MARZEC W OGRODZIE
W marcu rozpoczyna się nowy sezon. To odpowiednia pora na przeprowadzenie wielu prac i zabiegów w ogrodzie. Na początek trzeba zrobić przegląd ogrodu, sprawdzić jak przezimowały rośliny, ze szczególnym uzwzględnieniem młodych nasadzeń, i co jest w nim do zrobienia. Następnie trzeba się zabrać do pierwszych wiosennych porządków.
Jeżeli pogoda na to pozwala zdjemujemy z roślin zimowe zabezpieczenia. Najlepiej zrobić to przy w dzień dość ciepły ale pochmurny. Gdyby wróciła zimowa aura trzeba rośliny spowrotem zabezpieczyć. Wczesną wiosną, po ustąpieniu mrozów należy zdjąć również warstwę ochronną z miejsc obsadzonych roślinami cebulowymi.
Zabiegi pielęgnacyjne w marcu :
Należy przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne takie jak; przycinanie krzewów ozdobnych i owocowych, prześwietlenie drzew pestkowych. Pod drzewami, krzewami i na grządkach warto rozłożyć kompost, przeprowadzić nawożenie trawnika - jeśli to konieczne. Jeżeli trawnik jest pokryty filcowatą, martwą warstwą to to najpierw próbujemy poprawić jego kondycję poprzez grabienie, a jeżeli to nie pomoże to trzeba napowietrzyć murawę nakłuwając ją np. widłami. Puste miejsca wypełniamy dosiewając odpowiednie nasiona traw.Pod koniec miesiąca, przy słonecznej pogodzie, usuwamy zeszłoroczną warstwę ściółki, glebę spulchniamy i przekopujemy z kompostem. Dzięki temu gleba szybciej się nagrzeje w wiosennym słońcu. W marcu można też zwapnować glebę jeżeli nie zdążyliśmy zrobić tego jesienią. Rozgarniamy kopczyki róż. Porządkujemy rabaty bylinowe. Przygotowujemy glebę na rabatach, na nowe nasadzenia, przekopując ją z kompostem, torfem i obornikiem. Przesuszoną glebę nawadniamy. Pod koniec marca można nawozić drzewa, krzewy i byliny, rozsypując wokoło roślin nawóz, na przykład kompost a następnie glebę płytko przekopujemy, tak by nie uszkodzić korzeni.
Cięcie drzew i krzewów : Przeprowadzamy cięcia pielęgnacyjne drzew i krzewów - wyciąć należy gałęzie uschnięte, przemarznięte, połamane i dotknięte chorobą. Przemarznięte pędy łatwo zauważyć, bo o tej porze zdrowe pędy mają już spore pączki. W przypadku przemarznięcia uszkodzone pędy wycinamy tnąc parę centymetrów pod miejscem przemarznięcia ale nad oczkiem skierowanym na zewnątrz korony.
Przeprowadzamy również cięcia prześwietlające starszych drzew owocowych takich jak: jabłonie, grusze i śliwy.
Można prześwietlć krzewy jagodowe takie jak porzeczki, agrest czy jagoda kamczacka. Usuwamy stare pędy malin - najlepiej wyciąć je i spalić, gdyż często są miejscem zimowania szkodników oraz źródłem chorób. Usuwamy także część pędów rocznych.
Przycinamy żywopłoty i krzewy ozdobne kwitnące latem, takie jak budleja, tawuła japońska, hortensje czy powojniki.
Sadzenie : Pora na sadzenie krzewów ozdobnych zrzucających liście (w tym róż - pod koniec miesiąca) oraz krzewów owocowych takich jak maliny czy jeżyny. Z drzew można sadzić morele i brozskwinie.
W tym miesiącu należy wysadzić byliny kwitnące latem i jesienią oraz dzielić starsze rośliny.
Sadzonkowanie : Luty i marzec to dobry termin na rozmnażanie z sadzonek roślin - można tak rozmnażać koleusy, pelargonie, uczepy, fuksje. Więcej na ten temat w odnośniku sadzonkowanie roślin balkonowych.
