Mieczyk ogrodowy , Gladiolus hybridus - opis rośliny, uprawa
Roślina cebulowa (bulwiasta) zimująca w pomieszczeniach
Wysokość: W zależności od odmiany od 80 do 130 cm.
Ozdoba rośliny: Duże kwiaty o różnych barwach, zebrne zwykle w jednostronne okazałe grona. Kwiaty niektórych odmian są jednobarwne, innych wielokolorowe o zaskakującej czasem palecie barw. Ciekawie wyglądają odmniany o fryzowanych płatkach.
Łodyga kwiatowa otoczona jest paroma długimi, mieczowatymi liśćmi.
Pora kwitnienia: Lipiec - wrzesień. Termin kwitnienia zależny od odmiany.
Uprawa: Roślina trochę trudniejsza do uprawy. Wrażliwa na mrozy, zimuje w pomieszczeniach. Do zimowania najlepsze jest suche i chłodne pomieszczenie. Do gruntu wysadza się mieczyki w końcu kwietnia lub w pierwszej połowie maja, odmiany późne i bardzo późne można sadzić w końcu maja i na początku czerwca. Głębokość sadzenienia cebul od 8 do 10 cm. W czasie wegetacji należy mieczyki regularnie podlewać słabym strumieniem wody, gryż łatwo się przewracają. Rośliny o dużych kłosach kwiatowych należy przywiązać do palików. Pod koniec wegetacji, w październiku, gdy rośliny przekwitną wykopujemy je, przycinamy pędy na wysokości 3-5 cm nad bulwocebulką, suszymy, oczyszczamy i przechowujemy w skrzynkach do wiosny.
Mieczyki są dość często atakowane przez różne choroby i szkodniki. Do najgroźniejszych chorób należy bakterioza.
Rozmnażanie z cebulek przybyszowych.
Gleba: Mieczyki są wymagające co do gleby, najlepsza jest dla nich gleba żyzna, próchnicza, niezakwaszona i wilgotna. Na glebach zimnych i gliniastych słabo rosną i często chorują.
Stanowisko: Musi być słoneczne.
Zastosowanie: Mieczyki uprawia się przede wszystkim na kwiat cięty. W wodzie trzymają się nawet 2 tygodnie. Kwiaty rozwijają się stopniowo od dołu do szczytu kwiatostanu. Nadają się też do grup w ogrodach przydomowych. Dobrze wygladają w towarzystwie innych większych roślin: słoneczników, kokosmii czy alstromerii.
Ciekawostki: Bulwy mieczyków są jednoroczne - ponad starą bulwą, która pod koniec wegetacji zasycha tworzy się nowa zastępcza a pomiedzy nimi powstają bulwki przybyszowe wielkości grochu.
Tematy pokrewne: Kwiaty trudniejsze w uprawie, kwiaty łatwe w uprawie, Rośliny cebulowe i bulwiaste, letnie kwiaty cebulowe, Kwiaty cięte, rośliny do letniego ogrodu, mowa kwiatów, galeria roślin cebulowych i bulwiastych.
Mieczyk ogrodowy - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
INNE CIEKAWE ROŚLINY CEBULOWE:
Opisane rośliny cebulowe i bulwiaste :
acidantera dwubarwna, agapant afrykanski, alstremeria (lilia Inków), begonia bulwiasta, begonia zwisająca (pendula), brodia, cebulica syberyjska, czosnek białawy (Krzysztofa), czosnek niedźwiedzi, czosnek złocisty (czosnek południowy), dalie, frezja ogrodowa, hiacynty, jaskier azjatycki, kalia Rehmanna, kanna (paciorecznik), kokorycz pusta, kosaciec bródkowy (irys bródkowy), kosaciec syberyjski (irys syberyjski), kosaciec żółty, krokosmia (montbrecja), krokusy, liatra kłosowa, lilie, lilia tygrysia, mieczyki ogrodowe, narcyzy, przebiśnieg (śnieżyczka), psiząb mieszańcowy, puszkinia_cebulicowata, rannik zimowy, szachownica cesarska, szachownica kostkowata, szafirki, szczawik Deppego, śniedek baldaszkowaty (śpioszek), śnieżnik lśniący, śnieżyca wiosenna, topinambur (słonecznik bulwiasty), tulipany, tulipany botaniczne, tulipany Darwina, tulipany Fostera, tulipany fryzowane (Crispa), tulipany Greiga, tulipany Kaufmanna, tulipany Klusjusza, tulipany liliokształtne, tulipan tarda, tulipan Triumph, tulipan turkiestanski, tygrysówka pawia, zimowit_jesienny.
