MENU
Strona główna
Wiosna
Lato
Jesień
Zima
Galeria roślin
Galeria ogrodowa
Wystawy i targi ogrodnicze
Porady
Fb
Mięta , Mentha - opis rośliny, uprawa
Bylina zimująca w gruncie
Wysokość: W zależności od odmiany od 10 cm do prawie metra.
Pożytek z rośliny: Wonne liście mięty, świeże lub suszone.
Zbiór mięty : najbardziej aromatyczne są liście w okresie tworzenia kwiatostanów; pierwszy raz w czerwcu, drugi raz na przełomie sierpnia i września. W uprawie amatorskiej świeże liście mięty zbieramy na bieżąco w zależności od potrzeby.
Opis rośliny: Mięta to bylina o zielonych, aromatycznych liściach, wytwarzająca kłącze. Kwiaty drobne, białe, liliowe lub różowe. W uprawie mamy kilkadziesiąt odmian mięty różniących się wyglądem i aromatem. Wśród tych wielu gatunków najpopularniejsza jest mięta pieprzowa o orzeźwiającycm zapachu i lekko piekącym smaku.
Pora kwitnienia: Czerwiec - lipiec.
Uprawa: Roślina łatwa w uprawie choć wymaga odpowiedniej gleby i dużej ilości wody, zwłaszcza w okresach letnich upałów. Jest rośliną eksapansywną - szczególnie mięta pieprzowa - niekontrolowana może dość szybko się rozrastać. Może być uprawiana w doniczce ale wymaga wtedy silniejszego nawadniania. Odporna na mrozy, przetrzyma też raczej zimę posadzona w pojemniku. Oprócz częstego podlewania, zioło to potrzebuje nawożenia. Nawozimy nawozami naturalnymi.
Miętę można z powodzeniem uprawiać w doniczce, na balkonie czy tarasie.
Może być atakowana przez chrząszcze Chrysolina herbacea, gąsienice motyla omacnica złotowianka i larwy skoczka.
Rozmnażamy poprzez wysiew nasion. Miętę pieprzową rozmnażamy przez rozłogowe sadzonki, które sadzimy w maju do skrzynek, zachowując między nimi odległość 2-3 cm.
Gleba: Najlepsza jest dobra, żyzna gleba, próchnicza, przepuszczalna, wilgotna i zasobna w wapń.
Stanowisko: Roślina światłolubna, ale poradzi sobie też w półcieniu. Nie lubi bardzo ostrego słońca.
Zastosowanie: Jako roślina użytkowa i lecznicza. Zawiera olejek mentolowy, działający odświeżająco i odkażająco. Napar z mięty usuwa niedyspozycje przewodu pokarmowego, łagodzi dolegliwości żołądkowe, poprawia łaknienie, działa orzeźwiająco. Dodaje smaku potrawom. Zapewnia też przyjemny zapach w pomieszczeniach.
Ciekawostki: Popularna w Polsce czarna mięta pieprzowa powstała w wyniku naturalnej krzyżówki kilku gatunków mięty rosnących dziko w Anglii.
Tematy pokrewne: Zioła, ogród użytkowy czyli owoce, warzywa i zioła, zdrowie z ogrodu, rośliny pachnące, rośliny użytkowe do cienia, rośliny na balkony i tarasy, rośliny odstraszające komary, macierzanka tymianek, kocimiętka, szczypiorek, rośliny do letniego ogrodu.
Mięta - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
MIĘTA PIEPRZOWA - NA CO POMOŻE
Mięta pieprzowa, powszechnie znana i uprawiana w kraju, jedna z najwcześniej znanych roślin zielarskich. Napar z mięty wpływa korzystnie na system trawienny. Pomaga na kłopoty z żołądkiem, przy braku apetytu, kolce jelitowej, chorobach wątroby i dróg żółciowych. Herbata miętowa i napój miętowy doskonale gaszą pragnienie, szczególnie w upalne dni lata. Inhalacje z naparu mięty przynoszą ulgę przy przeziębieniach. Więcej o zdrowiu z ogrodu... |
Więcej porad ogrodnika amatora...
Rośliny pachnące - Zapachy roślin rządzą się własnymi prawami; są rośliny, które pachną mocniej w słońcu np. zioła takie lawenda, szałwia czy bazylia. Są też takie, których zapach najintensywniejszy jest wieczorem (np. maciejka, czy tytoń) a są też i takie, które zaczynają intensywnie pachnąć w trakcie zasuszania ...
Z ogrodu do kuchni - Jak możemy wykorzystać warzywa, owoce i zioła rosnące w ogrodzie, przepisy na soki, kompoty, nalewki, koktajle i ciasta. Ciasto z dynią, sok z winogron, pigwówka, koktajl z porzeczek...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Zioła w ogrodzie i domu
Najbardziej popularne i łatwe w uprawie zioła to szczypiorek, pietruszka naciowa i koperek. Są to zarazem rośliny należące do niezbędnika w kuchni. Warto jednak uprawiać również inne zioła takie jak tymianek, szałwia, bazylia, mięta, estragon czy oregano. Oprócz pożytku w kuchni są to z reguły rośliny dość ozdobne i pięknie pachnące.
Więcej informacji o ziołach...
Galerie ogrodnika amatora:
Ogród użytkowy - Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu albo zerwania zieleniny prosto z grządki ...
Zdrowie z ogrodu - Warzywa i owoce, zioła i nasiona są niezbędnym elemetem naszego pożywienia - bez nich nasz organizm nie może prawidłowo funkcjonować - o tym uczą się nawet dzieci w szkole. Niestety niezbyt często te wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...