ogrodnik-amator
MENU Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Galeria roślin Galeria ogrodowa Wystawy i targi ogrodnicze Porady Fb

Naparstnica purpurowa , Digitalis purpurea - opis rośliny, uprawa

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Naparstnica purpurowa, Digitalis purpurea, Foxglove, uprawa naparstnicy purpurowej, kwiaty dwuletnie, byliny, kwiaty na rabaty bylinowe, rośliny o ozdobnych kwiatach, duże kwiaty

Naparstnica purpurowa Odsłon : 98196 wstecz



Typ_rośliny__________________
Roślina dwuletnia

Wysokość: Smukłe pędy kwiatostanowe naparstnicy przekraczają wysokość 1m.
Ozdoba rośliny: Proste, sztywne pędy kwiatostanowe, zakończone gronem dzwonkowatych, dużych, zwisających kwiatów barwy jasnopurpurowej, fiotetowej lub różowej w różnych odcieniach. Są też odmiany o kwiatach białych. Długość grona może dochodzić do pół metra a liczba kwiatów w gronie do kilkudziesięciu. Charakterystyczna jest jasna gardziel kwiatów, pokryta ciemnymi plamkami z białawą obwódką.
Roślina tworzy rozetę jajowatolancetowatych, dużych i owłosionych liści.
Pora kwitnienia: Od czerwca do sierpnia. Najpierw rozwijają się najniższe kwiaty grona a potem stopniowo coraz wyższe.
Uprawa: Naparstnica jest roślina niewybredną i dość łatwą w uprawie ale trudniejszą w rozmnażaniu. W czasie kwitnienia warto roślinę podlać roztworem gnojowicy lub innego nawozu. Bujne pędy naparstnicy lepiej przywiązać do podpór bo mogą się położyć po obfitych deszczach.
Rozmnażanie naparstnicy jest podobne jak innych roślin dwuletnich. Nasiona trzeba wysiać na rozsadnik najlepiej w drugiej połowie maja lub w czerwcu, gdy wzejdą poprzerywać albo przepikować. Na miejsce stałe wysadzić we wrześniu. Można też spróbować wysiać naparstnicę od razu na miejsce stałe ale trzeba wtedy przypilnować aby sąsiednie rośliny nie zagłuszyły małych siewek. Naparstnica czasem sama sie wysiewa po przekwitnięciu.
Gleba: Może rosnąć w przeciętnej glebie, najlepiej piaszczysto-gliniastej, żyznej i średnio wilgotnej.
Stanowisko: Słoneczne lub lekko zacienione.
Zastosowanie: Jako roślina okazała dobrze prezentuje się w dużej grupie na tle trawnika, nadaje się też na duże rabaty bylinowe. Dobrze wygląda w ogrodach naturalistycznych lub w wiejskim stylu. Nadaje się na kwiat cięty.
Ciekawostki: Naparstnica jest rośliną silnie trującą.
Pochodzi z Europy i Afryki Północnej i właściwie jest byliną ale ze względu na to że w drugim roku po wysiewie najładniej kwitnie uprawia się ją jak kwiaty dwuletnie.

Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, Kwiaty trudniejsze w uprawie, rośliny do letniego ogrodu, kwiaty cięte, mowa kwiatów.


Rośliny jednoroczne i dwuletnie do ogrodu...

Rośliny wieloletnie do ogrodu...

Więcej porad ogrodnika amatora...



RABATY BYLINOWE

ogrodnik -  rabaty bylinowe, rosliny wieloletnie, byliny, na rabaty
Byliny doskonale nadają się do każdego ogrodu a do tego mają wiele zalet - przede wszystkim nie trzeba ich co roku wysiewać na nowo. Są to rośliny wieloletnie o niezdrewniałych pędach mogące kwitnąć i wytwarzać nasiona corocznie, przez wiele lat.
Więcej w artykule: Rabaty bylinowe.

ŚLAZÓWKA LETNIA

Ogrody, zdjęcia ŚLAZÓWKi letniej, ślazówka letnia, w ogrodzie
Kwiaty o średnicy od 4 do 6 cm, 5-płatkowe, płaskolejkowate, osadzone pojedyńczo. Kolor kwiatów może być różowy, biały lub fioletowy, zawsze z ciemniejszymi prążkami. Roślina kwitnie obficie. Pędy ślazówki są silnie rozgałęzione, pokryte szorstkimi, białymi włoskami.
Więcej informacji o ślazówce letniej...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

Galerie ogrodnika amatora:



OGRÓD WIEJSKI

ogrodnik -  ogród wiejski, ogrody w stylu wiejskim
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi. Typowy ogród wiejski łączy funkcje dekoracyjne i użytkowe : rosną w nim nie tylko bujne kwiaty i krzewy ozdobne ale też i drzewa oraz krzewy owocowe, są grządki warzywne i ziołowe.
Więcej o ogrodach wiejskich...

Alfabetyczny spis roslin ogrodowych

Łacińskie nazwy roślin ogrodowych

Angielskie nazwy roślin ogrodowych

OGRÓD ANGIELSKI

ogrodnik -  ogród angielski, ogrody w stylu angielskim
Cechą charakterystyczną ogrodów angielskich jest dążenie do odwzorowania elementów występujacych w naturze, swoboda oraz pewna dawka romantyzmu. W ogrodzie naturalnym powinny przeważać zielone trawniki, nieregularne kształty rabat, kręte ścieżki oraz kępy trwałej roślinności.
Więcej o ogrodach angielskich...

OGRODOWI TWARDZIELE

ogrodnik -  ogrodowi twardziele, rośliny na każdą glebę
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce ale jest też wiele takich, które mogą rosnąć praktycznie w każdej glebie. Jeżeli nie mamy zbyt wiele czasu lub ochoty na skomplikowane zabiegi ulepszania gleby warto się ta grupą roślin zainteresować. Część z wymienionych roślin ma co prawda swoje preferencje ale są one na tyle wytrzymałe, że można spróbować hodować je nawet jeżeli nasza gleba jest nieco gorsza.
Więcej o ogrodowych twardzielach...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook