Papryka roczna ozdobna , Capsicum annuum - opis rośliny, uprawa
Papryka roczna ozdobna Odsłon : 16327 wstecz
Krzew liściasty zimozielony
Wysokość: Odmiany ozdobne osiągają wysokość 20 do 25 cm.
Ozdoba rośliny: Dość niepozorne kwiaty pojawiają się wiosną, mają kolor biały, zielonkawożółty lub jasnofioletowy. Są pięcioopłatkowe, osadzone po 1-3 w kątach liści. Jesienią powstają z nich charakterystyczne żółte lub czerwone owoce tworzące silny kontrast z zielonymi stożkowatymi liśćmi. Barwne owoce to jagody o różnym kształcie w zależności od odmiany o owocach żółtych, pomarańczowych, czerwonych lub ciemnofioletowych.
Liście eliptyczne, zaostrzone, całobrzegie.
Ciekawe odmiany :
Fiesta - owoce stożkowate o długości 5 cm, szerokości 3-5 cm najpierw białe, później żółte, w końcu czerwone.
Holiday Cheer - owoce kuliste o średnicy 0,5-1 cm początkowo kremowe, później czerwone.
Masquerade - o owocach żółtych pomarańczowych i czerwonych,
Red Missile - o owocach kremowoczerwonych.
Odmiany owocach zaokrąglonych na wierzchołku: Elfe,Feuerwerk, Flips, Hokus Pokus.
Odmiany o owocach lekko wydłużonych i zakrzywionych w kształcie rogu : Hexe, Christmas Greeting.
Pora kwitnienia: Wiosna.
Uprawa: Roślina wymaga trochę uwagi, regularnego podlewania i niezbyt wysokiej temperatury w czasie uprawy - od 15 do 18 stopni Celsjusza. Roślinę rozmnaża się z nasion. W uprawie doniczkowej można je wysiewać od stycznia do czerwca wówczas owoce zabawiają się od sierpnia do grudnia. W uprawie gruntowej nasiona wysiewamy w marcu-kwietniu, owoce zabawiają się około połowy Września. Gdy siewki wytworzą dwa liście pikuje się je do skrzynek a następnie przenosi do doniczek o średnicy 12 cm. Do gruntu wysadza się paprykę w początku czerwca w rozstawie 30 x 40 cm.
Niektóre odmiany wymagają uszczykiwania. Aby owoce nie marszczyły się należy intensywnie podlewać roślinę unikając powstawania stojącej wody. Latem należy nawozić co tydzień w zimie natomiast od dwóch do trzech tygodni nawozem wieloskładnikowym.
W okresie letnim papryka ozdobna może być wystawiona na balkonie lub tarasie - powinna mieć zapewnioną temperaturę około 20 stopni Celsjusza, zimą zaś od 12 do 15 stopni Celsjusza.
Przesadzanie - Z powodu rocznej uprawy nie istnieje konieczność przesadzania.
Papryki ozdobne mogą być niestety atakowane przez takie szkodniki jak - mszyca, miniarka psiankowianka, przędziorek chmielowiec. Zwalcznie opisane w artykule szkodniki roślin doniczkowych.
Gleba: Ziemia kompostowa lub liściowa zmieszana z substratem torfowym 1/1 lub sam torf wysoki zwapnowany i nawieziony nawozem wieloskładnikowym.
Stanowisko: Rośliny te powinny stać w jasnych miejscach.
Zastosowanie : Roślina doniczkowa do uprawy w pojemnikach na balkonie a także w gruncie. Czasem, ze względu na ozdobne owoce stosowana w jesiennych kompozycjach w zestawieniu z innymi roślinami.
Ciekawostki : Papryka roczna to krzew pochodzący z Ameryki Środkowej i Południowej. W XVI wieku hiszpańscy żeglarze sprowadzili tą roślinę do Europy. Stąd właśnie pochodzi jej inna nazwa - pieprz hiszpańskich. Gatunek obejmuje liczne odmiany użytkowe i ozdobne.
fot.
Dojrzewające parpryczki - Jim, the Photographer/Flickr CC
Parpryczki fioletowe- F. D. Richards/Flickr CC
Tematy pokrewne: najpiekniejsze rośliny pokojowe, rośliny na balkony i tarasy, rośliny o ozdobnych owocach, choroby roślin doniczkowych, szkodniki roślin doniczkowych, naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych, ogrodowe_zmarzlaki, rośliny doniczkowe zimą.
Papryka roczna ozdobna - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
INNE CIEKAWE KRZEWY DONICZKOWE:
Rośliny doniczkowe do ogrodu i domu...
Więcej porad ogrodnika amatora...
Naturalne sposoby pielęgnacji roślin doniczkowych
W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach można nabyć wiele rodzajów gotowych nawozów i preparatów ochrony roślin, ale można też spróbować dokarmiać i pielęgnować je sprawdzonymi, domowymi sposobami. Zanim więc sięgniemy po chemiczne środki wypróbujmy metody naturalne - są one zdrowsze dla roślin i dla nas.
więcej na temat
naturalnej pielęgnacji roślin doniczkowych...
ZDROWIE Z OGRODU
Warzywa i owoce, zioła i nasiona są niezbędnym elemetem naszego pożywienia - bez nich nasz organizm nie może prawidłowo funkcjonować - o tym uczą się nawet dzieci w szkole. Niestety niezbyt często te wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
więcej na temat zdrowia z ogrodu...
Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...
Rośliny doniczkowe latem
Latem nie zapominamy o roślinach pokojowych, szczególnie że dla większości z nich wiosna i lato jest okresem wegetacji i trzeba pamietać o tym by miały odpowiednią ilość wody i składników pokarmowych. Niektóre rośliny pokojowe takie jak aukuba, mirt, strzałkowiec, szeflera czy araukaria będą wdzięczne, gdy na okres lata i wczesnej jesieni przeniesiemy je na zacienony balkon lub w zaciszny kącik pod drzewami w ogrodzie.
więcej o roślinach doniczkowych latem...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
BALKONY I TARASY
Niewątpliwie najpopularniejsza roslina balkonowa jest pelargonia i trzeba przyznać, że roślina ta ma wiele zalet. Inne popularne rośliny balkonowe to petunie, surfinie, werbeny czy lobelie.
Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule
Balkony i tarasy.
Galerie ogrodnika amatora:
Szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych...
Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...
OGRÓD UŻYTKOWY
Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę a nie biegać za każdym razem na targ czy do sklepu.
Więcej o
ogrodach użytkowych...
Pielęgnacja roślin pokojowych
Sukces w uprawie roślin pokojowych zależy od zapewnienia im właściwych warunków wegetacji czyli doborze odpowiedniego miejsca, i właściwej pielęgnacji: podlewania, nawożenia i zwalczania szkodników.
więcej o pielęgnacja roślin pokojowych...
Galeria roślin pokojowych
Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...