ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Byliny Iglaki Woda Cebulki Skalniak Dodatki ogrodowe Galeria roślin Wystawy ogrodnicze Rośliny pokojowe Balkony i tarasy Porady Ekologiczny ogród Gleba Ogród użytkowy Style ogrodowe Zabiegi pielęgnacyjne Galeria ogrodowa Fb

OBORNIK

Najwartościowszy z nawozów organicznych; dostarcza roślinom najwięcej składników pokarmowych i wpływa korzystnie na glebę dostarczając próchnicy oraz działa odkwaszająco. Na obornik składa się zwierzęcy kał i mocz wraz ze ściółką.

Obornik, obornik bydlęcy, obornik koński, obornik kurzy, kurzeniec, Nawożenie roślin, nawozy organiczne, humus, jak i kiedy nawozić, nawożenie
Obornik kurzy ma odczyn zasadowy


TYPY OBORNIKÓW

Właściwości obornika różną się w zależności od od gatunku zwierząt od których pochodzi. Najwartościowszy jest obornik koński i bydlęcy. Mniej wartościowy jest obornik pochodzący z trzody chlewnej, natomiast najwięcej składników pokarmowych zawiera nawóz ptasi i dlatego należy go stosować w rozcieńczeniu.

OBORNIK BYDLĘCY

Zawiera sporo potasu, zwiększa spoistość podłoża. Jest polecany na gleby piaszczyste, szybko nagrzewające się.

OBORNIK KOŃSKI

Powoduje szybsze nagrzewanie się ziemi i zwiększa jej przewiewność. Zaleca się stosowanie go na glebach ciężkich i gliniastych. Dobrze sprawdza się w szklarniach i tunelach.

OBORNIK KURZY

Najlepiej stosować go po wymieszaniu z kompostem - z powodu dużej zawartości kwasu moczowego, który szybko rozkłada sie do szkodliwego amoniaku. Ze względu na dużą zawartość wapnia w swoim składzie charakteryzuje się odczynem zasadowym, co istotnie wpływa na zmianę pH gleby i jej odkwaszanie. Obornik kurzy może być stosowany do podlewania. Wtedy należy rozcieńczyć go wodą. Nawóz wsypać do wiaderka plastikowego i zalać wodą w proporcji 1 kg nawozu na 10 litrów wody. Odstawić wiaderko do cienia na kilkanaście dni w celu przefermentowania. Po tym czasie uzyskamy gnojówkę, którą trzeba rozcienczyć w proporcji 1:10 czyli na jedną część gnojówki 10 cześci wody, a dla młodych roślin nawet w proporcji 1:20.

Stosując obornik zwiększamy zawartość próchnicy w glebie, wpływamy na poprawę żyzności i urodzajności gleby, polepszamy właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne gleby, poprawiamy strukturę, napowietrzenie oraz zdolność do zatrzymywania wody i składników pokarmowych. Oborniki idealnie nadają się do upraw permakulturowych.
Nawożenie obornikiem powinno się wykonywać co 3-5 lat w zależności od gleby. Najlepszą porą na nawożenie obornikiem jest jesień lub wczesna wiosna. Obornik powinno się stosować w dni chłodne, pochmurne i bezwietrzne. Po rozrzuceniu należy go niezwłocznie przekopać, aby uniknąć strat azotu.
Wadą tego typu nawożenia - szczególnie w uprawie amatorskiej jest trudny dostęp do tego rodzaju nawozu. No i nie każdy musi lubić tego typu nawóz :)
Na rynku dostępne są oborniki w formie granulowanej, obornik podsuszany lub świeży w rożnych zestawieniach np. z humusem.

fot. steve p2008/Flickr CC

EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...NAWOŻENIE ROŚLIN
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat nawożenia roślin...

POMIDOR

warzywa, pomidor
Owoc pomidora to jagoda o różych odcieniach koloru czerwonego. Są też odmiany o owocach żółtych lub fioletowych. Ze względu na kształt i wielkość owoców pomidory dzielimy na : czereśniowe (koktajlowe), typu Lima, wielkoowocowe i średnioowocowe.
Więcej informacji...

Zabiegi pielęgnacyne w ogrodzie
Samo obsadzenie ogrodu nie wystarczy; aby ogród dobrze wygladał a rośliny prawidłowo się rozwijały, trzeba jeszcze włożyć trochę trudu w zabiegi pielęgnacyjne takie jak odchwaszczanie, nawożenie, nawadnianie czy ściółkowanie. Warto też stosować profilaktykę ochrony roślin, która jest najlepszą ochroną przed chorobami i szkodnikami.
więcej na temat zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

OGRÓD UŻYTKOWY

ogrodnik -  ogród użytkowy, warzywa, owoce i zioła
Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę a nie biegać za każdym razem na targ czy do sklepu.
Więcej o ogrodach użytkowych...

Galerie ogrodnika amatora:Alfabetyczny spis roslin ogrodowych

Łacińskie nazwy roślin ogrodowych

Angielskie nazwy roślin ogrodowych

OGRÓD WIEJSKI

ogrodnik -  ogród wiejski, ogrody w stylu wiejskim
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi. Typowy ogród wiejski łączy funkcje dekoracyjne i użytkowe : rosną w nim nie tylko bujne kwiaty i krzewy ozdobne ale też i drzewa oraz krzewy owocowe, są grządki warzywne i ziołowe.
Więcej o ogrodach wiejskich...

DYNIA OLBRZYMIA

Ogrody, zdjęcia dyni olbrzymiej, dynia olbrzymia  w ogrodzie, ogród użytkowy
Owoce dynii wykorzystuje sie jako dekorację wnętrz, wystaw, jako składniki różnego typu kompozycji jesiennych. Pędy dynii nadają się do przykrycia płotów czy nieestetycznych obiektów w ogrodzie. Można też dynie uprawiać jako rośliny pnące na balkonach i tarasach. Dynie mają najcięższe owoce z wszystkich roślin. Rekord wynosi 630 kg.
Więcej informacji o dyni olbrzymiej...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook