Najpiekniejsze rośliny pokojowe

Rosliny pokojowe, rośliny doniczkowe, galeria zdjęc, pielegnacja, choroby i szkodnikiOGRÓD JAPOŃSKI
Ogrodami w stylu japońskim można się zachwycić ale też znaleźć w nich spokój, odpoczynek i ukojenie. Są to głęboko przemyślane dzieła sztuki a zarazem przyrody. Są to zminiaturyzowane i wyidealizowane krajobrazy, często abstracyjne i stylizowane.
więcej...OGRÓD FRANCUSKI

W ogrodzie francuskim wszystko jest starannie zaplanowane; położenie tarasów, fontann, rzeźb, równe ścieżki i aleje, sztuczne jeziora, dywanowe rabaty o geometrycznych kształtach, równo przystrzyżone drzewa i krzewy.
więcej...OGRÓD UŻYTKOWY

Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu.
więcej...LWIE PASZCZE

rośliny jednorocze wyżlin lwia paszcza
Dwuwargowe kwiaty zebrane w kłosy. Kwiaty mają zabawny, charakterystyczny kształt - po naciśnięciu szeroko się otwierają i kojarzą się z paszczą zwierzęcia. Atrakcyjne są również kolory kwiatów - czyste i urozmiacone - występują wszystkie barwy oprócz niebieskiej i fiotetowej.
Więcej ...OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.

Sprawdź indeks haseł...

STYLE OGRODOWE - WIEJSKIE OGRODYogród wiejski, ogrody w stylu wiejskim, urządzanie ogrodu, wiejskie aranżacje z roślin, galeria ogrodowa

Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi. Nic nie stoi na przeszkodzie aby taką wiejską, romantyczna aurę stworzyć we własnym ogrodzie, niezależnie od jego rozmiaru - trzeba jedynie starannie dobrać rośliny i odpowiednie dodatki. Typowy ogród wiejski łączy funkcje dekoracyjne i użytkowe : rosną w nim nie tylko bujne kwiaty i krzewy ozdobne ale też i drzewa oraz krzewy owocowe, są grządki warzywne i ziołowe. W wiejskim ogródku stale coś się dzieje - kwitną i dojrzewają owoce i warzywa, zmienia się kolorystyka kwiatów.
Powinno się w nim znaleźć też miejsce do wypoczynku : drewniana altana lub ławka, meble ogrodowe drewniane lub wiklinowe.
Trawnik uzupełniamy ścieżkami wykonanymi z tradycyjnych materiałów takich jak żwir, klinkier lub kamień naturalny. Zamiast trawnika można urządzić kwietną łąkę a teren ogrodu otoczyć płotem - najlepiej będzie pasował płot z drewnianych sztachet albo wyplatany z wikliny lub wymurowany z kamienia. Jeżeli ogród otoczony jest płotem z przęseł metalowych to lepiej zamaskować go bujną roślinnością.

Rośliny do ogrodu wiejskiego

W ogrodzie w stylu wiejskim rosną zarówno rośliny użytkowe jak i te które go zdobią, tak więc oprócz grządek warzywnych i ziołowych jest w nim wiele roślin kwitnących od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Najbardziej do tego typu ogrodu pasują kwiaty jednoroczne i dwuletnie takie jak: malwy, słoneczniki, łubiny, maki, nasturcje, nagietki, aksamitki, naparstnice, staromodne goździki brodate, onętki, tytoń ozdobny. W doniczkach można posadzić pelargonie, petunie, rumianki, lobelie i werbeny.

ogród wiejski, rośliny do ogrodu w stylu wiejskim, ogrodnik amator

Słonecznik, hortensje bukietowe, petunie i pelargonie posadzone w pobliżu studni od razu kojarzą się beztroskim, letnim nastrojem wiejskiego ogrodu. Teren wokoło i ścieżki wyłożono kamieniami. Okolice studni można co roku inaczej aranżować. Zielone tło stanowią rosnące w pobliżu choinki. Słoneczniki uprawia się jako rośliny ozdobne a zarazem i użytkowe. Nadają się na kwiat cięty, są też roślinami miododajnym.


Styl ogrodu wiejskiego można uzyskać sadząc kolorową miesznakę dobrze znanych a czasem i już zapomnianych bylin z babcinego ogródka. Należą do nich wysokie, błękitne ostróżki, przymiotno ogrodowe, bodziszki, pachnące floksy wiechowate, firletki, piwonie, kocimiętki, przywrotniki, pachnąca lawenda, tojeść kropkowana, krwawnica pospolita i krwawniki, różne odmiany dzwonków, goździków. Jesienią zakwitnie aster gawędka, wrzos, wrotycz, nawłoć i złocienie.ogród wiejski, rośliny do ogrodu w stylu wiejskim, ogrodnik

Zestawienie starego ula z kępą dorodnych ostróżek to kolejny przykład jak niewiele trzeba aby poczuć wiejski klimat. Pocięte gałęzie drzew wykorzystano na płotek, dziecinnie łatwy do wykonania. Ostróżki dobrze też wygladają przy ścianie domu lub przy ogrodzeniu. Na rabatach bylinowych warto je łączyć tawułkami, margerytkami, rudbekiami i dzielżanem czy gailardią, które to kwiaty też pasują do sielskich ogrodów.

Całość doskonale uzupełnią różnokolorowe dalie. Do takiego ogrodu pasują także lilie - szczególnie lilia biała oraz mieczyki.


ogród wiejski, rośliny do ogrodu w stylu wiejskim, ogrodnik

W większych wiejskich ogrodach można zaplanować dużą, naturalnie ukształtowana rabatę o niereguarnym brzegu. Na zdjęciu widać, że zostały wmieszne kwiaty jednoroczne i byliny kwitnące latem. Razem posadzono aksamitki, lawendę, dalie, rudbekie i floksy.

Nie może zabraknąć tu też krzewów charakerysycznych dla wsi - pachnących lilaków i biało kwitnących jaśminowców, kaliny, hortensji oraz oczywiście róż i powojników. Z róż najlepiej wybrać stare odmiany oraz róże pnące. Pasować do takiego ogrodu będzie też jarzębina i czarny bez.

Charaktrystyczne dla ogrodów wiejskich dodatki:

Klimat ogrodu wiejskiego oprócz odpowiednio dobranych roślin tworzą dodatki. Becenne są stare sprzęty, które wygrzebane z zakamarów i odpowiednio wyeksponowane mogą przeżyć swoja drugą młodość.


ogród wiejski, rośliny do ogrodu w stylu wiejskim, ogrodnik

Stary sprzęt rolniczy i naczynia służą jako dekoracja i kwietnik. Na trawie leży jakby przypadkiem upuszczony dzbanek, w donicach posadzono zioła a całość otoczona jest kwitnącymi pelargoniami. Kompozycja jakby żywcem wyjęta z babcinego ogródka na wsi.
Zdjęcie wykonano na wiosennej wystawie kwiatów w Parku Śląskim.

Dobrze będą wyglądały gliniane doniczki i inne gliniane naczynia, wiklinowe kosze a jako zbiornik na deszczówkę odpowiednia będzie drewniana beczka. Wejście do ogrodu może otaczać drewniana pergola obsadzona pnącymi różami lub innymi pnączami.


ogród wiejski, rośliny do ogrodu w stylu wiejskim, ogrodnik

Wóz drabiniasty z dyszlem załadowany doniczkami z kwitnącymi letnimi kwiatami może służyć za ruchomy kwietnik. Również same koła z wozu mogą być ciekawą dekoracją.
Zdjęcie wykonano na wiosennej wystawie kwiatów w Parku Śląskim.

Najważniejszy jest materiał z jakiego zostały wykonane sprzęty: powinno to być drewno, wiklina, kamień i glina. Nie pasuje do wiejskiego ogrodu beton i metal - z małymi wyjątkami, bo na przykład stara metalowa konewka jak najbardziej pasuje. Tak urządzony ogród na pewno będzie cieszył od wiosny do początku zimy, kiedy to na jakiś czas straci nieco na urodzie.

Ciekawostka:
Wiele urokliwych aranżacji w wiejskim stylu można podziwiać w Ogrodzie Parafialnym w Bujakowie (woj. śląskie) gdzie wykonano część zdjęć umieszczonych w artykule.

Zobacz także :
Ogród w stylu francuskim , Ogród w stylu japońskimNawożenie roślin
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat
nawożenia roślin ...SADZENIE ROŚLIN

Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych.

SZKODNIKI ROŚLIN OGRODOWYCH
szkodniki roślin ogrodowych, ogród użytkowy
Nie każdy mieszkaniec naszego ogrodu jest pożądany. Wiele mniejszych lub większych żyjatek to nieproszni goscie, którzy mogą poczynić wiele szkód wśród roślin użytkowych i ozdobnych. Jeżeli najazd szkodników przybiera rozmiary klęski żywiołowej i zmienia się w koszmar spędzajacy sen z oczu, nawet najbardziej pokojowo usposobiony ogrodnik musi przystąpić do walki. Zwycięstwo zależy od stopnia poznania przeciwnika i konsekwencji w zwalczaniu szkodnika a jeszcze lepiej zapobieganiu niechcianym wizytom.
Więcej o szkodnikach roślin ogrodowych...Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2021

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021


Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych
TEMATY NA MAJ

PARADA RÓŻANECZNIKÓW I AZALII
Ogrody, maj różaneczniki i azalie

Różaneczniki i azalie należące do rodzaju Rhododenron to bez wątpienia jedne z najefektowniej kwitących krzewów. Jako rośliny z grupy wrzosowatych majĄ pewne specyficzne wymagania - jeśli zostaną one spełnione to w maju odwdzięczą się pięknymi kwiatami.
Doskonale komponują się z innymi roślinami, są żelaznym punktem wszystkich wiosennych targów i wystaw ogrodniczych. więcej zdięć różaneczników i azalii ...

SADZIMY LETNIE KWIATY CEBULOWE
Ogrody,  sadzimy letnie kwiaty cebulowe Ogrody,  sadzimy letnie kwiaty cebulowe Ogrody,  sadzimy letnie kwiaty cebulowe Ogrody,  sadzimy letnie kwiaty cebulowe

Większość letnich kwiatów cebulowych i bulwiatych bardzo efektownie kwitnie - jeżeli chcemy wprowadzić trochę żywych kolorów i egzotyki do ogrodu to te rośliny na pewno się sprawdzą. Jedyną ich wadą jest to, że muszą być przechowywane przez zimę w pomieszczeniach.
Cebule i bulwy kwitnące latem sadzi się na wiosnę (wyjątkiem są lilie) a ponieważ z reguły są wrażliwe na mrozy muszą być wykopywane po pierwszych przymrozkach. Najczęściej, z roślin cebulowych i bulwiastych kwitnących latem, sadzi się w ogrodach popularne mieczyki i dalie. Do mniej znanych letnich kwiatów cebulowych i bulwiastych należą: kanny (pacioreczniki), tygrysówki pawie, krokosmie, psi ząb, szczawik Deppego, acidantery dwubarwne, liatry kłosowe, zawilce wieńcowate, homerie czy iksje. Większość letnich kwiatów cebulowych to rośliny okazałe o wyrazistych barwach, tworzace mocne akcenty w ogrodzie.
więcej kwiatach cebulowych i bulwiastych kwitnących latem...

SĄSIEDZTWO ROŚLIN
Ogrody, wysiewy, sąsiedztwo roślin

Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie.
więcej na temat sąsiedztwa roślin...

Porady ogrodnicze :

ogrodnik-amator.pl 


AKTUALNOŚCI
I NOWOŚCI

Alfabetyczny spis roślin ogrodowych

Łacińskie
nazwy roślin


Angielskie
nazwy roślinParki, ogrody i rezerwaty - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania

Ogrody, parki i rezerwaty, ciekawe miejsca do zwiedzania

Piękne ogrody Europy - Ogrody tarasowe w Książu - Polska


Malwa, królowa wiejskiego ogrodu

malwa, ogrody  wiejskie
Najczęściej uprawia się malwy w ogrodach wiejskich, w dużych ogrodach nadaje się do tworzenia większych grup, w mniejszych można ją sadzić jako osłony przy ogrodzeniach, murach i wejściach.
DZWONEK OGRODOWY

dzwonek ogrodowy, ogrody wiejskie romantyczne naturalistyczne

Jak wszystkie dzwonki ma trochę staromodny wdzięk - dobrze wyglądają w towarzystwie innych roślin w stylu retro np. z różami historycznymi.

Więcej ...Pelargonie pasiaste

rośliny doniczkowe kwitnące pelargonie pasiaste
Nazwa pelargonii pochodzi od greckiego słowa pelargos czyli bocian i wzięła się od kształtu owoców rośliny przypominajacych dziób bociana.
Aster gawędka

Aster gawędka, ogrody naturalistyczne, wiejskie
Aster gawędka, rodzima roślina, nadaje się do ogrodów naturalistycznych i w stylu wiejskim.
Ostróżka ogrodowa

kwiaty letnie, byliny, ostróżka ogrodowa


Kwiaty w różnych odcieniach niebieskiego koloru, o średnicy 4-6 cm, pojedyńcze lub pełne, z charakterystyczną ostrogą, zebrane są w długie, zwykle półmetrowe groniaste kwiatostany, osadzone na długich, prostych pędach. Są też odmiany ostróżki ogrodowej o kwiatach białych lub różowych.


Kocanki ogrodowe

rośliny jednoroczne , kocanki ogrodowe
Suche, błyszczące kwiatostany barwy białej, żółtej, pomarańczowej, czerwonej, różowej lub brązowej.

rośliny jednoroczne , słonecznik
Ogromne, tarczowate kwiaty, najczęściej z koszyczkami kwiatowymi pojedyńczymi, z długimi, zwykle żółtymi kwiatami języczkowatymi i brunatnymi kwiatami rurkowatymi. Istnieją też odmiany ozdobne o mniejszych, lecz bardziej efektownych kwiatach, żółtych, pomarańczowych lub pururowobrązowych.
Więcej ...Zioła w ogrodzie

Zioła w ogrodzie, rośliny pachnące
Zastosowanie najpopularniejszych ziół, uprawa, zbiory i przechowywanie zół.
Agaleria, ciekawe linki, przydatne strony
Ciekawe strony, przydatne liki, katalog stron internetowych
Strony zawsze pod ręką: serwisy informacyjne, kursy walut, rozkład jazy pkp, pogoda, program tv...

więcej ciekawych linków...


Katalog stron o tematyce turystycznej

Ciekawe strony, przydatne liki, katalog internetowych stron turystycznych
INTERVAC, agroturystyka, internetowe przewodniki turystyczne, biura podróży, serwisy hotelarskie, noclegi, strony podróżników.
Strona główna    Drzewa    Krzewy    Kwiaty    Dodatki    Porady ogrodnicze    Wiosna    Lato    Jesień    Zima Aktualności i nowości 
Galeria roślin    Galeria ogrodowa    Galeria drzew    Galeria krzewów    Galeria roślin cebulowych i bulwiastych    Galeria roślin pokojowych   
Aksamitki    Hortensje    Magnolie    Lawenda    Lilie    Tulipany    Róże    Powojniki    Storczyki   
Ogród od A do Z - indeks haseł    Wystawy i targi ogrodnicze 2020    Parki, ogrody i rezerwaty