MIEJSCE DO SIEDZENIA W OGRODZIE, MEBLE OGRODOWE
Większości z nas ogród kojarzy się przede wszystkim z relaksem. Najczęścjej obsadzmy go kwiatami, krzewami i drzewami ozdobnymi. Aby nasz ogród czy taras wygladał estetycznie i był przyjemnym miejscem do spędzania czasu warto pomyśleć o aranżacji miejsca do siedzenia i zakupie mebli ogrodwych czy przynajmniej ławeczki ogrodowej.
Szare meble ogrodowe wtopione w zieleń. Wystawa Ogrody Daisy.
Meble ogrodowe to uzupełnienie każdego ogrodu. Pozwalają odpocząć i zrelaksować się, podziwiać piekno przyrody. Dobrze gdy oprócz funkcji praktycznej spełniaja jeszcze funkcję estetyczną, nie szpecą ale dodają ogrodowi uroku. Dlatego ich zakup powinien być przemyślany - muszą pasować do otoczenia, stylu ogrodu, tarasu czy balkonu. Meble ogrodowe mogą być wykonane z drewna, rattanu, wilkiny, metalu (aluminium lub stal), plastiku, kamienia czy betonu. W przypadku mebli wykonanych z drewna surowego należy je poddać impregnacji i polakierować, znim zaczniemy z nich korzystać.
Ważne jest też gdzie będą stały. Jeżeli będą ciągle narażone na działanie czynników atmosferycznych, lepiej wybrać takie, które są wykonane materiałów bardziej wytrzymałych. Do takich należą meble z plastiku, metalu, drewna tekowego lub akacjowego.
Na miejsca zadaszone można wybrać każdy rodzaj materiału. Na zadaszony taras można przeznaczyć meble z drewna sosnowego.
Istotnym czynnikiem mającym wpływ na wybor takich a nie innych mebli do ogrodu jest ich cena. Najtańsze są meble z plastiku, nieco droższe plastikowe rozkładane fotele wyściełane poduszkami. Jeszcze droższe są meble z żeliwa lub aluminium a najdroższe są meble drewniane lub ratanowe. Cena mebli drewnianych zależy od materiału z jakiego zostały wykonane.
Do zestawów mebli ogrodowych można też dokupić huśtawkę i parasol. Nowoczesne parasole z regulowaną czaszą można zaopatrzyć w moskitierą, która ochroni nas przed atakami owadów, co może być uciążliwe, zwłaszcza w drugiej połowei lata i jesienią.
Praktycznym i ciekawym rozwiązaniem są pawilony ogrodowe z możliwością zamontowania ścian bocznych.
Nieco droższą ale trwała inwestycją jest postawienie altany ogrodowej.
Pielęgnacja mebli ogrodowych
Od wiosny do jesieni (a czasem przez cały rok) stoją na dworze, narażone na kaprysy pogody. Aby służyły przez lata trzeba pamietać o ich pielęgnacji.Krzesła i stoły drewniane najlepiej zaimpregnować lekierobejcą, pokostem lnianym lub pomalować farbą wodoodporną.
Meble metalowe mogą rdzewieć. Warto pomalować je minią (specjalna farbą przeciwkorozyjną) a na nią nałożyć warstwę pasty grafitowej.
Meble wilkinowe pokrywamy bezbarwnym lakierem. Ten zabieg trzeba powtarzać co roku
Jak czyścić meble ogrodowe
Plastikowe meble - czyścimy wilgotną ściereczką z odrobina płynu do mycia naczyń lub wodą z mydłem i wycieramy do sucha. Warto je potem natrzeć preparatem do konserwacji karoserii samochodowej - będą się ładnie błyszczały i mnej brudziły. Niewielkie zaplamienia usuwamy wilgotną ściereczką posypaną sodą oczyszczoną.
Do mebli drewnianych używamy specjalnego środka do drewna. Umyte meble należy pokryć środkiem ochronnym. Lakierowane meble można też umyć woda mydlaną z łyżką amoniaku. Zabrudzone meble z surowego drewna przecieramy najdlikatniejszym papierem ściernym. Przecieramy zgodnie z kierunkiem słojów drewna.
Mebelki z wikliny, bambusa, trzciny i ratanu trzeba odkurzyć a następnie umyć ciepłą wodą z mydłem i dodatkiem boraksu (do kupienia w aptece). Spłukujemy i pozostawiamy do wyschnięcia. Naturalna, niefarbowaną wiklinę płuczemy w słonej wodzie.
Meble metalowe - wystarczy przetrzeć ciepłą wodą i wytrzeć do sucha. Następnie pokryć metal cieńką warstwą pasty woskowej. Szklany blat stolika przetrzeć octem.
Meble z dodatkiem tkaniny - najpierw odkurzamy lub trzepiemy. Zabrudzone miejsca przecieramy pianą mydlaną. Nie używamy proszku do prania, bo może odbarwić tkaninę.
Pod koniec sezonu meble przenośne najlepiej schować np. w komórce, piwnicy czy na strychu. Meble stacjonarne można na zimę okryć folią.
WODA W OGRODZIE CZYLI STAW LUB OCZKO WODNE
Oczko wodne może być niezwykłą ozdobą ogrodu, jednak tylko wtedy gdy zostało właściwie zaprojektowane, wykonane a w końcu systematycznie pielęgnowane.
Więcej o
akcentach wodnych w ogrodzie...
OŚWIETLENIE W O OGRODZIE
Wieczorem ogród może wyglądać też efektownie - odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła nie tylko stworzy niepowtarzalny nastrój ale też może ukazać jego drugie oblicze. Przy okazji różnego rodzaju źródła światła ułatwiają poruszanie się po terenie oraz odstraszają intruzów.
Więcej o
oświetleniu w ogrodzie...
Rośliny pachnące
Zapachy roślin rządzą się własnymi prawami; są rośliny, które pachną mocniej w słońcu np. zioła takie lawenda, szałwia czy bazylia. Są też takie, których zapach najintensywniejszy jest wieczorem (np. maciejka, czy tytoń) a są też i takie, które zaczynają intensywnie pachnąć w trakcie zasuszania.
Więcej w artykule: Zapachy w ogrodzie....
Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
BALKONY I TARASY
Niewątpliwie najpopularniejsza roslina balkonowa jest pelargonia i trzeba przyznać, że roślina ta ma wiele zalet. Inne popularne rośliny balkonowe to petunie, surfinie, werbeny czy lobelie.
Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule
Balkony i tarasy.
Inne porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
DODATKI OGRODOWE
Ogród to nie tylko rośliny ale również różnego typu dodatki i urządzenia, elementy architektury ogrodowej oraz dekoracje. Niektóre z dodatków ogrodowych mają funkcje użytkowe, np.meble ogrodowe czy kompostowniki, inne służą jako elementy dekoracyjne np. fontanny, oczka wodne, rzeźby ogrodowe a jeszcze inne łączą funkcję użytkową z dekoracyjną.
Więcej o
dodatkach ogrodowych...
Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania - niektóre dostepne zimą.
Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach.
Warto wykorzystać pogodne dni, i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Większość ogrodów botanicznych jest nieczynna od listopada do kwietnia. Ale nie wszystkie - na przykład Ogród Botaniczny UJ nie zostanie zamknięty na sezon zimowy. Są też inne obiekty do zwiedzania : parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie, szklarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2025
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
TRAWNIK
Trawnik to jeden z ważniejszych elementów kompozycji ogrodowych; wprowadza w ogrodzie pewien porządek a zielona trawa jest doskonałym tłem dla drzew, krzewów, kwiatów, budynków i dekoracji ogrodowych.
Więcej o
trawnikach...
Z OGRODU DO KUCHNI
Jak możemy wykorzystać warzywa, owoce i zioła rosnące w ogrodzie, przepisy na soki, kompoty, nalewki, koktajle i ciasta. Ciasto z dynią, sok z winogron, pigwówka, koktajl z porzeczek.
Więcej o
przepisach...
TRAWY OZDOBNE
Ozdobą tej grupy roślin są ksztlały i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody.
Więcej w artykule: Trawy ozdobne.
Komary - jak sobie z nimi poradzć ?
Z utęsknieniem czekamy na letnie dni w ogrodzie, kiedy będzie można poobcować z przyrodą, posiedzieć w cieniu drzew, wdychać zapachy kwiatów, podziwiać piękno ogrodowych roślin i aranżacji. Ale niektóre spotkania z przyrodą wcale do miłych nie należą - do takich zaliczamy ataki komarów.
Więcej informacji...
OGRÓD ANGIELSKI
Cechą charakterystyczną ogrodów angielskich jest dążenie do odwzorowania elementów występujacych w naturze, swoboda oraz pewna dawka romantyzmu. W ogrodzie naturalnym powinny przeważać zielone trawniki, nieregularne kształty rabat, kręte ścieżki oraz kępy trwałej roślinności.
Więcej o
ogrodach angielskich...
OGRÓD WIEJSKI
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi.
Typowy ogród wiejski łączy funkcje dekoracyjne i użytkowe : rosną w nim nie tylko bujne kwiaty i krzewy ozdobne ale też i drzewa oraz krzewy owocowe, są grządki warzywne i ziołowe.
Więcej o
ogrodach wiejskich...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...