Nefrolepis, paprotka , Nephrolepis - opis rośliny, uprawa
Nefrolepis, paprotka Odsłon : 19592 wstecz
Roślina zielna pokojowa
Wysokość: Najczęściej liście osiągają długość 45-50 cm, ale duże okazy mogą mieć liście o długości nawet 75 cm.
Ozdoba rośliny: Cała roślina jest ozdobna, składa się z bujnych pierzastych liści, łukowato wyginających się lub lekko wzniesionych. Liście złożone są z drobnych, lancetowatych listków. Kolor liści żywozielony. Roślina wytwarza silne kłącze z rozłogami.
Paprotka nie wydziela żadnego zapachu.
Ciekawe odmiany :
Nefrolepis Roosevelti - o listkach na brzegach mocno pofalowanych.
Nefrolepis Bostonensis Nana - o krórkich, pokładających się liściach.
Nefrolepis Hilli - o wąskich, podwójnie pierzastych liściach.
Nefrolepis Plumosa - o liściach ciemnych i błyszczących.
Pora kwitnienia: Nefrolepis, jak inne paprocie nie tworzy kwiatów. Zamiast tego wytwarza na spodniej stronie liści drobne zarodniki, zwykle wiosną lub latem.
Uprawa: Paprotki te są jednymi z łatwiejszych w uprawie roślin pokojowych, są wytrzymałe, dobrze rosną nawet w miejscach gorzej oświetlonych. Potrzebują jednak stale dość dużej wilgotności powietrza. Centralne ogrzewanie im nie służy - w suchym powietrzu liście mogą stać się kruche i opadają. Najlepiej w takim wypadku zraszać roślinę codziennie. Optymalna temperatura zimą to 14-19 st.C. przy temperaturze niższej należy ograniczyć podlewanie. Temperatura latem powinna się mieścić w granicach 18-21 st.C. Roślina źle znosi temperaturę powyżej 24 st.C.
Podlewamy latem obficie, 2-3 razy w tygodniu, zimą przynajmniej raz w tygodniu, najlepiej deszczówką. Wodę wlewamy od góry.
Dokarmianie : latem co 14 dni płynnym nawozem dodawanym do wody do podlewania - zwiekszy to siłę wzrostu rośliny.
Liści nie czyścimy wystarczy częste zraszanie. Nie stosujemy środka do nabłyszczania.
Przesadzanie - warto przesadzić paprotkę każdej wiosny.
Najlepszym podłożem jest ziemia torfowa.
Światło : Toleruje miejsca zacienione, nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia latem.
Paprotki są rzadko atakowane przez choroby i szkodniki, choć czasem mogą zachorować na plamistość liści paproci wywołaną przez grzyby.
Rozmnażanie wiosną przez rozmnóżki tworzące się na końcach rozłogów i wyrastające z boku rośliny matecznej.
Zastosowanie: Bardzo popularna roślina doniczkowa. Mniejsze i średnie okazy dobrze czują się w towarzystwie innych roślin. Paprotki dobrze rosną w wiszących doniczkach lub koszykach.
Ciekawostki: Nazwa nefrolepis pochodzi od greckich słów nephros - nerka i lepis - łuska, które związane są z kształtem listków.
Nefrolepis był bardzo modną rośliną w okresie wiktoriańskim. Pochodzi z północnych obszarów Ameryki Południowej, Karaibów i południowych rejonów Ameryki Północnej.
Tematy pokrewne: najpiekniejsze rośliny pokojowe, pielęgnacja roślin pokojowych, choroby roślin doniczkowych, szkodniki roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą, rośliny doniczkowe latem, ozdobne pędy, owoce i liście, rośliny do sypialni.
fot.
Paprotka nefrolepis o fryzowanych liściach - Forest and Kim Starr /Flickr CC, Nefrolepis, hiacynty i narcyzy F. D. Richards/Flickr CC
Nefrolepis, paprotka - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
INNE CIEKAWE ROŚLINY DONICZKOWE:
Rośliny doniczkowe do ogrodu i domu...
Rośliny wieloletnie do ogrodu...
Więcej porad ogrodnika amatora...
Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...
ROŚLINY DO CIENIA
Dość trudno jest zagospodarować miejsca zacienione, bowiem niewiele jest roślin, które lubią takie warunki. Najpewniejsze rośliny do cienistych zakątków czy rabat usytuowanych od północnej strony to bluszcze, paprocie i barwinki, które będą z pewnością rosły nawet w miejscach bardzo słabo naświetlonych.
Więcej o
roślinach do cienia...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Pielęgnacja roślin pokojowych
Sukces w uprawie roślin pokojowych zależy od zapewnienia im właściwych warunków wegetacji czyli doborze odpowiedniego miejsca, i właściwej pielęgnacji: podlewania, nawożenia i zwalczania szkodników.
więcej o pielęgnacja roślin pokojowych...
Galerie ogrodnika amatora:
ROŚLINY DO SYPIALNI, KTÓRE ZADBAJĄ O ZDROWY SEN
Rośliny nie tylko wyglądają wspaniale, wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, ale też poprawiają nasze samopoczucie. Dobrym pomysłem jest wypełnienie domu i sypialni wieloma roślinami, które mają działanie uspokajające oraz oczyszczają powietrze.
Roślin, ktore można umieścić w sypialni jest dość dużo, trzy najkorzystniejsze to: palma areca, aloes i bluszcz angielski.
Więcej o roślinach, które nadają się do sypialni...
Ozdobne pędy, owoce i liście
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach.
Więcej w artykule: Ozdobne pędy, owoce i liście..
Galeria roślin pokojowych
Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...