Pelargonia pachnąca, anginka , Pelargonium graveolens - opis rośliny, uprawa
Pelargonia pachnąca, anginka Odsłon : 22891 wstecz
Półkrzew
Wysokość: Do 1 m.
Ozdoba rośliny: Kwiaty zebrane w baldachy po 5-10 na długich szypułkach. Kolor kwiatów może być od białego przez różne odcienie różu po blado purpurowy lub jasno fioletowy. Górne płatki często są ciemniejsze, z żyłkami. Są mniej efektowne niż kwiaty innych odmian pelargonii, ale to nie kwiaty są głównym atutem rośliny a zapach wydzielany przez liście. Zapach ten jest przyjemny, lekko cytrynowy i można go poczuć już przy lekkim poruszeniu liści. Są też pelargonie pachnące jabłkiem, różą lub miętą. Same liście też są dekoracyjne : jasnozielone, przeważnie ozdobnie, głęboko powcinane i owłosione. Roślina ma ładny pokrój ale z czasem staje sie mniej efektowna i wtedy należy ją odmłodzić.
Pora kwitnienia: W okresie letnim ale do zakwitnięcia potrzebuje przejścia przez okres niskich temperatur - pasowały jej pomieszczenia naszych babć ogrzewane piecem, w których przy oknie nie było kaloryferów.
Uprawa: Roślina bardzo łatwa w uprawie, wytrzymała na wysokie temperatury ale wrażliwa na bardzo niskie. Jak wszystkie pelargonie jest odporna na okresowe susze. Zasilanie pelargonii pachnących, szczególnie tych które nie były co roku przesadzane przeprowadza się przez dodanie nawozu płynnego do wody co 14 dni. Można stosować specjalny nawóz do pelargonii. Nie lubi przelewania zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy roślinę podlewamy wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi zrobi się sucha. Pelargonie nie lubią zraszania, które może powodować gnicie roślin. Lubią suchą atmosferę, dobrze znoszą letnie upały.
Zimą temperatura nie powinna spaść poniżej 5 st.C
Aby uzyskać ładny pokrój rośliny warto uszczykiwać wierzchołki, co spowoduje jej rozkrzewienie. Wiosną, jeżeli roślina wygląda nieciekawie można ją przyciąć.
Pelargonia pachnąca może być atakowana przez przędziorki - w mieszkaniach suchych z kaloryferem, oraz przez mączlika w okresie letnim, kiedy roślinę wystawimy do ogrodu.
Rozmnażanie pelargonii pachnącej jest bardzo łatwe - przez sadzonki zielne, które bardzo łatwo ukorzeniają się w wodzie. Można też ukorzeniać sadzonki od razu w ziemi.
Gleba: Standardowa gleba z domieszką piasku lub gliniasta, dobrze zdrenowana. Można kupić gotowe podłoże do pelargonii. Odczyn alkaliczny lub neutralny.
Stanowisko: Słoneczne i ciepłe. Roślina lubi dużo światła i świeżego powietrza - na balkonie jest wytrzymała na ekstremalne nasłonecznienie. Uprawiana na parapecie najlepiej będzie sie czuła na oknie wschodnim lub zachodnim.
Zastosowanie: Jako roślina doniczkowa oraz na balkony i tarasy. Do skrzynek przyokiennych lub wiszących pojemników. Jest jedną z tych roślin, których zapachu nie lubią komary - może być stosowana jako odstraszacz tych owadów.
Wytwarza duże ilości olejków eterycznych, które są stosowane w przemyśle perfumeryjnym, do produkcji olejków zapachowych. Liście pelargonii pachnącej można dodawać do herbaty.
Ciekawostki: Nazwa pelargonii pochodzi od greckiego słowa pelargos czyli bocian i wzięła się od kształtu owoców rośliny przypominających dziób bociana.
Pelargonie pachnące pochodzą z Afryki Południowej. Należą do rodziny bodziszkowatych.
Tematy pokrewne: galeria roślin pokojowych, doniczkowych, rośliny do letniego ogrodu, rośliny na balkony i tarasy, rośliny pachnące,choroby roślin doniczkowych, ogrodowe_zmarzlaki,rośliny doniczkowe zimą, mowa kwiatów, rośliny odstraszające komary .
fot.
