ogrodnik-amator
MENU Strona główna Wiosna Lato Jesień Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Woda Skalniak Porady Ddodatki ogrodowe Galeria roślin Wystawy ogrodnicze Balkony i tarasy Gleba Kwiaty trudne Style ogrodowe FB

Nagietek lekarski , Calendula officinalis - opis rośliny, uprawa

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Nagietek, Calendula officinalis, Pot Marigold, uprawa nagietków, opis rośliny, Kwiaty jednoroczny siane wprost do gruntu, kwiaty w ciepłych kolorach, kwiaty letnie

Nagietek lekarski Odsłon : 98220 wstecz



Typ_rośliny__________________
Roślina jednoroczna siana wprost do gruntu

Wysokość: Pędy mogą mieć od 25 do 75 cm.
Ozdoba rośliny: Kwiaty o wesołych barwach - pomarańczowe i żółte w rożnych odcieniach. Koszyczki kwiatowe o średnicy 6-10 cm są różnej budowy: mogą być pełne zbudowane dachówkowato, igiełkowo, rurkowo, pomponowo lub strzępiasto. Są odmiany nagietków o kwiatach chryzantemowych lub anemonowych, są też odmiany o kwiatach pojedyńczych lub półpełnych.
Liście i łodygi nagietka jasnozielone, lepko, szorstko owłosione.
Pora kwitnienia: Od lipca do października.
Uprawa: Roślina łatwa w uprawie i niewybredna, wymaga jedynie słonecznego miejsca i dostatecznej wilgotności. Aby dobrze kwitły przez cały okres wegetacji warto je zasilić w czasie kwitnienia nawozem mineralnym z przewagą fosforu oraz nawozem wapniowym.
Nagietki rozmnaża się z nasion wysiewanych wprost do gruntu partiami w terminie od końca marca do końca czerwca. W łagodne zimy nagietki wysiewają się czasem same. Zbyt gęste wschody poprzerywać. Kwitnie po 8-10 tygodniach od wysiewu. Nagietki są rzadko atakowane przez szkodniki.
Po pierwszym przekwitnięciu warto nagietki ściąć o 10 cm - po takim zabiegu znów obficie zakwitną.
Gleba: Ma niewielkie wymagania glebowe; może rosnąć w każdej dostatecznie wilgotnej glebie.
Stanowisko: Potrzebuje dużo słońca.
Zastosowanie:Do ogródków podmiejskich i wiejskich na rabaty. Najlepiej nagietki wygladają w masie. Można je komponować z roślinami o niebieskich kwiatach (np.lobelią), dla których stanowią dobry kontrast.
Nagietki nadają się na kwiat ciety - szczególnie dobrze wyglądają w glinianych naczyniach. Na kwiat cięty ścina się je wówczas, gdy są całkowicie rozwinięte.
Jest to roślina lecznicza.
Lecznicza nalewka z nagietka
Przygotujemy ją z jednej części płatków (koniecznie z kwiatów pomarańczowych) i 10 części alkoholu. Płatki zalewamy alkoholem i szczelnie zamykamy. Pozostawiamy na słońcu przez 5-10 dni, od czasu do czasu wstrząsając. Po tym czasie przecedzić i przechowywać w ciemnym miejscu. Nalewkę można stosować do smarowania stłuczeń, przemywania skaleczeń i miejsc po ukąszeniach owadów oraz do płukania gardła.
Ciekawostki: Prawdopodobnie ojczyzną nagietka są Wyspy Kanaryjskie ale do nas dotarły z rejonu Morza Śródziemnego.
Nagietki rosnące przy pomidorach chronią je przed szkodnikami.
Dodanie płatków nagietka do paszy dla kur powoduje, że żółtka jajek są ciemnożółte.

Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty trudniejsze w uprawie, rośliny do letniego ogrodu, ogród w stylu wiejskim,Kwiaty cięte, kolory w ogrodzie, zdrowie z ogrodu czyli o leczniczych właściwościach roślin, mowa kwiatów, wysiew nasion, zbiory nasion.

Opisane rośliny jednoroczne :

aksamitki, aksamitka rozpierzchła, aksamitka wąskolistna, aksamitka wzniesiona, astry chińskie, bakopa, begonia stale kwitnąca, calibrachoa Million Bells, celozja grzebieniasta, celozja pierzasta, cynie, czarnuszka damasceńska, czubatka ubiorkolistna, diaskia, gazania, gipsówka wytworna (łyszczec nadobny), godecja wielkokwiatowa, kapusta ozdobna, kocanki ogrodowe (suchołuska, nieśmiertelnik), kleome ciernista, kosmos (onętek), kroplik tygrysi (figlarz), laurencja, limnantes, lobelia (stroiczka), maciejka, maczek kalifornijski (pozłotka, eszolcja), motylek wisetoński (motylek nadobny), nagietek lekarski, nasturcja, nemezja powabna, niecierpek balsamina, niecierpek nowogwinejski, niecierpek Waleriana, petunia, portulaka wielkokwiatowa, przypołudnik stokrotkowy, rezeda wonna, sanwitalia rozesłana (polegnatka), scewola, słonecznik zwyczajny, smagliczka nadmorska, surfinia, starzec srebrzysty, szałwia błyszcząca, szałwia powabna (szaławia trójbarwna), szarłat zwisły, ślazówka letnia, tytoń oskrzydlony, werbena ogrodowa, werbena patagońska, uczep, wyżlin większy (lwia paszcza), żeniszek

Opisane rośliny dwuletnie :

bratki, dzwonek ogrodowy, firletka kwiecista, goździki brodate, goździki ogrodowe, malwy, miesiącznica dwuletnia, naparstnica purpurowa, niezapominajki, stokrotki




Malwa, królowa wiejskiego ogrodu

Ogrody, zdjęcia malwy, malwa, ogród wiejski, malwy w ogrodzie
Malwy kojarzą się z sielskim, wiejskim krajobrazem oraz letnim czasem a czyste barwy kwiatów ożywiają otoczenie i wprowadzają pogodny nastrój. Różnorodność barw kwiatów, łatwość uprawy i rozmnażania sprawiły, że są to jedne z popularniejszych letnich roślin ogrodowych. Malwa jest rośliną o imponujących rozmiarach; jej proste, szorstko owłosione łodygi wznoszą się na wysokość 2 - 3 m. Najczęściej uprawia się malwy w ogrodach wiejskich, w dużych ogrodach nadaje się do tworzenia większych grup, w mniejszych można ją sadzić jako osłony przy ogrodzeniach, murach i wejściach.
Więcej informacji o malwach...

MIĘTA

Ogrody, zdjęcia mięty, mięta w ogrodzie
W uprawie mamy kilkadziesiąt odmian mięty różniących się wyglądem i aromatem. Wśród tych wielu gatunków najpopularniejsza jest mięta pieprzowa o orzeźwiającycm zapachu i lekko piekącym smaku. Mięta zawiera olejek mentolowy, działający odświeżająco i odkażająco. Napar z mięty usuwa niedyspozycje przewodu pokarmowego, łagodzi dolegliwości żołądkowe, poprawia łaknienie, działa orzeźwiająco.
Więcej informacji o mięcie...

EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...

OGRÓD WIEJSKI

ogrodnik -  ogród wiejski, ogrody w stylu wiejskim
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi. Typowy ogród wiejski łączy funkcje dekoracyjne i użytkowe : rosną w nim nie tylko bujne kwiaty i krzewy ozdobne ale też i drzewa oraz krzewy owocowe, są grządki warzywne i ziołowe.
Więcej o ogrodach wiejskich...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

Galerie ogrodnika amatora:



LAWENDA

Ogrody, zdjęcia lawendy, lawenda w ogrodzie
Lawenda jest rośliną rejonu Morza Śródziemnego - w stanie dzikim można ją spotkać w Europie Południowej i Afryce Północnej.W naszych ogrodach i parkach też jest coraz częściej sadzona.
Więcej informacji o lawendzie...

Alfabetyczny spis roslin ogrodowych

Łacińskie nazwy roślin ogrodowych

Angielskie nazwy roślin ogrodowych

Zioła w ogrodzie i domu

rosliny ziołowe, zioła w ogrodzie, zioła w domu, uprawia ziół

Najbardziej popularne i łatwe w uprawie zioła to szczypiorek, pietruszka naciowa i koperek. Są to zarazem rośliny należące do niezbędnika w kuchni. Warto jednak uprawiać również inne zioła takie jak tymianek, szałwia, bazylia, mięta, estragon czy oregano. Oprócz pożytku w kuchni są to z reguły rośliny dość ozdobne i pięknie pachnące.
Więcej informacji o ziołach...

SĄSIEDZTWO ROŚLIN

Allelopatia czyli wzajemne oddziaływanie roślin - rośliny mogą oodziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy.
więcej na temat sąsiedztwa roślin...

SZAŁWIA LEKARSKA

Ogrody, zdjęcia szałwia lekarska kwiat, szałwia w ogrodzie
Szałwia lekarska jest rośliną wieloletnią, o łodygach zielonych, u nasady zdrewniałych. Ma szarozielone, lekko omszone liście na długich ogonkach, ułożone na pędzie naprzeciwlegle. Są też gatunki o liściach ciekawie wybarwionych. Kwiaty niebieskawofioletowe, rzadziej białe lub różowe, znajdują się na szczytach pędów, osadzone w kwiatostanach.
Więcej informacji o szałwii lekarskiej...

MACIERZANKA TYMIANEK

Ogrody, zdjęcia macierznki, tymianku, tymianek w ogrodzie
Macierzanka tymianek to niska krzewinka, silnie rozgałęziona. Pędy ma delikatne, w dolnej części zdrewniałe. Liście bardzo drobne, jajowate, skórzaste. Kwiaty drobne od lilaróżowych do ciemnofiołkowych. Cała roślina pachnie.
Więcej informacji o macierznace, tymianku...

PYSZNOGŁÓWKA, BERGAMOTKA

byliny, pysznogłówka
Główkowate kwiatostany w kolorze czerwonym, różowym, wiśniowym, fioletowym, liliowoniebieskim lub białym. Najbardziej efektowne są odmiany o barwach zdecydowanych. Roślina ma charakterystyczny, cierpki, cytrynowy zapach - stąd też jej inna nazwa - bergamotka. Pędy pysznogłówki są sztywne, ustawione jeden obok drugiego, dość gęsto ulistnione.
Więcej informacji...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook