ogrodnik-amator
MENU Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Galeria roślin Galeria ogrodowa Wystawy i targi ogrodnicze Porady Fb


ROŚLINY OKRYWOWE I ZADARNIAJACE

Pielęgnacja a szczególnie częste koszenie trawnika może wydawać się niektórym właścicielom ogrodów zbyt uciążliwe. Czasem ukształtowanie terenu (np. skarpa lub teren bardzo nierówny) uniemożliwia założenie typowego trawnika. Wtedy zamiast trawnika można zastosować rośliny okrywowe i zadarniające.
Rośliny okrywowe i zadarniające zahamują (przynajmniej częściowo) rozrost chwastów oraz ochronią glebę przed wysychaniem i erozją.

rośliny okrywowe, rośliny zadarniające, floks szydlasty, kwiaty do ogródka

Floksy szydlaste i rozchodniki jako rośliny zadarniające. Zdjęcie z Ogrodu Botanicznego w Łodzi.

Wybieramy gatunki roślin mało wymagające i szybko się rozprzestrzeniające. Oczywiście musimy uwzględnić rodzaj gleby i stanowisko - rośliny lubiace słońce na pewno nie utworzą malowniczej darni w cieniu ani nie będą dobrze kwitnąć.



W glebie suchej i piaszczystej można wysadzić takie rośliny zadarniające jak rumian szlachetny, krwawnik pospolity, rozchodnik ostry i ościsty, żółto kwitnąca smagliczka skalna lub goździk piaskowy, tymianek piaskowy(macierzanka). Poleca sie rownież niebieskofioletową kocimiętkę Faassena - nadaje się ona do zadarniania powierzchni w słonecznych miejscach, gdzie ziemia łatwo przesycha. Jest odporna na suszę, mróz, szkodniki i choroby, łatwo się rozsiewa. Tworzy gęste kępy z długimi, pokładającycmi sie pędami. Dodatkowym atutem tej rośliny jest przyjemny zapach. Na suche i słoneczne miejsca bardzo nadaje się biało i obficie kwitnąca rogownica. Tworzy zwarte, srebrne poduszki. Liście zdobią również w zimie.


Na stanowisku słonecznym dobrze rośnie pachnąca macierzanka tymianek, jastrzębiec, kotula pięciornikowata, floks szydlasty, bodziszek, fioletowy żagwin, ukwap dwupienny, acena drobnolistna, różnego rodzaju rozchodniki lub rdest wężownik. Na zastępcze trawniki nadaje się doskonale goździk alpejski - wytwarzający kobierce lub goździk kropkowany, którym można obsadzać większe przestrzenie. Inną byliną na miejsca słoneczne i do lekkiego półcienia jest pragnia syberyjska o żółtych kwiatach zakwitających w kwietniu i maju. Na słoneczne miejsca nadaje się również amarantowy lub biały zawciąg nadmorski. Liście zawciąga nadmorskiego są wąskie, trawiaste i tworzą zwarte, kuliste, ciemnozielone poduszki. Bardzo efektownie wyglądają goździki pierzaste o kwiatach różowych, czerwonych i białych. Tworzą one dorastające do 30 cm darnie o sinozielonych, lancetowatych liściach. Inną ciekawą byliną zadarniającą na miejsca słoneczne jest iglica zmienna, która tworzy niskie, rozrastające się do pół metra, zwarte kępki ciemnozielonych, owalnych, delikatnie owłosionych liści. Nad kępkami pojawiają się osadzone pojedyńczo lub po dwa, kwiatki o średnicy 1,5-2 cm. Kolor płatków najczęściej ciemnoróżowy z ciemniejszymi żyłkami. Kwiaty mogą być również białe, fioletowe lub jasnoróżowe z ciemniejszym unerwieniem. Przez cały sezon atrakcyjnie są kępy liści przypominajacych małe serca o regularnie powcinanych brzegach. Można sprobować uprawy gęsiówki kaukaskiej o kwiatach białych, rzadziej różowych lub jasnożółtych. Jeżeli wybierzymy inną odmianę gęsiówki to trzeba pamiętać, że nie wszystkie odmiany są odporne na mrozy, a co za tym idzie trzeba je na zimę zabezpieczyć. Na stanowiskach slonecznych i ciepłych dobrze również rośnie różowa mydlnica bazyliowata, kwitnaca do maja do lipca - wtedy większe obszary obsadzone tą roślina wyglądają jak gęsty, różowy dywan. Hutujnia sercowata to ciekawa roślinka o trójkolorowych - czerwono-żółto-zielonych liściach. Może być rośliną okrywową ale trzeba jej zapewnić odpowiednią wilgotność gleby a na zimę mlode roślinki zabezpieczyć agrowłókniną albo przykryć liśćmi lub stroiszem. Można spróbować posadzić, od niedawna uprawiane w naszych ogrodach, floksy śnieżne ale w chłodniejszych regionach Polski może przemarzać. Zabezpieczamy na zimę okrywając gałązkami iglaków lub włókniną. Do okrywania większych obszarów raczej nie nadaje się.


W półcieniu i pod drzewami dobrze będzie rosła koniczyna biała, krwawnik, przetacznik ożankowy, barwinek, bluszcz, konwalia majowa, miodunka, acena drobnolistna, pragnia kuklikowata, skalnica cienista, przylaszczka pospolita, gęsiowka, epimedium pstre, zawilce i bodziszki. Warte są również polecenia fiołki o fioletowych lub białych, intensywnie pachnących kwiatach. Ze względu na płożący pokrój i silne rozrastanie się nadaje się na roślinę okrywową. Można również posadzić w cieniu nawrot czerwonobłękitny ale trzeba pamiętać, że jest to bylina dosyć wysoka albo gajowiec żółty ale trzeba uwzględnić to, że jest to roślina dość ekspansywna.

W miejscach cienistych możemy posadzić brunery wielkolistne o błękitnych kwiatach i sercowatych liściach, karłowate odmiany tawułki oraz jasnotę plamistą. W miejscach silnie zacienionych poradzi sobie na pewno barwinek, bluszcz, konwalia majowa, runianka, tojeść rozesłana, epimedium pstre. Nie przeszkadza im sąsiedztwo drzew ani silne korzenie. Poleca się również na miejsca cieniste kopytnik, szczawik zajęczy, pragnię syberyjską oraz dąbrówkę rozłogową . Największą i w zasadzie całoroczną ozdobą dąbrówki są zimozielne liście zebrane w rozetę. Szczególnie dekoracyjne są liście odmiany Atropurpurea w kolorze brązowopururowym. Dąbrówka rozłogowa tworzy zwarte, rozrastające się kępy i ładnie komponuje się z innymi roślinami. Kwiaty garnatowoniebieskie, drobne, pojawiają się od maja.


Na miejsca podmokłe doskonale nadaje się błękitna niezapominajka błotna, kroplik złoty, tojeść rozesłana, epimedium pstre, które ma dekoracyjne, wybarwiające się wiosną liście oraz ładne kwiaty zakwitające w maju i czerwcu.

Na skarpy doskonale nadają się takie rośliny zadarniające jak przetacznik rozesłany i pagórkowy, rogownica kutnerowata lub floks szydlasty.

Po trzech-czterech latach rośliny zadarniające rozrosną się tworząc zwarty kobierzec a ich pielęgnacja to przede wszystkim podlewanie w okresach suszy oraz ewentulane odchwaszczanie.

Pnacza ogrodowe

pnacza do ogrodu
Pnącza ogrodowe to grupa roślin posiadająca wiele zalet; z reguły nie potrzeba zbyt wiele miejsca aby je zasadzić a do tego ich siła wzrostu jest duża. Są nie tylko dekoracyjne ale i użyteczne: doskonale sprawdzają się jako żywy parawan gdy chcemy coś zasłonić lub odgrodzić.
Więcej informacji o pnaczach do ogrodu...

OGRÓD ANGIELSKI

ogrodnik -  ogród angielski, ogrody w stylu angielskim
Cechą charakterystyczną ogrodów angielskich jest dążenie do odwzorowania elementów występujacych w naturze, swoboda oraz pewna dawka romantyzmu. W ogrodzie naturalnym powinny przeważać zielone trawniki, nieregularne kształty rabat, kręte ścieżki oraz kępy trwałej roślinności.
Więcej o ogrodach angielskich...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Galerie zdjęć:

Galeria roślin nazwy A-E

Galeria roślin nazwy F-J

Galeria roślin nazwy K-M

Galeria roślin nazwy N-R

Galeria roślin nazwy S-Ż

Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje

Galeria roślin pokojowych

SKALNIAK

ogrodnik -  skalniak, rośliny na skalniak zakładanie skalniaka
Ogródki skalne należą obecnie do najpopularniejszych elementów ogrodów przydomowych a zakładanie i pielęgnacja alpinarium może dać wiele satysfakcji. Należy też podkreślić, że piękno wielu roślin uwydatnia się dopiero w zestawieniu z kamieniami. Więcej w artykule: Skalniak - zakładanie i pielęgnacja.

Inne porady ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...


ŚCIÓŁKOWANIE GLEBY

ściółka, materiały na ściółkę, ściółkowanie gleby

Zabieg ten polega na przykryciu powierzchni gleby materiałem ściółkowym w celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności, ciepła i ochrony przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych oraz zapobiega zmianom temperatury podłoża.
Więcej na temat ściółkownaia gleby...

TRAWY OZDOBNE

ogrodnik -  trawy ozdobne, rosliny wieloletnie, trawy, na rabaty
Ozdobą tej grupy roślin są ksztlały i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody. Więcej w artykule: Trawy ozdobne.

WRZOSOWISKO

wrzosowisko, rośliny krzewiaste łatwe w uprawie, wrzos, wrzosy, krzewy ogrodowe, krzewy ozdobne
Wrzosowisko może być oryginalnym elementem kompozycji ogrodu a najlepszą porą do zakładania, jeżeli dysponujemy roślinami w doniczkach, jest okres gdy kwitną wrzosy bo od razu można ocenić efekty. Najefektowniej wrzosowisko wygląda na terenie łagonie pochylonym lub lekko pofałdowanym.
Więcej w artykule: Wrzosowisko - zakładanie i uprawa.

NAWOŻENIE ROŚLIN
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat nawożenia roślin...

OGRÓD FRANCUSKI

ogrodnik -  ogród francuski, ogrody w stylu francuskim
Ogród w stylu francuskim to przestrzeń dokładnie ujęta w ścisłe ramy. W ogrodach w stylu francuskim natura jest całkowicie podporządkowana myśli człowieka, prawie każdy fragment to starannie wyreżyserowana sceneria.
Więcej o ogrodach francuskich...

RABATY BYLINOWE

ogrodnik -  rabaty bylinowe, rosliny wieloletnie, byliny, na rabaty
Byliny doskonale nadają się do każdego ogrodu a do tego mają wiele zalet - przede wszystkim nie trzeba ich co roku wysiewać na nowo. Są to rośliny wieloletnie o niezdrewniałych pędach mogące kwitnąć i wytwarzać nasiona corocznie, przez wiele lat.
Więcej w artykule: Rabaty bylinowe.

GLEBA RODZAJE I SPOSOBY ULEPSZANIA GLEBY
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
więcej na temat gleby...



SADZENIE ROŚLIN
Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych.
więcej na temat sadzenia roślin...

OGRODOWI TWARDZIELE

ogrodnik -  ogrodowi twardziele, rośliny na każdą glebę
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce ale jest też wiele takich, które mogą rosnąć praktycznie w każdej glebie. Jeżeli nie mamy zbyt wiele czasu lub ochoty na skomplikowane zabiegi ulepszania gleby warto się ta grupą roślin zainteresować. Część z wymienionych roślin ma co prawda swoje preferencje ale są one na tyle wytrzymałe, że można spróbować hodować je nawet jeżeli nasza gleba jest nieco gorsza.
Więcej o ogrodowych twardzielach...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook