Monstera , Monstera deliciosa - opis rośliny, uprawa
Monstera Odsłon : 54823 wstecz
Pnącze wieloletnie
Wysokość: Po latach może osiągnąć 230 cm wysokości.
Ozdoba rośliny: Bardzo duże liście (do 60 cm średnicy), charakterystycznie głęboko powcinane i dziurkowane. Tworzy dużą masę zieleni. Młode liście są żywo jasnozielone, starsze są ciemniejsze. W naturze jest rośliną płożącą - jeżeli chcemy aby pięła się do góry trzeba jej zapewnić mocną podporę. Zdrowa roślina tworzy wiele korzeni powietrznych - nie należy ich usuwać bo nadają jej charakterystyczny wygląd a poza tym często "chwytają" się palika. Czasem dojrzałe rośliny tworzą kwiatostan w formie kolby z żółtawymi kwiatami. Roslina jest bez zapachu.
Pora kwitnienia: Okres letni.
Uprawa: Monstery to jedne z najłatwiejszych do uprawy roślin domowych, są dość tolerancyjne co do atmosfery i temperatury otoczenia. Roślina odpowiednia dla początkującego ogrodnika.
Temperatura minimalna zimą wynosi 13 st.C, przy ograniczeniu podlewania może przetrzymać w temp. 10 st.C. Latem zakwita w temperaturze około 24 st.C.
Podlewanie - nie lubi nadmiaru wody, ziemia powinna przeschnąć przed kolejnym podlewaniem. Latem, w ciepłe dni podlewać raz w tygodniu, zimą wystarczy co 14 dni.
Lubi dużą wilgotność powietrza bo jest roślina z dżungli tropikalnej. Należy ją zraszać regularnie miękką wodą a doniczkę włożyć do podstawki z kamykami lub większej doniczki wypełnionej wilgotnym torfem.
Liście czyścimy podtrzymując je od spodu. Wycieramy wilgotną szmatką. Co 2 miesiące użyć środka do nabłyszczania liści, co daje im piękny połysk. Nie należy stosować nabłyszczacza zbyt często.
Roślina przy minimum pielęgnacji moze żyć wiele lat.
Podłoże: Ziemia torfowa, przewiewna i przepuszczalna.
Dokarmianie: Latem, w okresie wzrostu dokarmiać płynnym nawozem dodawanym do wody co 21 dni.
Stanowisko: Monstera toleruje cieniste stanowisko, nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, zwłaszcza latem.
Przesadzamy raz do roku na wiosnę. Roślinom o dużych rozmiarach wystarczy wymienić górną warstwę ziemi. Podeprzeć palikiem; może być owinięty mchem. Cięcie nie jest potrzebne. Jeżeli roślina jest zbyt duża, można obciąć część wierzchołkową i ukorzenić na nowo.
Takie rozmnażanie przeprowadzamy wczesną wiosną. Sadzonki ukorzeniają się w temp. 24-27 st.C. Można je ukorzeniać w wodzie lub mnożarce.
Zastosowanie: Roślina doniczkowa, bardzo tolerancyjna i dlatego jedna z najpopularniejszych. Wymaga dużo przestrzeni. Stosuje się ją do dekoracji wnętrz, biur, wystaw, ogrodów zimowych. Młodsze egzemplarze dobrze prezentują się w towarzystwie innych roślin o barwnych liściach, starsze lepiej wygladają samotnie.
Liście monstery doskonale nadają się jako zielone tło do różnego typu bukietów i wiązanek.
Ciekawostki: Monstera pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. W naturalnych warunkach może to pnącze osiągnąć nawet 20 m wysokości.
Głęboko powcinane i dziurkowane liście to przystosowanie się do silnych wiatrów wiejących w jej ojczyźnie.
Tematy pokrewne: najpiękniejsze rośliny pokojowe, choroby roślin doniczkowych, szkodniki roślin doniczkowych, naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą.
Monstera - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Opisane rośliny doniczkowe :
aloes, anturium, araukaria wyniosła, azalia indyjska, begonia hydrocotylifolia, bieluń drzewiasty (datura, anielskie trąbki), chamedora wytworna, cibora papirusowa, cyklamen perski, cyprys wielkoszyszkowy, dendrobium phalaenopsis, difenbachia, dracena deremeńska (wonna), dracena obrzeżona, epifilum, falenopsis (ćmówka miła), figowiec benjamina (benjaminek), figowiec binnendijkii (wierzbolistny), figowiec sprężysty, fiołek afrykański (sępolia), fitonia, frizea lśniąca, fuksja (ułanka), gloksynia, grubosz jajowaty, guzmania, gwiazda betlejemska (poinsecja), hipeastrum (zwartnica), irezyna Herbsta, jukka gwatemalska, kalanchoe (żyworódka), koleus (pokrzywka brazylijska), kroton (trójskrzyn), kufea hyzopolistna, kuflik, maranta, miltonia, monstera, nefrolepis (paprotka), niecierpek nowogwinejski, niecierpek Waleriana, niedośpian (hypoestes), papryka roczna ozdobna, pierwiosnek kubkowaty, prymulki doniczkowe, pelargonia bluszczolistna, pelargonia pachnaca, geranium, anginka, pelargonia pasiasta, pelargonia wielkokwiatowa, angielska, psianka szafirowa burza, róża chińska (hibiskus doniczkowy), rozmaryn, sagowiec odwinięty (cykas), sansewieria gwinejska, scindapsus złoty, setkrezja purpurowa, skrzydłokwiat, stefanotis bukietowy, sundaville, szeflera, wilczomlecz lśniący, zamiokulkas zamiolistny, zaślaz mieszańcowy, klonik, zielistka, zygokaktus, kaktus bożonarodzeniowy, grudnik .
Więcej porad ogrodnika amatora...
Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...
CIBORA PAPIRUSOWA
Walorem rośliny jest ciekawy pokrój - interesująco wyglądają liście zebrane w kępy. Mają kształt parasola zwieńczającego trójgraniastą, wysmukłą łodygę. Na wierzchołku, ponad liśćmi, pod koniec lata pojawiają się kłosowate kwiatostany. Kwiaty są brązowe lub kremowobrązowe, kolczaste.
Więcej informacji...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
NEFROLEPIS, PAPROTKA
Cała roślina jest ozdobna, składa się z bujnych pierzastych liści, łukowato wyginających się lub lekko wzniesionych. Liście złożone są z drobnych, lancetowatych listków. Kolor liści żywozielony. Roślina wytwarza silne kłącze z rozłogami.
Mniejsze i średnie okazy dobrze czują się w towarzystwie innych roślin. Paprotki dobrze rosną w wiszących doniczkach lub koszykach.
Więcej informacji o paprotkach...
Galerie ogrodnika amatora:
ANTURIUM
Osadzona na długim pędzie, pochwa otaczajaca kwiatostan, nazywany kolbą. Pochwa ma kształt sercowaty. Najczęściej uprawia się odmiany o błyszczacej, czerwonej pochwie ale są też ciekawe odmiany w odcienich koloru pomarańczowego, o białej barwie z nalotem brudnoczerwonym lub żółtawym czy odmiany w kolorze różowym. Kolba kwiatostanowa może być prosta lub lekko zwisająca i osiąga długość 6-10 cm.
Więcej informacji o anturium...
Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...
Galeria roślin pokojowych
Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...
Pielęgnacja roślin pokojowych
Sukces w uprawie roślin pokojowych zależy od zapewnienia im właściwych warunków wegetacji czyli doborze odpowiedniego miejsca, i właściwej pielęgnacji: podlewania, nawożenia i zwalczania szkodników.
więcej o pielęgnacja roślin pokojowych...
Szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych...
ZIELISTKA
Zielistka Sternberga tworzy kępy łukowato wygiętych, wąskich liści, zwykle zielonych z szerokim biało-kremowym pasem pośrodku. Czasem układ barwnych pasów jest odwrotny. Kwiaty białe i niepozorne, powstają na długich, cieńkich, kremowych pędach - wkrótce w ich miejscu rozwijają się małe roślinki. Jeżeli takich pedów pojawi sie więcej a roślinę umieści się w wiszącym pojemniku, wygląda ona bardzo efektownie ze zwisającymi pękami młodych roślinek.
Więcej informacji o zielistce...
KWIATY CIĘTE
Nie wszystkie gatunki kwiatów nadają się do cięcia, niektóre z kolei wyglądają pieknie w wazonie bardzo krótko - dzień lub dwa. Nie nadają się na kwiaty cięte rośliny otwierające się tylko na słońcu , bo w wazonie zostają z reguły zamknięte.
Więcej o
kwiatach ciętych...
Ozdobne pędy, owoce i liście
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach.
Więcej w artykule: Ozdobne pędy, owoce i liście..
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...