ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Gleba Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Zdrowie z ogrodu Zioła Dodatki Skalniak Ekologiczny ogród Galeria roślin Porady ogrodnika Ogród użytkowy FB

MIKROLISTKI ZWANE Z ANGIELSKA MICROGREENS


mikrolistki, microgreens, z ogrodu do kuchni, świeża zielenina
Mikrolistki z nasion na kiełki - mieszanka pikantna złożona z brokuła, rzodkiewki i gorczycy.


Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki. Co prawda czas ich produkcji jest nieco dłuższy, ale wydaje się łatwiejszy, choćby z tego względu, że nie trzeba pamiętać o conajmniej dwukrotnym płukaniu nasion - jak to jest przy kiełkach. Mikrolistki dają też obfitszy plon niż kiełki.
Do produkcji mikrolistków używa się specjalnych nasion microgreens lub po prostu nasion na kiełki, które można kupić w sklepach ogrodniczych lub w sklepach ze zdrową żywnością. Nie powinno się używać nasion przeznaczonych do wysiewu do gruntu, które mogą zawierać chemię w postaci środków konserwujących.

Jak wyhodować mikrolistki ?

Całkiem łatwo! Aby uzyskać zdrowe, zielone liście do sałatek i kanapek potrzebujemy parapetu, nasion, pojemnika, wody i podłoża, oraz trochę cierpliwości. Parapet ma w domu każdy, wodę też, nasiona łatwo kupić, pojemnik może być nawet z odzysku, choć najlepsza byłaby do tego miniszklarenka z wentylacją. Podłożem może być ziemia (byle nie zanieczyszczona chemią) lub kokos. Najczęściej sprasowany, w postaci brykietu czy też krążków, idealnie obojętny dla roślin, imituje naturalne warunki w glebie. Dostarcza roślinom powietrza w strefie korzeniowej, bo jest bardzo lekki i dobrze magazynuje wodę. Rośliny kiełkują w nim szybciej, niż w ziemi. W ten sposób każdy może zostać ogrodnikem, choćby na skalę mikro. A na dodatek nawet bez ogrodu możemy miec własną, zdrową zieleninę wyhodowaną na własnym parapecie.
Mikrolistki uprawiane są poprzez wysianie ich nasion do podłoża i przeniesienie w jasne miejsce. Zajmują mało miejsca i można je uprawiać przez cały rok.
Wysiewanie : Wybieramy przepuszczalne podłoże do wysiewu nasion, które umieszczamy w pojemniku, a następie wyrównujemy je dłonią. Wysypujemy nasiona równomiernie (nie za gęsto!) i przykrywamy je cienką warstwą podłoża. Informacje o wysiewie i potrzebach roślin znajdują się na opakowaniu nasion, chyba, że to nasiona na kiełki, a przecież jest to czynność dziecinnie prosta. Następnie podlewamy i ustawiamy pojemnik na widnym i ciepłym parapecie. Przykrywamy przeźroczystym pojemnikiem, który pomoże utrzymać wysoką wilgotność. Spryskujemy delikatnie kiełkujące siewki, tak, by podłoże nigdy nie przeschło. Nie trzeba ich nawozić - a nawet jest to niewskazane!

Zbiory micorgreens

Aby zbiory były przez cały czas dostępne, co tydzień należy wysiać nowe nasiona; wtedy bedziemy mieli nowe listki wyrośnięte, zanim skończą się poprzednie. Większość mikrolistków jest gotowa do spożycia już po kilku dniach od kiełkowania. W sezonie zimowym uprawa trwa kilka dni dłużej, niż latem. Liście zbieramy przycinając je przy ziemi lub wyrywając razem z korzeniami.

Zdrowie w mikrolistkach

Mikrolistki są zdrowe. Ppodobnie jak kiełki są bogate w witaminy, przeciwutleniacze, makro- i mikroelementy, takie jak żelazo i potas, oraz kwas foliowy. Uprawiając mikrolistki mamy pewność, że nie są to zaprawione chemią produkty, ale zdrowe, własnoręcznie wyhodowane rośliny. W ten sposób mamy świeżą i zdrową zieleninę niezależnie od pory roku.
Mikrolistki zjada się świeże i surowe - są doskonałe do posypywania sałatek i kanapek lub jako dodatek do potraw z mięsa, ryb lub warzyw. Im świeższe liście, tym więcej zawierają witamin i minerałów. Najlepiej więc zbierać je bezpośerdnio przed spożyciem.

Jakie nasiona nadają się na mikrolistki?

Jest ich całkiem sporo, mogą to być na przykład nasiona takich roślin jak :
bazylia właściwa, bazylia cytrynowa, brokuł, brukiew, burak ćwikłowy, burak liściowy, cebula, cebula siedmiolatka, cykoria liściowa, endywia, gorczyca sarepska, groch Boogie, groch cukrowy, jarmuż zielony, jarmuż czerwony Scarlet, kalarepa, kapusta głowiasta czerwona, kapusta mizuna, kolendra siewna, koper ogrodowy, lucerna siewna, nasturcja niska, ogórecznik lekarski, pachnotka zwyczajna fioletowa, pak-choi rokietta siewna, roszponka, rukiew wodna, rukola, rzeżucha, rzodkiew, rzodkiewka czerwona, sałata liściowa zielona, sałata liściowa czerowna, słonecznik, szarłat czerwony, szpinak.

Uwagi praktyczne :

Nieudane kiełki można przeznaczyć na mikrolistki. Często zdarza się, że mimo, iż regularnie płuczemy nasiona i widzimmy, że w większości kiełkują, to po zapachu czujemy, że coś poszło nie tak. Zdarza się tak czasem z mieszankami różnych nasion. Wtedy oddajmy je ziemi. Te, które prawidłowo wykiełkowały wyrosną na mikrolistki, reszta pozostanie w ziemi.
Można też kupić mikroliski nasiona na macie, co ułatwia regularny siew.

Zobacz także :

Z ogrodu do kuchni,   aromatyczna pigwówka,   dereniówka,   ciasto z dynią,   koktajl z czerwonej porzeczki,   sok z winogron,   kiełki - bomba witaminowa,   mikrolistki na zdrowie,   lecznicze nalewki,   owoce jagodowe,   zdrowie z ogrodu,   zioła w ogrodzie - uprawa i zastosowanie.




KIEŁKI - BOMBA WITAMINOWA

kiełki bomba witaminowa
Kiełki roślin są dla organizmu człowieka najcenniejszym źródłem witamin, soli mineralnych, naturalnych leków i różnych składników wzmacniających. Z tego powodu spożywając kiełki pobudzamy i usprawniamy siły witalne naszego organizmu. Regularne spożywanie kiełków uzupełnia niedobory pokarmowe i wzmacnia system odpornościowy ogranizmu.
Więcej ....

OGRÓD UŻYTKOWY

ogrodnik -  ogród użytkowy, warzywa, owoce i zioła
Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę a nie biegać za każdym razem na targ czy do sklepu.
Więcej o ogrodach użytkowych...

Z OGRODU DO KUCHNI

ogrodnik -  z ogrodu do kuchni, przepisy
Jak możemy wykorzystać warzywa, owoce i zioła rosnące w ogrodzie, przepisy na soki, kompoty, nalewki, koktajle i ciasta. Ciasto z dynią, sok z winogron, pigwówka, koktajl z porzeczek.
Więcej o przepisach...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

Galerie ogrodnika amatora:



OGRÓD WIEJSKI

ogrodnik -  ogród wiejski, ogrody w stylu wiejskim
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi. Typowy ogród wiejski łączy funkcje dekoracyjne i użytkowe : rosną w nim nie tylko bujne kwiaty i krzewy ozdobne ale też i drzewa oraz krzewy owocowe, są grządki warzywne i ziołowe.
Więcej o ogrodach wiejskich...

Alfabetyczny spis roslin ogrodowych

Łacińskie nazwy roślin ogrodowych

Angielskie nazwy roślin ogrodowych

WYSIEW NASION

ogrodnik -  wysiew nasion , terminy siewów, siewy
Rozmnażać rośliny zielne można przez podział, sadzonki albo przez wysiew nasion. Wydawać by się mogło że najprostszą metodą jest wysiew; niestety dotyczy to tylko części roślin; głównie kwiatów jednorocznych. Wysiew jako metoda rozmnażania w warunkach amatorskiej uprawy ogrodu w przypadku wielu roślin jest zbyt kłopotliwy
Więcej o wysiewach nasion...

Rzeżucha, pieprzyca siewna

zioła, rzeżucha, pieprzyca siewna
Ta mała, niezbyt efektowna roślinka zawiera komplet witamin. Samej witaminy C ma tyle co cytryna. Jodu zawiera najwięcej ze wszystkich warzyw. Inne cenne składniki to magnez, żelazo, chrom, siarka i wapń. Taka mieszanka witamin i minerałów doskonale pomoże w przezwyciężeniu zimowo-wiosennego wyczerpania. Pieprzyca siewna zawiera naturalne antybiotyki.
Więcej informacji...

BAZYLIA

zioła bazylia
Bazylia tworzy niewielkie kępki o eliptycznych, jasnozielonych liściach. Kwiaty są niewielkie, białe lub różowe, tworzą kłosowy kwiatostan. Liście wydzielają korzenno-cynamonowy charakterystyczny zapach.
Więcej informacji...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook