OGRÓD UŻYTKOWY CZYLI OWOCE, WARZYWA I ZIOŁA
Zobacz także : Rośliny użytkowe do cienia,     Zioła w ogrodzie - uprawa i zastosowanie     Owoce jagodowe smaczne i zdrowe     ciekawe odmiany truskawek     Lecznicze nalewki     Dobre i złe sąsiedztwo roślin
Jesienne plony.
Ogrody użytkowe powoli wychodzą z mody - coraz częściej wolimy sadzić wokół domu rośliny ozdobne a coraz mniej w nich warzyw, ziół, drzew i krzewów owocowych.
I można to zrozumieć, bo minęły już czasy, gdy przydomowe hodowle były podstawowym źródłem witamin dla całej rodziny. Z drugiej strony miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę a nie biegać za każdym razem na targ czy do sklepu.
Na dodatek czasem trudno gdziekolwiek kupić rodzime owoce - łatwiej znajdzie się w sklepie banany czy ananasy niż nasze poczciwe porzeczki, agrest albo jeżyny. Dlatego nie żałujmy dla nich miejsca w ogrodzie.
Planując wzbogacenie ogrodu o rośliny użytkowe można rozważyć dwie możliwości.
Pierwsza z nich to wydzielenie w ogrodzie części użytkowej i sadzenie w jej granicach tylko roślin owocowych, warzyw i zół.
Druga możliwość to wkomponowanie roślin użytkowych w ogród ozdobny - przemieszanie roślin ozdobnych z użykowymi, którym też często nie można odmówić walorów ozdobnych. Przykładem takiego rozwiązania są ogrody pałacowe w Villandry gdzie najciekwaszym punktem ekspozycji jest przyzamkowy warzywnik urządzony według szesnastowiecznych wzorców. Zajmuje powierzchnię 125 tys. metrów kwadratowych. Każda grządka warzywnika jest otoczona niskim żywopłotem z bukszpanu. Wszystkie grządki są harmonijnie ułożone a całość dowodzi, że warzywa nie tylko mają swoją wartość użytkową ale i dekoracyjną.
Na początek warto posadzić takie rośliny użytkowe, które nie wymagają zbytniej troski a co za tym idzie nie zabiorą nam za dużo czasu.
Ogród owocowy
Z roślin wydających jadalne owoce można posadzić w ogrodzie takie krzewy jak agrest, aronię, porzeczki, maliny, borówki amerykańskie lub jagodę kamczacką. Dodatkową zaletą krzewów owocowych jest to, że mogą one rosnąć w miejscach nieco zacienionych w których czasem mamy problem typu co by tu posadzić.Są też krzewy, które łaczą walory ozdobne z użytkowymi; np. pigwowiec o wyjatkowo ozdobnych kwiatach w ognistych kolorach, kwitnących wiosną i wydający owoce doskonale nadające się na przetwory, które na dodatek ciekawie wyglądają na krzewie. Innym krzewem jest kiedyś popularny w polskich ogrodach a dziś nieco zapomniany dereń jadalny. Krzew ten kwitnie już wczesną wiosną, przed wypuszczeniem liści a owocuje wydając błyszczące, czerwone owoce w kształcie śliwki, nadające się na nalewki, dżemy i galaretki.
W miejscach bardziej nasłonecznionych warto posadzić winorośl. Jest to pnącze potrzebujące podpór ale nie zabiera zbyt dużo miejsca w ogrodzie (wykorzystanie przestrzeni pionowej) przy obfitym owocowaniu. Jeżeli więc mamy południową stronę budynku niewykorzystaną to jest to dobre rozwiązanie. Z drzew owocowych dość łatwe w uprawie są wiśnie, śliwy, niektóre odmiany grusz czy jabłoni. Dość dobrze w naszym klimacie rosną orzechy włoskie ale potrzebują dużo miejsca i słońca. Nieco trudniejsze do uprawy są ze względu na klimat i skłonność do chorób brzoskwinie i morele.
Ogród owocowy uzupełniamy sadząc wieloletnie poziomki i truskawki.
Ogród warzywny
Niestety większość warzyw wymaga jednak pewnych starań w trakcie uprawy. Lubią też być odwiedzane przez różnego typu szkodniki - nie tyko ludziom smakują :) Jeżeli nie mamy zbyt wiele czasu to na początek watro pomyśleć o posadzeniu rośliny prosto z babcinego ogrodka czyli rabarbaru. Jest to warzywo bardzo mało wymagające, odporne na mrozy i suszę. Można też pokusić się o posadzenie pomidorów i wysianie sałaty czy dyni i słonecznika, który dostarcza nie tylko smacznych i zdrowych pestek ale też zdobi letni ogród.Ogródek ziołowy
Dostarczy nam świeżych ziół i przypraw. Najprostsze w uprawie są nasze rodzime zioła takie jak szczypiorek, pietruszka, lubczyk, szałwia lekarska, tymianek.Dość dobrze w naszym klimacie zadomowiła się lawenda - roślina piękna, pachnąca i pożyteczna. Nieco trudniej uprawia się zioła rodem z kuchni śródziemnomorsiej takie jak bazylia czy rozmaryn. Więcej informacji w artykule zioła w ogrodzie.
Zobacz także : Rośliny użytkowe do cienia,     Zioła w ogrodzie - uprawa i zastosowanie     Owoce jagodowe smaczne i zdrowe     ciekawe odmiany borówki wysokiej     ciekawe odmiany pomidora     ciekawe odmiany truskawek     Lecznicze nalewki     Dobre i złe sąsiedztwo roślin
Opisane rosliny użytkowe :
agrest pospolity, aloes, aronia czarna, bazylia, berberysy, borówka amerykańska (borówka wysoka), czosnek niedzwiedzi, dereń jadalny, dynia olbrzymia, jabłoń domowa, jagoda kamczacka, lawenda, leszczyna, lubczyk ogrodowy, macierzanka, tymianek, mahonia pospolita, malina, mięta, morwa biała, oregano (lebiodka pospolita), orzech włoski, pietruszka, pigwowiec, pomidor, porzeczka biała, porzeczka czarna, porzeczka czerwona, poziomka pospolita, rabarbar ogrodowy , rozmaryn , rzeżucha (pieprzyca siewna), sałata siewna, słonecznik zwyczajny, szałwia lekarska, szczypiorek, topinambur (słonecznik bulwiasty), truskawka, wiśnia pospolita, żurawina wielkoowocowa.
CHOROBY I SZKODNIKI ROŚLIN - CHOROBY CZEREŚNI
Jakość i wysokość plonów drzew i krzewów owocowych zależy w dużej mierze od zdrowotności. Rośliny chore gorzej się też rozwijają. Aby skutecznie zwalczać choroby i szkodniki, trzeba poznać ich biologię. Zabiegi ochrony roślin polegają nie tylko na zwaczaniau chorób i szkodników ale przede wszystkim na usuwaniu przyczyn sprzyjających ich wystepowaniu.
Czereśnie najczęściej atakują takie choroby jak : drobna plamistość drzew pestkowych (Blumeriella jappi), brunatna zgnilizna drzew pestkowych (Monilinia laxa i Monilinia fructigena), dziurkowatość liści drzew pestkowych (Clasterosporium carpophilum). Więcej o chorobach czereśni... |
Wodne wsparcie
Po zbiorze owoców drzewa i krzewy owocowe powinny zostać obficie nawodnione przed udaniem się na długi późnojesienny i zimowy odpoczynek. Taka solidna porcja wody nie tylko wyrównuje ewentualne ubytki jakie następują po wyczerpującym procesie dojrzewania owoców; jest też zabezpieczeniem przed przemarzaniem drzew i krzewów w okresach ostrej zimy. Ile wody należy wylać pod drzewa i krzewy owocowe? Dość sporo - optymalne dawki jesiennego zapotrzebowania na wodę wynoszą: 1 drzewo jabłoni lub gruszy - przynajmniej 30 wiader wody, 1 drzewo wiśni i śliwy - okolo 20 wiader, 1 krzew maliny i porzeczki - minimum 5 wiader wody |
CIĘCIE DRZEW I KRZEWÓW
Jednym z podatawowych zabiegów ogrodniczych, które musi wykonać od czasu do czasu właściciel ogrodu czy działki jest cięcie drzew i krzewów. Większość gatunków drzew i krzewów wymaga do dobrego wzrostu, kwitnienia czy owocowania regularnego cięcia. Każdy gatunek roślin wymaga odpowiedniej pory cięcia (zobacz kalendarz cięcia drzew i krzewów). Nie bez znaczenia jest też pogoda...
więcej na temat cięcia...
SADZENIE DRZEW I KRZEWÓW OWOCOWYCH
Najlepszą porą na sadzenie drzew owocowych, jak twierdzi większość fachowców, jest jesień. Zwolennicy tej pory sadzenia uważają, że drzewka posadzone jesienią zdążą przyjąć się przed nadejściem mrozów, łatwiej się przyjmują, a z nadejściem wiosny już są na stałym miejscu i będą szybciej rosły i dobrze się rozwijały. Dobrym miesiącem na sadzenie jest październik, pod warunkiem że nie ma przymrozków. Są też zwolennicy wiosnnej pory sadzenia, którzy argumentują, że drzewka sadzone wiosną przyjmują się dobrze a do zimy mają dużo czasu aby się zaaklimatyzować, są bardziej odporne na mrozy i choroby.
Więcej o sadzeniu drzew i krzewow owocowych...
Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
OWOCE JAGODOWE
Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez. Uprawiając owoce jagodowe we własnym ogrodzie można cieszyć się ich świeżym smakiem i mamy pewność, że sa to owoce bez "chemii", chyba że sami ją zaaplikujemy.
Więcej w artykule: Owoce jagodowe....
Inne porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...
NAWOŻENIE ROŚLIN
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat nawożenia roślin...
MACIERZANKA TYMIANEK
Macierzanka tymianek to niska krzewinka, silnie rozgałęziona. Pędy ma delikatne, w dolnej części zdrewniałe. Liście bardzo drobne, jajowate, skórzaste. Kwiaty drobne od lilaróżowych do ciemnofiołkowych. Cała roślina pachnie.
Więcej informacji o macierznace, tymianku...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
SZKODNIKI PORZECZEK I AGRESTU
Porzeczki są narażone przede wszystkim na ataki wielkopąkwoca porzeczkowego i przeziernika porzeczkowca. Objawem ataku tego pierwszego są nabrzmiale pąki.
Przeziernik porzeczkowiec to owad z rzędu motyli. Zimuje pod postacią larw w rdzeniu pędów.
więcej na temat szkodników porzeczek i agrestu...
TOPINAMBUR, SŁONECZNIK BULWIASTY
Częścią jadalną topinabmura są liczne podziemne bulwy barwy szarej, żółtawej czerwonej lub fioletowej Jedna roślina wytwarza ich około 30. Smak bulw delikatny, lekko słodkawy. Topinambury bogate są w białko, antyoksydanty, inaczej nazywane przeciwutleniaczami, wiele soli mnieralnych, inulinę.
Mają bardzo niski indeks glikemiczny przez co polecane dla cukrzyków. Są też małokaloryczne.
Więcej informacji o topinamburach...
PIETRUSZKA
Znane są dwa typy pietruszki : korzeniowa i naciowa. Pierwsza tworzy silnie rozwinięty korzeń spichrzowy, druga natomiast ma dużą rozetę liści i cieńki zdrewniały korzeń - uprawiana jest ze względu na nać. Liście połyskujace, soczyście zielone, pierzaste, kwiaty drobne, żółtawozielone, zebrane w niewielkie, gęste baldachy.
Więcej informacji o pietruszce...
DEREŃ JADALNY
Niewielkie, złocistożółte kwiaty, zebrane w baldachy i pojawiające się jeszcze przed rozwojem liści, w marcu.Owoce derenia jadalnego są czerwone, o różnej intensywności barwy, podłużne, błyszczące. Dojrzewają latem i jesienią. Spotyka się czasem drerenie o owocach żółtej barwy.
Więcej informacji o dereniach jadalnych...
Zabiegi pielęgnacyne w ogrodzie
Samo obsadzenie ogrodu nie wystarczy; aby ogród dobrze wygladał a rośliny prawidłowo się rozwijały, trzeba jeszcze włożyć trochę trudu w zabiegi pielęgnacyjne takie jak odchwaszczanie, nawożenie, nawadnianie czy ściółkowanie. Warto też stosować profilaktykę ochrony roślin, która jest najlepszą ochroną przed chorobami i szkodnikami.
więcej na temat zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie...
ŚCIÓŁKOWANIE GLEBY
Zabieg ten polega na przykryciu powierzchni gleby materiałem ściółkowym w celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności, ciepła i ochrony przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych oraz zapobiega zmianom temperatury podłoża.
Więcej na temat ściółkownaia gleby...
ROZMNAŻANIE ROŚLIN
Większość z nas po prostu kupuje sadzonki w sklepach ogrodniczych. Istnieje jednak grupa pasjonatów, którym własnoręcznie wyhodowane rośliny sprawiają wiele radości. Trzeba na początku wspomnieć, że część roślin bardzo łatwo daje się rozmnażać
więcej na temat rozmnażania roślin...
Ciekawe odmiany truskawek
W lipcu i sierpniu robimy porządki po zbiorach truskawek - jest to ważne jeżeli chcemy tymi smacznymi owocami cieszyć się w przyszłym roku. Możemy też w środku lata założyć grządkę z truskawkami jeżeli jeszcze nie mamy jej w ogrodzie, warto więc zapoznać się z najciekawszymi odmianami, które są odpowiednie do uprawy w Polsce.
więcej na temat odmian truskawek...
JAGODA KAMCZACKA
Kwaskowate owoce jagodowe, granatowe z szaroniebieskim nalotem, w smaku przypominające borówkę bagienną (łochynię). Można je spożywać na surowo lub sporządzać z nich przetwory.
Owocuje bardzo wcześnie - pierwsze owoce dojrzewają już pod koniec maja i w pierwszej połowie czerwca. Dojrzałe owoce dość szybko opadają na ziemię. Jagoda kamczacka jest obcopylna.
Więcej informacji o jagodzie kamczackiej...
LUBCZYK
Zioło wieloletnie, które w pierwszym roku wegetacji tworzy dużą rozetę liści podobnych do liści selera. W następnych latach wyrastają pędy kwiatostanowe. Kwiaty lubczyka są niepozorne, zielonkawożółte, zebrane w płaskie baldachy na szczytach pędów kwiatostanowych.
Więcej informacji o lubczyku...
ŻURAWINA WIELKOOWOCOWA
Dojrzałe, duże owoce o karminowej barwie wyglądają efektownie na krzewie. Kwiaty niewielkie, pojedyńcze, biało-różowe, gwiazdkowate o delikatnej budowie. Liście mają około 1 cm. długości, są podłużnie owalne, wiecznie zielone, zimą przebarwiają się na czerwonono. Roślina wytwarza długie, nadziemne rozłogi, silnie rozgałęzione.
Więcej informacji o żurawinie...
MIĘTA
W uprawie mamy kilkadziesiąt odmian mięty różniących się wyglądem i aromatem. Wśród tych wielu gatunków najpopularniejsza jest mięta pieprzowa o orzeźwiającycm zapachu i lekko piekącym smaku. Mięta zawiera olejek mentolowy, działający odświeżająco i odkażająco. Napar z mięty usuwa niedyspozycje przewodu pokarmowego, łagodzi dolegliwości żołądkowe, poprawia łaknienie, działa orzeźwiająco.
Więcej informacji o mięcie...
PAŹDZIERNIK W OGRODZIE
Co w październiku trzeba zrobić w ogrodzie...
LISTOPAD W OGRODZIE
Co w listopadzie trzeba zrobić w ogrodzie...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...