Wysiew nasion : Marzec to pora wysiewu wielu roślin ozdobnych jak i użytkowych. Na początku miesiąca można jeszcze wysiewać do skrzynek trzymanych w ciepłych pomieszczniach petunie, werbeny i żeniszki. Połowa miesiąca to dobry termin do wysiewu portulaki, lwiej paszczy, czubatki ubiorkolistnej, diaskii, groszku pachnącego, wilców i tunbergii. Pod koniec miesiąca można wysiać wprost do gruntu kwiaty odporne na chłody takie jak nagietek, mak polny, chaber, maczek kalifornijski czy ślazówka. Należy przeflancować siewki kwiatów dwuletnich takich jak bratki, stokrotki, dzwonki i niezapominajki. Bardziej zapaleni ogrodnicy mogą wysiać do inspektów lub do pojemników i trzymać w chłodnym pomieszczeniu kwiaty letnie takie jak np. nasturcje, tytoń ozdobny, aksamitki, szałwię, cynie, lwie paszcze, portulaki czy astry letnie, kapusta ozdobna, arktotis (niedźwiedzie ucho).
Wysiewamy również do zimnego inspektu rośliny użytkowe czyli warzywa i zioła. W połowie miesiąca wysiewamy średnio wczesne brokuły, kalafiory, kapustę i sałatę. W drugiej połowie marca przygotowujemy rozsadę pomidora, papryki, oberżyny bazylii i majeranku. Nasiona tych roślin wysiewamy do szklarni lub ciepłego inspektu.
W marcu mogą się zdarzyć ostatnie opady śniegu, który jest ciężki i mokry - lepiej go strząsać z gałezi, bo może być przyczyną uszkodzeń a nawet łamania się pędów drzew i krzewów.
Kwiaty kwitnące w marcu:
ranniki zimowe, przebiśniegi, przylaszczki, krokusy, pierwiosnki, kaczeniec (knieć błotna), cebulice, zawilce gajowe, ziarnopłon wiosenny, śnieżniki lśniące i tulipany botaniczne. Pod koniec marca zakwitają narcyzy a czasem i sasanki .
Krzewy kwitnące w marcu:
oczary, wawrzynek wilczełyko, wierzba iwa czyli bazie, forsycje, wrzośce, leszczyny, dereń jadalny.
SZKODNIKI PORZECZEK I AGRESTUPorzeczki są narażone przede wszystkim na ataki wielkopąkwoca porzeczkowego i przeziernika porzeczkowca. Objawem ataku tego pierwszego są nabrzmiale pąki.
Przeziernik porzeczkowiec to owad z rzędu motyli. Zimuje pod postacią larw w rdzeniu pędów.
Więcej o szkodnikach porzeczek i agrestu... |
ROŚLINY DO WIOSENNEGO OGRODU
Wiosna kojarzy się z kwitnącym ogrodem. I rzeczywiście jest to pora, kiedy kwitnie większość roślin cebulowych, drzew i krzewów ozdobnych oraz wiele bylin i część roślin dwuletnich. Jest zatem z czego wybierać. Niestety aby mieć kwitnący wiosną ogród trzeba trochę popracować jesienią.
więcej na temat roślin do wiosennego ogrodu...
Kalendarz księżycowy na miesiąc marzec 2023 :
Siewy roślin ozdobnych i warzyw na rozsadniku - najlepszy termin gdy księżyca przybywa czyli w terminie od 1 do 6 marca i po 21 marca. Unikać siewu w okresie od 16 do 21 marca. Najbardziej niekorzystny dla siewów jest dzień nowiu przypadający na 21 marca. Dla produkcji rozsady kalafiora, kapusty, sałaty, kapusty pekińskiej, kalarepy, karczocha, oregano czy majeranku szczególnie korzystny jest okres 28-30 marca. Wtedy też wysiewamy zioła. Na wysiew pietruszki korzeniowej, marchwi i rzodkiewki dobry jest dzień 8-9 marca. Wtedy też wysadzamy cebulę i czosnek wprost do gruntu. Z kolei dla wysiewu pomidora, parpyki, ogórka, arbuza, dyni czy oberżyny szczegółnie korzystny jest termin 4-5 oraz 23-25 marca. Pikujemy też wtedy siewki tych warzyw wysianych w lutym. Do wysiewu nasion kwiatów jednorocznych najlepsze są dni: 1-3 marca. Dobry też jest termin 26-26 marca. W marcu wysiewamy między innymi : werbeny, cynie, żeniszki, szałwię błyszczącą, kobei pnącej, nasturcji, groszku pachnącego czy nagietki, tunbergię i lwie paszcze.Sadzenie, przesadzanie i pikowanie roślin wysianych w lutym - terminy najlepsze podobne jak przy siewach.
Cięcie drzew, krzewów i żywopłotów oraz zabiegi pielęgnacyjne w ogrodzie - przeprowadzać w terminie od 8 do 21 marca. najlepszy czas to 16-20 marzec. Wycinamy uschnięte, chore i połamane gałęzie drzew usuwamy dziczki. Wykonujemy cięcia odmładzająco-formujące żywopłotów i krzewów ozdobnych, które nie kwitną wiosną. Skracamy przerośnięte pędy roślin balkonowych, tniemy drzewka jabłoni krzewy porzeczek, agrestu i borówki wysokiej. Nie przeprowadzać cięć w czasie pełni (7 marca ).
Sadzonkowanie roślin - najlepsza pora od 8 do 14 marca, dobry czas to także kwarda liścia od 22 do 28 marca, mniej korzystna jest kwadra owocu od 1 do 7 marca i 30-31 marca. Sadzonkujemy rośliny balkonowe zimujące w pomieszczeniach, takie jak pelargonie, fuksje, zaślazy, czy koleusy. Możemy też sadzonkować rośliny pokojowe.
Walka z chwastami i szkodnikami - najlepiej wykonać te prace w terminie od 16 do 20 marca. W tym terminie nawozimy też glebę i zasilamy rośliny oraz przeprowadzamy czynności pielęgnacyjne związane z glebą, takie jak zasilanie i podlewanie. W tym czasie walczymy też szkodnikami - przeprowadzamy opryski drzew owocowych i iglaków.
Prace w pasiekach - najlepiej wykonywać od 8 do 20 marca, szczególnie korzystny jest termin od 16 do 20 marca.
Pamiętajmy, że na dobre wyniki w uprawie ogrodu mają wpływ nie tylko terminy wykonywania prac ale również ogólne warunki wegetacji roślin.
WYSIEW NASION
Rozmnażać rośliny zielne można przez podział, sadzonki albo przez wysiew nasion.
Wydawać by się mogło że najprostszą metodą jest wysiew; niestety dotyczy to tylko części roślin; głównie kwiatów jednorocznych. Wysiew jako metoda rozmnażania w warunkach amatorskiej uprawy ogrodu w przypadku wielu roślin jest zbyt kłopotliwy
Więcej o
wysiewach nasion...
Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
KWIECIEŃ W OGRODZIE
Co w kwietniu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...
Inne porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
ZIELONA I KOLOROWA WIELKANOC
Wielkanoc to święto, w którym panuje radosna atmosfera a nic jej tak nie podkreśli jak zielone dekoracje z roślin. Nie kosztują wiele, bo można wyczarować je samemu - potrzeba tylko trochę chęci aby Wielkanoc zazieleniła się i zakwitła w domu. Jeżeli nie mamy możliwości pędzenia roslin cebulowych, trzeba będzie zakupić gotowe. Mamy do wyboru hiacynty, narcyzy, krokusy i tulipany albo szafirki. Do tego jeszcze różnokolorowe prymulki. Trzeba też wcześniej zakupić nasiona rzeżuchy, resztę dekoracji możemy przynieść z ogrodu lub spaceru.
Więcej informacji o wielkanocnych dekoracjach...
ROŚLINY CEBULOWE I BULWIASTE
Większość roślin cebulowych bardzo efektownie kwitnie a na dodatek w porze wczesnej wiosny kiedy inne rośliny dopiero zaczynają wegetację a ludzie zmęczeni są zimą. Ożywią i upiększą każdy wiosenny ogród. Nie znaczy to że z końcem wiosny trzeba pożegnać się z roślinami cebulowymi bowiem umiejętny dobór zapweni nam kwitnący ogród od wczesnej wiosny do pierwszych jesiennych przymrozków.
więcej na temat roślin cebulowych i bulwiastych w ogrodzie ...
ROZMNAŻANIE ROŚLIN
Większość z nas po prostu kupuje sadzonki w sklepach ogrodniczych. Istnieje jednak grupa pasjonatów, którym własnoręcznie wyhodowane rośliny sprawiają wiele radości. Trzeba na początku wspomnieć, że część roślin bardzo łatwo daje się rozmnażać
więcej na temat rozmnażania roślin...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
NARCYZY
Kwiaty narcyzy są białe lub w różnych odcieniach żółci z pofałdowanym środkiem zwanym przykoronkiem - najczęściej w kolorze pomarańczowym. Narcyzy kwitną w zależności od odmiany od końca marca do początku maja, pięknie przy tym pachnąc.
Więcej informacji o narcyzach...
GLEBA RODZAJE I SPOSOBY ULEPSZANIA GLEBY
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
więcej na temat gleby...
