ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Byliny Iglaki Woda Cebulki Skalniak Dodatki ogrodowe Galeria roślin Wystawy ogrodnicze Rośliny pokojowe Balkony i tarasy Porady Ekologiczny ogród Gleba Ogród użytkowy Style ogrodowe Zabiegi pielęgnacyjne Galeria ogrodowa Fb

OGRODOWE ORYGINAŁY CZYLI ROŚLINY DZIWNE, NIETYPOWE I RZADKO SPOTYKANE

Przyroda potrafi być bardzo pomysłowa i zaskakiwać swomi rozwiązaniami a czasami ma się wrażenie, że puszcza do nas perskie oko. Wiele ciekawych, niezwykłych, czasem zabawnych i oryginalnych roślin możemy uprawiać na swoich ogródkach czy działkach.

gunera olbrzymia, niezwykłe rośliny, ogrodowe oryginały, dziwnie wyglądające rośliny, rzadko spotykane w ogrodach rośliny

Gunera olbrzmia - majestatyczna bylina - jej liści mogą mieć nawet 2 metry średnicy

Istnieje znanych, pospolitych roślin, w nietypowych odmianach i tak np. przyzwyczajeni do tego, że niezapominajki są niebieskie jesteśmy nieco zdziwieni widząc niezapominajki w wersji rózowej czy białej. Podobnie z magnoliami - najczęściej te piękne rośliny wydają białe, różowe lub fioletowe kwiaty ale wyhodowano również magnolie brooklińską o pięknie pachnących kwiatach w żółtym kolorze. Inną ciekawą roślinką jest konwalia - odmiana o nazwie Rosea o baldoróżowych dzwoneczkach. Podobnie jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że fiołki mają kwiaty w kolorze fiołkowym ale fiołek motylkowy ma kwiaty białe.


Takich przykładów nietypwych wersji znanych roślin jest więcej i tak mamy czarne i żółte maliny, derenie o owocach przypominających maliny, dynie o owocach jak gruszki i wiele, wiele innych.


Parada ogrodowych, roślinnych oryginałów :

Gunera olbrzymia czyli trochę dżungli w ogrodzie - ta ogromna bylina o liściach, które mogą mieć nawet 2 m średnicy i ogromne kwiatostany, pochodzi z Brazylii. Z tego powodu powinna zimować w pomieszczeniach. Starsze egzemplarze mogą zimować w gruncie ale wymagają starannego okrycia. Roślina dobrze wygląda posadzona w pobliżu większego zbiornika wodnego.

Cieczynianka wiosenna o zielonych kwiatkach - tak naprawdę kwiaty ciesznianki to żółte, bardzo drobne kwiaty zebrane w główkowaty baldaszek, podparty poziomo pięcioma, trzykrotnie dłuższymi podsadkami. Całość robi wrażenie jednego kwiatu o zielonych płatkach z żółtym środkiem. Kwitnie w kwietniu i maju, lubi miejsca półcieniste i cieniste.

Celozja grzebieniasta o kwiatostanach w kształcie koguciego grzebienia - kwiaty celozji są drobniutkie ale zebrane w zbite kłosy osadzone na szczytach pędów. Kłosy tworzą zwartą masę na zgrubiałym, rozszerzonym i ukształtowanym w postaci koguciego grzebienia osadniku. Barwy kwiatów są czyste i żywe: łososiowe, różowe, żółte, amarantowe lub purpurowoczerwone. Celozje są delikatnymi roślinami, potrzebują ciepłego i zacisznego stanowiska. Mają też spore wymagania co do gleby i nasłonecznienia. Kwitną od lipca do pierwszych przymrozków.

Kroplik, figlarz o piegowatych kwiatach - dzwokowate kwiaty kroplika wyrastają z kątów liści o różnych ciepłych barwach, w ciemne plamki. Najczęściej są to kwiaty żółte, kremowe, różowawe lub pomarańczowe z brązowymi lub bordowymi plamkami. Ta zabawnie wyglądająca roślinka nie jest zbyt trudna w uprawie a ma szerokie zastosowanie, może być uprawiana zarówno na rabatach jak i w skrzynkach na balkonach i tarasach.


Modunka pstra o kwiatach zmieniających kolor w trakcie kwitnienia - kwiaty miodunki wyrastają na pędach zakończonych kwiatostanem o kwiatach początkowo koralowo-czerwonych a po rozwinęciu zmieniają się na kolor różowy, jasnoniebieski lub fioletowy. Na jednym kwiatostanie są zwykle kwiaty o lejkowatych kielichach w różnych kolorach. Roślina tworzy gęste, zadarniające kępki. Niezwykłe są równiaż liście miodunki pstrej - ciemnozielone, nakrapiane w kontrastujące, białosrebrzyste plamy.

Warzywo na bukiety i klomby czyli kapusta ozdobna - ma wewnetrzne, kędzierzawe i ułożone w rozerki, wybarwione liście. Barwa liści od białej, kremowej przez seledynową, różową, bordową do ciemnofioletowej. Ma nieco egzotyczny wygląd choć nie wszytkim musi się podobać. Najbardziej dekoracyjna w okresie od października do grudnia, dobrze wygląda nawet przy przymrozkach. Może być wykorzystana na rabatach ale też do sadzona w pojemnikach - do ozdoby jesiennych balkonów i tarasów. Często wykorzystuje się je na kolmbach miejskich i rabatach parkowych obsadzając nimi puste miejsca po wiosennych i letnich kwiatach. Kapusty ozdobne są też wykorzystywane w bukieciarstwie jako kwiat cięty.

Tawułki o kwiatostanach jak kolorowe miotełki - mają kwiaty o wąskich płatkach i kuleczkowatych pylnikach, barwy białej, pasteloworóżowej, liliowoczerwonej lub karminowej, zebrane w kłosy a te we wiechy. Lekkie i puszyste kwiatostany są duże, czasem nawet półmetrowe, osadzone na wierzchołkach prostych pędów. Roślina doskonała na obsadzenie wilgotnych, półcienistych i cienistych miejsc w ogrodzie, może rosnąć w pobliżu zbiornikow wodnych.

Milorząb dwuklapowy - liściaste dziwadło - miłorzęby to jedne z najciekawszych roślin - są żywą skamieliną - występował już na ziemi przed 1250 milionami lat.
Jest jedynym drzewem liściastym należącym do roślin nagozalążkowych. Z tego względu uważany jest za ogniwo łączące paprotniki z drzewami iglastymi. Ciekawy jest też oryginalny kształt liści przypominający wachalarze. To jeszcze nie koniec dziwactw tej rośliny. Jest drzewem dwupiennym, owocującym dopiero po wielu latach uprawy. Na roślinach żeńskich pojawiają się owoce przypominające mirabelki i wydające nieprzyjemny zapach zjełczałego masła. Białe jądro nasiona tego owcu jest uważane w Chinach za przysmak. Do tego milorząb jest rośliną długowieczną - może żyć nawet 4000 lat.


Kuflik - krzew o kwiatach jak szczotka do butelek - czerwone kwiaty kuflika skupione w gęste kłosy o długości do 10 cm o charakterysycznych, długich i cieńkich pręcikach, wystających daleko poza okwiat, co sprawia, że kwiatostan przypomina wyglądem szczotkę do mycia butelek. Kwiatostany wyrastają na szczytach pędów. Roślina kwitnie od lipca do września. Zimą przechodzi okres spoczynku i wtedy należy jej zapewnić temperaturę 5-10 st.C, dużo światła i świeżego powietrza.

Kielichowiec wonny - krzew o smakowitym zapachu truskawek -Kwiaty kielichowca pachną bardzo przyjemnie a zapach przypomina dojrzałe truskawki, choć może też się kojarzyć z zapachem dojrzałych jabłek, bananów czy anasa. Zapach i jego intensywność zależy od odmiany a nawet pojedyńczego osobnika. Podobnie pachnie kora, liście i korzenie rośliny.

Dla kontrastu inna roślina:

Szachownica cesarska - roślina cebulwa o dość paskudnym zapachu - Roślina jest piekna ale zapach bywa określany różnie : od wersji łagodnej : zapach czosnku, poprzez lisi zapach czy zapach gazu albo mokrego futra aż do wersji ostrej - zapach skunksa. Warto ją jednak sadzić w ogrodzie i to w większych ilościach bo właśnie ren zapach odstrasza myszy, nornice i krety.

Czosnek Krzysztofa jak obiekt kosmiczny - kuliste kwiatostany tego czosnka ozdobnego mogą mieć średnicę nawet do 20 cm i złożone są z z 80-100 fioletowych kwiatków w kształcie gwiazdek. Nadaje się na kwiat cięty i suche bukiety a także na rabaty i sklaniaki. Kwitnie w czerwcu i lipcu.


Obuwik, rodzimy stroczyk o kwiatku w kształcie trzewika - Taki kształt kwiatu a właściwie jego warżki to pułapka dla owadów. Kwiaty nie zawierają nektaru ale wydzielają zapach cytryny i wanilii, którym wabią owady. Zwabione owady wchodzą do środka warżki i zapylają pyłkiem przyniesionym z innego kwiatka. Czasem jest to pułapka śmiertelna bo nie wszystkim owadom udaje się wydostać z pułapki. Trzeba pamiętać, że rosnące w stanie naturalnym obuwiki są objęte całkowitą ochrona jako gatunek zagrożony. Jeżeli chcemy taką rośline mieć w ogrodzie powinniśmy ją kupić w szkółce wraz z certyfikatem nabycia.

To jeszcze nie wszystkie ogrodowe oryginały - temat będzie rozwijany !
OGRODOWE ZMARZLAKI

grodowe zmarzlaki, rośliny wrażliwe na sniskie temperatury, rosliny egzotyczne, na balkony i tarasy, zimowanie roślin, kuflik, kufliki, datura, bieluń drzewiasty, anielskie trąbki, fuksja, ułanka, sunsaville, kufea hyzopolistna, złocień krzewiasty
Wiosną wybraliśmy się na wystawę ogrodniczą albo tylko co centrum ogrodniczego, zobaczyliśmy jakiś roślinny oryginał, ktorego jeszcze nie mieliśmy, skusła nas uroda nieznanej rośliny a jeszcze na dodatek sprzedajacy zapewnił, że jak zabezpieczymy to zime przetrzyma. Pod koniec jesieni przychodzi pora na chwilę prawdy : które z naszych nowch roślin mogą jednak naszego klimatu nie wytrzymać...
Więcej o ogrodowych zmarzlakach...

MIEJSCE DO SIEDZENIA W OGRODZIE

miejsce do siedzenia w ogrodzie
Większości z nas ogród kojarzy się przede wszystkim z relaksem. Najczęściej obsadzmy go kwiatami, krzewami i drzewami ozdobnymi. Aby nasz ogród czy taras wygladał estetycznie i był przyjemnym miejscem do spędzania czasu warto pomyśleć o aranżacji miejsca do siedzenia i zakupie mebli ogrodwych czy przynajmniej ławeczki ogrodowej.
Więcej o miejscu do siedzenia w ogrodzie...

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

GLEBA RODZAJE I SPOSOBY ULEPSZANIA GLEBY
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
więcej na temat gleby...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Galerie zdjęć:

Galeria roślin nazwy A-E

Galeria roślin nazwy F-J

Galeria roślin nazwy K-M

Galeria roślin nazwy N-R

Galeria roślin nazwy S-Ż

Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje

Galeria roślin pokojowych

Inne porady ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...


Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania.

Ogrody, parki
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Warto wykorzystać letni czas i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Jest wiele obiektów do zwiedzania - ogrody botaniczne, arboreta, parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok - np. Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach czy Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy. Na pewno wizyta w takich miejscach poprawi nastrój i pozwoli się zrelaksować.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...

ŁĄKA KWIETNA
Ogrody, zdjęcia, łąka kwietna, zakladanie łąki kwietnej w ogrodzie
Pielęgnacja trawnika, a szczególnie częste koszenie może wydawać się niektórym właścicielom ogrodów zbyt uciążliwe. Czasem ukształtowanie terenu (np. skarpa) uniemożliwia założenie typowego trawnika. Wtedy zamiast tego można założyć łąkę kwietną. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt dużo czasu na pielęgnację ogrodu, albo nie chcą ponosić zbyt dużych kosztów, jakie niesie jednak za sobą utrzymanie w dobrym stanie trawnika. Zwolennikami kwietnej łąki będą też osoby o ekologicznym nastawieniu do przyrody.
więcej na temat łąki kwietnej...

WODA W OGRODZIE CZYLI STAW LUB OCZKO WODNE

ogrodnik -  balkony, rośliny na balkony, urządzanie tarasu
Oczko wodne może być niezwykłą ozdobą ogrodu, jednak tylko wtedy gdy zostało właściwie zaprojektowane, wykonane a w końcu systematycznie pielęgnowane.
Więcej o akcentach wodnych w ogrodzie...

Ozdobne pędy, owoce i liście

ogrodnik -  rośliny o ozdobnych pędach, owocach i liściach
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach.
Więcej w artykule: Ozdobne pędy, owoce i liście..

OŚWIETLENIE W O OGRODZIE

oswietlenie w ogrodzie, lampy latarnie o swietlenie LED
Wieczorem ogród może wyglądać też efektownie - odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła nie tylko stworzy niepowtarzalny nastrój ale też może ukazać jego drugie oblicze. Przy okazji różnego rodzaju źródła światła ułatwiają poruszanie się po terenie oraz odstraszają intruzów.
Więcej o oświetleniu w ogrodzie...

OGRÓD ANGIELSKI

ogrodnik -  ogród angielski, ogrody w stylu angielskim
Cechą charakterystyczną ogrodów angielskich jest dążenie do odwzorowania elementów występujacych w naturze, swoboda oraz pewna dawka romantyzmu. W ogrodzie naturalnym powinny przeważać zielone trawniki, nieregularne kształty rabat, kręte ścieżki oraz kępy trwałej roślinności.
Więcej o ogrodach angielskich...

OGRÓD FRANCUSKI

ogrodnik -  ogród francuski, ogrody w stylu francuskim
Ogród w stylu francuskim to przestrzeń dokładnie ujęta w ścisłe ramy. W ogrodach w stylu francuskim natura jest całkowicie podporządkowana myśli człowieka, prawie każdy fragment to starannie wyreżyserowana sceneria.
Więcej o ogrodach francuskich...

SZKODNIKI ROŚLIN OGRODOWYCH

ogrodnik - rośliny rośliny, szkodniki roślin ogrodowych, ogród użytkowy
Nie każdy mieszkaniec naszego ogrodu jest pożądany. Wiele mniejszych lub większych żyjatek to nieproszni goscie, którzy mogą poczynić wiele szkód wśród roślin użytkowych i ozdobnych. Jeżeli najazd szkodników przybiera rozmiary klęski żywiołowej i zmienia się w koszmar spędzajacy sen z oczu, nawet najbardziej pokojowo usposobiony ogrodnik musi przystąpić do walki. Zwycięstwo zależy od stopnia poznania przeciwnika i konsekwencji w zwalczaniu szkodnika a jeszcze lepiej zapobieganiu niechcianym wizytom.
Więcej o szkodnikach roślin ogrodowych...

OGRÓD JAPOŃSKI

ogrodnik - amator, ogród japonski, ogrody w stylu japonskim
Tworzenie ogrodów było uważane w Japonii za odrębną dziedzinę sztuki taką jak malarstwo czy literatura, z tym że człowiek nie jest uważany za twórcę ogrodu ale za jego współtwócę bo drugim elementem jest przyroda - nie tylko kształtuje ogród ale też go zmienia pod wpływem pór roku i pogody.
Więcej o ogrodach japońskich...CIĘCIE DRZEW I KRZEWÓW
Jednym z podatawowych zabiegów ogrodniczych, które musi wykonać od czasu do czasu właściciel ogrodu czy działki jest cięcie drzew i krzewów. Większość gatunków drzew i krzewów wymaga do dobrego wzrostu, kwitnienia czy owocowania regularnego cięcia. Każdy gatunek roślin wymaga odpowiedniej pory cięcia (zobacz kalendarz cięcia drzew i krzewów). Nie bez znaczenia jest też pogoda...
więcej na temat cięcia...

NAWOŻENIE ROŚLIN
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat nawożenia roślin...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook