Męczennica błękitna , Passiflora caerulea - opis rośliny, uprawa
Pnącze wieloletnie
Wysokość: W uprawie doniczkowej wyrasta do 1 m.
Ozdoba rośliny: Krzew o pnących pędch. Kwiaty duże, białe, z pięcioma dużymi pręcikami i słupkiem z trzema szyjkami, opatrzone są złożonym z pierścienia nitkowatych wyrostków przykoronkiem. Jest on dłuższy od płatków korony i różnorodnie zabarwiony; u podstawy purpurowy, dalej białobłkitny, a u góry błękitny. Kwiaty mogą mieć średnicę do 9 cm. Pojwiają się pojedyńczo, wyrastając z żyłek liści. Liście 5-7 klapowane z dwoma małymi przylistkami. Z kątów liści wyrastają wąsy.
Pora kwitnienia: Od lipca do jesieni.
Uprawa: Roślina dość łatwa w uprawie, ale wrażliwa na niskie temperatury i wymaga pewnych prac pielęgnacyjnych. Na zewnątrz może rosnąć do września, bo znosi spadki temperatury do -5 st.C. Przed zimą trzeba passiflorę przenieść do pomieszczenia, ktore najlepiej by mialo temperaturę 8-12 st.C. Może być też temperatura wyższa, ale trzeba zadbać o wilgotność powietrza, która powinna wynosić około 60%. Latem meczennicę należy regularnie i obficie podlewać, lubi też być zraszana, ale nie przy silnym nasłonecznieniu. Zimą podlewanie ograniczyć, ale nie wolno doprowadzać do wysuszenia. W okresie zimowym liście mogą więdnąć i opadać. Od wiosny do jesieni należy nawozić rośline raz w tygodniu. Męczennice wymagają podpór. Do kwitnienia wymaga słońca i wysokiej temperatury latem. Do intensywnego wzrostu i kwitnienia pobudzamy meczennicę przez ciecia w lutym. Przycinamy wszystkie pędy za 5-8 węzłem. Po cięciu postawić passiflorę na tydzień w bardziej zacienionym miejscu. Rozmnażanie przez sadzonki pędowe wczesną wiosną. Sadzonki ukorzeniają się w temperaturze około 25 st.C Można też spróbować wysiewu nasion.
Gleba: Najlepsza jest mieszanka ziemi liściowej, darniowej, torfu i piasku.
Stanowisko: Słoneczne i ciepłe latem.
Zastosowanie:W naszych warunkach uparawia się passiflorę w mieszkaniu albo jako roślinę pojemnikową na tarasie lub balkonie. Może być cekoracją krat lub wygiętych w łuk, dekoracyjnych podpór.
Ciekawostki: Męczennica to egzotyczne pochodzące z Ameryki Południowej. Najbardziej popularną jest męczennica błękitna, nazwywana też modrą lub zwyczajną. Poszczególne części kwiatu przypominaja krzyż i korone ciernowa stąd nazwa rośliny - męczennica.
Wszystkie części rośliny, z wyjątkiem dojrzałych owoców, zawierają trujące alkaloidy. Meczennica może wywoływać objawy alergii.
Tematy pokrewne: Pnącza, rośliny do letniego ogrodu, rośliny na balkony i tarasy, egzotyczne balkony i tarasy, choroby roślin doniczkowych, ogrodowe_zmarzlaki, rośliny doniczkowe zimą.
fot.
Męczennica modra kwiat - blumenbiene/flickr CC
Męczennica błękitna - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
INNE EGZOTYCZNE ROŚLINY BALKONOWE:
Opisane pnącza jednoroczne :
dynia olbrzymia, fasola wielokwiatowa, groszek pachnący, kobea pnąca (sępota pnąca), tunbergia oskrzydlona, wilec purpurowy
Opisane pnącza wieloletnie :
bluszcz pospolity, chmiel zwyczajny, glicynia chińska (słodlin, wisteria), hortensja pnąca, lędźwian szerokolistny, groszek szerokolistny, jaśmin nagokwiatowy, męczennica modra, passiflora, milin amerykański, powojnik alpejski, powojnik Jackmana, rdest Auberta, róża pnąca, sundaville, trzmielina Fortune'a , wiciokrzew pomorski, winobluszcz pięciolistkowy, winobluszcz trójklapowy
Więcej porad ogrodnika amatora...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
GLEBA RODZAJE I SPOSOBY ULEPSZANIA GLEBY
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
więcej na temat gleby...
Szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych...
Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...
TUNBERGIA OSKRZYDLONA
Kwiaty zwykle w różnych odcieniach koloru żółtego lub pomarańczowego z ciemnym, kontrastującym z płatkami oczkiem. Niektóre odmiany mogą być jednobarwne bez ciemnego oczka. Istnieją też odmiany tunbergii o płatkach kwiatow białych lub kremowych.
Więcej informacji o tunbergii oskrzydlonej...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
SUNDAVILLE
Kwiaty w kształcie trąbki o płatkach korony podwiniętych na brzegach, osadzone na szypułkach po 3-4 na szczytach pędów. Kolor kwiatów czerwony, biały lub różowy. Gardziel kwiatu żółta.
Dekoracyjne są również liście sundavillii - cienozielone i błyszczące, owalne kształcie.
Więcej informacji o sundaville...
Galerie ogrodnika amatora:
POWOJNIK KRÓLEM PNĄCZY
Powojniki (klematisy) są bez watpienia uznawane za najefektowiejsze pnącza. Zawdzięczają swą popularność przepięknym kwiatom w niemal wszystkich kolorach. Kwiaty pojawiają się od czerwca do października, zależnie od odmiany.
Więcej informacji o powojnikach...
GROSZEK SZEROKOLISTNY, LĘDŹWIAN
Groszkowate kwiaty zebrane po 5-15 w grona. Kolor kwiatów najczęściej różowopurpurowy ale są też odmiany o kwiatach białych, różowych, liliowych lub czerwonych. Kwiaty niestety nie pachną. Łodygi i liście szarozielone. Liście składają się z dwóch podłużnych listków zakończonych rozgałęzionymi wąsami, za pomocą których przyczepia się do podpór.
Więcej informacji...
BALKONY I TARASY
Niewątpliwie najpopularniejsza roslina balkonowa jest pelargonia i trzeba przyznać, że roślina ta ma wiele zalet. Inne popularne rośliny balkonowe to petunie, surfinie, werbeny czy lobelie.
Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule
Balkony i tarasy.
Naturalne sposoby pielęgnacji roślin doniczkowych
W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach można nabyć wiele rodzajów gotowych nawozów i preparatów ochrony roślin, ale można też spróbować dokarmiać i pielęgnować je sprawdzonymi, domowymi sposobami. Zanim więc sięgniemy po chemiczne środki wypróbujmy metody naturalne - są one zdrowsze dla roślin i dla nas.
więcej na temat
naturalnej pielęgnacji roślin doniczkowych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...