Oregano, lebiodka pospolita , Origanum vulgare - opis rośliny, uprawa
Bylina zimująca w gruncie
Wysokość : Dorasta nawet do 1 m. Ma pełzające kłącza z podziemnymi rozłogami - rozrasta się więc również na szerokość.
Pożytek z rośliny : Liście, kwiaty i niezdrewniałe pędy. Części nadziemne oregano zawierają olejki eteryczne. Najwięcej mają ich liście, mniej łodygi i kwiaty. Zbieramy kwitnące wierzchołki bez części zdrewniałych pędów. Suszy się je w pęczkach. Oregano, zwane też lebiodką pospolitą, jest rośliną leczniczą pomocną przy leczniu wrzodów żoładka i innych dolegliwości gastrycznych takich jak zgaga, niestrawność czy niedoczynność wątroby. Możemy sporządzać napary z oregano świeżego lub suszonego.
Opis rośliny : Kwiaty oregano, zwanego też lebiodką, małe i liczne, zebrane są po 5-25 w kłoski tworzące szczytowe podbaldachy. Kolor kwiatów różowoliliowy. Łodygi dość sztywne, wzniesione, delikatnie owłosione. Liście jajowate, osadzone na pędach naprzeciwległe. Roślina rozrasta się w kępy, jest dość dekoracyjna oraz wydziela lekki charakterystyczny zapach. Lebiodka jest byliną o łodygach zielonych, u nasady zdrewniałych.
Pora kwitnienia : Lipiec-wrzesień. Kwiaty zwabiają wiele owadów.
Uprawa : Lebiodka jest rośliną mało wymagającą i łatwą w uprawie. W Polsce jest dość rozpowszechniona i często rośnie dziko. Nasiona oregano są drobne i mogą być wysiewane w kwietniu wprost do gruntu. Początkowo dość wolno rośnie. Czasem rozsiewa się sama. Można też dzielić dobrze wyrośnięte kępy rośliny. Może być uprawiana w doniczce ale wymaga wtedy silniejszego nawadniania. Odporna na mrozy.
Gleba: Oregano może być uprawiane nawet na ziemiach ubogich i piaszczstych.
Stanowisko: Ciepłe i słoneczne .
Zastosowanie: Jako roślina ozdobna i użytkowa - przyprawowa i lecznicza. W kuchni jako przyprawa na przykład do pizzy. Może rosnąć w doniczkach albo na grządkach ziołowych, ale trzeba pamiętać że jest rośliną dość ekspansywną. Oregano jest również rośliną miododajną.
Ciekawostki: Lebiodka pospolita nazywana bywa dzikim majerankiem i faktycznie jest spokrewniona z majerankiem ogrodowyym.
Zasięg występowania oregano obejmuje większą część Europy od regionu Morza Śródziemnego po Szkocję i Norwegię.
Tematy pokrewne: Zioła, ogród użytkowy czyli owoce, warzywa i zioła, zdrowie z ogrodu, rośliny pachnące, rośliny na balkony i tarasy, rośliny do letniego ogrodu.
Oregano, lebiodka pospolita - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Opisane rosliny użytkowe :
agrest pospolity, aloes, aronia czarna, bazylia, berberysy, borówka amerykańska (borówka wysoka), czosnek niedzwiedzi, dereń jadalny, dynia olbrzymia, jabłoń domowa, jagoda kamczacka, lawenda, leszczyna, lubczyk ogrodowy, macierzanka, tymianek, mahonia pospolita, malina, mięta, morwa biała, oregano (lebiodka pospolita), orzech włoski, pietruszka, pigwowiec, pomidor, porzeczka biała, porzeczka czarna, porzeczka czerwona, poziomka pospolita, rabarbar ogrodowy , rozmaryn , rzeżucha (pieprzyca siewna), sałata siewna, słonecznik zwyczajny, szałwia lekarska, szczypiorek, topinambur (słonecznik bulwiasty), truskawka, wiśnia pospolita, żurawina wielkoowocowa.
Więcej porad ogrodnika amatora...
OGRÓD UŻYTKOWY
Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę a nie biegać za każdym razem na targ czy do sklepu.
Więcej o
ogrodach użytkowych...
EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Zioła w ogrodzie i domu
Najbardziej popularne i łatwe w uprawie zioła to szczypiorek, pietruszka naciowa i koperek. Są to zarazem rośliny należące do niezbędnika w kuchni. Warto jednak uprawiać również inne zioła takie jak tymianek, szałwia, bazylia, mięta, estragon czy oregano. Oprócz pożytku w kuchni są to z reguły rośliny dość ozdobne i pięknie pachnące.
Więcej informacji o ziołach...
Galerie ogrodnika amatora:
Z OGRODU DO KUCHNI
Jak możemy wykorzystać warzywa, owoce i zioła rosnące w ogrodzie, przepisy na soki, kompoty, nalewki, koktajle i ciasta. Ciasto z dynią, sok z winogron, pigwówka, koktajl z porzeczek.
Więcej o
przepisach...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...