Miesiącznica dwuletnia , Lunaria annua - opis rośliny, uprawa
Roślina dwuletnia
Wysokość: Od 30 do 100 cm.
Ozdoba rośliny: Liczne kwiaty w kolorze niebieskofioletowym, zebrane w grona, pachnące. Istnieje również odmiana o kwiatach białych (Corcyrensis). Wartość zdobniczą mają jednak nie kwiaty, ale okrągłe, srebrzyste przegrody owoców - łuszczyn, zawieszone na dość długich szypułkach. Średnica łuszcznyn do 5 cm. Pędy miesiącznicy lekko owłosione, górą rozgałęzione. Liście w zarysie sercowate, wydłużone, nieregularnie ząbkowane.
Pora kwitnienia: W zależności od pogody na wiosnę; możę kwitnąć pod koniec kwietnia, w maju i na początku czerwca.
Uprawa: Roślina bardzo łatwa w uprawie, choć ma pewne wymagania co do gleby i stanowiska. Nasiona miesiącznicy wysiewa się od końca maja do lipca wprost na miejsca stałe. Pikowanie jest niepotrzebne, siewki przerywamy. Można też wysiać nasiona po kilka do doniczek a we wrześniu wybić z bryłą ziemi i posadzić do gruntu, albo pozostawić zadołowane doniczki na zimę i przesadzić do gruntu dopiero w kwietniu. Często roślina sama się wysiewa. Pędy z łuszczynami ścina się jesienią.
Gleba: Wymaga gleby żyznej, próchniczej i wilgotnej. Można również uprawiać miesiącznice na glebach piaszczystych, ale rośliny wymagają wtedy obfitego podlewania.
Stanowisko: Słoneczne.
Zastosowanie: Na suche bukiety. Po zdjęciu łuszczyn przegrody wyglądają jak duże pergaminowe krążki. Po wyschnięciu mają barwę srebrzystą, stąd inna, pospolita nazwa "srebrniki Judasza". Miesiącznica nadaje się wyłącznie na kwiat cięty do suchych bukiecików. Można ją łączyć z trawami, gałązkami, zasuszonymi barwnymi liśćmi lub zasuszonymi kwiatami. Nadaje bukietom lekkości. Można ją sadzić na rabatach mieszanych, pasuje do ogrodów w stylu wiejskim i naturalistycznych.
Ciekawostki: Miesiącznica pochodzi południowo-wschodniej Europy, rośnie też w Polsce.
Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie,kwiaty trudniejsze w uprawie, ogród w stylu wiejskim , kwiaty cięte , rośliny na każdą glebę., rośliny na gleby piaszczyste, wysiew nasion, zbiory nasion .
Miesiącznica dwuletnia - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Opisane rośliny dwuletnie :
bratki, dzwonek ogrodowy, firletka kwiecista, goździki brodate, goździki ogrodowe, malwy, miesiącznica dwuletnia, naparstnica purpurowa, niezapominajki, stokrotki
Opisane rośliny jednoroczne :
aksamitki, aksamitka rozpierzchła, aksamitka wąskolistna, aksamitka wzniesiona, astry chińskie, bakopa, begonia stale kwitnąca, calibrachoa Million Bells, celozja grzebieniasta, celozja pierzasta, cynie, czarnuszka damasceńska, czubatka ubiorkolistna, diaskia, gazania, gipsówka wytworna (łyszczec nadobny), godecja wielkokwiatowa, kapusta ozdobna, kocanki ogrodowe (suchołuska, nieśmiertelnik), kleome ciernista, kosmos (onętek), kroplik tygrysi (figlarz), laurencja, limnantes, lobelia (stroiczka), maczek kalifornijski (pozłotka, eszolcja), motylek wisetoński (motylek nadobny), nagietek lekarski, nasturcja, niecierpek balsamina, niecierpek nowogwinejski, niecierpek Waleriana, petunia, portulaka wielkokwiatowa, przypołudnik stokrotkowy, rezeda wonna, sanwitalia rozesłana (polegnatka), scewola, słonecznik zwyczajny, smagliczka nadmorska, surfinia, szałwia błyszcząca, szałwia powabna (szaławia trójbarwna), szarłat zwisły, ślazówka letnia, tytoń oskrzydlony, werbena ogrodowa, werbena patagońska, uczep, wyżlin większy (lwia paszcza), żeniszek
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
KWIATY CIĘTE
Nie wszystkie gatunki kwiatów nadają się do cięcia, niektóre z kolei wyglądają pieknie w wazonie bardzo krótko - dzień lub dwa. Nie nadają się na kwiaty cięte rośliny otwierające się tylko na słońcu , bo w wazonie zostają z reguły zamknięte.
Więcej o
kwiatach ciętych...
HORTENSJA BUKIETOWA
Kremowobiałe, stożkowate i bardzo duże kwiatostany osiągajace nawet 20-30 cm długości. Kwiaty w miarę przekwitania różowieją a następnie zasychają. Zaschnięte stanowią ozdobę krzwu zimą. Kwitnie od sierpnia.
Więcej informacji o hortensjch bukietowych...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Galerie ogrodnika amatora:
FIRLETKA SMÓŁKA
Kwiaty w kolorze biskupim oblepiające gęsto pędy kwiatostanowe. Kwiaty mogą być pojedyńcze lub pełne. Pędy kwiatostanowe firletki smółki wystają ponad kępki liści i pokryte są lepką wydzieliną . Liście ciemnozielone, podłużne, trawiaste - pozostają zielone nawet w zimie.
Więcej informacji o firletce smółce...
Alfabetyczny spis roslin ogrodowych
Łacińskie nazwy roślin ogrodowych
Angielskie nazwy roślin ogrodowych
OGRÓD WIEJSKI
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi.
Typowy ogród wiejski łączy funkcje dekoracyjne i użytkowe : rosną w nim nie tylko bujne kwiaty i krzewy ozdobne ale też i drzewa oraz krzewy owocowe, są grządki warzywne i ziołowe.
Więcej o
ogrodach wiejskich...
SZAROTKA
kwiaty w kształcie gwiazdy, wyglądajace jak rozetki z białego filcu. Środek gwiazdy składa się z szarożółtych, drobnych koszyczków kwiatowych a otaczające liście są srebrzyste, pokryte gęstym filcem.
Pędy i wąskie liście są też silnie owlosione, co chroni roślinę przed nadmiernym parowaniem.
Więcej informacji o szarotkach...
ROZMNAŻANIE ROŚLIN
Większość z nas po prostu kupuje sadzonki w sklepach ogrodniczych. Istnieje jednak grupa pasjonatów, którym własnoręcznie wyhodowane rośliny sprawiają wiele radości. Trzeba na początku wspomnieć, że część roślin bardzo łatwo daje się rozmnażać
więcej na temat rozmnażania roślin...
ZAWCIĄG NADMORSKI
Drobne kwiaty zebrane w główkowate, kuliste kwiatostany o średnicy 2 cm, na pędach wyrastających ponad poduszki liści. Barwa kwiatów najczęściej amarantowa.
Liście zawciąga nadmorskiego są wąskie, trawiaste i tworzą zwarte, kuliste, ciemnozielone poduszki.
Więcej informacji o zawciągach nadmorskich...
ŻURAWKA
Żurawki sadzi się w ogrodach przede wszystkim dla ich efektownych liści ale wiele z odmian wytwarza też ciekawe, delikatne kwiatostany często używane w kompozycjach bukietowych. Kwiaty są małe, zebrane w wiechowaty, ażurowy kwiatostan na bezlistnej łodydze, ognistoczerwone, karminowe, koralowe lub białe.
Więcej informacji o żurawkach...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...