ogrodnik-amator
MENU Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Galeria roślin Galeria ogrodowa Wystawy i targi ogrodnicze Porady Fb

Lubczyk ogrodowy , Levisticum officinale - opis rośliny, uprawa

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Lubczyk ogrodowy , Levisticum officinale, Lovage, uprawa lubczyku, lubczyka, rośliny użytkowe, zioła, roślina przyprawowa, warzywa, roślina o jadalnych liściach, roślina o jadalnych korzeniach, roślina lecznicza, ogród użytkowy, warzywo do uprawy w doniczce, rośliny zielne

Lubczyk ogrodowy Odsłon : 98190 wstecz



Typ_rośliny__________________
Bylina zimująca w gruncie

Wysokość: Do 1,5 metra w sprzyjających warunkach. Pędy kwiatostanowe wyrastają nawet do 2 m. Pokrój rozłożysty.
Pożytek z rośliny: Warzywo przyprawowe. Surowcem jest korzeń lubczyku oraz ziele zbierane 2-3 krotnie w ciagu wegetacji i spożywane w stanie surowym lub wysuszone.
Opis rośliny: Zioło wieloletnie, które w pierwszym roku wegetacji tworzy dużą rozetę liści podobnych do liści selera. W następnych latach wyrastają pędy kwiatostanowe. Kwiaty lubczyka są niepozorne, zielonkawożółte, zebrane w płaskie baldachy na szczytach pędów kwiatostanowych. Są chętnie odwiedzane przez owady. Korzenie lubczyka składają się z krótkiego kłącza i wyrastających z niego licznych korzeni bocznych.
pora kwitnienia: Czerwiec - lipiec.
Uprawa: Roślina łatwa w uprawie, bez szczególnych wymagań pielęgnacyjnych ale potrzebuje odpowiedniego podłoża. Sadzonki wysadzamy do gruntu po majowych przymrozkach. Siew nasion można rozpocząć już w kwietniu. Częściej jednak wysiewa się lubczyk na rozsadnik w sierpniu, a na wiosnę roku następnego na miejsce stałe. Roślina jest mrozoodporna ale w okresie zimowym całkowicie zamiera jej część naziemna.
Rozrośnięte kłącza lubczyku można wykopać, podzielić i posadzić na nowo.
Jako zioło bardzo rozłożyste powinien rosnąć przynajmniej w półmetrowym oddaleniu od innych roślin, aby ich nie zacieniał. Wymaga dobrego zaopatrzenia w wodę.
Gleba: Lubczyk rośnie dobrze na glebach ogrodowych starannie przygotowanych (głęboko uprawionych). Najlepsza jest gleba żyzna, przepuszczalna, o dużej zawartości próchnicy i wapnia. Źle rośnie na glebach suchych, gliniastych, kwaśnych lub jałowych.
Stanowisko: Słoneczne lub półcieniste. Lubi miejsca ciepłe ale niezbyt suche.
Zastosowanie: W kuchni, do dań obiadowych, zamiast kostek rosołowych lub maggi. Napary z korzenia działają moczopędnie i uspokajająco. Korzeń lubczyka zbiera się w drugim lub trzecim roku wegetacji. Wykopane korzenie należy umyć pod bieżącą wodą a następnie osuszyć, pociąć na mniejsze kawałki i wysuszyć w temperaturze do 35 st.C . Ziele lubczyka stosuje się w zupach i warzywnych sałatkach.
Ciekawostki: Lubczyk w zielarskiej tradycji znany jest jako zioło miłości - z pewnością dlatego, że wspomaga kondycję i dodaje energii.

Tematy pokrewne: zioła w ogrodzie, ogród użytkowy czyli owoce, warzywa i zioła, zdrowie z ogrodu, sąsiedztwo roślin, wysiew nasion roślin użytkowych, rośliny na balkony i tarasy, rośliny na lato.

INNE CIEKAWE ZIOŁA:

Opisane rosliny użytkowe :

agrest pospolity, aloes, aronia czarna, bazylia, berberysy, borówka amerykańska (borówka wysoka), czosnek niedzwiedzi, dereń jadalny, dynia olbrzymia, jabłoń domowa, jagoda kamczacka, lawenda, leszczyna, lubczyk ogrodowy, macierzanka, tymianek, mahonia pospolita, malina, mięta, morwa biała, oregano (lebiodka pospolita), orzech włoski, pietruszka, pigwowiec, pomidor, porzeczka biała, porzeczka czarna, porzeczka czerwona, poziomka pospolita, rabarbar ogrodowy , rozmaryn , rzeżucha (pieprzyca siewna), sałata siewna, słonecznik zwyczajny, szałwia lekarska, szczypiorek, topinambur (słonecznik bulwiasty), truskawka, wiśnia pospolita, żurawina wielkoowocowa.

Więcej porad ogrodnika amatora...



OGRÓD UŻYTKOWY

ogrodnik -  ogród użytkowy, warzywa, owoce i zioła
Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę a nie biegać za każdym razem na targ czy do sklepu.
Więcej o ogrodach użytkowych...

EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...

PIETRUSZKA

ROSLINY OGRODOWE, ZIELENINA, ZIOŁA, PIETRUSZKA
Znane są dwa typy pietruszki : korzeniowa i naciowa. Pierwsza tworzy silnie rozwinięty korzeń spichrzowy, druga natomiast ma dużą rozetę liści i cieńki zdrewniały korzeń - uprawiana jest ze względu na nać. Liście połyskujace, soczyście zielone, pierzaste, kwiaty drobne, żółtawozielone, zebrane w niewielkie, gęste baldachy.
Więcej informacji o pietruszce...

Z OGRODU DO KUCHNI

ogrodnik -  z ogrodu do kuchni, przepisy
Jak możemy wykorzystać warzywa, owoce i zioła rosnące w ogrodzie, przepisy na soki, kompoty, nalewki, koktajle i ciasta. Ciasto z dynią, sok z winogron, pigwówka, koktajl z porzeczek.
Więcej o przepisach...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

ROZMARYN

Ogrody, zdjęcia rozmarynu, rozmaryn w ogrodzie
Aromatyczny krzew o wiecznie zielonych pędach. Starsze pędy są zdrweniałe, młodsze zielne. Liście rozmarynu są drobne, błyszczące, ciemnozielone. Wyglądem przypominają igły cisa. Kwiaty są drobne, niebieskofioletowe, jasnoniebieskie lub białe, zebrane w niewielkie groniaste kwiatostany na skróconych pędach.
Więcej informacji o rozmarynie...

Galerie ogrodnika amatora:



Zioła w ogrodzie i domu

rosliny ziołowe, zioła w ogrodzie, zioła w domu, uprawia ziół

Najbardziej popularne i łatwe w uprawie zioła to szczypiorek, pietruszka naciowa i koperek. Są to zarazem rośliny należące do niezbędnika w kuchni. Warto jednak uprawiać również inne zioła takie jak tymianek, szałwia, bazylia, mięta, estragon czy oregano. Oprócz pożytku w kuchni są to z reguły rośliny dość ozdobne i pięknie pachnące.
Więcej informacji o ziołach...

GLEBA WAPIENNA W OGRODZIE

gleba zasadowa, gleba wapienna w ogrodzie

Wartości pH powyżej 7 oznaczają glebę zasadową, bogatą w wapń. Można określić rodzaj gleby w ogrodzie na podstawie rosnących w nim chwastach i dzikich ziołach.
więcej o glebie wapiennej w ogrodzie...

LAWENDA

Ogrody, zdjęcia lawendy, lawenda w ogrodzie
Lawenda jest rośliną rejonu Morza Śródziemnego - w stanie dzikim można ją spotkać w Europie Południowej i Afryce Północnej.W naszych ogrodach i parkach też jest coraz częściej sadzona.
Więcej informacji o lawendzie...

RABARBAR

warzywa rabarbar
Jadalne ogonki liściowe o kwaskowatym smaku. Zawierają dużo żelaza kwasu jabłkowego, duże ilości witaminy C, soli mnieralnych i sporo kwasu szczawiowego. Duże liście o grubych i długich ogonkach, tworzą szeroka rozetę. Kwiaty rabarbaru są obupłciowe, zebrane w wiechy,
Więcej informacji o rabarbarze...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook