Morwa biała , Morus alba - opis rośliny, uprawa
Drzewo liściaste
Pożytek z rośliny: Owoce podobne do jeżyny. Są soczyste, słodko-kwaśne, mogą smakować choć czasami ich smak wydaje się mdły. Dojrzewają pod koniec lipca i szybko opadają. Liście morwy białej są produktem zielarskim.
Ozdoba rośliny: Przede wszystkim atrakcyjne są jasno zielone liście, ciekawie wyglądają również owoce; barwa owoców różna : biała, różowa, fioletowoczarna. Owoce rosną w kiściach po kilka sztuk, stopniowo dojrzewają zmieniając barwy - młode owoce są białożółte, potem różowieją i czerwienieją aż w końcu przebarwiają się na fioletowoczarny kolor. Kwiaty białawe lub jasnoróżowe, niepozorne. Są rozdzielnopłciowe : męskie mają kształt kotkowatych kwiatostanów, żeńskie zaś główkowatych.
Ciekawą propozycją do mniejszych ogrodów jest odmiana Pendula - osiągająca niewielkie rozmiary o koronie parasolowatej i płaczącym pokroju. Najczęściej wysokość szczepienia tej odmiany wynosi około 2 m. Drzewo ma długie pędy malowniczo zwisające do ziemi.
Pora kwitnienia: Maj.
Uprawa: Drzewo bardzo łatwe w uprawie, choć potrzebuje zacisznego miejsca. Jest za to niewybredne co do gleby, odporne na zanieczyszczenie powietrza i suszę. Morwa nie jest atakowana przez choroby i rzadko atakowana przez szkodniki. Zwykle też dobrze zimuje w naszym klimacie.
Zazwyczaj nie wymaga cięcia - ograniczamy się jedynie do cięć sanitarnych polegających na usuwaniu pędów przemarzniętych, uszkodzonych lub krzyżujących się, ale należy pamieteć, że może jednak wyrosnąć do dość dużych rozmiarów. Jeżeli nie mamy dla niej zbyt dużo miejsca to watro ją przyciąć. Pora cięcia morwy to albo koniec zimy albo końcówka lata, w sierpniu, Najlepiej wyciąc przewodnik oraz skrócić pędy boczne o 1/3 długości.
Jeżeli zastosowaliśmy morwę w żywopłocie, to przycinamy ją w sposób następujący : na wiosnę tniemy pędy drobniejsze skracając je o 1/3 lub 1/2 długości, natomiast grubsze gałęzie tniemy pod koniec sierpnia, po zebraniu owoców.
Gleba: Dobrze rośnie na glebach słabych i piaszczystych. Preferuje podłoża wilgotne, przepuszczalne i gliniaste, średnio zasobne w składniki pokarmowe. Najlepsze jest pH gleby zbliżone do obojętnego.
Stanowisko: Słoneczne, ciepłe i osłoniete.
Lepiej nie sadzić morwy w pobliżu ozdobnych ścieżek lub przy tarasie, ponieważ opadające owoce mogą brudzić takie miejsca na niebiesko. Najlepiej posadzić drzewko na trawniku z dala od przejść.
Zastosowanie : Morwę białą wykorzystuje się zarówno do celów ozdobnych jak i użytkowych. Owoce można zjadać na surowo albo sporządać z nich przetwory - dżemy, nalewki lub kompoty. Owoce morwy są bardzo nietrwałe, dlatego raczej ich nie kupimy. Jedyna szansa aby ich skosztować to posadzić we własnym ogródku. Liście morwy stosuje tę też do parzenia herbaty. Działają stabilizująco na poziom cukru we krwi, ograniczając jego przyswajanie przez organizm.
W Azji morwę białą wykorzystuje się do hodowli jedwabników - jej liście stanowią podstawowe pożywienie larw tego motyla. W Polsce też kiedyś była to dość popularna hodowla.
Jako rośline ozdobna można zastosować morwę białą do uprawy w ogrodach przydomowych - ze względu na niewielkie rozmiary może być sadzona nawet w niewielkich ogródkach. Najlepiej posadzić ją w miejscach eksponowanych, na trawniku, w pobliżu wrzosowiska lub ogrodu sklanego. Nadaje się też na żywopłoty.
Ciekawostki: Morwa biała jest drzewem naturalnie występującym w Azji, do Europy sprowadzono ją już na przełomie XI i XII wieku.
Tematy pokrewne: Drzewa łatwe w uprawie, ogród użytkowy, żywopłoty, cięcie drzew i krzewów, rośliny do letniego ogrodu, galeria drzew, zdrowie i uroda z ogrodu..
Morwa biała - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Opisane drzewa liściaste :
ambrowiec amerykański (balsamiczny), brzoza brodawkowata, buk pospolity, czeremcha amerykańska, głóg dwuszyjkowy, grab pospolity, grujecznik japoński, jabłoń domowa, jabłoń purpurowa, jarząb pospolity (jarzębina), jarząb szwedzki, jesion wyniosły, judaszowiec, kasztanowiec czerwony, katalpa (surmia), klon japoński, klon jesionolistny, klon palmowy, klon pospolity (zwyczajny), magnolie - opis odmian, magnolia brooklińska, magnolia pośrednia, magnolia purpurowa, miłorząb dwuklapowy, morwa biała, orzech włoski, robinia akacjowa (grochodrzew biały, robinia biała), robinia lepka, styrakowiec, sumak octowiec, śliwa wiśniowa, Wierzba japońska Hakuro, wierzba mandżurska, wiśnia piłkowana, wiśnia różowa, wiśnia pospolita .
OGRÓD JAPOŃSKI
Tworzenie ogrodów było uważane w Japonii za odrębną dziedzinę sztuki taką jak malarstwo czy literatura, z tym że człowiek nie jest uważany za twórcę ogrodu ale za jego współtwócę bo drugim elementem jest przyroda - nie tylko kształtuje ogród ale też go zmienia pod wpływem pór roku i pogody.
Więcej o
ogrodach japońskich...
KLON POSPOLITY, ZWYCZAJNY
Zielone i sercowate liści, które jesienią przebarwiają się na żółto, pomarńczowo i czerwono. Kwiaty żółtozielone, zebrane w baldachogrona. Owoce to orzeszki z parą skrzydlaków. Korona drzewa jest rozłożysta. Najlepiej rośnie na glebach świeżych, żyznych i próchniczych.
Więcej informacji o klonach pospolitych...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
KLON PALMOWY
Drobne, delikatne liście ostro, ozdobnie powcinane, pięcio lub siedmioklapowe, często wybarwione przez cały sezon.
Więcej informacji o klonach palmowych...
Galerie ogrodnika amatora:
Ozdobne pędy, owoce i liście
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach.
Więcej w artykule: Ozdobne pędy, owoce i liście..
AZALIA OGRODOWA
Duże kwiaty w kolorze żółtym, morelowo-różowym, pomarańczowym lub jasnokoralowym.
Kwitnie w kwietniu-maju, niezbyt długo ale za to bardzo efektownie.
Liście azalii są delikatniejsze od liści różaneczników, i rozwijają sie dopiero po opadnięciu kwiatów. Są sezonowe, przed opadnięciem jesienią pięknie się wybarwiają na kolor żółty, czerwony, pomarańczowy lub purpurowy.
Więcej informacji o azaliach ogrodowych...
DEREŃ KOUSA
Kwiaty są niepozorne zielonkawo-żółte, zebrane w ciasne skupiska. Ozdobą są za to duże mlecznobiałe podsadki otaczające kwiaty. Najpolularniejszą chyba odmianą derenia kousa jest Milky Way - krzew wolno rosnący, o mlecznobiałych podsadkach, obficie kwitnący, dość odporny na mrozy.
Więcej informacji o dereniach kousa...
TRAWY OZDOBNE
Ozdobą tej grupy roślin są ksztlały i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody.
Więcej w artykule: Trawy ozdobne.
AMBROWIEC AMERYKAŃSKI
Najpiękniej wyglądają ambrowce jesienią, kiedy wybarwiają się przybierając ogniste i szkarłatne barwy. Zaletą jest fakt że te kolorowe liście nie opadają zbyt szybko - zdobią drzewo nawet do połowy listopada. W lecie liście tego drzewa są zielone i błyszczące. Głęboko powcinane i mają piłkowane brzegi. Kształtem przypominają liście klonów.
Więcej informacji o ambrowcach amerykańskich...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...