PAŹDZIERNIK W OGRODZIE
Październik to chyba najbardziej różobarwny miesiąc w całym roku. Liście drzew i krzewów wybarwiają się na jesienne kolory, na gałęziach sporo jeszcze owoców - tych użytkowych i tych ozdobnych. Kwitną późne jesienne kwiaty. Nic tylko podziwiać ale jeżeli myślimy już o przyszłym sezonie czeka nas pracowita jesień w ogrodzie. Ten miesiąc, to oprócz września, najlepsza pora do nowych nasadzeń drzew, krzewów, cebulek i bylin.
Październik to również okres wielu wystaw i targów ogrodniczych, które są doskonałą okazją do podpatrzenia nowych trendów w ogrodnictwie, poznania nowych odmian roślin oraz zrobienia ciekawych zakupów.
Prace ogrodowe na miesiąc październik:
Sadzenie : W dalszym ciągu, aż do końca miesiąca można sadzić rośliny cebulowe takie jak przebiśniegi, krokusy, cebulice, narcyzy, szafirki, hiacynty, szachownice cesarskie, szachownice kostkowate, czosnki ozdobne no i oczywiście tulipany. Efekty zobaczymy niestety dopiero wiosną. Do posadzenia należy wybrać cebule duże, zdrowe i bez uszkodzeń mechanicznych. Muszą być w stanie spoczynku tzn. nie mieć wyrośniętych liści oraz korzeni. Przed posadzeniem można cebule moczyć w roztworze preparatu grzybobójczego. Cebule należy sadzić piętką do dołu na głębokości odpowiadającej trzykrotnej wysokości cebuli; mniejsze gęściej a większe rzadziej. Jeśli chodzi o czas sadzenia to należy najwcześniej posadzić te, które najwcześniej zakwitają wiosną tzn. przebiśniegi, krokusy i cebulice. Po posadzeniu można cebulki podlewać a po pierwszych przymrozkach okryć torfem, korą lub gałązkami drzew iglastych. Niektóre gatunki roślin cebulowych, takie jak cebulice, śnieżniki lub szafirki po paru latach rozrastają się i tworzą piękne kwitnące grupy. Inne takie jak tulipany lub lilie azjatyckie nie powinny rosnąć w tym samym miejscu dłużej niż 3 lata bo zbyt się zagęszczą i zdrobnieją.Jest to też dobry czas na sadzenie drzew i krzewów zrzucających liście na zimę np.drzew i krzewów owocowych. Sadzenie takich roślin najlepiej wykonać w pierwszej dekadzie października. Do dołka, w którym chcemy umieścić sadzonkę warto wsypać trochę kompostu lub ziemi kupionej w sklepie ogrodniczym. Sadzimy również winorośl.
Przesadzamy zioła - dojrzałe rośliny wykopujemy i sadzimy do doniczek - zapewnią świeżą zieleninę przez całą zimę.
Październik to dobry czas na dzielenie i sadzenie bylin.
Rozmnażanie roślin : - rozmnażamy przez podział i sadzimy na nowo wiele bylin - przede wszystkim te, które kwitły wiosną i latem oraz trawy ozdobne. Październik to dobra pora na dzielenie i przesadzanie bylin takich bylin jak na przykład fiołków wonnych i fiołków motylkowatych, smagliczek skalnych, żagwinu, omiegów kaukaskich, floksów szydlastych, ubiorków wiecznie zielonych, rogownicy, karmnika ościstego, dąbrówki rozłogowej, barwinków, astrów alpejskich, zawciąga, macierzanki, przesadzamy kłącza konwalii.
Z roślin użytkowych rozmnażamy w ten sposób rabarbar, lubczyk i cząber.
Na początku października pobieramy i ukorzeniamy sadzonki krzewów wiecznie zielonych i innych np. bukszpanu, berberysów czy szczodrzeńca. Można też przygotować sadzonki pędowe bluszczu pospolitego, barwinka, rozchodników - zdążą się jeszcze ukorzenić przed zimą i będą odporne na infekcje.
Rozmnażamy przez odkłady pnącza takie jak wiciokrzewy, powojniki, hortensje pnące i chmiel. Pędów nie odcinamy ale lekko nacinamy, przyciskamy do ziemi i przysypujemy piaskiem.
Więcej informacji na stronie rozmnażanie roślin.
Zabiegi pielegnacyjne i porządkowe: przygotowujemy glebę pod wiosenne nasadznia, porządkujemy ogród, regularnie zgrabiamy pierwsze opadłe liście, obficie podlewamy drzewa i krzewy przed zimowym spoczynkiem. Drzewa i krzewy, którym dostarczymy w tym okresie sporej ilości wody lepiej przetrwają okres zimowy.
Jesienią warto przekopać ziemię - w zimie wymarzną szkodniki wydobyte na powierzchnię a wiosną odpady lepiej wnikną w głąb gleby.
W tym miesiącu można również po raz ostatni spulchnić i odchwaścić glebę na grządkach i klombach. Ziemię można przekopać z kompostem lub obornikiem.
Czyścimy meble ogrodowe - najwyższa pora zadbać o meble ogrodowe. Plastikowe meble czyścimy wilgotną ściereczką z odrobina płynu do mycia naczyń. Do mebli drewnianych używamy specjalnego środka do drewna. Umyte meble należy pokryć środkiem ochronnym. Meble przenośne najlepiej schować np. w komórce, piwnicy czy na strychu. Meble stacjonarne można na zimę okryć folią.
Trawnik : W październiku po raz ostatni w sezonie kosimy trawnik. Dokładnie grabimy trawę i liście, aby nie gniły pod śniegiem.
Przygotowanie ogrodu do zimy : Należy wykopać rówież bulwy kwiatów nie zimujących w gruncie takich jak dalie, mieczyków, acidantery, tygrysówki pawiej, kaliii czy begonie. Najlepiej to zrobić po pierwszych przymrozkach, gdy części naziemne tych roślin przemarzną i schować do pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem.
Zabezpieczmy rośliny cebulowe i bulwiaste zimujące w gruncie. Po pierwszych przymrozkach, gdy ziemia lekko zmarznie, miejsca w których posadzone są lilie, hiacynty, tulipany, narcyzy czy szachownice należy przykryć kilkucentymetrową warstwą śćiółki. Może to być torf, słoma lub drobna kora ogrodnicza.
Rosliny dwuletnie (malwy, dzwonki, naparstnice, bratki, goździki brodate) warto dobrze podlać, a po pierwszych przymrozkach okryć gałązkami iglaków, suchymi liśćmi lub agrowłókniną.
Balkony i tarasy - w zależności od pogody we wrześniu lub październiku, przed pierwszymi przymrozkami zabieramy ciepłolubne rośliny do domu. Zimę w odpowiednim pomieszczniu muszą spedzić fuksje, pelargonie, datury, lantany, oleandry, ołowniki, uczepy, wawrzyn szlachetny, kufliki, aukuba japońska, koleusy, efektowna psinka szafirowa burza czy sundaville.
Zbiory :W październiku kończyny zbiory jabłek, gruszek, późnych odmian śliw oraz pigwowca. Owoce przechowujemy w chłodnym, niezbyt suchym pomieszczeniu.
Kończymy zbiory orzechów włoskich i laskowych.
Z warzyw zbiera się kapustę, marchew, rzodkiewkę, brokuły, pomidory i oczywiście owoce dyni.
W suche i słoneczne dni zbieramy nasiona roślin jednorocznych.
Siewy :Październik to czas ozimego wysiewu marchwi, pietruszki korzeniowej oraz sadzenia cebuli dymki i czosnku ozimego.
Oczko wodne : Oczysczamy wdę w zbiornikach z opadających liści. Trzeba to robić regularnie aby gnijące resztki nie zanieczyszczały wody i nie zabierały tlenu rybom.
Kwiaty kwitnące w październiku : zimowity, astry chińskie, aksamitki, rozchodniki okazałe, cynie, dalie, gazanie, kanny, nachyłki, nasturcje, złocienie, onętki, lwie paszcze, portulaki, rudbekie, pelargonie, szarłaty, żeniszki, maczki kalifornijskie, ślazówki, ubiorki baldaszkowate, lwie paszcze, dzielżany, pysznogłówki, rudbekie, żółwik ukośny.
Pięknie wyglądają trawy ozdobne : miskanty, rozplenice o ozdobnych kłosach, sinoniebieskie kostrzewy, mozgi, turzyce, proso i wiele innych.
Na balkonach kwitną do pierwszych przymrozków lobelie, werbeny, petunie, calibrachoa Million Bells, bakopa, pelargonie, begonie zwisające, sunadaville.
Krzewy kwitnące w październiku : jeszcze kwitną wrzosy oraz róże, hortensje bukietowe, hibiskusy.
Ozdobne owoce : W październiku bardzo efektownie wyglądają krzewy ognika szkarłatnego, golterii rozesłanej i rokitnika zwyczajnego obsypane drobnymi pomarańczowymi owocami. Owocują również krzewa i krzewy głogu oraz róży pomarszczonej i berberysów. Dojrzewają również owoce dyni olbrzymiej, które można wykorzystać w jesiennych kompozycjach oraz miechunki rozdętej w kształcie lampionów, nadające się na suche bukiety.
Październik to najbardziej kolorowy miesiąc, w którym wiele róslin nie tylko użytkowych ale i ozdobnych zmienia zabarwienie liści.
Z pnączy kwitnie jeszcze rdest Auberta a winobluszcz pięciolistkowy wybarwia liście na kolor purpurowy.
ZOBACZ TAKŻE:
Ogrodowe zmarzlak - rośliny, które zimy nie przetrzymją...
OGRODOWE ZMARZLAKI
Wiosną wybraliśmy się na wystawę ogrodniczą albo tylko co centrum ogrodniczego, zobaczyliśmy jakiś roślinny oryginał, ktorego jeszcze nie mieliśmy, skusła nas uroda nieznanej rośliny a jeszcze na dodatek sprzedajacy zapewnił, że jak zabezpieczymy to zime przetrzyma. Pod koniec jesieni przychodzi pora na chwilę prawdy : które z naszych nowch roślin mogą jednak naszego klimatu nie wytrzymać...
Więcej o
ogrodowych zmarzlakach...
KTÓRE LIŚCIE NADAJĄ SIĘ NA KOMPOST?Do kompostowania nadają się liście drzew owocowych ziarnkowych i pestkowych, liście jarzębiny, jesionu, klonu, leszczyny, lipy, olszy, i wierzby. Można też skompostować liście buku a powstały z nich kompost będzie bogaty w wapń. Liście dębu nadają się do przygotowania podłoża torfowiskowego a kompost z liści brzozy ma działanie lecznicze.Nie nadają się na kompost: liście kasztanowca, orzecha włoskiego, topoli, platanu oraz igły świerka. Więcej o nawożeniu roślin... |
ROŚLINY DO JESIENNEGO OGRODU
Jesień to najbardziej kolorowa pora roku. Jesienny ogród może wyglądać bardzo atrakcyjnie jeżeli wybierzemy do niego rośliny o kolorowych liściach, ozdobnych owocach, rośliny późno kwitnące lub o dekoracyjnych pędach, gałęziach lub korze.
więcej na temat roślin do jesiennego ogrodu...
Kalendarz księżycowy na miesiąc październik 2024:
Zbiory owoców, warzyw i ziół - zbiory ziół i roślin korzeniowych wykonać po pierwszych przymrozkach - najlepszy termin dla warzyw korzeniowych od 17 do 18 pażdziernika oraz od 27 do 28 października. Zbiory ziół - najlepszy termin 22-23 października. Zbiory wykonane w tym terminie gwarantują że będą one najbogatsze w składniki odżywcze i lecznicze. Też dobry, choć nieco mniej korzystny termin przypada na okres od 9 do 11 października.Zbiory owoców np. jabłek i gruszek wykonywać najlepiej w terminie 15-17 października i 24-24 pażdziernika.
W październiku przeprowadzamy zbiory warzyw kapustnych i korzeniowych. Kończymy zbiory śliwek, jabłek, gruszek oraz owoców derenia jadalnego i pigwy.
Sadzenie i przesadzanie roślin - październik to obok września najlepszy miesiąc na sadzenie drzew i krzewów, rozmnażanie i przesadzanie wielu bylin oraz wysadzanie na miejsca stałe roślin dwuletnich. Możemy to robić póki ziemia nie zamarznie. Do gruntu wysadzamy rozsadę sałaty zimowej, rozmnażamy również rabarbar, lubczyk i cząber. Przesadzamy i dzielimy byliny np fiołki wonne, dąbrówki rozłogowe, barwinki czy konwalie. Wysadzamy również rośliny cebulowe takie jak tulipany, narcyzy, czosnki i inne. Dobry termin do sadzenia przypada od 3 do 17 października (o ile pozwala na to pogoda). Dobre terminy do sadzenia przypadją na okresy: od 3 do 4 (do godz. 13.24) października i od 12 do 13 października - sadzenie kwiatów i ziół kwitnących,
4 (od godz. 13.25) do 6 października i 14-15 pażdziernika - sadzenie warzyw liściowych,
9 (po południu ) do 11 października i 1-19 października - sadzenie warzyw korzeniowych i cebulowych,
8-9 (do południa) października i 16-17 października - sadzenie roślin owocowych.
Siewy roślin warzyw i roślin ozdobnych - w październiku nie wysiewa się zbyt wielu roślin ozdobnych i użytkowych. Do nielicznych należą na przykład takie kwiaty jak maczek kalifornijski, chaber-bławatek, nagietki, ostróżki pospolite, smagliczki nadmorskie czy mak lekarski. Wykiełkują przed zimą ale trzeba je okryć stroiszem. Wysiewa się też jesienią rośliny na zielone nawozy oraz zioła do doniczek na zimową zieleninę. Do gruntu możemy wysiać marchew i pietruszkę ozimą. Dobre terminy takie jak przy sadzeniu.
Prace pielegnacyjne - jesienne prace porządkowe i pielegnacyjne najlepiej przeprowadzać od 18 do 31 października. Szczególnie korzystny termin przypada od 25 do 31 października. Wtedy też obficie podlewamy krzewy i drzewa zimozielne (np. rózaneczniki) i iglaki.
Porządkujemy również rabaty, przekopujemy ziemię i zasilamy ją obornikiem lub kompostem i wapnujemy.
Prace w pasiekach - od 18 do 31 pażdziernika, najlepszy jest termin od 25 do 31 października.
Pamiętajmy, że na dobre wyniki w uprawie ogrodu mają wpływ nie tylko terminy wykonywania prac ale również ogólne warunki wegetacji roślin.
Ozdobne pędy, owoce i liście
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach.
Więcej w artykule: Ozdobne pędy, owoce i liście..
Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
LISTOPAD W OGRODZIE
Co w listopadzie trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...
JESIENNE ARANŻACJE
Jesienna pora to obfitość nie tylko kwiatów ale przede wszystkim warzyw i owoców. Oprócz funkcji użytkowych mogą być wykorzystane do stworzenia niepowatarzalnych dekoracji oddających specyficzny nastrój i koloryt tej pory roku.
więcej o jesiennych dekoracjach w domu i ogrodzie...
Inne porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
ROŚLINY IGLASTE - dekoracyjne przez cały rok, w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe.
Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania - Ogrody Keukenhof
Keukenhof - najpiękniejszy ogród cebulowy - Holandia
W 2025 roku ogród Keukenhof ma być dla zwiedzających otwarty od 20 marca do 11 maja, w godzinach 08:00 - 19:30.
Warto śledzić na bieżąco informacje na stronie http://www.keukenhof.nl/en/. Mniejszy ruch w ogrodach Keukenhof z reguły przypada na poniedziałki, wtorki i środy niż w pozostałe dni tygodnia.
W naszym kraju, ogrody botaniczne są otwarte - niektóre przez cały rok inne dopiero od 1 kwietnia. Są też inne obiekty do zwiedzania : parki i ogrody dostępne przez cały rok. Fot. Peter Robinett/flickr CC
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...
Z OGRODU DO KUCHNI
Jak możemy wykorzystać warzywa, owoce i zioła rosnące w ogrodzie, przepisy na soki, kompoty, nalewki, koktajle i ciasta. Ciasto z dynią, sok z winogron, pigwówka, koktajl z porzeczek.
Więcej o
przepisach...
GLEBA KWAŚNA W OGRODZIE
Można określić rodzaj gleby w ogrodzie na podstawie rosnących w nim chwastach i dzikich ziołach:
Gleba jest kwaśna jeżeli rośnie w niej - fiołek ptasi, koniczyna polna, przetacznik leśny, szczaw, skrzyp, jaskier, bratek polny.
więcej o glebie kwaśnej w ogrodzie...
HORTENSJA BUKIETOWA
Kremowobiałe, stożkowate i bardzo duże kwiatostany osiągajace nawet 20-30 cm długości. Kwiaty w miarę przekwitania różowieją a następnie zasychają. Zaschnięte stanowią ozdobę krzwu zimą. Kwitnie od sierpnia.
Więcej informacji o hortensjch bukietowych...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2025
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
CIĘCIE DRZEW I KRZEWÓW
Jednym z podatawowych zabiegów ogrodniczych, które musi wykonać od czasu do czasu właściciel ogrodu czy działki jest cięcie drzew i krzewów. Większość gatunków drzew i krzewów wymaga do dobrego wzrostu, kwitnienia czy owocowania regularnego cięcia. Każdy gatunek roślin wymaga odpowiedniej pory cięcia (zobacz kalendarz cięcia drzew i krzewów). Nie bez znaczenia jest też pogoda...
więcej na temat cięcia...
ROŚLINY CEBULOWE I BULWIASTE
Większość roślin cebulowych bardzo efektownie kwitnie a na dodatek w porze wczesnej wiosny kiedy inne rośliny dopiero zaczynają wegetację a ludzie zmęczeni są zimą. Ożywią i upiększą każdy wiosenny ogród. Nie znaczy to że z końcem wiosny trzeba pożegnać się z roślinami cebulowymi bowiem umiejętny dobór zapweni nam kwitnący ogród od wczesnej wiosny do pierwszych jesiennych przymrozków.
więcej na temat roślin cebulowych i bulwiastych w ogrodzie ...
Zabiegi pielęgnacyne w ogrodzie
Samo obsadzenie ogrodu nie wystarczy; aby ogród dobrze wygladał a rośliny prawidłowo się rozwijały, trzeba jeszcze włożyć trochę trudu w zabiegi pielęgnacyjne takie jak odchwaszczanie, nawożenie, nawadnianie czy ściółkowanie. Warto też stosować profilaktykę ochrony roślin, która jest najlepszą ochroną przed chorobami i szkodnikami.
więcej na temat zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie...
DODATKI OGRODOWE
Ogród to nie tylko rośliny ale również różnego typu dodatki i urządzenia, elementy architektury ogrodowej oraz dekoracje. Niektóre z dodatków ogrodowych mają funkcje użytkowe, np.meble ogrodowe czy kompostowniki, inne służą jako elementy dekoracyjne np. fontanny, oczka wodne, rzeźby ogrodowe a jeszcze inne łączą funkcję użytkową z dekoracyjną.
Więcej o
dodatkach ogrodowych...
TEMATY NA PAŹDZIERNIK
SADZIMY DRZEWA OWOCOWE
Najlepszą porą na sadzenie drzew owocowych, jak twierdzi większość fachowców, jest jesień. Zwolennicy tej pory sadzenia uważają, że drzewka posadzone jesienią zdążą przyjąć się przed nadejściem mrozów a z nadejściem wiosny już są na stałym miejscu i będą szybciej rosły i dobrze się rozwijały. Dobrym miesiącem na sadzenie jest październik, pod warunkiem że nie ma przymrozków.
więcej na temat sadzenia drzew owocowych...
TRAWY OZDOBNE

więcej na temat traw ozdobnych...
KOLOROWA JESIEŃ

Co roku, jesienią przyroda funduje nam bajeczny, kolorowy spektakl. Zielone przez wiosnę i lato liście na drzewach i krzewach zaczynają mienić się ciepłymi kolorami. Gdy dni stają się krótsze a noce chłodniejsze, wiele roślin uruchamia mechanizm pozbycia się ulistnienia, które staje się zbędne. . Ustaje proces fotosyntezy, co powoduje zanik chlorofilu. Tym samym znika zielony barwnik w liściach a odsłaniają barwy dotąd przez niego maskowane: żółcie, czerwienie, rdza, purpura czy brąz.
więcej na temat barw jesieni ...
SADZIMY TULIPANY

Tulipany są bez wątpienia najpopularniejszymi wiosennymi roślinami cebulowymi. Większość odmian uprawianych przez amatorów to mieszańce ogrodowe, dość odporne na niekrzystne warunki atmosferyczne i nie sprawiające zbyt wielu kłopotów. Cebulki umieszcza się na głębokości 10-15 cm. W pierwszym roku mogą rosnąć w przeciętnej glebie (bo mają zapas składników pokarmowych w cebulkach) ale w następnych latach o glebę trzeba zadbać.
więcej na temat tulipanów...
WRZOS
Barwne, drobne kwiaty o rurkowatej koronie, zebrane w wielokwiatowe, szczytowe grona. Barwa kwiatów może być fioletowa, fioletoworóżowa, różowa, bladoróżowa, liliowa, czerwona, purpurowoczerwona lub biała. Niektóre odmiany mają kwiaty pełne.
Pędy wrzosów są rozgałęzione, gęsto ulistnione. Liście są drobne, igiełkowe i nastroszone.
Więcej informacji...
DRZEWA DO MAŁEGO OGRODU
Drzewa do małego ogrodu muszą być dobrane bardzo starannie. W ogrodach o niewielkich rozmiarach sprawdzają się drzewa o pokroju zwisającym lub kolumnowyn, niektóre karłowate drzewa o koronach kulistych lub nieregularnych.
Więcej o
drzewach do małego ogrodu...
ROŚLINY DO CIENIA
Dość trudno jest zagospodarować miejsca zacienione, bowiem niewiele jest roślin, które lubią takie warunki. Najpewniejsze rośliny do cienistych zakątków czy rabat usytuowanych od północnej strony to bluszcze, paprocie i barwinki, które będą z pewnością rosły nawet w miejscach bardzo słabo naświetlonych.
Więcej o
roślinach do cienia...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...