OBORNIK
Najwartościowszy z nawozów organicznych; dostarcza roślinom najwięcej składników pokarmowych i wpływa korzystnie na glebę dostarczając próchnicy oraz działa odkwaszająco.
Na obornik składa się zwierzęcy kał i mocz wraz ze ściółką.
Obornik kurzy ma odczyn zasadowy
TYPY OBORNIKÓW
Właściwości obornika różną się w zależności od od gatunku zwierząt od których pochodzi. Najwartościowszy jest obornik koński i bydlęcy. Mniej wartościowy jest obornik pochodzący z trzody chlewnej, natomiast najwięcej składników pokarmowych zawiera nawóz ptasi i dlatego należy go stosować w rozcieńczeniu.OBORNIK BYDLĘCY
Zawiera sporo potasu, zwiększa spoistość podłoża. Jest polecany na gleby piaszczyste, szybko nagrzewające się.OBORNIK KOŃSKI
Powoduje szybsze nagrzewanie się ziemi i zwiększa jej przewiewność. Zaleca się stosowanie go na glebach ciężkich i gliniastych. Dobrze sprawdza się w szklarniach i tunelach.OBORNIK KURZY
Najlepiej stosować go po wymieszaniu z kompostem - z powodu dużej zawartości kwasu moczowego, który szybko rozkłada sie do szkodliwego amoniaku. Ze względu na dużą zawartość wapnia w swoim składzie charakteryzuje się odczynem zasadowym, co istotnie wpływa na zmianę pH gleby i jej odkwaszanie. Obornik kurzy może być stosowany do podlewania. Wtedy należy rozcieńczyć go wodą. Nawóz wsypać do wiaderka plastikowego i zalać wodą w proporcji 1 kg nawozu na 10 litrów wody. Odstawić wiaderko do cienia na kilkanaście dni w celu przefermentowania. Po tym czasie uzyskamy gnojówkę, którą trzeba rozcienczyć w proporcji 1:10 czyli na jedną część gnojówki 10 cześci wody, a dla młodych roślin nawet w proporcji 1:20.Stosując obornik zwiększamy zawartość próchnicy w glebie, wpływamy na poprawę żyzności i urodzajności gleby, polepszamy właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne gleby, poprawiamy strukturę, napowietrzenie oraz zdolność do zatrzymywania wody i składników pokarmowych. Oborniki idealnie nadają się do upraw permakulturowych.
Nawożenie obornikiem powinno się wykonywać co 3-5 lat w zależności od gleby. Najlepszą porą na nawożenie obornikiem jest jesień lub wczesna wiosna. Obornik powinno się stosować w dni chłodne, pochmurne i bezwietrzne. Po rozrzuceniu należy go niezwłocznie przekopać, aby uniknąć strat azotu.
Wadą tego typu nawożenia - szczególnie w uprawie amatorskiej jest trudny dostęp do tego rodzaju nawozu. No i nie każdy musi lubić tego typu nawóz :)
Na rynku dostępne są oborniki w formie granulowanej, obornik podsuszany lub świeży w rożnych zestawieniach np. z humusem.
fot. steve p2008/Flickr CC
EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...
NAWOŻENIE ROŚLIN
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat nawożenia roślin...
POMIDOR
Owoc pomidora to jagoda o różych odcieniach koloru czerwonego. Są też odmiany o owocach żółtych lub fioletowych. Ze względu na kształt i wielkość owoców pomidory dzielimy na : czereśniowe (koktajlowe), typu Lima, wielkoowocowe i średnioowocowe.
Więcej informacji...
Zabiegi pielęgnacyne w ogrodzie
Samo obsadzenie ogrodu nie wystarczy; aby ogród dobrze wygladał a rośliny prawidłowo się rozwijały, trzeba jeszcze włożyć trochę trudu w zabiegi pielęgnacyjne takie jak odchwaszczanie, nawożenie, nawadnianie czy ściółkowanie. Warto też stosować profilaktykę ochrony roślin, która jest najlepszą ochroną przed chorobami i szkodnikami.
więcej na temat zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
OGRÓD UŻYTKOWY
Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę a nie biegać za każdym razem na targ czy do sklepu.
Więcej o
ogrodach użytkowych...
Galerie ogrodnika amatora:
Alfabetyczny spis roslin ogrodowych
Łacińskie nazwy roślin ogrodowych
Angielskie nazwy roślin ogrodowych
OGRÓD WIEJSKI
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi.
Typowy ogród wiejski łączy funkcje dekoracyjne i użytkowe : rosną w nim nie tylko bujne kwiaty i krzewy ozdobne ale też i drzewa oraz krzewy owocowe, są grządki warzywne i ziołowe.
Więcej o
ogrodach wiejskich...
DYNIA OLBRZYMIA
Owoce dynii wykorzystuje sie jako dekorację wnętrz, wystaw, jako składniki różnego typu kompozycji jesiennych. Pędy dynii nadają się do przykrycia płotów czy nieestetycznych obiektów w ogrodzie. Można też dynie uprawiać jako rośliny pnące na balkonach i tarasach. Dynie mają najcięższe owoce z wszystkich roślin. Rekord wynosi 630 kg.
Więcej informacji o dyni olbrzymiej...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...