Lilak (bez) , Syringa - opis rośliny, uprawa
Krzew liściasty zrzucający liście
Wysokość: Przeciętnie osiąga 3 m wysokości; maksymalnie może dorosnąć do 5m. Krzew silnie się rozgałęzia.
Ozdoba rośliny: Okazałe wiechowate kwiatostany (około 15 cm) w kolorach od białego przez fioletoworóżowe, niebieskifioletowe do ciemnofioletowych, ciemnopurpurowych i purpurowoczerwonych. Kwiaty mogą być pojedyńcze lub pełne. Lilaki dość silnie ale bardzo przyjemnie pachną.
Liście sercowate, ciemnozielone.
Pora kwitnienia: maj.
Uprawa: Roślina bardzo łatwa w uprawie, bez specjalnych wymagań. Lilaki są bardzo wytrzymałe na mrozy i suszę. Kłopot mogą sprawieć jedynie odrosty korzeniowe, ktore należy systematycznie wycinać by nie osłabiać rośliny. Przycinanie krzewów zaraz po przekwitnięciu; zawiązane nasiona osłabiają i szpecą roślinę.
Gleba: Roślina niewybredna, może rosnąć w ubogich i średnio wilgotych glebach. Mniejsze wymagania mają formy zdziczałe i półogrodowe. Odmiany ogrodowe są trochę bardziej wymagające; wolą glebę żyzną, niekwaśną i cieplejszą.
Stanowisko: Najlepiej kwitnie w miejscach słonecznych.
Zastosowanie: Do ogrodów przydomowych, formy zdziczałe i półogrodowe do większych ogrodów czy ogródków letniskowych. Można sadzić bzy rzędem wzdłuż ogrodzeń lub przy domu. Roślina doskonała na kwiat cięty - można swobodnie ścinać kwitnące pędy bez żadnej szkody dla rośliny.
Tematy pokrewne: Krzewy łatwe w uprawie, kalendarz kwitnienia krzewów, rośliny do wiosennego ogrodu, galeria krzewów, krzewy na żywopłoty, kwiaty_ciete.php, mowa kwiatów.
fot.
Lilak różowy- karen_hine/Flickr Public domain
Lilak (bez) - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Kompozycje z lilakami;
CIĘCIE LILAKÓWCięcie i formowanie lilaków należy przeprowadzać wyłącznie na przełomie wiosny i lata, bezpośrednio po przekwitnięciu, aby rośliny zdążyły wytworzyć pąki kwiatowe na następny rok. W tym samym czasie trzeba również wycinać przekwitłe kwiatostany - pozostawienie ich osłabia krzew, zmniejsza kwitnienie w roku następnym. Więcej o cięciu lilaków... |
INNE CIEKAWE KRZEWY KWITNĄCE:
Więcej porad ogrodnika amatora...
KWIATY CIĘTE
Nie wszystkie gatunki kwiatów nadają się do cięcia, niektóre z kolei wyglądają pieknie w wazonie bardzo krótko - dzień lub dwa. Nie nadają się na kwiaty cięte rośliny otwierające się tylko na słońcu , bo w wazonie zostają z reguły zamknięte.
Więcej o
kwiatach ciętych...
DODATKI OGRODOWE
Ogród to nie tylko rośliny ale również różnego typu dodatki i urządzenia, elementy architektury ogrodowej oraz dekoracje. Niektóre z dodatków ogrodowych mają funkcje użytkowe, np.meble ogrodowe czy kompostowniki, inne służą jako elementy dekoracyjne np. fontanny, oczka wodne, rzeźby ogrodowe a jeszcze inne łączą funkcję użytkową z dekoracyjną.
Więcej o
dodatkach ogrodowych...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Galerie ogrodnika amatora:
OGRÓD WIEJSKI
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi.
Typowy ogród wiejski łączy funkcje dekoracyjne i użytkowe : rosną w nim nie tylko bujne kwiaty i krzewy ozdobne ale też i drzewa oraz krzewy owocowe, są grządki warzywne i ziołowe.
Więcej o
ogrodach wiejskich...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
Warto wykorzystać letni czas i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Jest wiele obiektów do zwiedzania - ogrody botaniczne, arboreta, parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok - np. Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach czy Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy. Na pewno wizyta w takich miejscach poprawi nastrój i pozwoli się zrelaksować.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...
MOWA KWIATÓW
Temat trochę staroświcki i zapomniany, dla naszych prababek był oczywisty. Warto przypomnieć sobie co oznaczały wręczane przy różnych okazjach kwiaty i wprowadzić trochę romantyzmu do codziennego życia. Na przykład tuzin czerwonych róż oznaczał płomienną miłość a biała lilia czytosć uczuć.
Więcej o
mowie kwiatów...
Rośliny pachnące
Zapachy roślin rządzą się własnymi prawami; są rośliny, które pachną mocniej w słońcu np. zioła takie lawenda, szałwia czy bazylia. Są też takie, których zapach najintensywniejszy jest wieczorem (np. maciejka, czy tytoń) a są też i takie, które zaczynają intensywnie pachnąć w trakcie zasuszania.
Więcej w artykule: Zapachy w ogrodzie....
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...