STYLE OGRODOWE - OGRÓD WIEJSKI
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi. Nic nie stoi na przeszkodzie aby taką wiejską, romantyczna aurę stworzyć we własnym ogrodzie, niezależnie od jego rozmiaru - trzeba jedynie starannie dobrać rośliny i odpowiednie dodatki.
Wiejskie klimaty w ogrodzie.
Typowy ogród wiejski łączy funkcje dekoracyjne i użytkowe : rosną w nim nie tylko bujne kwiaty i krzewy ozdobne ale też i drzewa oraz krzewy owocowe, są grządki warzywne i ziołowe. W wiejskim ogródku stale coś się dzieje - kwitną i dojrzewają owoce i warzywa, zmienia się kolorystyka kwiatów.
Powinno się w nim znaleźć też miejsce do wypoczynku : drewniana altana lub ławka, meble ogrodowe drewniane lub wiklinowe.
Trawnik uzupełniamy ścieżkami wykonanymi z tradycyjnych materiałów takich jak żwir, klinkier lub kamień naturalny. Zamiast trawnika można urządzić kwietną łąkę a teren ogrodu otoczyć płotem - najlepiej będzie pasował płot z drewnianych sztachet albo wyplatany z wikliny lub wymurowany z kamienia. Jeżeli ogród otoczony jest płotem z przęseł metalowych to lepiej zamaskować go bujną roślinnością.
Rośliny do ogrodu wiejskiego
W ogrodzie w stylu wiejskim rosną zarówno rośliny użytkowe jak i te które go zdobią, tak więc oprócz grządek warzywnych i ziołowych jest w nim wiele roślin kwitnących od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Najbardziej do tego typu ogrodu pasują kwiaty jednoroczne i dwuletnie takie jak: malwy, słoneczniki, łubiny, maki, nasturcje, nagietki, aksamitki, naparstnice, staromodne goździki brodate, onętki, tytoń ozdobny. W doniczkach można posadzić pelargonie, petunie, rumianki, lobelie i werbeny.Styl ogrodu wiejskiego można uzyskać sadząc kolorową miesznakę dobrze znanych a czasem i już zapomnianych bylin z babcinego ogródka. Należą do nich wysokie, błękitne ostróżki, przymiotno ogrodowe, bodziszki, pachnące floksy wiechowate, firletki, piwonie, kocimiętki, przywrotniki, pachnąca lawenda, tojeść kropkowana, krwawnica pospolita i krwawniki, różne odmiany dzwonków, goździków. Jesienią zakwitnie aster gawędka, wrzos, wrotycz, nawłoć i złocienie.
Całość doskonale uzupełnią różnokolorowe dalie. Do takiego ogrodu pasują także lilie - szczególnie lilia biała oraz mieczyki
Nie może zabraknąć tu też krzewów charakerysycznych dla wsi - pachnących lilaków i biało kwitnących jaśminowców, kaliny, hortensji oraz oczywiście róż i powojników. Z róż najlepiej wybrać stare odmiany oraz róże pnące. Pasować do takiego ogrodu będzie też jarzębina i czarny bez.
Charaktrystyczne dla ogrodów wiejskich dodatki:
Klimat ogrodu wiejskiego oprócz odpowiednio dobranych roślin tworzą dodatki. Becenne są stare sprzęty, które wygrzebane z zakamarów i odpowiednio wyeksponowane mogą przeżyć swoja drugą młodość.Dobrze będą wyglądały gliniane doniczki i inne gliniane naczynia, wiklinowe kosze a jako zbiornik na deszczówkę odpowiednia będzie drewniana beczka. Wejście do ogrodu może otaczać drewniana pergola obsadzona pnącymi różami lub innymi pnączami.
Zdjęcie wykonano na wiosennej wystawie kwiatów w Parku Śląskim.
Najważniejszy jest materiał z jakiego zostały wykonane sprzęty: powinno to być drewno, wiklina, kamień i glina. Nie pasuje do wiejskiego ogrodu beton i metal - z małymi wyjątkami, bo na przykład stara metalowa konewka jak najbardziej pasuje. Tak urządzony ogród na pewno będzie cieszył od wiosny do początku zimy, kiedy to na jakiś czas straci nieco na urodzie.
Zdjęcie wykonano na wiosennej wystawie kwiatów w Parku Śląskim.
Ciekawostki :
Wiele urokliwych aranżacji w wiejskim stylu można podziwiać w Ogrodzie Parafialnym w Bujakowie (woj. śląskie) gdzie wykonano część zdjęć umieszczonych w artykule. Innym miejscem gdzie można podziwiać różne style ogrodowy, w tym wiejskie aranżacje są Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy (woj.zachdniopomorskie).Zobacz także :
Ogród w stylu japońskim , Ogród w stylu francuskim , ogród w stylu angielskimŁĄKA KWIETNA
Pielęgnacja trawnika, a szczególnie częste koszenie może wydawać się niektórym właścicielom ogrodów zbyt uciążliwe. Czasem ukształtowanie terenu (np. skarpa) uniemożliwia założenie typowego trawnika. Wtedy zamiast tego można założyć łąkę kwietną. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt dużo czasu na pielęgnację ogrodu, albo nie chcą ponosić zbyt dużych kosztów, jakie niesie jednak za sobą utrzymanie w dobrym stanie trawnika. Zwolennikami kwietnej łąki będą też osoby o ekologicznym nastawieniu do przyrody.
więcej na temat łąki kwietnej...
POMIDOR
Owoc pomidora to jagoda o różych odcieniach koloru czerwonego. Są też odmiany o owocach żółtych lub fioletowych. Ze względu na kształt i wielkość owoców pomidory dzielimy na : czereśniowe (koktajlowe), typu Lima, wielkoowocowe i średnioowocowe.
Więcej informacji...
FLOKS PŁOMYK
Pięciopłatkowe kwiaty zebrane na końcach łodyg we wiechy. Duża skala barw: brakuje tylko żółtej i niebieskiej. Najczęściej jednobarwne ale bywają też floksy z oczkiem w innym kolorze. Wydzielaja miły i subtelny zapach. Kwitna w zalezności od odmiany od pierwszej połowy lipca do sierpnia.
Więcej informacji o floksach płomykach...
Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
OGRÓD UŻYTKOWY
Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę a nie biegać za każdym razem na targ czy do sklepu.
Więcej o
ogrodach użytkowych...
Inne porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
OGRÓD JAPOŃSKI
Tworzenie ogrodów było uważane w Japonii za odrębną dziedzinę sztuki taką jak malarstwo czy literatura, z tym że człowiek nie jest uważany za twórcę ogrodu ale za jego współtwócę bo drugim elementem jest przyroda - nie tylko kształtuje ogród ale też go zmienia pod wpływem pór roku i pogody.
Więcej o
ogrodach japońskich...
Zioła w ogrodzie i domu
Najbardziej popularne i łatwe w uprawie zioła to szczypiorek, pietruszka naciowa i koperek. Są to zarazem rośliny należące do niezbędnika w kuchni. Warto jednak uprawiać również inne zioła takie jak tymianek, szałwia, bazylia, mięta, estragon czy oregano. Oprócz pożytku w kuchni są to z reguły rośliny dość ozdobne i pięknie pachnące.
Więcej informacji o ziołach...
OGRÓD ANGIELSKI
Cechą charakterystyczną ogrodów angielskich jest dążenie do odwzorowania elementów występujacych w naturze, swoboda oraz pewna dawka romantyzmu. W ogrodzie naturalnym powinny przeważać zielone trawniki, nieregularne kształty rabat, kręte ścieżki oraz kępy trwałej roślinności.
Więcej o
ogrodach angielskich...
OGRÓD FRANCUSKI
Ogród w stylu francuskim to przestrzeń dokładnie ujęta w ścisłe ramy. W ogrodach w stylu francuskim natura jest całkowicie podporządkowana myśli człowieka, prawie każdy fragment to starannie wyreżyserowana sceneria.
Więcej o
ogrodach francuskich...
PELARGONIA PASIASTA
Pojedyńcze lub pełne kwiaty zebrane w baldachy. Kolory kwiatów najczęściej czerwone lub różowe ale są też odmiany o kwiatach białych lub fioletowych oraz odmiany o kwiatach dwubarwnych.
Więcej informacji o pelargonii pasiastej...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2023
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
GOŹDZIK BRODATY
Kwiaty zebrane w zbite, płaskie kwiatostany na szczytach sztywnych pęów. Moga być jedno- lub wielobarwne, często z tzw. oczkiem, pojedyńcze, rzadziej pełne. Barwy kwiatów to biała, różowa lub karminowy w różnych odcieniach i kombinacjach. Maja typowy dla goździków, silny, korzenny zapach.
Więcej informacji o goździkach brodatych...
STOKROTKI
Pierwotnie dość skromna roślina doczekała się nowych ładnych odmian; są wśród nich stokrotki o dużych i pełnych kwiatach oraz dość szerokich płatkach przypominających małe astry. Ciekawe są też odmiany o kwiatach złożonych z płatków zwiniętych w wąskie, sztywne rurki. Podstawowe barwy kwiatów stokrotek to biała, różowa w wielu odcieniach oraz karminowa.
Więcej informacji o stokrotkach...
NAGIETEK
Kwiaty o wesołych barwach - pomarańczowe i żółte w rożnych odcieniach. Są odmiany nagietków o kwiatach chryzantemowych lub anemonowych, są też odmiany o kwiatach pojedyńczych lub półpełnych. Pora kwitnienia: Od lipca do października.
Więcej informacji o nagietkach...
SADZENIE ROŚLIN
Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych.
więcej na temat sadzenia roślin...
JABŁOŃ DOMOWA
Jabłonie to małe lub średniej wielkości drzewa liściaste z efektownymi kwiatami na wiosnę i owocami ozdobnymi lub jadalnymi jesienią; niektóre mają również ciekawy jesienny kolor liści.
Kwiaty dość duże, biało-różowe lub różowe, obficie pokrywaja drzewka wiosną.
Owoce są przeważnie kuliste, zielone, żółte, czerwone lub żółte z rumieńcami.
Więcej informacji o jabłoniach...
POZIOMKA POSPOLITA
Roślina ma pokrój krzaczasty, ciemnozielone liście, białe kwiaty i małe czerwone owoce o smaku zależnym od odmiany ale zawsze przyjemnym. Wśród odmian poziomek rozróżnia się powtarzające i niepowtarzające oraz rozłogowe i bezrozłogowe. Poziomki powtarzające są częściej polecane ze względu na długość owocowania: od czerwca do końca września a nawet dłużej.
Więcej informacji o poziomkach...
JARZĄB POSPOLITY, JARZĘBINA
Najbardziej efektowną ozdobą jarzębiny sa koralowoczerwone owoce, wybarwiające się w sierpniu i pozostające na drzewie nawet po opadnięciu liści.
Drzewo tworzy nieregularną koronę. Kora jest jasna, gładka. Pierzaste liście są jasnozielone latem, jesienią natomiast przebarwiają się na czerwono i pomaranczowo.
Więcej informacji o jarzębinie...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...