Pelargonia bluszczolistna , Pelargonium peltatum - opis rośliny, uprawa

Bylina zimująca w pomieszczeniach
Wysokość: Płożące pędy mogą osiągać długość 75 - 100 cm. Z reguły odmiany o pełnych kwiatach wytwarzają pędy krótsze niż odmiany o kwiatach pojedyńczych.
Ozdoba rośliny: Pojedyńcze lub pełne kwiaty zebrane w baldachy. Kolory kwiatów najczęściej czerwone lub różowe ale są też odmiany o kwiatach białych lub fioletowych oraz odmiany o kwiatach dwubarwnych. Roślina kwitnie długo i obficie.
Pędy pelargonii bluszczolistnej są płożące, kruche, liście 5-klapowe, przypominające kształtem liście bluszczu, błyszczace, seledynowozielone, nagie lub słabo owłosione.
Pora kwitnienia: Od końca maja do pierwszych przymrozków.
Uprawa: Roślina dość łatwa w uprawie jeżeli potraktujemy ją jako jednoroczną. Odpowiednio pielegnowana, podlewana i nawożona wytwarza dużą masę zieleni i kwiatów. Wymaga częstego nawożenia co 7-10 dni. Należy regularnie usuwać zwiędłe kwiaty i skracać zbyt długie końcówki pędów. Nie należy zraszać ani moczyć liści aby nie wystąpiły na nich plamy. Dobrze znosi letnie upały.
Czasem pelargonie atakują choroby wirusowe przenoszone przez mszyce i inne owady ssące. Wtedy na liścich pojawiają sie żółte obwódki i smugi. Zaatakowane liście usunąć i spalić. Inna choroba pelargonii objawia się czernieniem pędu u nasady. Dotknieta tą chorobą roślina schnie i wygląda jak zmarznięta. Należy zastosować preparat Previcur 607SL.
Jeżeli chcemy przechować roślinę do następnego roku to jesienią przenosimy ją do chłodnego i jasnego pomieszczenia, gdzie temperatura nie spada jednak poniżej 5 st.C. Wystawić na zewnątrz dopiero późną wiosną.
Rozmnażanie pelargonii bluszczolistnej z sadzonek wiosną lub w końcu lata. Sadzonki warto wzmocnić ukorzeniaczem.
Gleba: Próchnicza, kompostowa lub torfowa. Najlepiej kupić gotowe podłoże do pelargonii.
Stanowisko: Słoneczne i ciepłe.
Zastosowanie:Jako roślina doniczkowa, na balkony i tarasy. Do skrzynek przyokiennych lub wiszących pojemników.
Ciekawostki: Pelargonia bluszczolistna jest najczęściej kupowną rośliną balkonową.
Pochodzi z Afryki Południowej.
Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, rośliny do letniego ogrodu, rośliny na balkony i tarasy, galeria roślin pokojowych, choroby roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą, przygotowanie rozsady kwiatów jednorocznych, pelargonia pasiasta, pelargonia pachnaca, geranium, anginka, pelargonia wielkokwiatowa, angielska .
fot.
Pelargonia bluszczolistna różowa - cultivar413/Flickr CC
Pelargonia bluszczolistna Freestyle Arctic Red - Babij/Flickr CC
Pelargonia bluszczolistna - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Rośliny doniczkowe do ogrodu i domu...
Więcej porad ogrodnika amatora...
BALKONY I TARASY
Niewątpliwie najpopularniejsza roslina balkonowa jest pelargonia i trzeba przyznać, że roślina ta ma wiele zalet. Inne popularne rośliny balkonowe to petunie, surfinie, werbeny czy lobelie.
Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule
Balkony i tarasy.
Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...
WYSIEW NASION
Rozmnażać rośliny zielne można przez podział, sadzonki albo przez wysiew nasion.
Wydawać by się mogło że najprostszą metodą jest wysiew; niestety dotyczy to tylko części roślin; głównie kwiatów jednorocznych. Wysiew jako metoda rozmnażania w warunkach amatorskiej uprawy ogrodu w przypadku wielu roślin jest zbyt kłopotliwy
Więcej o
wysiewach nasion...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Rośliny doniczkowe latem
Latem nie zapominamy o roślinach pokojowych, szczególnie że dla większości z nich wiosna i lato jest okresem wegetacji i trzeba pamietać o tym by miały odpowiednią ilość wody i składników pokarmowych. Niektóre rośliny pokojowe takie jak aukuba, mirt, strzałkowiec, szeflera czy araukaria będą wdzięczne, gdy na okres lata i wczesnej jesieni przeniesiemy je na zacienony balkon lub w zaciszny kącik pod drzewami w ogrodzie.
więcej o roślinach doniczkowych latem...
Galerie ogrodnika amatora:
KWIATY TRUDNIEJSZE W UPRAWIE
Sprawdź ktore kwiaty są trudniejsze w uprawie, wymagaja większej uwagi, specjalnego stanowiska i gleby, które są bardziej podatne na ataki szkodników i chorób lub są wrażliwe na kaprysy pogody.
Więcej o kwiatach trudniejszych w uprawie...
OGRODOWE ZMARZLAKI
Wiosną wybraliśmy się na wystawę ogrodniczą albo tylko co centrum ogrodniczego, zobaczyliśmy jakiś roślinny oryginał, ktorego jeszcze nie mieliśmy, skusła nas uroda nieznanej rośliny a jeszcze na dodatek sprzedajacy zapewnił, że jak zabezpieczymy to zime przetrzyma. Pod koniec jesieni przychodzi pora na chwilę prawdy : które z naszych nowch roślin mogą jednak naszego klimatu nie wytrzymać...
Więcej o
ogrodowych zmarzlakach...
Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...