LIATRA KŁOSOWA
Kwiatostany złożone z koszyczków, zebrane są w gęste kłosy. Barwa kwiatów najczęściej lilioworóżowa, jasnofioletowa lub fioletowa. Są też odmiany o kwiatach białych.
Kłosy kwiatowe rozwijają się nietypowo: od wierzchołka do dołu.
Odziomkowe liście liatry tworzą rozety i są długie, wąskie i nieco sztywne.
Więcej informacji o liatrach...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Rośliny cebulowe i bulwiaste
Ożywią i upiększą każdy ogród. Umiejętny dobór roślin cebulowych i bulwiastych zapewni nam kwitnący ogród od wczesnej wiosny do pierwszych jesiennych przymrozków.
Więcej o roślinach cebulowych i bulwiastych...
Galerie ogrodnika amatora:
KROKOSMIA, MONTBERCJA
Pomarańczowoczerwone, pomarańczowe, żółte lub bordowe kwiaty zebrane w 12-30 kwiatowe kwiatostany w formie jednostronnego kłosu. Kwitnie od lipca do września.
Więcej informacji o krokosmii...
AGAPANT AFRYKAŃSKI
Kwiaty ciemno-niebiesko-fioletowe, promieniste, z sześcioma listkami okwiatu, u nasady zrośniętymi w rurkę, osadzone na długich szypułkach. Kwiaty zebrane są imponujące, baldachokształtne kwiatostany wyrastające na szczytach bezlistnych łodyg. Istnieją rownież odmiany o kwiatach białych lub w różnych odcieniach niebieskiego, pojedyńczych lub pełnych. Liście równowąskie, o długości 10-15 cm i szerokości 1 cm. Są też odmiany o liściach pasiastych.
Więcej informacji o agapantach afrykańskich...
LILIE
Lilie to jedne z najpiękniejszych bylin cebulowych; istnieje wiele gatunkow i odmian tej rośliny o zróżnicowanym wyglądzie i kolorystyce.
Dla większości gatunków lilii najlepsza pora na sadzenie cebul przypada od połowy września do połowy października.
Sadząc lilie trzeba jednak pamietać, że są to rośliny o dużych potrzebach i wymagające troskliwej opieki.
Więcej informacji na temat lilii...
LETNIE KWIATY CEBULOWE
Większość letnich kwiatów cebulowych i bulwiatych bardzo efektownie kwitnie - jeżeli chcemy wprowadzić trochę żywych kolorów i egzotyki do ogrodu to te rośliny na pewno się sprawdzą.
Cebule i bulwy kwitnące latem sadzi się na wiosnę, a ponieważ z reguły są wrażliwe na mrozy muszą być wykopywane po pierwszych przymrozkach i przechowywane w pomieszczeniach. Najczęściej, z roślin cebulowych i bulwiastych kwitnących latem, sadzi się w ogrodach popularne mieczyki i dalie.
Więcej o
letnich kwiatach cebulowych...
RABATY BYLINOWE
Byliny doskonale nadają się do każdego ogrodu a do tego mają wiele zalet - przede wszystkim nie trzeba ich co roku wysiewać na nowo. Są to rośliny wieloletnie o niezdrewniałych pędach mogące kwitnąć i wytwarzać nasiona corocznie, przez wiele lat.
Więcej w artykule: Rabaty bylinowe.
MOWA KWIATÓW
Temat trochę staroświcki i zapomniany, dla naszych prababek był oczywisty. Warto przypomnieć sobie co oznaczały wręczane przy różnych okazjach kwiaty i wprowadzić trochę romantyzmu do codziennego życia. Na przykład tuzin czerwonych róż oznaczał płomienną miłość a biała lilia czytosć uczuć.
Więcej o
mowie kwiatów...
KALIA REHMANNA
Kwiaty o zredukowanym okwiecie, umieszczone gęsto jeden obok drugiego, tworzą kwiatostan zwany kolbą, która osadzona jest na grubym, nagim pędzie. Ozdobą rośliny jest pochwa otaczająca kwiatostan. Całość ma kształt kielicha.
Więcej informacji o kaliach...
KWIATY CIĘTE
Nie wszystkie gatunki kwiatów nadają się do cięcia, niektóre z kolei wyglądają pieknie w wazonie bardzo krótko - dzień lub dwa. Nie nadają się na kwiaty cięte rośliny otwierające się tylko na słońcu , bo w wazonie zostają z reguły zamknięte.
Więcej o
kwiatach ciętych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...