ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Woda Skalniak Balkony tarasy Porady Dodatki ogrodowe Galeria roślin Rośliny pokojowe Targi ogrodnicze Fb

Maranta , Maranta leuconeura - opis rośliny, uprawa

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Maranta, Maranta leuconeura, Prayer Plant, uprawa maranty, maranta roślina pokojowa, Maranta leuconeura roślina doniczkowa, maranty o oryginalnych liściach, pielęgnacja maranty , stanowsko dla maranty, maranta zdjęcia

Maranta Odsłon : 72453 wstecz
Typ_rośliny__________________
Roślina zielna pokojowa

Wysokość: Maranty to niewysokie rośliny dorastające do 25 cm wysokości i 45 cm wszerz.
Ozdoba rośliny: Maranty uprawia się ze względu na efektowne liście. Najczęściej uprawia się marantę leuconeura: odmiana Kerchoveana ma liście zielone z czarnymi plamami a odmiana Erythroneura charakteryzuje się liśćmi w dwóch odcieniach zieleni z czerwonymi nerwami. Cechą charakterystyczną obu tych roślin jest zwijanie się liści na noc.
Kwiaty są białe, niepozorne, pojedyńcze.
Pokrój rośliny niski i płaski.
Roślina nie wydziela żadnego zapachu.
Uprawa: Maranty nie są roślinami dla nowicjuszy ale przy odrobinie starania i wiedzy może być uprawiana z sukcesem. Jeżeli poznamy jej potrzeby może żyć bardzo długo choć zaleca się co 3 lata rozmnozyć marantę przez podział dla zachowania dobrej siły wzrostu.
Maranty nie lubią przeciągów ani wyziewów z urządzeń gazowych.
Optymalna termeratura dla tej rośliny zależna jest od wilgotności. Najlepsza jest dla niej wysoka wilgotność powietrza - przy dużej wilgotności może ona wynośić nawet 27-29 st.C. Przy ograniczeniu podlewania może wytrzymać temperaturę 10 st.C choć lepsza jest 16 st.C. Aby utrzymać wysoką wilgotność powietrza warto spryskiwać marantę latem codziennie a doniczki ustawić na podstawce z woda i kamykami.
Podlewamy maranty 2-3 razy tygodniowo a zimą raz w tygodniu. Ziemia powinna być zawsze wilgotna.
Dokarmiamy w okresie wzrostu co 14 dni połową zalecanej dawki nawozu płynnego.
Liście czyścimy jeżeli spryskiwanie nie wystarcza. Przecieramy wilgotną szmatką, nie używamy środka do nabłyszczania liści.
Maranty nie wymagają cięcia - usuwa się jedynie ogołocone pędy lub uszkodzone liście.
Przesadzanie zwykle raz do roku wiosną. Zapewniamy roślinie dobry drenaż i nie ugniatamy mocno ziemi.
Najlepszym podłożem jest przepuszczalna ziemia torfowa.
Maranty nie lubią też zbyt dużo światła, zwłaszcza nie lubią okien południowych i zachodnich. Może stać w miejscu cienistym ale zimą potrzebuje trochę więcej światła.
Może być czasem przez szkodniki - przędziorki. Należy wtedy zwiększyć wilgotność powietrza. Zwalcznie opisane w artykule szkodniki roślin doniczkowych.
Rozmnażanie Przez ostrożny podział roślin wiosną, podczas przesadzania.
Zastosowanie:Roślina doniczkowa. Lubi towarzystwo innych roślin. Dorze jej robi wytwarzany przez nie wilgotny mikroklimat. Odpowiada jej towarzystwo takich rośln jak figowce, filodendrony czy draceny.
Ciekawostki: Maranty nazwano od nazwiska weneckiego botanika Bartolomeo Maranti, żyjącego w XVI wieku.
Ojczyzną maranty są tropikalne regiony Ameryki Środkowej i Południowej.

Tematy pokrewne: najpiekniejsze rośliny pokojowe, choroby roślin doniczkowych, szkodniki roślin doniczkowych,rośliny doniczkowe zimą, naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych.





Więcej roślin doniczkowych...

Rośliny wieloletnie do ogrodu...

Więcej porad ogrodnika amatora...




Szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych...

Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...

Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...

Rośliny doniczkowe latem
Latem nie zapominamy o roślinach pokojowych, szczególnie że dla większości z nich wiosna i lato jest okresem wegetacji i trzeba pamietać o tym by miały odpowiednią ilość wody i składników pokarmowych. Niektóre rośliny pokojowe takie jak aukuba, mirt, strzałkowiec, szeflera czy araukaria będą wdzięczne, gdy na okres lata i wczesnej jesieni przeniesiemy je na zacienony balkon lub w zaciszny kącik pod drzewami w ogrodzie.
więcej o roślinach doniczkowych latem...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

Galerie ogrodnika amatora:





Galeria roślin pokojowych

rosliny pokojowe, kwiaty w domu, kwiaty domowe

Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...

Pielęgnacja roślin pokojowych

Sukces w uprawie roślin pokojowych zależy od zapewnienia im właściwych warunków wegetacji czyli doborze odpowiedniego miejsca, i właściwej pielęgnacji: podlewania, nawożenia i zwalczania szkodników.
więcej o pielęgnacja roślin pokojowych...

Ozdobne pędy, owoce i liście

ogrodnik -  rośliny o ozdobnych pędach, owocach i liściach
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach.
Więcej w artykule: Ozdobne pędy, owoce i liście..

ROŚLINY DO CIENIA

ogrodnik -  rośliny ozdobne do cienia
Dość trudno jest zagospodarować miejsca zacienione, bowiem niewiele jest roślin, które lubią takie warunki. Najpewniejsze rośliny do cienistych zakątków czy rabat usytuowanych od północnej strony to bluszcze, paprocie i barwinki, które będą z pewnością rosły nawet w miejscach bardzo słabo naświetlonych.
Więcej o roślinach do cienia...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook