ogrodnik-amator
MENU Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Galeria roślin Galeria ogrodowa Wystawy i targi ogrodnicze Porady Fb

Malina właściwa , Rubus idaeus - opis rośliny, uprawa

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Malina właściwa, Rubus idaeus, Raspberry, uprawa malin, krzewy owocowe, owoce jagodowe, krzewy o czerwonych owocach, ogród owocowy, drzewa i krzewy owocowe, rośliny użytkowe, rośliny owocujące, rośliny jagodowe

Malina właściwa Odsłon : 98252 wstecz



Typ_rośliny__________________
Krzew liściasty zrzucający liście

Wysokość: Krzewy maliny dorastają do 2 m wysokości. Rozrastają się przez podziemne rozłogi.
Pożytek z rośliny: Owoce w formie aromatcznych i smacznych jagód. Czas owocowania wynosi 4-6 tygodni ale są też odmiany powtarzające, które owocują do końca okresu wegetacyjnego.
Opis rośliny: Krzew o ciernistych pędach. Malina ma wieloletni system korzeniowy ale jej pędy nadziemne żyją tylko 2 lata - w drugim roku owocują a na jesień zamierają. Kwiaty maliny są białe, niezbyt dekoracyjne. Są samopylne ale przy zapyleniu obcym pyłkiem wydają lepsze owoce. Owoce maliny mają najczęściej kolor czerwony ale są taż odmiany o jagodach żółtych lub ciemnopurpurowych.
Pora kwitnienia: Od maja do sierpnia.
Uprawa: Maliny dobrze rosną i owocują w naszym klimacie, są odporne na mrozy ale wymagają odpowiedniej gleby. Mają spore wymagania pokarmowe, bywają też atakowane przez szkodniki takie jak kistnik maliniak czy kwieciak malinowiec.
Maliny mogą być uprawiane w tym samym miejscu przez 12-15 lat ale najsilniej owocują od 3-go do 10-go roku po posadzeniu.
Aby zapewnić jak najlepsze owocowanie, co roku na wiosnę przeprowadzamy cięcie, które polega na:
- usuwaniu nadmiernej ilości młodych pedów - pozostawia się 6-10 najsilniejszych i najzdrowszych,
- skracaniu pozostawionych pędów do 1/4 wysokości - w ten sposób zmusza się roślinę do wypuszczenia pędów głównych i zwiększenia owocowania.
Bezpośrednio po zakończeniu owocowania pędy owocujące należy wycinać.
Na jesieni usuwamy pędy, które wyrosły pod koniec lata, bo są one z reguły słabsze i gorzej owocują. W końcu lipca można poprzycinać młode pędy, co hamuje wzrost, przyspiesza drewnienie, co z kolei czyni pędy odporniejszymi na przemarzanie.
Warto nawozić krzewy malin nawozami organicznymi, przynajmniej dwa razy w czasie wegetacji.
Inne zabiegi pielęgnacyjne polegają na odchwaszczaniu, spulchnianiu gleby i walce ze szkodnikami.
Rozmnażamy maliny poprzez odrosty korzeniowe. Wczesną wiosną lub na jesieni oddzielamy je od pędów macierzystych i jeżeli są dobrze ukorzenione, wysadzamy je od razu na miejsca stałe. Odległość w rzędzie powinna wynosić 50 cm. Pędy roślin przygotowanych do posadzenia skracamy do wysokości 10-20 cm, korzenie też nieco przycinamy i jeżeli od razu nie sadzimy to zanurzamy w wodzie aby nie wyschły. Posadzone rośliny podlewamy.
Gleba: Żyzna, próchnicza, gliniasto-piaszczysta, wilgotna ale nie podmokła.
Stanowisko: Lekko zacienione i osłonięte.
Zastosowanie:Jako roślina użytkowa. Owoce zbieramy w miarę dojrzewania. Nadają się do bezpośredniego spożycia oraz na przetwory.
Maliny to też bardzo stary lek stosowany przy przeziębieniach - stosuje się je w chorobach bakteryjnych i wirusowych, przebiegających z wysoką gorączką, jako środek rozgrzewający i napotny.
Ciekawostki:Malina występuje w stanie dzikim w niemal całej Europie, oprócz Portugalii i Islandii. Jako krzew owocowy jest od czasów średniowiecznych uprawiana w ogrodach.

Tematy pokrewne: Krzewy trudniejsze w uprawie, krzewy łatwe w uprawie, ogród użytkowy, czyli owoce, warzywa i zioła, rośliny do letniego ogrodu, rośliny użytkowe do cienia, zdrowie z ogrodu czyli o leczniczych właściwościach roślin, Owoce jagodowe smaczne i zdrowe.

Malina właściwa - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:

INNE CIEKAWE KRZEWY OWOCOWE:

Opisane rosliny użytkowe :

agrest pospolity, aloes, aronia czarna, bazylia, berberysy, borówka amerykańska (borówka wysoka), czosnek niedzwiedzi, dereń jadalny, dynia olbrzymia, jabłoń domowa, jagoda kamczacka, lawenda, leszczyna, lubczyk ogrodowy, macierzanka, tymianek, mahonia pospolita, malina, mięta, morwa biała, oregano (lebiodka pospolita), orzech włoski, pietruszka, pigwowiec, pomidor, porzeczka biała, porzeczka czarna, porzeczka czerwona, poziomka pospolita, rabarbar ogrodowy , rozmaryn , rzeżucha (pieprzyca siewna), sałata siewna, słonecznik zwyczajny, szałwia lekarska, szczypiorek, topinambur (słonecznik bulwiasty), truskawka, wiśnia pospolita, żurawina wielkoowocowa.




Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

OGRÓD UŻYTKOWY

ogrodnik -  ogród użytkowy, warzywa, owoce i zioła
Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę a nie biegać za każdym razem na targ czy do sklepu.
Więcej o ogrodach użytkowych...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

PORZECZKA BIAŁA

krzewy Liściaste porzeczka biała
Porzeczki białe są cenione ze względu na najbardziej smaczne, deserowe owoce. Słodki smak wynika nie z wysokiej zawartości cukru ale z niskiej zawarośći kwasów. Owoce porzeczki białej są bogatym źródłem witaminy C i E oraz witamin z grupy B.
Więcej informacji o porzeczce białej...

Galerie ogrodnika amatora:





JAGODA KAMCZACKA

krzewy Liściaste JAGODA KAMCZACKA
Kwaskowate owoce jagodowe, granatowe z szaroniebieskim nalotem, w smaku przypominające borówkę bagienną (łochynię). Można je spożywać na surowo lub sporządzać z nich przetwory. Owocuje bardzo wcześnie - pierwsze owoce dojrzewają już pod koniec maja i w pierwszej połowie czerwca. Dojrzałe owoce dość szybko opadają na ziemię. Jagoda kamczacka jest obcopylna.
Więcej informacji o jagodzie kamczackiej...

TRUSKAWKA

krzewy liściaste poziomka
Czerwone owoce o charakterystycznym zapachu i przyjemnym smaku. Truskawka jest bardzo podobna do poziomki ale większa. Wśród odmian truskawek rozróżnia się powtarzające i niepowtarzające owocowanie. Truskawki powtarzające są częściej polecane ze względu na długość owocowania: od czerwca do końca września a nawet dłużej. Nadaje się do niedużych ogródków i ogrodów w stylu wiejskim. Odmiany o pędach zwisających mogą być uprawiane na balkonych, w pojemnikach.
Więcej informacji o truskawkach...

OGRÓD WIEJSKI

ogrodnik -  ogród wiejski, ogrody w stylu wiejskim
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi. Typowy ogród wiejski łączy funkcje dekoracyjne i użytkowe : rosną w nim nie tylko bujne kwiaty i krzewy ozdobne ale też i drzewa oraz krzewy owocowe, są grządki warzywne i ziołowe.
Więcej o ogrodach wiejskich...

POZIOMKA POSPOLITA

krzewy liściaste poziomka
Roślina ma pokrój krzaczasty, ciemnozielone liście, białe kwiaty i małe czerwone owoce o smaku zależnym od odmiany ale zawsze przyjemnym. Wśród odmian poziomek rozróżnia się powtarzające i niepowtarzające oraz rozłogowe i bezrozłogowe. Poziomki powtarzające są częściej polecane ze względu na długość owocowania: od czerwca do końca września a nawet dłużej.
Więcej informacji o poziomkach...

OWOCE JAGODOWE

ogrodnik - owoce jagodowe
Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez. Uprawiając owoce jagodowe we własnym ogrodzie można cieszyć się ich świeżym smakiem i mamy pewność, że sa to owoce bez "chemii", chyba że sami ją zaaplikujemy.
Więcej w artykule: Owoce jagodowe....

Lecznicze nalewki

lecznicze nalewki
Nalewki mogą również leczyć, wiele z nich ma działanie dezynfekujące, ułatwiajace trawienie, wzmacniające lub orzeźwiające. Niektóre z nich regulują pracę serca, inne zaostrzą apetyt, pomogą przy przeziębieniach lub porawią nastrój.
Więcej informacji o nalewkach...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook