych, szczególnie że dla większości z nich wiosna i lato jest okresem wegetacji i trzeba pamietać o tym by miały odpowiednią ilość wody i składników pokarmowych. Niektóre rośliny pokojowe takie jak aukuba, mirt, strzałkowiec, szeflera czy araukaria będą wdzięczne, gdy na okres lata i wczesnej jesieni przeniesiemy je na zacienony balkon lub w zaciszny kącik pod drzewami w ogrodzie.
więcej o roślinach doniczkowych latem...
Galeria roślin pokojowych
Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...
Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...