Pelargonia pachnąca liście - Forest and Kim Starr/Flickr CC
Pelargonia pachnąca jasnofioletowa - Vahe Martirosya/Flickr CC
Latem anginkę można wystawić na zewnątrz - Maja Dumat/Flickr CC
Pelargonia pachnąca, anginka - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
INNE CIEKAWE ROŚLINY DONICZKOWE:
Opisane rośliny doniczkowe :
aloes, anturium, araukaria wyniosła, azalia indyjska, begonia hydrocotylifolia, bieluń drzewiasty (datura, anielskie trąbki), chamedora wytworna, cibora papirusowa, cyklamen perski, cyprys wielkoszyszkowy, dendrobium phalaenopsis, difenbachia, dracena deremeńska (wonna), dracena obrzeżona, epifilum, falenopsis (ćmówka miła), figowiec benjamina (benjaminek), figowiec binnendijkii (wierzbolistny), figowiec sprężysty, fiołek afrykański (sępolia), fitonia, frizea lśniąca, fuksja (ułanka), gloksynia, grubosz jajowaty, guzmania, gwiazda betlejemska (poinsecja), hipeastrum (zwartnica), irezyna Herbsta, jukka gwatemalska, kalanchoe (żyworódka), koleus (pokrzywka brazylijska), kroton (trójskrzyn), kufea hyzopolistna, kuflik, maranta, miltonia, monstera, nefrolepis (paprotka), niecierpek nowogwinejski, niecierpek Waleriana, niedośpian (hypoestes), papryka roczna ozdobna, pierwiosnek kubkowaty, prymulki doniczkowe, pelargonia bluszczolistna, pelargonia pachnaca, geranium, anginka, pelargonia pasiasta, pelargonia wielkokwiatowa, angielska, psianka szafirowa burza, róża chińska (hibiskus doniczkowy), rozmaryn, sagowiec odwinięty (cykas), sansewieria gwinejska, scindapsus złoty, setkrezja purpurowa, skrzydłokwiat, stefanotis bukietowy, sundaville, szeflera, wilczomlecz lśniący, zamiokulkas zamiolistny, zaślaz mieszańcowy, klonik, zielistka, zygokaktus, kaktus bożonarodzeniowy, grudnik .
Rośliny użytkowe do ogrodu i domu...
Więcej porad ogrodnika amatora...
Szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych...
Ozdobne pędy, owoce i liście
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach.
Więcej w artykule: Ozdobne pędy, owoce i liście..
PELARGONIA BLUSZCZOLISTNA
Pojedyńcze lub pełne kwiaty zebrane w baldachy. Roślina kwitnie długo i obficie.
Pędy pelargonii bluszczolistnej są płożące, kruche, liście 5-klapowe, przypominające kształtem liście bluszczu, błyszczace,
Więcej informacji o pelargonii bluszczolistnej...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Galerie ogrodnika amatora:
Galeria roślin pokojowych
Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
Alfabetyczny spis roslin ogrodowych
Łacińskie nazwy roślin ogrodowych
Angielskie nazwy roślin ogrodowych
PELARGONIA PASIASTA
Pojedyńcze lub pełne kwiaty zebrane w baldachy. Kolory kwiatów najczęściej czerwone lub różowe ale są też odmiany o kwiatach białych lub fioletowych oraz odmiany o kwiatach dwubarwnych.
Więcej informacji o pelargonii pasiastej...
BODZISZEK CZERWONY
Drobne, pięciopłatkowe kwiatki o kolorze najczęściej bynajmniej nie czerwonym ale jaskrawo różowym. Bodziszki tworzą dość zwarte kępy które łatwo się rozstają.
Więcej informacji...
PELARGONIA WIELKOKWIATOWA
Pelargonia wielkokwiatowa, zwana też angielską ma efektowne kwiaty zebrane po parę w kwiatostany. Kwiaty duże, o średnicy 2,5 - 6 cm, barwy białej, różowej, wiśniowej lub niebieskolila, często z ciemnoczerwoną plamą u nasady.
Więcej informacji...
Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...