ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Byliny Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Woda Skalniak Kwiaty trudne Porady ogrodnika Galeria roślin Gleba Wystawy ogrodnicze Styl ogrodu Fb

Pelargonia bluszczolistna , Pelargonium peltatum - opis rośliny, uprawa

Pelargonia bluszczolistna, Pelargonium peltatum, opis rośliny

Pelargonia bluszczolistna Odsłon : 98385 wstecz



Typ_rośliny__________________
Bylina zimująca w pomieszczeniach

Wysokość: Płożące pędy mogą osiągać długość 75 - 100 cm. Z reguły odmiany o pełnych kwiatach wytwarzają pędy krótsze niż odmiany o kwiatach pojedyńczych.
Ozdoba rośliny: Pojedyńcze lub pełne kwiaty zebrane w baldachy. Kolory kwiatów najczęściej czerwone lub różowe ale są też odmiany o kwiatach białych lub fioletowych oraz odmiany o kwiatach dwubarwnych. Roślina kwitnie długo i obficie.
Pędy pelargonii bluszczolistnej są płożące, kruche, liście 5-klapowe, przypominające kształtem liście bluszczu, błyszczace, seledynowozielone, nagie lub słabo owłosione.
Pora kwitnienia: Od końca maja do pierwszych przymrozków.
Uprawa: Roślina dość łatwa w uprawie jeżeli potraktujemy ją jako jednoroczną. Odpowiednio pielegnowana, podlewana i nawożona wytwarza dużą masę zieleni i kwiatów. Wymaga częstego nawożenia co 7-10 dni. Należy regularnie usuwać zwiędłe kwiaty i skracać zbyt długie końcówki pędów. Nie należy zraszać ani moczyć liści aby nie wystąpiły na nich plamy. Dobrze znosi letnie upały.
Czasem pelargonie atakują choroby wirusowe przenoszone przez mszyce i inne owady ssące. Wtedy na liścich pojawiają sie żółte obwódki i smugi. Zaatakowane liście usunąć i spalić. Inna choroba pelargonii objawia się czernieniem pędu u nasady. Dotknieta tą chorobą roślina schnie i wygląda jak zmarznięta. Należy zastosować preparat Previcur 607SL.
Jeżeli chcemy przechować roślinę do następnego roku to jesienią przenosimy ją do chłodnego i jasnego pomieszczenia, gdzie temperatura nie spada jednak poniżej 5 st.C. Wystawić na zewnątrz dopiero późną wiosną.
Rozmnażanie pelargonii bluszczolistnej z sadzonek wiosną lub w końcu lata. Sadzonki warto wzmocnić ukorzeniaczem.
Gleba: Próchnicza, kompostowa lub torfowa. Najlepiej kupić gotowe podłoże do pelargonii.
Stanowisko: Słoneczne i ciepłe.
Zastosowanie:Jako roślina doniczkowa, na balkony i tarasy. Do skrzynek przyokiennych lub wiszących pojemników.
Ciekawostki: Pelargonia bluszczolistna jest najczęściej kupowną rośliną balkonową.
Pochodzi z Afryki Południowej.

Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, rośliny do letniego ogrodu, rośliny na balkony i tarasy, galeria roślin pokojowych, choroby roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą, przygotowanie rozsady kwiatów jednorocznych, pelargonia pasiasta, pelargonia pachnaca, geranium, anginka, pelargonia wielkokwiatowa, angielska .

fot.
Pelargonia bluszczolistna różowa - cultivar413/Flickr CC
Pelargonia bluszczolistna Freestyle Arctic Red - Babij/Flickr CC



INNE CIEKAWE ROŚLINY BALKONOWE:

Rośliny doniczkowe do ogrodu i domu...

Byliny do ogrodu...

Więcej porad ogrodnika amatora...

BALKONY I TARASY

ogrodnik -  balkony, rośliny na balkony, urządzanie tarasu
Niewątpliwie najpopularniejsza roslina balkonowa jest pelargonia i trzeba przyznać, że roślina ta ma wiele zalet. Inne popularne rośliny balkonowe to petunie, surfinie, werbeny czy lobelie.
Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule Balkony i tarasy.

Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...

WYSIEW NASION

ogrodnik -  wysiew nasion , terminy siewów, siewy
Rozmnażać rośliny zielne można przez podział, sadzonki albo przez wysiew nasion. Wydawać by się mogło że najprostszą metodą jest wysiew; niestety dotyczy to tylko części roślin; głównie kwiatów jednorocznych. Wysiew jako metoda rozmnażania w warunkach amatorskiej uprawy ogrodu w przypadku wielu roślin jest zbyt kłopotliwy
Więcej o wysiewach nasion...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

Rośliny doniczkowe latem
Latem nie zapominamy o roślinach pokojowych, szczególnie że dla większości z nich wiosna i lato jest okresem wegetacji i trzeba pamietać o tym by miały odpowiednią ilość wody i składników pokarmowych. Niektóre rośliny pokojowe takie jak aukuba, mirt, strzałkowiec, szeflera czy araukaria będą wdzięczne, gdy na okres lata i wczesnej jesieni przeniesiemy je na zacienony balkon lub w zaciszny kącik pod drzewami w ogrodzie.
więcej o roślinach doniczkowych latem...

Galerie ogrodnika amatora:





KWIATY TRUDNIEJSZE W UPRAWIE

ogrodnik - kwiaty trudniejsze w uprawie


Sprawdź ktore kwiaty są trudniejsze w uprawie, wymagaja większej uwagi, specjalnego stanowiska i gleby, które są bardziej podatne na ataki szkodników i chorób lub są wrażliwe na kaprysy pogody.
Więcej o kwiatach trudniejszych w uprawie...





OGRODOWE ZMARZLAKI

grodowe zmarzlaki, rośliny wrażliwe na sniskie temperatury, rosliny egzotyczne, na balkony i tarasy, zimowanie roślin, kuflik, kufliki, datura, bieluń drzewiasty, anielskie trąbki, fuksja, ułanka, sunsaville, kufea hyzopolistna, złocień krzewiasty
Wiosną wybraliśmy się na wystawę ogrodniczą albo tylko co centrum ogrodniczego, zobaczyliśmy jakiś roślinny oryginał, ktorego jeszcze nie mieliśmy, skusła nas uroda nieznanej rośliny a jeszcze na dodatek sprzedajacy zapewnił, że jak zabezpieczymy to zime przetrzyma. Pod koniec jesieni przychodzi pora na chwilę prawdy : które z naszych nowch roślin mogą jednak naszego klimatu nie wytrzymać...
Więcej o ogrodowych zmarzlakach...

Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook