Niecierpek nowogwinejski , Impatiens hawkeri - opis rośliny, uprawa
Roślina jednoroczna uprawiana z rozsady
Wysokość: Od 20 do 38 cm.
Ozdoba rośliny: Kwiaty o średnicy do 4-5, obficie pojawiające się na roślinie. Barwy w wielu kolorach; mogą być białe, różowe, jaskrawoczerwone, amarantowe, lila, pomarańczoworóżowe lub pomarańczowe. Kolory są wyraziste, jaskrawe. Niektóre odmiany mają kwiaty dwubarwne czy pełne.
Cała roślina ma niski, krępy pokrój i lśniące ulistnienie. Liście są elipsowate, ostro zakończone i drobno ząbkowane. Kolor liści jest ciemnozielony, niektóre mieszańce mają liście barwne. Pędy niecierpków nowogwinejskich są soczyste i kruche i rozgałęzione.
Pora kwitnienia: Kwitnie nieprzerwanie od wiosny do jesieni.
Uprawa: Roślina dość łatwa w uprawie, o ile spełnimy podstawowe wymagania.
Na zewnątrz sadzimy niecierpki dopiero po 15 maja - nagłe spadki temperatury moga uszkodzić rośliny. Jeżeli zakupilismy niecierpki a pogoda jest niepsrzyjająca, przetrzymajmy je po prostu na parapecie okna.
Do sadzenia używajmy odpowiedniego podłoża. Decydując się na uprawę niecierpków nowogwinejskich donicach, misach czy skrzynkach, zwróćmy uwagę, by były to duże pojemniki. Jeżeli zauważymy, że doniczka jest za ciasna, możemy niecierpka przesadzić nawet jeżeli kwitnie.
Trzeba pamietać o regularnym podlewaniu i nawożeniu - to podstawa w powodzeniu uprawy. Roślina ma duże wymagania wodne, latem należy podlewać rośliny nawet dwa razy dziennie. Jeżeli zdarzy się, że niecierpek nie zostanie podlany i kwiaty zwiędną, wystarczy je obficie podlać, a w ciągu pół godziny powinien znów dobrze wglądać.
Regualrne nawożenie niecierpków jest gwarancją szybkiego wzrostu i obfitego kwitnienia. Najlepsze są specjalne nawozy przygotowane dla uprawy kwiatów balkonowych, ogrodowych i doniczkowych. Wygodne są nawozy długodziałające w postaci pałeczek lub koreczków, które umieszczone w podłożu obok rośliny zapewniają odpowiednie nawożenie przez wiele miesięcy.
Przy zakupie niecierpków wybieramy egzemplarze zdrowe, krępe, z dużą ilością pąków i liści.
Niecierpki można trakować jak rośliny jednoroczne lub wieloletnie, zimujące w pomieszczeniach - wtedy temperatura nie powinna spaść poniżej 13 st.C.
Niecierpki nowogwinejskie mogą zostać zaatakowane przez przędziorki, mszyce lub roztocza - sprzyja temu pełne słońce i zbyt suche podłoże.
Rozmnażanie niecierpków nowogwinejskich najprościej przeprowadzić poprzez sadzonki. Nie trzeba używać ukorzeniacza. Mają one zdolność ukorzeniania się o każdej porze roku. Ukorzeniamy albo w naczyniu z wodą albo w doniczce z ziemią.
Gleba: Do sadzenia używamy dobrej, lekkiej. próchniczo-torfowej ziemi.
Stanowisko: Dobrze rośnie zarówno w słońcu jak i półcieniu lub cieniu. Należy unikać umieszczania niecierpków na stanowiskach silnie nasłonecznionych. Najlepsze jest miejsce cieniste lub półcieniste i osłonięte od wiatru.
Zastosowanie: Roślina ma badzo szerokie zastosowanie. Nadaje się doskonale do dekoracji balkonów, tarasów, kwietników i rabat. Bardzo często sadzona jest w parkach i zieleńcach miejskich. Może być uprawiana na zewnątrz w skrzynkach, donicach czy wiszących koszach. Może też rosnąć w gruncie, np. na rabatach bylinowych, w miejscach cienistych, pod drzewami lub w domu jako roślina doniczkowa.
Ciekawostki: Niecierpki nowogwinejskie pochodzą z Nowej Gwinei i Wysp Salomona. Znane są od lat 80-tych dziewiętnastego wieku i początkowo były dość popularne ale od czasów I wojny światowej zapomniane. Dopiero w 1970 roku ekspedycja amerykańskich botaników odkryła na nowo te ciekawe rośliny i sprowadziła do USA. Na ich podstawie ogrodnicy wyhodowali wiele odmian znacznie ciekawszych niż forma dzika.
Nazwa niecierpek wzięła się od charakerytycznej cechy tej rośliny: dojrzałe owoce przy najmniejszym poruszeniu pękają rozrzucając wokoło nasiona.
Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty trudniejsze w uprawie, rośliny na balkony i tarasy, rośliny do letniego ogrodu, rośliny do cienia, galeria roślin pokojowych, choroby roślin doniczkowych, ogrodowe_zmarzlaki, rośliny doniczkowe zimą.
fot.
Niecierpek nowogwinejski o wybarwionych liściach, Niecierpki nowogwinejskie w różnych odcieniach różu - Forest and Kim Starr/Flickr CC
Niecierpek nowogwinejski - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Opisane rośliny doniczkowe :
aloes, anturium, araukaria wyniosła, azalia indyjska, begonia hydrocotylifolia, bieluń drzewiasty (datura, anielskie trąbki), chamedora wytworna, cibora papirusowa, cyklamen perski, cyprys wielkoszyszkowy, dendrobium phalaenopsis, difenbachia, dracena deremeńska (wonna), dracena obrzeżona, dzbanecznik, epifilum, falenopsis (ćmówka miła), figowiec benjamina (benjaminek), figowiec binnendijkii (wierzbolistny), figowiec sprężysty, fiołek afrykański (sępolia), fitonia, frizea lśniąca, fuksja (ułanka), gloksynia, grubosz jajowaty, guzmania, gwiazda betlejemska (poinsecja), hipeastrum (zwartnica), irezyna Herbsta, jukka gwatemalska, kalanchoe (żyworódka), koleus (pokrzywka brazylijska), kroton (trójskrzyn), kufea hyzopolistna, kuflik, maranta, miltonia, monstera, nefrolepis (paprotka), niecierpek nowogwinejski, niecierpek Waleriana, niedośpian (hypoestes), papryka roczna ozdobna, pierwiosnek kubkowaty, prymulki doniczkowe, pelargonia bluszczolistna, pelargonia pachnaca, geranium, anginka, pelargonia pasiasta, pelargonia wielkokwiatowa, angielska, psianka szafirowa burza, róża chińska (hibiskus doniczkowy), rozmaryn, sagowiec odwinięty (cykas), sansewieria gwinejska, scindapsus złoty, setkrezja purpurowa, skrzydłokwiat, stefanotis bukietowy, sundaville, szeflera, wilczomlecz lśniący, zamiokulkas zamiolistny, zaślaz mieszańcowy, klonik, zielistka, zygokaktus, kaktus bożonarodzeniowy, grudnik .
Rośliny jednoroczne do ogrodu...
Więcej porad ogrodnika amatora...
BALKONY I TARASY
Niewątpliwie najpopularniejsza roslina balkonowa jest pelargonia i trzeba przyznać, że roślina ta ma wiele zalet. Inne popularne rośliny balkonowe to petunie, surfinie, werbeny czy lobelie.
Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule
Balkony i tarasy.
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Galerie ogrodnika amatora:
NIECIERPEK WALERIANA
Kwiaty o średnicy do 4 cm i koronie pięciopłatkowej. Barwy kwiatów tego niecierpka obejmują całą paletę odcieni koloru różowego, czerwonego, żółtego, białego i pomarańczowego. Niektóre odmiany mają kwiaty dwubarwne czy podwójne.
Liście są bujne, owalne, ostro zakończone i ząbkowane na brzegach.
Więcej informacji o niecierpkach Waleriana...
Alfabetyczny spis roslin ogrodowych
Łacińskie nazwy roślin ogrodowych
Angielskie nazwy roślin ogrodowych
BALKON I TARAS W CIENIU
Balkon lub taras , na który dociera niewiele światła to dość duże wyzwanie dla właściciela a aranżacja takiego miejsca wymaga przemyślenia i pewnej wiedzy.
Więcej informacji o zacienionych balkonach i tarasach...
Bluszcz pospolity
To zimozielone pnącze sadzi się przede wszystkim dużą masę liści, które pokrywają pędy.
Więcej informacji o bluszczach...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
BEGONIA STALE KWITNĄCA
Charakterystyczne kwiaty, składajace się z 2 płatków dużych i 2 płatków małych osadzonych naprzeciw siebie, wokół żółtego środka. Kwiaty są kruche, jedwabiste, liście okrągławe, dość grube i lśniące.
Więcej informacji o begoniach stale kwitnących...
WERBENA OGRODOWA
Kwiaty, drobne ale zebrane w dość duże, geste, główkowate kwiatostany. Zaletą jest szeroka gama barw: od białej, poprzez wszelkie odcienie różu i czerwieni aż po ciemne fiolety. Barwa kwiatów może być jednolita lub z plamą (tzw. oczkiem) a płatki mogą mieć plamy lub kreski innej barwy. Roślina długo kwitnie
Więcej informacji o werbenie ogrodowej...
NIECIERPEK BALSAMINA
Kwiaty wyrastające w kątach liści. Łodyga prosta, gruba mięsista, zgrubiała w węzłach. Liście osadzone gęsto, lancetowate, niekiedy czerwono zabarwione. Kwiaty pojedyńcze lub pełne, barwy białej, różowej, łososiowej, purpurowej lub fioletowej.
Więcej informacji o niecierpkach balsamina...
Naturalne sposoby pielęgnacji roślin doniczkowych
W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach można nabyć wiele rodzajów gotowych nawozów i preparatów ochrony roślin, ale można też spróbować dokarmiać i pielęgnować je sprawdzonymi, domowymi sposobami. Zanim więc sięgniemy po chemiczne środki wypróbujmy metody naturalne - są one zdrowsze dla roślin i dla nas.
więcej na temat
naturalnej pielęgnacji roślin doniczkowych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...