ogrodnik-amator
MENU STRONA GŁÓWNA WIOSNA LATO JESIEŃ ZIMA DRZEWA KRZEWY KWIATY PNĄCZA TRAWY ZIOŁA WODA SKALNIAK DODATKI OGRODOWE PORADY OGRODNIKA GALERIA ROŚLIN WYSTAWY OGRODNICZESTYLE OGRODOWE - OGRÓD WIEJSKI

Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi. Nic nie stoi na przeszkodzie aby taką wiejską, romantyczna aurę stworzyć we własnym ogrodzie, niezależnie od jego rozmiaru - trzeba jedynie starannie dobrać rośliny i odpowiednie dodatki.

ogród wiejski, ogrody w stylu wiejskim, urządzanie ogrodu, wiejskie aranżacje z roślin, galeria ogrodowa

Wiejskie klimaty w ogrodzie.

Typowy ogród wiejski łączy funkcje dekoracyjne i użytkowe : rosną w nim nie tylko bujne kwiaty i krzewy ozdobne ale też i drzewa oraz krzewy owocowe, są grządki warzywne i ziołowe. W wiejskim ogródku stale coś się dzieje - kwitną i dojrzewają owoce i warzywa, zmienia się kolorystyka kwiatów.
Powinno się w nim znaleźć też miejsce do wypoczynku : drewniana altana lub ławka, meble ogrodowe drewniane lub wiklinowe.
Trawnik uzupełniamy ścieżkami wykonanymi z tradycyjnych materiałów takich jak żwir, klinkier lub kamień naturalny. Zamiast trawnika można urządzić kwietną łąkę a teren ogrodu otoczyć płotem - najlepiej będzie pasował płot z drewnianych sztachet albo wyplatany z wikliny lub wymurowany z kamienia. Jeżeli ogród otoczony jest płotem z przęseł metalowych to lepiej zamaskować go bujną roślinnością.

Rośliny do ogrodu wiejskiego

W ogrodzie w stylu wiejskim rosną zarówno rośliny użytkowe jak i te które go zdobią, tak więc oprócz grządek warzywnych i ziołowych jest w nim wiele roślin kwitnących od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Najbardziej do tego typu ogrodu pasują kwiaty jednoroczne i dwuletnie takie jak: malwy, słoneczniki, łubiny, maki, nasturcje, nagietki, aksamitki, naparstnice, staromodne goździki brodate, onętki, tytoń ozdobny. W doniczkach można posadzić pelargonie, petunie, rumianki, lobelie i werbeny.

ogród wiejski, ogrody w stylu wiejskim, urządzanie ogrodu, wiejskie aranżacje z roślin, galeria ogrodowa
Wokół studni.
Słonecznik, hortensje bukietowe, petunie i pelargonie posadzone w pobliżu studni od razu kojarzą się beztroskim, letnim nastrojem wiejskiego ogrodu. Teren wokoło i ścieżki wyłożono kamieniami. Okolice studni można co roku inaczej aranżować. Zielone tło stanowią rosnące w pobliżu choinki. Słoneczniki uprawia się jako rośliny ozdobne a zarazem i użytkowe. Nadają się na kwiat cięty, są też roślinami miododajnym.

Styl ogrodu wiejskiego można uzyskać sadząc kolorową miesznakę dobrze znanych a czasem i już zapomnianych bylin z babcinego ogródka. Należą do nich wysokie, błękitne ostróżki, przymiotno ogrodowe, bodziszki, pachnące floksy wiechowate, firletki, piwonie, kocimiętki, przywrotniki, pachnąca lawenda, tojeść kropkowana, krwawnica pospolita i krwawniki, różne odmiany dzwonków, goździków. Jesienią zakwitnie aster gawędka, wrzos, wrotycz, nawłoć i złocienie.

ogród wiejski, ogrody w stylu wiejskim, urządzanie ogrodu, wiejskie aranżacje z roślin, galeria ogrodowa
Przy starym ulu.
Zestawienie starego ula z kępą dorodnych ostróżek to kolejny przykład jak niewiele trzeba aby poczuć wiejski klimat. Pocięte gałęzie drzew wykorzystano na płotek, dziecinnie łatwy do wykonania. Ostróżki dobrze też wygladają przy ścianie domu lub przy ogrodzeniu. Na rabatach bylinowych warto je łączyć tawułkami, margerytkami, rudbekiami i dzielżanem czy gailardią, które to kwiaty też pasują do sielskich ogrodów.

Całość doskonale uzupełnią różnokolorowe dalie. Do takiego ogrodu pasują także lilie - szczególnie lilia biała oraz mieczyki

ogród wiejski, ogrody w stylu wiejskim, urządzanie ogrodu, wiejskie aranżacje z roślin, galeria ogrodowa
Swojskie kwiatki.
W większych wiejskich ogrodach można zaplanować dużą, naturalnie ukształtowana rabatę o niereguarnym brzegu. Na zdjęciu widać, że zostały wmieszne kwiaty jednoroczne i byliny kwitnące latem. Razem posadzono aksamitki, lawendę, dalie, rudbekie i floksy.

Nie może zabraknąć tu też krzewów charakerysycznych dla wsi - pachnących lilaków i biało kwitnących jaśminowców, kaliny, hortensji oraz oczywiście róż i powojników. Z róż najlepiej wybrać stare odmiany oraz róże pnące. Pasować do takiego ogrodu będzie też jarzębina i czarny bez.

Charaktrystyczne dla ogrodów wiejskich dodatki:

Klimat ogrodu wiejskiego oprócz odpowiednio dobranych roślin tworzą dodatki. Becenne są stare sprzęty, które wygrzebane z zakamarów i odpowiednio wyeksponowane mogą przeżyć swoja drugą młodość.
Dobrze będą wyglądały gliniane doniczki i inne gliniane naczynia, wiklinowe kosze a jako zbiornik na deszczówkę odpowiednia będzie drewniana beczka. Wejście do ogrodu może otaczać drewniana pergola obsadzona pnącymi różami lub innymi pnączami.

ogród wiejski, ogrody w stylu wiejskim, urządzanie ogrodu, wiejskie aranżacje z roślin, galeria ogrodowa
Trochę skansenu.
Stary sprzęt rolniczy i naczynia służą jako dekoracja i kwietnik. Na trawie leży jakby przypadkiem upuszczony dzbanek, w donicach posadzono zioła a całość otoczona jest kwitnącymi pelargoniami. Kompozycja jakby żywcem wyjęta z babcinego ogródka na wsi.
Zdjęcie wykonano na wiosennej wystawie kwiatów w Parku Śląskim.

Najważniejszy jest materiał z jakiego zostały wykonane sprzęty: powinno to być drewno, wiklina, kamień i glina. Nie pasuje do wiejskiego ogrodu beton i metal - z małymi wyjątkami, bo na przykład stara metalowa konewka jak najbardziej pasuje. Tak urządzony ogród na pewno będzie cieszył od wiosny do początku zimy, kiedy to na jakiś czas straci nieco na urodzie.

ogród wiejski, ogrody w stylu wiejskim, urządzanie ogrodu, wiejskie aranżacje z roślin, galeria ogrodowa
Wózek pełen kwiatów.
Wóz drabiniasty z dyszlem załadowany doniczkami z kwitnącymi letnimi kwiatami może służyć za ruchomy kwietnik. Wykorzystano niezawodne pelargonie, które pasują do wiejskiego ogródka. Również same koła z wozu mogą być ciekawą dekoracją.
Zdjęcie wykonano na wiosennej wystawie kwiatów w Parku Śląskim.

Ciekawostki :

Wiele urokliwych aranżacji w wiejskim stylu można podziwiać w Ogrodzie Parafialnym w Bujakowie (woj. śląskie) gdzie wykonano część zdjęć umieszczonych w artykule. Innym miejscem gdzie można podziwiać różne style ogrodowy, w tym wiejskie aranżacje są Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy (woj.zachdniopomorskie).

Zobacz także :

Ogród w stylu japońskim , Ogród w stylu francuskim , ogród w stylu angielskim

ŁĄKA KWIETNA
Ogrody, zdjęcia, łąka kwietna, zakladanie łąki kwietnej w ogrodzie
Pielęgnacja trawnika, a szczególnie częste koszenie może wydawać się niektórym właścicielom ogrodów zbyt uciążliwe. Czasem ukształtowanie terenu (np. skarpa) uniemożliwia założenie typowego trawnika. Wtedy zamiast tego można założyć łąkę kwietną. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt dużo czasu na pielęgnację ogrodu, albo nie chcą ponosić zbyt dużych kosztów, jakie niesie jednak za sobą utrzymanie w dobrym stanie trawnika. Zwolennikami kwietnej łąki będą też osoby o ekologicznym nastawieniu do przyrody.
więcej na temat łąki kwietnej...

POMIDOR

warzywa, pomidor
Owoc pomidora to jagoda o różych odcieniach koloru czerwonego. Są też odmiany o owocach żółtych lub fioletowych. Ze względu na kształt i wielkość owoców pomidory dzielimy na : czereśniowe (koktajlowe), typu Lima, wielkoowocowe i średnioowocowe.
Więcej informacji...

FLOKS PŁOMYK

kwiaty wieloletnie, pachnące, floks płomyk
Pięciopłatkowe kwiaty zebrane na końcach łodyg we wiechy. Duża skala barw: brakuje tylko żółtej i niebieskiej. Najczęściej jednobarwne ale bywają też floksy z oczkiem w innym kolorze. Wydzielaja miły i subtelny zapach. Kwitna w zalezności od odmiany od pierwszej połowy lipca do sierpnia.
Więcej informacji o floksach płomykach...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Galerie zdjęć:

Galeria roślin nazwy A-E

Galeria roślin nazwy F-J

Galeria roślin nazwy K-M

Galeria roślin nazwy N-R

Galeria roślin nazwy S-Ż

Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje

Galeria roślin pokojowych

OGRÓD UŻYTKOWY

ogrodnik -  ogród użytkowy, warzywa, owoce i zioła
Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę a nie biegać za każdym razem na targ czy do sklepu.
Więcej o ogrodach użytkowych...

Inne porady ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...


OGRÓD JAPOŃSKI

ogrodnik - amator, ogród japonski, ogrody w stylu japonskim
Tworzenie ogrodów było uważane w Japonii za odrębną dziedzinę sztuki taką jak malarstwo czy literatura, z tym że człowiek nie jest uważany za twórcę ogrodu ale za jego współtwócę bo drugim elementem jest przyroda - nie tylko kształtuje ogród ale też go zmienia pod wpływem pór roku i pogody.
Więcej o ogrodach japońskich...

Zioła w ogrodzie i domu

rosliny ziołowe, zioła w ogrodzie, zioła w domu, uprawia ziół

Najbardziej popularne i łatwe w uprawie zioła to szczypiorek, pietruszka naciowa i koperek. Są to zarazem rośliny należące do niezbędnika w kuchni. Warto jednak uprawiać również inne zioła takie jak tymianek, szałwia, bazylia, mięta, estragon czy oregano. Oprócz pożytku w kuchni są to z reguły rośliny dość ozdobne i pięknie pachnące.
Więcej informacji o ziołach...

OGRÓD ANGIELSKI

ogrodnik -  ogród angielski, ogrody w stylu angielskim
Cechą charakterystyczną ogrodów angielskich jest dążenie do odwzorowania elementów występujacych w naturze, swoboda oraz pewna dawka romantyzmu. W ogrodzie naturalnym powinny przeważać zielone trawniki, nieregularne kształty rabat, kręte ścieżki oraz kępy trwałej roślinności.
Więcej o ogrodach angielskich...

OGRÓD FRANCUSKI

ogrodnik -  ogród francuski, ogrody w stylu francuskim
Ogród w stylu francuskim to przestrzeń dokładnie ujęta w ścisłe ramy. W ogrodach w stylu francuskim natura jest całkowicie podporządkowana myśli człowieka, prawie każdy fragment to starannie wyreżyserowana sceneria.
Więcej o ogrodach francuskich...

PELARGONIA PASIASTA

Ogrody, zdjęcia pelargonia pasiasta, pelargonia  w ogrodzie
Pojedyńcze lub pełne kwiaty zebrane w baldachy. Kolory kwiatów najczęściej czerwone lub różowe ale są też odmiany o kwiatach białych lub fioletowych oraz odmiany o kwiatach dwubarwnych.
Więcej informacji o pelargonii pasiastej...

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2023

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

GOŹDZIK BRODATY

KWIATY OGRODOWE, gożdzik brodaty
Kwiaty zebrane w zbite, płaskie kwiatostany na szczytach sztywnych pęów. Moga być jedno- lub wielobarwne, często z tzw. oczkiem, pojedyńcze, rzadziej pełne. Barwy kwiatów to biała, różowa lub karminowy w różnych odcieniach i kombinacjach. Maja typowy dla goździków, silny, korzenny zapach.
Więcej informacji o goździkach brodatych...

STOKROTKI

KWIATY OGRODOWE, stokrotka, stokrotki
Pierwotnie dość skromna roślina doczekała się nowych ładnych odmian; są wśród nich stokrotki o dużych i pełnych kwiatach oraz dość szerokich płatkach przypominających małe astry. Ciekawe są też odmiany o kwiatach złożonych z płatków zwiniętych w wąskie, sztywne rurki. Podstawowe barwy kwiatów stokrotek to biała, różowa w wielu odcieniach oraz karminowa.
Więcej informacji o stokrotkach...

NAGIETEK

Ogrody, zdjęcia nagietka, nagietek, nagietki w ogrodzie
Kwiaty o wesołych barwach - pomarańczowe i żółte w rożnych odcieniach. Są odmiany nagietków o kwiatach chryzantemowych lub anemonowych, są też odmiany o kwiatach pojedyńczych lub półpełnych. Pora kwitnienia: Od lipca do października.
Więcej informacji o nagietkach...SADZENIE ROŚLIN
Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych.
więcej na temat sadzenia roślin...

JABŁOŃ DOMOWA

drzewa owocowe jabłoń domowa
Jabłonie to małe lub średniej wielkości drzewa liściaste z efektownymi kwiatami na wiosnę i owocami ozdobnymi lub jadalnymi jesienią; niektóre mają również ciekawy jesienny kolor liści. Kwiaty dość duże, biało-różowe lub różowe, obficie pokrywaja drzewka wiosną. Owoce są przeważnie kuliste, zielone, żółte, czerwone lub żółte z rumieńcami.
Więcej informacji o jabłoniach...

POZIOMKA POSPOLITA

krzewy liściaste poziomka
Roślina ma pokrój krzaczasty, ciemnozielone liście, białe kwiaty i małe czerwone owoce o smaku zależnym od odmiany ale zawsze przyjemnym. Wśród odmian poziomek rozróżnia się powtarzające i niepowtarzające oraz rozłogowe i bezrozłogowe. Poziomki powtarzające są częściej polecane ze względu na długość owocowania: od czerwca do końca września a nawet dłużej.
Więcej informacji o poziomkach...

JARZĄB POSPOLITY, JARZĘBINA

drzewa liściaste jarząb pospolity, jarzębina
Najbardziej efektowną ozdobą jarzębiny sa koralowoczerwone owoce, wybarwiające się w sierpniu i pozostające na drzewie nawet po opadnięciu liści. Drzewo tworzy nieregularną koronę. Kora jest jasna, gładka. Pierzaste liście są jasnozielone latem, jesienią natomiast przebarwiają się na czerwono i pomaranczowo.
Więcej informacji o jarzębinie...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook