Nasturcja , Tropaeolum majus - opis rośliny, uprawa
Roślina jednoroczna siana wprost do gruntu
Wysokość: Około 30 cm wyskości, roślina wytwarza rozgałęzione i płożące pędy, które mogą wyrastać nawet do 3m.
Ozdoba rośliny: Pieciopłatkowe kwiaty w gorących barwach : żółte, pomarańczwe, czerowne, brązowopurpurowe lub brązowawe. Wielkość kwiatów 4-5 cm. Kielich kwiatu zakończony ostrogą o długości do 3 cm.
Liście nasturcjii są tarczowate, gładkie i osadzone na długich ogonkach. Kolor liści jasnozielony z niebieskawym nalotem woskowym. Pędy tej rośliny są mięsiste, nieco wodniste i kruche, płożące lub pnące.
Pora kwitnienia: Od czerwca do nastąpienia mrozów.
Uprawa: Roślinę charakteryzuje łatwość uprawy. Nasturcje są niewymagające ale w suche lata rośliny zbyt słabo podlewane są atakowane przez mszyce. Nasturcje nie lubią też przesadzania. Nasiona nasturcjii wysiewa się pod koniec kwietnia, od razu na stałe miejsce w rozstawie co 15-20 cm.
Zakwita po 8-10 tygodniach od wysiewu.
Gleba: Ma niewielkie wymagania glebowe; może rosnąć w glebie lekkiej, gliniasto-piaszczystej, żyznej, wilgotnej, próchniczej lecz nie przenawożonej bo wtedy słabiej kwitnie.
Stanowisko: Słoneczne lub półcień. W cieniu bujnie rośnie ale słabo kwitnie.
Zastosowanie:Nasturcje nadają się na tarasy, do skrzynek balkonowych i okiennych, obsadzania różnego typu pojemników. Dobrze rosną i wyglądają posadzone pod muramii przy ogrodzeniach. Nasturcje o długich pędach stosuje się do pokrycia altan, ogrodzeń, kratek, sadzi się na skarpach lub w wiszących pojemnikach. Nasturcje karłowe stosowane są na obwódki. Kwiaty nasturcji nadają się do cięcia.
Ciekawostki: Ojczyzną nasturcjii jest Ameryka Południowa i Meksyk, gdzie rośnie w górach. Do Europy została przywieziona w 1576 roku.
Nasturcje są roślinami leczniczymi - surowcem zielarskim sa nasiona.
Tematy pokrewne: kwiaty łatwe w uprawie, Kwiaty trudniejsze w uprawie, rośliny na balkony i tarasy, kwiaty cięte, rośliny do letniego ogrodu, Kolory w ogrodzie, wysiew nasion, zbiory nasion.
Nasturcja - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Rośliny jednoroczne i dwuletnie do ogrodu...
Rośliny wieloletnie do ogrodu...
Więcej porad ogrodnika amatora...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...
BALKONY I TARASY
Niewątpliwie najpopularniejsza roslina balkonowa jest pelargonia i trzeba przyznać, że roślina ta ma wiele zalet. Inne popularne rośliny balkonowe to petunie, surfinie, werbeny czy lobelie.
Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule
Balkony i tarasy.
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Galerie ogrodnika amatora:
LAWENDA
Lawenda jest rośliną rejonu Morza Śródziemnego - w stanie dzikim można ją spotkać w Europie Południowej i Afryce Północnej.W naszych ogrodach i parkach też jest coraz częściej sadzona.
Więcej informacji o lawendzie...
NAGIETEK
Kwiaty o wesołych barwach - pomarańczowe i żółte w rożnych odcieniach. Są odmiany nagietków o kwiatach chryzantemowych lub anemonowych, są też odmiany o kwiatach pojedyńczych lub półpełnych. Pora kwitnienia: Od lipca do października.
Więcej informacji o nagietkach...
Z OGRODU DO KUCHNI
Jak możemy wykorzystać warzywa, owoce i zioła rosnące w ogrodzie, przepisy na soki, kompoty, nalewki, koktajle i ciasta. Ciasto z dynią, sok z winogron, pigwówka, koktajl z porzeczek.
Więcej o
przepisach...
KWIATY TRUDNIEJSZE W UPRAWIE
Sprawdź ktore kwiaty są trudniejsze w uprawie, wymagaja większej uwagi, specjalnego stanowiska i gleby, które są bardziej podatne na ataki szkodników i chorób lub są wrażliwe na kaprysy pogody.
Więcej o kwiatach trudniejszych w uprawie...
SĄSIEDZTWO ROŚLIN
Allelopatia czyli wzajemne oddziaływanie roślin - rośliny mogą oodziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy.
więcej na temat sąsiedztwa roślin...
STOKROTKI
Pierwotnie dość skromna roślina doczekała się nowych ładnych odmian; są wśród nich stokrotki o dużych i pełnych kwiatach oraz dość szerokich płatkach przypominających małe astry. Ciekawe są też odmiany o kwiatach złożonych z płatków zwiniętych w wąskie, sztywne rurki. Podstawowe barwy kwiatów stokrotek to biała, różowa w wielu odcieniach oraz karminowa.
Więcej informacji o stokrotkach...
AKSAMITKA WĄSKOLISTNA
Małe ale liczne, pojedyńcze kwiaty pomarańczowe lub żółte. Roślina ma porój kulisty, pędy cieńkie, bardzo silnie orgałęzione.
Liście drobne i delikatne.
Cała roślina wydziela charakterystyczny zapach, który nie każdemu musi się podobać.
Więcej informacji o aksamitce wąskolistnej...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...