GLEBA PIASZCZYSTA W OGRODZIE
Gleby piaszczyste składają się z luźno ułożonych ziaren piasku, między którymi woda szybko przesiąka a powietrze swobodnie krąży. Masa organiczna szybko rozkłada się w piasku, ale jest też silnie wypłukiwana, na skutek czego nie tworzy się warstwa próchnicza.
więcej o glebie piaszczystej w ogrodzie...
WIERZBA IWA
Duże, białe bazie zwane też czasem kotkami, które ukazują się przed pojawieniem się liści. W trakcie kwitnienia futerko białych włosków pokrywa się stopniowo złocistym pyłkiem. Roślina jest dwupienna, w ogrodach uprawia się najczęściej okazy męskie ze względu na efektowne bazie i wczesny okres zakwitania.
Więcej informacji o wierzbie iwie...
PIERWIOSNEK DONICZKOWY
Kwiaty mogą być żółte, pomarańczowe, czerwone, brązowe, różowe, fioletowe czy niebieskie. Pora kwitnienia: Koniec zimy i marzec, kwiecień.
Więcej informacji o pierwiosnkach doniczkowych...
PRZEBIŚNIEGI
Zwisające białe kwiaty o trzech płatkach osadzonych wokół zielono obrzeżonej rurki. Liście wąskie trawiaste. Odmiana Plenus ma kwiaty pełne.
Kwitnie w marcu a nawet w końcu lutego przy wcześniejszej wiośnie.
Więcej informacji o przebiśniegach...
TEMATY NA MARZEC
PIERWSZE NAWOŻENIE ROŚLIN OGRODOWYCHW marcu zasilamy po raz pierwszy drzewa, krzewy i byliny. Stosujemy dobrze rozłożony obornik, kompost lub wiosenne nawozy wieloskładnikowe przeznaczone dla konkretnych rodzajów roślin. Możemy zastosować nawozy długo działające, które stopniowo uwalniają swoje składniki w ciągu sezonu. Jeżeli pod roślinami znajduje się ściółka (kora, drobne kamyki, igliwie, słoma) to podczas zasilania ją odsuwamy, tak aby nawóz znajdował się bezpośrednio na ziemi. Po rozłożeniu nawozu nakrywamy go spowrotem ściółką a następnie podlewamy. Rośliny nowo posadzone zasilamy dopiero po 2-3 tygodniach od posadzenia.
więcej o nawożeniu roślin ogrodowych...
JUŻ PORA NA PIERWSZE WYSIEWY
Można już wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie.
Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
więcej na temat wczesnych wysiewów roślin...
SĄSIEDZTWO ROŚLIN
Rośliny mogą oodziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie.
więcej na temat sąsiedztwa roślin...
ZIMOWE CIĘCIE DRZEW I KRZEWÓW OWOCOWYCH
Na przełomie stycznia i lutego zdarzają sie już w naszym klimacie cieplejsze i słoneczne dni, podczas których możemy przystąpić do pierwszych cięć drzew i krzewów owocowych.Pierwsze w kolejce będą odmiany krajowe bardziej przystosowane do panujących warunków niż te wyhodowane w cieplejszym klimacie.
więcej na temat zimowego cięcia drzew i krzewów owocowych...
WRZOSIEC
Barwne, drobne kwiaty zebrane w szczytowe baldachgrona. Kwiaty wrzośców mogą być białe, fioletowoczerwone, czerwone, różowe, karminowe.
Liście wrzośców są małe, łuskowate, osadzone skośnie do wierzchołka pędu. Są zimzielone, igiełkowate; wyglądają jak nastroszone.
Pora kwitnienia: Od końca lutego do kwietnia-maja.
Więcej informacji o wrzoścach...
SĄSIEDZTWO ROŚLIN
Allelopatia czyli wzajemne oddziaływanie roślin - rośliny mogą oodziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy.
więcej na temat sąsiedztwa roślin...
SADZENIE ROŚLIN
Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych.
więcej na temat sadzenia roślin...
FORSYCJA
Złoto-żółte kwiaty, czteropłatkowe, zebrane po kilka w pęczki. Roślina kwitnie bardzo obficie, wygląda jak oblepiona kwiatami. kwitnie wczesną wiosną. Jest łatwa w uprawie.
Więcej informacji...
WAWRZYNEK WILCZEŁYKO
Różowe lub białe kwiaty gęsto osadzone na zeszłorocznych pędach, silnie ale przyjemnie pachnące (zapach intensywnie słodki). W czerwcu-lipcu tworzy kuliste, mięsiste owoce jaskrawo czerwone lub złocisto białe. Kwitnie bardzo wcześnie; na przełomie lutego i marca.
Więcej informacji o wawrzynkach...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...